Měsíc Harryho Pottera

Vyhodnocení Vánoční soutěže

28. prosince 2012 v 21:26 | laurdes
Těch 24 dní uteklo jako voda, všichni jsme si krásně zasoutěžili, trošku se pohádali, zase šťastně se usmířili a je mou /ne/milou povinností konečně se dobrat k vyhodnocení. Věřte mi, nebýt Anns a Fée nabylo by to hotové ani za týden, ale takhle bych měla moc černý svědomí. A jak to tedy proběhne? :)

Každý z výherců mi musí napsat pořadí, v kterém by si přál získat ceny. Bude to mít očíslované od jedničky do já-nevim-kolikátky. První z cen, která bude ještě dostupná v závislosti na jeho pořadí při vybírání se stává jeho výhrou..

Ceny jsme si představovali celé dnešní odpoledne, takže abych to shrnula, mám pro vás..:

2x tričko hnědé - velikost S
3x tričko černé - velikost S
1x DVD - HP 7, part 1 - trojdisková edice
1x DVD - HP 7, part 2 - trojdisková edice

A co ještě můžeme očekávat? Téměř na 100% by měly v následujících dnech dorazit dvě knížky - konkrétně Kouzlný svět Harryho Pottera a první díl v němčině. A co mám ještě "slíbeno"? .. tak další tři hry a další, tuším, dvě dvd.. takže na zcela definitivní seznam výherců si budete msuet počkat.

Samozřejmě upřednostněni ve výběru bude první pětice v tabulce. Tudíž své pořadníky výher mi na mail katerina.kilianova@gmail.com můžou začít posílat Anns, Ells, Fée, Mischa a Ronnie. V případě, stejného počtu bodů rozhoduje o tom, jak Vám bude cenově vyhověno čas odeslání mailu! Jop, a Fée je ve vybírání před Mischou a Ronnie, protože sice má stejný počet jako holky, ale zvorala jenom jednu otázku. Sice za pět bodů, ale jenom jednu.

Následují ve vybírání výherci miniher a mnou-z-nějakého-důvodu-obdarovaní. Těmi jsou jako nejlepší rýmovač - SkretulAngie, jako autor nejlepší rýmovačky Myšák a jako mnou-vybraná Colleen, která poslala sice jenom tři rýmovačky, zato všechny neuvěřitelně důmyslné. Dále pak VeEee jako nejlepší hádač v bleskosoutěži. Také posílejte své pořadníky na výše zmíněný mail.

To máme zatím devět obdarovaných. Ve vybírání následují další tři v pořadí - páté až osmé místo. Tudíž Kristie, Michiyo a Jiřka V. Jsem si vědomá toho, že Jiřka má stejný počet bodů jako SkretulAngie a Pim, ale SkretualAngie už je jednou mezi výherci a Pim je diskvalifikována za zkažení Brumbálovského hádacího dne.

Už mi zbývají jenom jeden jistý výherce. A tady jsem se rozhodla vybírat opět sama.. a věřte mi, nebylo to vůbec jednoduché. Je to Zazu, která začala hádat až o pět hádacích dní později a kdyby měla možnost získat těch deset bodů, mohla by směle konkurovat soutěžícím na prvních příčkách..

A vzhledem k tomu, že minimálně ještě dvě výhry sice nemám doma, ale měly by dorazit, na 99,9% se dalšími v řadě vybírajícími stávají jako největší smolař soutěže - Pim /promiň, musela jsem tě trošku napínat :D/ a Suši jako vrchní rádce, který zachránil nejeden průser.

Prvním náhradníkem alias "nejistým výhercem" je E_V_E, která sama upozornila na to, že jsem jí přiřkla více bodů, čímž se dostala o mnoho příček níž. Takže za čestnost. Dále pak následují již v pořadí - Hanča a kexinka, v případě vyzískání všech cen, s kterými počítám pak ještě bodově shodné duo Kajuše a Janka.

Tak abych to zopakovala a já sama si ujasnila, jestli jsem neodměnila někoho, koho jsem neměla :D ... tady je vybírací pořadí:

1) Anns
2) Ells
3) Fée
4) Mischa
4) Ronnie
6) SkretulAngie
7) Myšák
8) Colleen
9) VeEee
10) Kristie
11) Michiyo
12) Jiřka V.
13) Zazu

14) Pim
15) Suši

16) E_V_E
17) Hanča
17) kexinka
19) Kajuše
19) Janka

Upřímně doufám, že pro posledních 6 zmíněných soutěžících se mi podaří sehnat přislíbené ceny. V případě, že někdo se chce vzdát svého místa ve prospěch někoho jiného, protože mu stačí pouze čestné umístění, nechť to řekne. Určitě tím uděláte soutěžícím umístěným až po Vás radost (:D). A nakonec jsem Vás chtěla ještě požádat, jestli by nebyl problém v tom, abyste si zaplatili poštovný. Normálně odesílám všechno na sebe, vyjde mě to vždycky na 300 stovky, tak trošku zaskřípám zubama a dá se to. Ale posílat téměř dvacet balíčků, jistě chápete.. to je nejmíň tisícovka v prachu. Takže ještě to zkusím propočítat kolik by to na jednoho vycházelo, není to mnoho.. ale byla bych za tento drobný sponzorský dar velice vděčná :) .. nerada bych zchudla na poštovném.. ještě bych pak nemohla pořádat další soutěže, no fuj!

