Knižní poradna

Knižní poradna #6

9. září 2012 v 23:30 | laurdes

Je to přesně 14 dní, co jsem se dušovala, že budu přidávat Knižní poradnu každou neděli. Takže jak vidíte, zase se nepovedlo. Proto vám tentokrát nic neslíbím a rovnou se vrhnu na doporučování.

Kristen, 16 let

Ahoooj! Ani si nedovedeš představit, jak moc jsem se těšila na doporučování knížky právě tobě. A jakou práci mi dalo vymyslet, co by pro tebe bylo to pravé ořechové. Dokonce mě nedávno když jsem usínala napadla perfektní knížka, kterou by sis měla hned přečíst, ale.. ehm.. tak nějak jsem zapomněla, co to vlastně bylo za knížku. Takže se asi budu řídit jednoduchou rovnicí - co se líbí tobě, líbí se mně a naopak. Když tedy zapátrám mezi nejpovedenějšími knížkami, které jsem v poslední době četla, určitě bych ti měla doporučit Drakii. Vím, že se na její čtení chystáš, tak to není 100% doporučení, ale možná časem přijdu na něco lepšího. Bohužel dneska mě nic jiného nenapadá. Drakie je moc pěkná oddechovaka a přečteš ji na jedno posezení. Spojení člověka a draka právě tím způsobem, který vymyslela Sophie Jordan, se mi moc líbí, tak snad to zaujme i tebe :)

Wer., 14 let

Wer. mi toho na sebe moc neprozradila, snadd jen to, že má ráda Vampýrskou akademii. Upřímně, to není moc velká rada, protože Vampýrskou akademii musí mít rád snad úplně každý! Ale při doporučení zůstanu tedy u YA fantasy knížek. Z toho, co jsem četla nedávno mi hodně oslovila knížka Rudá jako rubín. Sice jsem jí dala 4 hvězdičky, ale s odstupem času bych se smilovala a dala jí klidně i těch pět. Moc se mi líbily všechny postavy, které byly realistické. Ráda bych pochválila také fakt, že autorka si připravila i hlubší zápletku než je cestování v čase a láska. Takže pokud jsi ještě tuto knížku nečetla, směle do toho :)


Kirma Lee, 16 let

Ahoooj! Tebe také musím pozdravit pořádně :) .. tak a teď už ke knížkám! Kirma je velkou čtenářkou Stephena Kinga, jejím velkým přáním je postupně si přečíst všechny jeho knížky. Také má ráda Madame Oktu od Darrena Shana nebo další knížky podobného žánru. Já jsem nedávno slyšela o zajímavém spisovateli se jménem James Rollins, o kterém si myslím, že by se ti mohl líbit, ale osobně jsem ještě žádnou z jeho knih nečetla, tak nebudu doporučovat. Říkáš, že se ráda bojíš, tak mě hned napadla knížka Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Knížka je doplněna velkým množstvím černobílých fotografií, což jí činí ještě zajímavější. Na to, že se jedná o prvotinu, se náramně povedla.

P.S.: Článek byl sepsán ještě před tvým komentářem k Sirotčinci :D

Tak to je pro dnešek asi vše. Kdyby měl někdo zájem a chtěl se také stát obětí mých doporučovatelských choutek, může se do toho dobrovolně uvrtat pomocí tohoto formuláře.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Knižní poradna // 5

26. srpna 2012 v 23:41 | laurdes

Přes prázdniny jsem tu Knižní poradnu poněkud zapekla, ale ráda bych se k ní vrátila. I když nebudu mít v neděli čas, pokusím se článek přednastavit, aby se tento projekt opravdu stal pravidelností. Většina z Vás, čtenářů, asi nebude mít vůbec ponětí, o co se jedná, tak si dovolím jenom krátké shrnutí. Jedná se o projekt, který jsem vymyslela já. Je založen na doporučování knih. Stačí, když vyplníte krátký formuláš a hned jak na Vás přijde řada Vám nějakou knihu doporučim. Většinou se opravdu snažím vybírat stylově knížky, které by se danému člověku mohly líbit.