Tak doufám, že jsem Vám aspoň trošku udělala radost. A kdo nevyhrál, neskřípejte zubama.. za tři dny startuje další soutěž :)

Ceny | audiokniha

28. prosince 2012 v 20:18 | laurdes
A dnešní poslední článek na téma sponzing! Další velice štědrou společností, která se zapojila do oceňování výherců Vánoční soutěže je i knižní e-shop Knihy na síti:


Já /jakožto knižní blázen/ tento e-shop pochopitelně znám a velice často slintám nad jejich nabídkou. A co nám to věnovali do soutěže? Není to nic jiného než audiokniha k prvnímu dílu, která se skládá z osmi kazet. Příběh první knihy namluvil pan Lábus. A ještě obrázek na závěr!

Ceny | DVD + trička

28. prosince 2012 v 18:39 | laurdes
A myslím, že na tento článek se těší úplně každý účastník Potterovské hádací soutěže. Kdopak se stal nejštědřejším sponzorem? Tento pomyslný titul získala bezpochyby distribující společnost všech filmů o brýlatém kouzelníkovi, společnost Magic Box.


Internetové stránky /potažmo pak i ty facebookové/ Magic Boxu musí být rájem pro každého milovníka kvalitních filmů. Já osobně ty filmy moc nemusím, většinou dávám přednost četbě, jak jistě všichni víte, ale po zběžném prolistnutí - které mi trvalo asi tak hodinku a půl.. jsem rozšířila svůj "musím-si-hned-koupit" seznam o limitovanou edici 6 DVD Pána Prstenů, která má neuvěřitelných 1230 minut a pak bych samozřejmě nepohrdla ani celou první sérií Hry o trůny. Škoda, že si na dalšího Ježíška musím počkat zhruba 392 dní!

Ceny | DVD

28. prosince 2012 v 17:33 | laurdes
Možná je to jako chodit s křížkem po funuse, ale přesto si neodpustím tenhle článek. Před čtyřmi dny nám skončila hádací HP soutěž a já jsem Vám ještě ani nestihla představit všechny ceny. A kdo je další ze milých sponzorů? Není to pochopitelně nikdo jiný než tento filmový portál:Jak už název napovídá, v e-shopu najdete filmy - na DVD i Blu-Ray i hry - PC, PS. Velice příjemným překvapením pro mě byly i ceny, které se tým FilmGame pokouší stáhnout na minimum. A také rozsah jejich nabídky je nevídaný - více než 22 000 kusů zboží skladem. Tak tam už si třeba nějaký ten pěkný povánoční dárek vyberete, nebo ne?

Ale teď už k ceně, kterou se portál rozhodl věnovat. Nebo vlastně, možná by bylo příhodnější říct "k ceně, kterou jste si vydupali v jedné anketě". Není to nic jiného než dvoudisková dvd edice posledního dílu. Mezi bonusy jsou zařazeny i nezveřejněné scény nebo pak režiserovy komentáře.

Hlasování o nejlepšího rýmovače a nejlepší rýmovačku!

21. prosince 2012 v 18:23 | laurdes
Ahoj!

Ráda bych se Vám omluvila, tak trošku jsem zapekla ty články do Měsíce s HP. Je to škoda, je to vděčné téma a ještě se na to třeba během posledních předvánočních dnů dostane. Ale teď už k tématu tohoto článku, respektive k hlasování o nejlepšího rýmovače a o nejlepší rýmovačku.

Rozhodla jsem se, že uděláme dvě kategorie, protože cen je dost a za ty krásné rýmovačky si zasloužíte odměnit. Jak už jsem řekla, budeme soutěžit o nejlepšího rýmovače a nejlepší rýmovačku. Z následujících 40 rýmovaček si můžete udělat vcelku pěkný obrázek toho, jaké básnické vlohy, který ze soutěžících má a podle toho se můžete rozhodnout, kdo dostane Váš hlas. Druhou kategorií je nejlepší rýmovačka, takže tady jde o to, která konkrétní hádanka Vám přišla nejlepší, nejpromyšlenější, nejzáludnější..prostě nej :)

O nejlepšího rýmovače se bude soutěžit tady na blogu, hlasování pod článkem, o nejlepší rýmovačku na facebooku, kde lze hlasovat pro více věcí naráz, což se v případě vybírání nejlepší rýmovačky bude asi docela hodit. Já osobně se třeba nedokážu pro jednu nejhezčí rýmovačku rozhodnout a předpokládám, že vy na tom budete podobně. Hlasování končí na Štědrý den, v 16:00.

Poslední informace - je nemožné, aby jedna osoba vyhrála obě dvě kategorie. V tomto případě by soutěž o nejlepšího rýmovače byla nadsazena soutěži o nejleší rýmovačku.

Hlasování na FB


Hádanky:
01. Patt: Od samotné Smrti jsem darován, když mě máš, jsi skvěle maskován.
02. Ronnie: Vidím všechno v každé hlavě, rozhodnu o správné barvě.
03. Patt: Můj kabát zářivě rudý je, avšak moc rád vybuchuje.
04. VeEee: Ze svého nitra světlo vylovím, i k největším přátelům tě dopravím.
05. VeEee: V potřebné komnatě svou sestru mám, kam se kdo dostane už neprozkoumám.
06. Kristie: Oblíbená pochutina to jest, avšak neznáme si bereš na vlastní pěst!
07. Ronnie: Nezapomeň zřetelně mluvit, já už to zařídím - stačí mě hodit!
08. Ronnie: Nabídla jsem mu úchvatný pohled, později jsem mu, statečnému, vydala důležitý předmět.
09. Colleen: V místě plném drobného jmění, léta jsem ležel v zapomnění.
10. wewerka: Pokud nemáš rád můj hlas, věz, že jen já tě ze strnulosti navrátím do života krás.
11. Annie: Čekám, až kufr svůj celý vysypeš a na dárek od něj si vzpomeneš.
12. VeEee: Všechna tajná zákoutí a procházky znám, po správné formuli však už nic nezaznamenám.
13. VeEee: Hlava tě už jistě tíží, dej ale pozor, kdo do mě nahlíží.
14. VeEee: Svou paní ani nestíhám poslouchat, píšu však všechno, co si jistě bude přát.
15. Aura: Honí tě vzduchem jak splašený, než tě rozdrtí, je zničený.
16. Alie: Vždy, keď budeš chcieť nabrať moje vedomosti, nezabudni ma predtým pohladkať po srsti.
17. Lexy: Průchod já skrývám šikovně, ráda se chovám bojovně.
18. Myšák: Dokážeš ji najít a vše je tu možné, když potřebuješ něco schovat, místo je to vhodné.
19. Mischa: Žiji si ve hvězdné společnosti, uspokojíte-li se, nezbydou ani kosti.
20. Hanča: Červený jsem, přiznávám, dvakrát ročně jezdívám.
21. Colleen: V okřídleném vězení, čekám na jeho smíření. Až mě v ruce převrátí, jeho blízcí se mu navrátí.
22. Mischa: Červená stružka se za mnou táhne, se mnou tě žádné kouzlo nezasáhne.
23. Alie: Nepovieme ti iba koľko, ale aj kde, kto a ako!
24. Michiyo: Ukážu ti, co bys chtěl nejvíce mít, leč pozor ať nezapomeneš doopravdy žít.
25. Michiyo: Pomůžu ti v nesnázi, stačí mě jen zavolati.
26. Half Blood Prince: Hodili do mě jméno své, a já vybral statečné.
27. Fée: Svítí ve tmě, tiše září, jeho zář však uvidí jen lháři.
28. wewerka: Jsem kouzelný a jsem to já, kterého každá čarodějka doma má.
29. VeEee: Na sklonku života jsem krásný, můj skon je však dočasný.
30. Maja: Z názvu je jasné, že leží, život s ním krásně běží!
31: SkretulAngie: Môžem byť čokoľvek len chceš, dostanem ťa presne tam kam chceš.
32: Mischa: Jsi-li červený - pak jsem tvůj. Jen svou čest reprezentuj.
33. Ronnie: Jedna barva střídá druhou na mém těle pleteném, žlutá, modrá, červená, zelená...Která čeká na tebe?
34. DominikaCouf: Jsem plazivá, nezdolná, za světla už povolná.
35. Fée: Jen jedinkrát se předvést měl, na to autor zapomněl.
36. Colleen: Svojí rodině udělal jsem ostudu, na temném místě teď ponechán jsem osudu, když však přijdou jednu jarní noc, ochotně jim přispěchám na pomoc.
37. makahi: Když upozornit tě mám, v tvé ruce zčervenám.
38. Michiyo: Může mít mnoho podob, rozsvěcím se u ulhaných osob.
39. Aura: Denně čerstvý a plný šťavnatých drbů. Vyvěští ti, do jakých ses dostal svrabů.
40. Aura: Odnese tě zpět, když kolečkem otočíš. Můžeš se však zbláznit, když se uvidíš.