Skřítek, 14 let

Právě na toto razení jsem se hodně těšila. Hani, moc jsem neváhala a vybrala jsem ti knížku Tetovaný. Doufám, že jsi ji ještě nečetla. Je to jedna z nejlepších fantasy knih současnosti. Psala jsi, že nějaký thriller ti také nevadí a já musím přiznat, že při téhle knížce mi úplně trnulo, takže doufám, že ti to bude vyhovovat tak, jako mně. Vlastně jsem se k ní dostala také díky doporučení od Kristen, tak je takové hezké, že ji mohu také poslat dále :)

Shira, 17 let

Shira mi moc indícií neposkytla. Nejvíce se tedy budu držet fakt, že nemá ráda zdlouhavé popisy a mnohem víc jí vyhovuje, když se v knize děje spoustu zajímavých věcí. Nějaké to napětí a akce prý také nejsou na škodu. Takže po dlouhém uvažování jsem se nakonec rozhodla pro knížku Tanečník od Jefferyho Deavera. Je to velice povedená detektivka, při které mi na konci tuhla krev žilách. A to nekecám. Vážně jsem se hrozně bála, protože jsem vůbec netušila jak by to mohlo dopadnout a ten závěr pro mě byl velice překvapivý. Tanečník také splňuje tu podmínku, že se tam nenachází moc popisů, takže doufám, že Shira se vrhne do čtení a bude se jí to zamlouvat :)

Carol, 16 let

Carol mi prozradila, že má ráda dívčí četbu, která se něčím odlišuje, také nepohrdne nějakým thrillerem nebo detektivním románem. A právě díky tomu mě napadla knížka od Meg Cabotové, která se jmenuje Velikost L. Cobotová je typická dívčí spisovatelka, ale v této knize hlavní hrdinka vyšetřuje záhadné úmrtí dvou dívek, protože nechce věřit tomu,ž e by to mohla být náhoda. Kniha je velice zajímavá a i přesto, že je to psané pro holky, najde se tam spoustu napětí. Také styl humoru je velice specifický, mně osobně se velice líbil, takže bych řekla, že pro Carol, která má vtipné scénky ráda je tato knížka jako dělaná!

To je po dlouhé době všechno, ale jenom pro tento týden. Příští neděli budu pokračovat, mám tady pěknou kupu zájemců o doporučení knihy. Pokud by se někdo chtěl také přihlásit do tohoto projektu, není nic jednodušího než vyplnit dotazník. Budu se těšit.

Také upřímně doufám, že se holkám mnou vybrané knížky aspoň trošku zamlouvají a třeba někdy se dohrabou až k jejich přečtení :)

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Knižní poradna // 4

11. června 2012 v 1:05 | Káč

Mám-li být upřímná, dneska/včera/ jsem na Vás naprosto zapomněla. Mám hlavu plnou jiných informací a na Knižní poradnu nějak nezbylo místečko. Chvilku jsem uvažovala o tom, jestli mám tento článek spíchnout ještě teď v noci, ale slíbila jsem, že poradna bude v neděli, tak jí nebudu odsunovat na pondělní večer. V rychlosti jenom zopakuju to, co všichni už určitě víte - všechno to spočívá v tom, že zájemcům budu každou neděli doporučovat knížky, které by se jim mohly líbit. Kdo se chce dozvědět více, popřípadě také se zúčastnit, může se mrknout sem. Ale teď už ke čtvrté trojici čtenářů.