Pod perexem naleznete hlasování a správné odpovědi.

Portrét pro Bradavice

11. prosince 2012 v 17:42 | laurdes
Dnes udělám něco zcela neobvyklého, divného.. snad i výjimečného. Rozhodla jsem se zrecenzovat jednu FF na téma Harryho Pottera. Moc často FF nečtu, obzvlášť už vůbec ne tak dlouhé, tím pádem na ně nikdy nepíši recenze ani si je nepočítám mezi přečtené knížky, ale tento počin z pera autorky evi má 902 stránek, což není opravdu málo, a proto udělám výjimku. Tím počinem je kapitolová povídka /spíše by se dalo říct román/ s názvem Portrét pro Bradavice.

Evi se rozhodla vytvořit příběh, který je zcela /až na drobné chybky/ v souladu s dílem J. K. Rowling, konkrétně se zaměřila na školní rok, který předchází Harryho prváku. Hlavní postavou je mladá restaurátorka obrazů, Nathalie Belartová, která má určitě nadstandardní schopnosti, díky kterým ji navštíví sám profesor Brumbál. Nathaliiny nadstandartní schopnosti je směsice jasnovideckých a uměleckých dovedností, což vyúsťuje ve velice mocné umění zvané "obrazovidectví". Když Nathalie usne v oblečení někoho cizího, druhého dne se probudí všude kolem s papíry pokreslenými jejím vlastní rukou, které zcela bezchybně ukazují budoucnost té osoby, jejíž oblečení bylo.

Brumbálovi se nakonec podaří nalákat Nathalii do Bradavic, kde nastoupí v půlce září jako oficiální restaurátorka všech bradavických obrazů. Jaké je ale její opravdové poslání? Opravdu se bude celý školní rok zabývat pouze opravováním několik století starých maleb?

Ve škole se pochopitelně setkáváme i s dalšími obyvateli - dvojčaty Weasleyovými, Tonksovou, která je v posledním ročníku, Brumbálem, školními duchy i učiteli, konkrétně zejména pak se Severusem Snapem, školníkem či dalšími studenty, kteří navštěvovali školu právě v této době.

Celý příběh má dva velké klady:

1) Evi se podařilo zachovat vlastnosti jednotlivých postav. Chovají se přesně jako v líčení mistrině Rowlingové, Snape je Snape, dvojčata jsou dvojčata a Brumbál je Brumbál.2) Velice překvapivé zjištění - ono to má pointu. Není to jenom tak zbytečně sepsaný blábol, který by ve výsledku nedával smysl. Příběh dává smysl a troufám si říct, že dokonce i Rowlingová by s takovýmto FF na své dílo byla vcelku spokojená.

Samozřejmě občas se sem tam najde něco, co se Vám jako opravdovým fanouškům pravého a nefalšovaného Harryho Potter může nelíbit, občas nějaká chybka v souvislostech - i když se autorka snaží dávat velký pozor, za což jí chválím. Dále pak mi v některých fázích vadila velká popisnost, klidně by se dalo proškrtat sto až dvě stě stránek a poselství příběhu by zůstalo nezměněno. Samozřejmě nemůžu tento příběh srovnávat s heptalogií HP, ale mezi FF se jedná o jedno z nejlepších děl vůbec.

Kniha je také doplněna kresbami samotné autorky, které krásně dotvářejí celkovou atmosféru. I přesto, že jsem si zase neodpustila nějakou tu kritiku, všem vřele doporučuji navštívit autorčiny stránky, kde najdete mnohem více informací. A nebo si také můžete Portrét pro Bradavice rovnou stáhnout a dát se do čtení!

PORTRÉT PRO BRADAVICE


A abych trošku rozproudila diskuzi, byla bych moc ráda, kdybyste se vyjádřili k FF jako celku? Čtete? Nečtete? Proč? Přijde Vám to jako urážka autorů nebo naopak opěvování? Máte nějaké oblíbené FF? Budu se těšit na všechny Vaše názory! :)

Photo | 1

10. prosince 2012 v 18:47 | laurdes

Harry Potter? Překladatelský oříšek!

9. prosince 2012 v 19:11 | laurdes
Po včerejší absenci článku na téma Harry Potter Vám to musím dneska vynahradit. Proto se budeme trošku věnovat geniálnosti madam Rowlingové a pak především neuvěřitelné kreativnosti bratrů Medkových, kteří se zasloužili o český překlad. Tímto se také hned v úvodu omlouvám slovenským čtenářům, ale vzhledem k tomu, že jsem se do slovenského překladu ještě nepustila, nedokážu o tom napsat plnohodnotný článek. Samozřejmě vím, že Bradavice jsou u Vás Rokfort, ale u takových jako je Barty Skrk/Crouch už se trošku ztrácím.

Tohle je tak široké téma, že nevím čím začít. Možná tím, že Vám vysvětlím, co je to aliterace a pak se dostaneme k té geniálnosti Rowlingové. Aliterace je jedna z literární figur, která spočívá v opakování stejných písmen na začátku slov. V anglické literatuře je velice hojně používána, ale Jo si v aliteracích doslova libuje, zejména v těch jmenných. Stačí se podívat na pár příkladů:

Bathsheda Babbling, Cho Chang, Colin Creevey, Dilys Derwent, Dudley Dursley, Filius Flitwick, Gellert Grindelwald, Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Luna Lovegood, Minerva McGonagall, Pansy Parkinson, Padma Patil, Parvati Patil, Peter Pettigrew, Poppy Pomfrey, Quirinus Quirrell, Rowena Ravenclaw, Salazar Slytherin, Severus Snape, The Bloody Baron, The Fat Friar, Moaning Myrtle.

Jak se ale s tímto nelehkým úkolem popasovali naši překladatelé? Rozhodně mnohem lépe než překladatelé z jiných zemí. Některá jména byla zachována a někde došlo alespoň k částečnému překladu, který je už tak zažitý, že vůbec nepřekáží. Narážím třeba na překlad kolejí, respektive tedy jmen zakladatelů kolejí. Bylo téměř nemožné vymyslet českou verzi, která by obsahovala aliterace, a proto se Vladimír Medek rozhodl použít téměř doslovný překlad Nebelvír, Zmijozel, Havraspár a Mrzimor. Sice jsme přišli o krásné spojení GG, SS, RR a HH, ale myslím, že čtenáři prominou. Když už jsem ale u těch písmenek, všimli jste si někdy, že jména všech zakladatelů jsou vlastně všechna zakomponována v originálním HoGwaRtS? Já na to přišla nedávno a minimálně týden jsem to rozdejchávala!

A těch perliček v dílech Joanne Rowlingové rozhodně není málo. Stačí si vzpomenout na přesmyčku - I am lord Voldemort nebo si trošku vygooglit význam a původy jednotlivých jmen.

Jak už jsem avizovala, překlad zakladatelů vůbec nevadil, ba naopak - byl vítaný. Proč se ale pan Medek rozhodl, že Harry Potter bude Harry Potterem a ne Jindrou Hrnčířem? Proč Hermiona není slečna Šafářová a Neville pan Dlouhozadkový? Nevím, ale jsem mu za tuto volbu nesmírně vděčná, protože není žádný jednodušší způsob jak zesměšnit váženou postavu než jí ze jména udělat paskvil.

S těmi jmény je to prostě oříšek. Moc se mi líbí, při re-readingu, když narazím na nějakou úsměvnou nesrovnalost. V prvním díle se nejdřív Severus a Sirius skloňují podle správné latinské gramatiky - tudíž o Severovi, Siriovi, v dílech pozdějších pak už zůstáváme u gramaticky nesprávných výrazů se Severusem/Siriusem. Abych řekla pravdu, i po třech letech latiny na gymplu mi zní lépe ta pozdější verze. A pak - a to především - narážím na zařazování studentů hned na začátku prvního dílu. Je pěkné, když si přečtete, že student "Brown, Levander se stává prvním žákem Nebelvíru" /to si vždycky vzpomenu na Lonánka/ .. nebo že Zmijozel navštěvují slečna Nottová a pan Parkinson. No jo, ta nepřechylovací angličtina, to je prevít!

Jéé, skoro jsem zapomněla na to, že tady chvíli mluvím o bratrech Medkových, pak o Vladimíru Medkovi a vy v tom máte zmatek. Možná bych to měla uvést na pravou rovinu. O překlad celé heptalogie se postaralo sourozenecké duo, které ale nepracovalo dohromady, nýbrž si knihy rozdělilo. Vladimír přeložil díl první, druhý a čtvrtý, Pavel pak díl třetí, pátý, šestý i sedmý. Díky skvělé komunikaci mezi oběma bratry však běžný čtenář nemá nejmenší šanci poznat rozdíl mezi knihami. Mají hodně podobný styl vyprávění, slovníček vytvářeli také společně a celkově celá série tvoří kompatibilní celek, takže vůbec nevadilo, že se na tom celku podíleli dva lidé.

Zároveň nemůžu vynechat také to, jak často slyším, že český překlad je v podstatě stylisticky lepší než originál. Oba bratři si vyhráli s detaily, jednotlivými slůvky, libozvučností.. a utvořili pro nás, české čtenáře, dílo dokonalé.

Na závěr už přidám jenom přidám odkaz na Slovensko-česko-anglický slovníček a zeptám se Vás, jak se Vám překlad líbí. Je lepší český nebo slovenský? Netrpělivě očekávám Vaše dloouhatananánské komentáře.