Terez*, věk neuveden - je na ZŠ

Terka mi moc informací neprozradila, ani věk, od kterého se obyčejně odpichuju. Vzhledem k tomu, že je ještě na základce, musí být mladší 15 let - jestli dobře počítám. Co se žánrů týče, nejradši zamilované knížky. Tak nevím, nevím, moc červený knihovny načtený nemám, tak ono se to hloupě radí, ale napadá mě třeba knížka Kameny osudu. Četla jsem jí v lednu a je to společně s Bouří mečů jediná kniha, na kterou jsem nenapsala recenzi. Proč? No, nevím, nějak jsem se k tomu nedokopala. Kameny osudu napsala Flavia Bujor ve svých /tuším/ 14 letech, takže stylem psaní se opravdu skvěle přibližuje generaci mladších čtenářek. Na knížce je moc hezké, že hlavní postavy jsou 3 dívky a každá je naprosto odlišná, takže většina čtenářek si najde svojí oblíbenkyni. Já sama bych knihu ohodnotila 3 hvězdičkami, ale ne těmi zlými 3 hvězdičkami, které člověk dává, když je zklamán. Tohle jsou pěkné tři hvězdičky za romantickou knížku od mladičké autorky.

Dominika Couf, 15 let

Upřímně řečeno, takhle brzo ráno mi docházejí nápady. A také možná bude problém v tom, že poslední dobou trávim s nosem zastrčeným v učebnici matiky popřípadě skriptech z literatury, takže na čtení nemám vůbec čas, ale dejte mi minutku, na něco kápnu. Domča ráda podobné žánry jako já - dystopie, horor, fantasy, takže se toho asi chytnu, protože v magii a kouzlech se kromě Harryho Pottera moc neorientuju. Takže co ten horor a nějaký King? Já jich sama moc nečetla - o prázdninách to hodlám napravit, protože taťka má v knihovně všechny jeho knížky... ale jeden z nejlepších hororů od něj je určitě Carrie. Je to trošku psycho, to přiznávám, ale pokud se nebojíš, že se budeš bát, určitě to zkus. A teď ještě musím přidat veřejnou omluvu - hrozně se za sebe stydím, ty ceny z Májového Hopu jsem ještě neposlala, ale přísahám při všech knížkách, který jsou mi svaté, zítra po škole si dělám výlet na poštu a posílám to rovnou k tobě!


GiraffeAndy, 16 let

Tak a dostávám se ke třetí knize. Andy mi napověděla docela šikovně, ráda romantiku, ale ne přílišnou slaďárnu a k tomu kombinace žánrů fantasy, krimi nebo humor. Hned jsem si vzpomněla na knížku od Mary Higgins Clark, je to taková moc pěkná detektivka a ani o trošku tý zamilovanosti ochuzeni nejsme. Jéžiši, já Vám ještě neprozradila, jak se ten klenot jmenuje - je to kniha V náruči nepřítele, v dřívějším vydání známá také pod názvem Kuře a nůž. K této knížce jsem se dostala úplně náhodou a opravdu se mi líbila. Četla jí i mamka, která obyčejně dá přednost sledování Ordinace a také byla nadšená, takže jsme si následující týden povídaly jenom o Laurince. Určitě doporučuju všem :)

Tak to je dnes ode mě všechno. Šupajdím spát, doufám, že jsem se holkám aspoň drobíček trefila do vkusu a třeba se ke knížkám někdy dohrabou. Také bych Vás chtěla upozornit, že následující tři týdny nebudu zrovna hýřit aktivitou, protože máme zkouškové a namísto v knížkách budu ležet ve skriptech z literatury, učebnici fyziky a prezentacích ze zeměpisu a biologie. Jak už jsem informovala před týdnem, mám objednaný Tanec s draky - a ten ne a ne přijít, ale jak se znám, hned jak ho budu mít doma, dostane před učením přednost. Tak přeju další pěkný učící týden, doufám, že toho nemáte na práci tolik jako já a snad se tu brzo zase potkáme :)


Koho by zajímalo, co bych mu doporučila, může si také vyplnit formulář.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Knižní poradna // 3

3. června 2012 v 23:39 | Káč

Už třetí neděli se k Vám vracím s Knižní poradnou. Jsem hrozně ráda, že se tento projek uchytil a zájemců o doporučování jenom přibývá. Pro ty, co jsou tu poprvé, všechno to spočívá v tom, že zájemcům budu každou neděli doporučovat knížky, které by se jim mohly líbit. Kdo se chce dozvědět více, popřípadě také se zúčastnit, může se mrknout sem. Ale teď k dalším třem odvážlivcům, kteří se rozhodli to "prubnout".