Ceny | Šála

7. prosince 2012 v 16:08 | laurdes
Dnes mám tu čest představit Vám první z cen, které máte možnost vyhrát ve Vánoční Harry Potterovské soutěži. Pochopitelně ty ceny mají vždy nějakou tématickou spojitost. Voila! Mám tu pro Vás krásnou nebelvírskou/havraspárskou šálu, kterou do soutěže věnoval tento e-shop:


Trošku jsem prozkoumala jejich stránky a jsem si jistá, že až mě příště popadne nálada obarvit si vlasy na modro, zkusím si spíš objednat nějakou pěknou paruku! A věřte mi, jenom z lásky a úcty ke svým vlasů jsem je ještě nerozzářila! Pak je mou morální povinností Vás informovat, že tento e-shop má velice pěkné Harry Potterovské zázemí. Můžete si objednat třeba famfrpálový oblek, Harryho brýle nebo masku lorda Voldemorta. Proč, sakra proč dřív takovéhle skvělé doplňky byly téměř nedostupné? Chtěla bych být zase malý škvrně :)


...A teď už tedy fotografie zmiňované šály!

Videorecenze na HP a Filmová kouzla

6. prosince 2012 v 17:35 | laurdes

Devět tipů jak pokazit filmového Harryho, značka - FUNGUJE!

5. prosince 2012 v 21:15 | laurdes
Dneska se budu trošku rozčilovat. Sice zcela zbytečně, ale přece. Dneska jsou totiž na pořadu dne rozdíly mezi knihami a filmy. Myslím, že nemusím vysvětlovat, že do filmu se prostě a jednoduše z knížky všechno nevejde, některé scény se musí vynechat, upravit, předělat.. no a nebo také naopak přidat. Někdy se také stane, že režisér se svým týmem si danou scénu představuje úplně jinak než já a to je pak také kámen úrazu. A která z těch scén je opravdu nejhorší? Alespoň já v tom mám poměrně jasno. Připravila jsem si pro Vás top devítku nejúmornějších změn!

1. vynechání famfrpálu v pětce
Famfrpál mám ráda, fakt že jo. Tak mě zklamalo, že filmařům se nehodilo do krámu zařazení tohoto oblíbeného sportu do pátého filmového pokračování. Chápu, že tam bylo spoustu jiných /mnohem důležitějších/ scén, že simulace letu koštětem nebude asi zrovna nejjednodušší záležitost, ale přesto to byla škoda. Od toho se pochopitelně odvíjely i další události, které mi ve filmu také chyběly.

2. scéna Skrk
Nevím, jestli si uvědomujete o čem mluvím, je to ta scéna, kdy Pytloun jde v předvečer posledního úkolu ukázat šampionům bludiště a poté Viktor Krum poprosí Harryho, jestli by si nemohli na chvilku popovídat. Krum se ho ptá na jeho vztah s Her-mi-ou-nou /což je samo o sobě škoda vynechat/.. ale především pak zmeškáme setkání s Barty Skrkem, Harryho zběsilý úprk za Brumbálem, napadení Kruma.. to mi ve filmu také chybělo!

3. vynechání scény na začátku čtyřky
A teď je tady jedna vtipná scéna, na kterou se ve filmu také nedostalo, konkrétně mluvím o přesunutí se Harryho k Weasleyovým na začátku Ohnivého Poháru. Ve filmu se Harry probudí přímo v Ronově pokoji, ale v knize předchází ještě velice zajímavé a především vtipné okamžiky, když Molly pošle dopis celý polepený známkami nebo když se pan Weasley diví, že u Dursleyů mají topení. A dokonce na zástrčku! (:D)

4. vynechání líbací scény v pokoji
Nejvášnivější scéna v celé sérii. A oni to tak zmatlali. Jo jasně, mělo to být vtipný, že Harryho a Ginny načapá Fred nebo George, bůh suď, kterej z nich to byl. Ale ten jejich polibek, dárek, který dala Ginny Harrymu, měl v knize úplně jiný podtext než ve filmu. Celkově vztah Harry + Ginny filmově docela ..zmrvili!

5. zbytečný útok na Doupě
Tak tohle je něco, co nepochopím. Naprosto nelogický. Tolik scén vynechají, tak když jednu přidaj.. tak sakra by si měli aspoň rozmyslet, proč Bella nemá na práci nic jinýho než podpalování Doupěte. Někde jsem četla, že tím chtěli vyjádřit povšechné nebezpečí..asi něco ve stylu "ani Doupě Vás neochrání". Fajn, nepovedlo se. V šestce zbouráte Doupě, v sedmičce zase stojí, to je matlanice!

6. vztah Harry Ginny
Jelikož jsem obrovský fanoušek těch dvou, /oni k sobě prostě patří/ hrozně mě zklamalo jaký paskvil z toho dokázali filmaři vymyslet. Proboha, jmenujte mi jednoho člověka, který se v kině nesmál, když se koukal, jak Ginny krmí Harryho nebo mu zavazuje tkaničky. No to jsem myslela, že to se mnou švihne. V podstatě ve filmu ho Ginny hrozně uhání, což se asi mělo přiblížit moderní době a velké angažovanosti dívek při balení chlapců.. ale sakra, tohle je HP! Nemůžete jenom tak do Harryho Pottera narvat takovýhle inovace, to se nedělá! Ble.

7. Harry na konci neopraví svojí hůlku a bezovou zahodí
Filmový Harry, ty blbečku. Čím budeš celý život kouzlit?! Nevím, jestli to byl záměr..nebo to prostě nedomysleli, ale je to poměrně dost velká poskvrna na zakončení sedmého dílu. Skoro to vyznívá jako že Harry si myslí "no nic, všechny hůlky zlikvidovány, budu mudla!".

8. Voldemort se rozpadne, měl padnout na znak jako smrtelník
Jak se mi smrt Bellatrix líbila, to rozlétnutí na kousíčky bylo opravdu..epické.. tak u starého dobrého Voldíka mi to přišlo opravdu nevhodný. Jednak to byl v podstatě ten samý efekt jako u Belly, tak hlavně po zničení všech viteálů není nic víc než obyčejný člověk, smrtelník. Bylo by mnohem lepší, kdyby spadl .. a ležel. Myslím si, že by to mnohem víc vystihovalo podstatu jeho smrti. A on se místo toho takhle trapácky rozpadne.

9. nebojují v zaplněné Velké síni
A ze všeho nejhorší a nejvíc rozčilující je pro mě bezpochyby vlastně celý Harryho boj proti Voldemortovi. Nejdřív se honí po celém hradě jak dvě malý děcka, co si hrajou na honěnou, pak vylezou na nádvoří, kde shodou okolností neni nikdo, vůbec nikdo! Proč měnit osvědčenou Velkou síň? Sakra, to je klasika! ..prostě a jednoduše, konec se jim nepovedl! Ty poslední scény, to je barbarství! (:D)

Tak to je všechno, co pro Vás mám. Ať filmový tvůrci prominou, někdy se třeba dostane i na ty povedené scény, kterých rozhodně není málo. Souhlasíte s mým seznamem? Nebo jsem na něco zapomněla? Jen si zanadávejte v komentářích, mně se fakt ulevilo během psaní tohoto článku!

Citát | 1

3. prosince 2012 v 22:07 | laurdes
První z řady mých oblíbený HP citátů je filmový citát, který by se vyšplhal hodně, ale hodně vysoko ve všech žebříčkách o nejemotivnější okamžik celé série. Přesně v tuhle chvíli začínám pravidelně natahovat na podruhé, poprvé je to taková táhlá litanie od té doby, co Harry vidí, že Lupin i Tonsková zemřeli, stejně tak jako mé oblíbenější dvojče, což je následováno Snapeovými vzpomínkami. Nemyslete si, že jsem nějaká citlivka, u filmů téměř nebrečím.. ale.. to by prostě nebyl Harry Potter, aby nebyl v něčem výjimečný. Vzhledem k tomu, že na poslední díl koukám výhradně v angličtině, dovolím si ponechat původní znění.

I never wanted any of you to die for me.

Always..

2. prosince 2012 v 16:20 | laurdes
Co by se stalo, kdyby jedna dáma nejela před 22 lety vlakem z Manchesteru do Londýna?

Svět by přišel o jednu sérii knih, která ovlivnila dnešní generaci. Generaci dětí, které vyrostly na příběhu brýlatého chlapce, který umí kouzlit. A to by bezpochyby byla velká škoda.


Poslední dobou mi neustále vrtá hlavou proč je příběh o Harry Potterovi tak oblíbený? Proč oslovil takové obrovské množství lidí? Proč skoro každý mladší 25 let ví naprosto přesně, co je to famfrpál nebo jak používat přenášedlo?

Měsíc Harryho Pottera

1. prosince 2012 v 14:42 | laurdes
Vážení a milí!

Dnešním dne počínaje tu máme prosinec, ten krásný měsíc plný těšení se na Vánoce, večerů s knížkou, a při troše štěstí třeba i měsíc sněhu. Pro mě je prosinec jedním z nejkrásnějších měsíců vůbec, protože v sobě má kouzlo. Všude svítí světýlka, každé ráno si můžu ještě v polospánku vyloupnout z adventního kalendáře nějakou tu sladkost a po dvaceti čtyřech dnech tohoto úžasného měsíce se sejde celá rodina, trochu se pohádá, ale nakonec si užije jeden z nejkrásnějších večerů celého roku. Možná někomu zaskočí kůstka, možná někdo bude zklamán, že nedostal, to co si přál, ale stejně, atmosféra Vánoc, pohoda, rodinné štěstí, to vše je kolem nás nejen na Štědrý den a jen těžko se tomu odolává.