Ebi Guetta, 14 let

Ebi mi moc nepomohla. Z vybraných žánrů zaškrtla skoro všechno a pak prozradila pouze to, že na Kinga si zatím netroufá. Proto jsem se rozhodla zuby nehty chytnout kombinace historický román a krimi. A právě tahle kombinace, to je jasný Vondruška. Asi nidko z Vás nebude mého oblíbeného spisovatele, Vlastimila Vondrušku, znát, ale to nevadí. Ve svém oboru je to opravdový mistr. Všechny knížky s prokurátorem Oldřichem z Chlumu a jeho nezbedným panošem Otou ze Zástřízlí opravdu miluju. A nesmím zapomenout ani na sérii pro děti s Fiorellou. Nevím, která z nich je nejlepší, tak si Ebi zkus vybrat podle obalu :) .. ale kdybych musela jednu jmenovat, bude to asi Znamení rožmberské růže.

lanet, 14 let

Tak koukám, že dneska tu máme samé čtrnáctky! Ale to vůbec nevadí, lanet prozradila, že miluje Vampýrskou akademii. No upřímně řečeno, vůbec se nedivím, hrozně chci, abych už měla po zkouškovém a mohla jsem dočíst poslední dva díly, ale zpátky k lanet. Když jsem projížděla žánry, které lanet čte, moje hned první myšlenka směřuje k Polibku pro Annu. Je to opravdu milá romantická knížka, která se líbí i takovým neromantickým duším jako jsem já. No vážně, za normálních okolností bych všechny slaďárny na způsob Polibku házela do popelnice a světe div se, já jsem Polibek přečetla a dokonce se mi i líbil! A to hodně.


Mishelle*, 14 let

A do třetice všech čtrnáctek, je tady Mishelle*. Má ráda trochu té romantiky a hororo-fantasy prvky nejsou vůbec na škodu. Z knížek by nám doporučila třeba Malé roztomilé lhářky, ale mrzí jí, že v ČR vyšly zatím jenom první tři díly. U Michelle jsem musela přemýšlet docela dlouho.. jezdila jsem očima po pokoji a hledala jsem inspiraci. A pak mi padnul zrak na na nočním stolku pohozenou knížku - Vampýrská akademie. Jak jsem na ní mohla zapomenout, před chvilkou jsem o ní přece mluvila. Takže, VA je pro každou holku jasná volba, vůbec nevadí, když nesnášíte Twilight. VA a Stmívání je každé o něčem jiném, kašlete na předsudky a určitě se do tohohle skvostu od Richelle Mead pusťte společně s Michelle.


Tak to je dnes ode mě všechno. Doufám, že jsem se těmhle čtrnáctkám trefila aspoň trošku do vkusu, i když nevím, Ebi mě za tuhle českou detektivku určitě ukamenuje. Také bych Vás chtěla upozornit, že následující tři týdny nebudu zrovna hýřit aktivitou, protože máme zkouškové a namísto v knížkách budu ležet ve skriptech z literatury, učebnici matiky a prezentacích ze zeměpisu a biologie. Také jsem si dnes objednala Tanec s draky a jak se znám, ten dostane před učením přednost. dneska jsem už vylosovala vítěze soutěže May, the Time of love, ale nějak nefunguje spojení foťák - PC, takže to budu řešit až zítra, nezlobte se. Tak pěkný učící týden, doufám, že toho nemáte na práci tolik jako já a snad se tu brzo zase potkáme :)


Koho by zajímalo, co bych mu doporučila, může si také vyplnit formulář.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Knižní poradna // 2

27. května 2012 v 23:38 | Káč

A je tu další neděle a jak jsem slíbila, tak se vracím s mým vlastním projektem - Knižní poradnou. Všechno to spočívá v tom, že zájemcům budu každou neděli doporučovat knížky, které by se jim mohly líbit. Kdo se chce dozvědět více, popřípadě také se zúčastnit, může se mrknout sem. Ale teď k dalším třem odvážlivcům, kteří se rozhodli to "prubnout".