Hodně jsem přemýšlela, jak tento kouzelný měsíc udělat ještě kouzelnější a samozřejmě mě nemohlo napadnout nic jiného než, že si ho ještě víc zkouzelním. A jaké knížky jsou ty nejkouzelnější? Já myslím, že tady snad nikdo nezaváhá. Jednoznačně knížky, které nám za celá ta léta přirostly k srdci, knížky na kterých vyrostla naše generace. Knížky, kde je těch kouzel víc než dost.

Takže začněte oslavovat, rozhodla jsem se vyhlásit prosinec měsícem Harryho Pottera! Možná teď nechápete, co tím myslím, tak se Vám to pokusím vysvětlit. Každý den až do onoho pověstného Štědrého dne na můj blog přibude nějaký článek týkající se právě světa Harryho Pottera. Někdy se pustím do dumání na určité téma, někdy to bude třeba jenom fotografie nebo citát. A vzhledem k tomu, že pořád zůstávám obřím knižním šílencem, nesmíme zapomenout na recenze. Nemyslím tím pouze recenze na těch sedm geniálních knih. Rozhodně se dostanu i k ostatním knihám, které mají s Harry Potterem co dočinění. Nechci prozrazovat moc, ale snad videorecenze na knihu Harry Potter a Filmová kouzla by se vám mohla zamlouvat.

A jak už tak mívám ve zvyku, každý projekt je pochopitelně doplněn i soutěží o mnoho krásných cen. Tentokrát se budeme pohybovat v cenách nejen knižních. Samozřejmě, že nějaké ty knížky tam budou, ale když je to Měsíc Harryho Pottera, proč nerozšířit svoje kouzelné sbírky i dalšími doplňkovými předměty? Zatím Vás nechám tápat, prozradím jen, že ceny stojí za to a v průběhu prosince Vám je budu představovat.

A jaká to bude soutěž? Minule jsem poprvé zkusila soutěž hádací, kde jste měli za úkol uhádnout knihy podle rozmazané fotografie. Vzhledem k tomu, že soutěž vyvolala neuvěřitelně velké množství kladných hodnocení, což mě velice potěšilo, rozhodla jsem se, že u toho hádání zůstaneme. Tentokrát bude mít soutěž vánoční podobu. Už jsem mluvila o principu adventního kalendáře, který nepochybně každý z nás zná. Když to převedeme do soutěžní praxe, vaším úkolem bude hádat postavy z knížek a filmů o Harry Potterovi.

Každý den, v osm ráno, se na blogu objeví článek, kde naleznete rýmovanou indicii na daný den. Budete mít přesně dvanáct hodin na uhodnutí postavy a získání dvou bodů. V případě, že hádanku neprokouknete, druhou šanci budete mít po osmé hodině večerní, kdy přidám ještě maličkou nápovědu. V deset je uzávěrka, v tento čas zveřejním správnou odpověď. Za odpověď po osmé hodině získáte bod. Body se sčítají, ode dneška až do Vánoc. Poté bude vytvořeno pořadí a ti, kteří se umístí na předních příčkách, se můžou těšit na lákavé ceny. Správné odpovědi pište vždy do komentářů, ty budou moderované a zveřejním je až po uzávěrce, tudíž desáté hodině večerní. Nezapomeňte uvést do kolonky svůj e-mail, abych Vás měla jak kontaktovat.

Doufám, že se soutěže zúčastníte v hojném počtu, nejde přece jenom o ceny, ale i o tu radost, když přijdete na správnou odpověď. Podmínkou soutěže není ani lajkování mé facebookové stránky, ani sdílení či jakékoliv šíření této soutěže, přesto bych byla moc ráda, pokud byste o ní třeba dali vědět dál. Máte ve svém okolí nějakého Potteromaniaka? Tohle není soutěž jenom pro knižní bloggery, je to příležitost pro všechny, kteří mají Harryho rádi. Tak proč neříct své nejlepší kamarádce, že si také může zahádat?

ADVENTNÍ KALENDÁŘ

Adventní kalendář je k dispozici na tomto odkaze. Kliknutím na políčko daného dne se dostanete až na článek s otázkou, kde během dne bude docházet k aktualizacím. Na ty se budu pokoušet upozornit pokaždé na své fb stránce.

Na závěr mi nezbývá už říct nic víc, než že si přeju, aby každý zažil tak krásný prosinec, jako zažiju já. Nehoňte se za zbytečnostma, buďte s lidmi, které máte rádi. A nezapomínejte jim to opakovat. Kdy jste naposledy řekli třeba sourozencům, že Vám na nich záleží? Že jsou prima? Rozdávejte radost a uvidíte, že semi budete také šťastní.

Krásné Vánoce Vám všem.

 
 

Reklama