Martin, 24 let

Těší mě, že hned ze začátku jsem narazila na čtenáře opačného pohlaví /, protože věřte mi, knižní blogování kluky moc nebere/. Martin nemá na čtení moc čas, každý měsíc přečte tak jednu knížku. Jeho oblíbené žánry jsou horor, sci-fi a fantasy. Právě ta poslední položka mi ihned vnukla nápad, a tím nápadem není nic jiného než legendární série Zaklínač od polského spisovatele Andreje Sapkowského. Abych se přiznala, sama jsem se do toho ještě nepustila, ale už mám Zaklínače doma a hned jak přestanou učitelé bláznit, pustím se do toho. Možná se někdo bude divit, že doporučuji knížku, kterou jsem zatím nečetla, ale jedna moje kamarádka je tím tak hrozně unešená, že to nemůže být jiné než geniální. A také goodreads se přimluvil :)

Hutchersonová, 15 let

Dlouho jsem si pohrávala s myšlenkou Vampýrské akademie, ale vzhledem k tomu, že mi Hutchersonová prozradila, že většinu upířích ság má přečtené, nechtěla jsem riskovat. Tak jsem zalovila v jiných vodách, chytla jsem se toho sci-fi a vybrala jsem knížku Dlouhý, temný čas svačiny duše. Kromě toho, že se tam objeví pár marťanů, je to opravdu geniální knížka k zasmání. Abych se přiznala, moc často se mi nestává, že bych jela v tramvaji a začala se nahlas smát tomu, co jsem si přečetla, ale u Douglase Adamse to ani jinak nejde, takže pokud máte rádi smích, vřele doporučuji všem!Fay, 16 let

Abych Vám drobíček vysvětlila můj výběr, musím Vám také říct něco o této milé slečně. Jestli jsem někdy měla pocit, že někdo má stejný čtecí vkus jako já, bylo to hodně daleko od toho, co předvádíme já a Fay. Opravdu jsem nikdy nevěřila, že najdu dalšího podobného blázna do fantasy, Hra o trůny, Harry Potter, Pán Prstenů, to jsou naše srdcovky. Dlouho jsem si lámala hlavu s tím, co bych mohla Fay doporučit, a pak jsem na to kápla. Nedokončené příběhy jsou velice milá knížka z pera J.R.R. Tolkiena, která obsahující doplňkové, vedlejší a alternativní verze příběhů, popsaných ve třech hlavních Tolkienových knihách - Hobitovi, Pánu Prstenů a Silmarillionu. Doufám jenom, že Fay se k tomuhle klenotu ještě nedostala a neradím tudíž zbytečně.

Tak, to by bylo pro dnešek všechno. Doufám, že jsem se Vám aspoň trošku trefila do vkusu. Jestli se do knížek pustíte, určitě mi dejte vědět, jestli jsem měla šťastnou ruku! Vzkaz pro ostatní - vydržte, naprosto jste mě zahltili! Ke všem se ale vrátím a na nikoho nezapomenu, slibuju. A jestli je někdo další zvědavý na to, co bych mu doporučila, stačí, když vyplní tento jednoduchý formulář.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Knižní poradna // 1

20. května 2012 v 21:19 | Káč

Je to tady, dneska je neděle a jak jsem slíbila, tak se vracím s mým vlastním projektem - Knižní poradnou. Všechno to spočívá v tom, že zájemcům budu každou neděli doporučovat knížky, které by se jim mohly líbit. Kdo se chce dozvědět více, popřípadě také se zúčastnit, může se mrknout sem. Ale teď už k prvním třem odvážlivcům, kteří se rozhodli to "prubnout".

Eloran Arroway, 19 let

Mezi oblíbené Eloraniny žánry patří YA fantasy, psané především v ich formě. Také na sebe práskla, že není žádný velký čtenář, jedna knížka za měsíc je pro ní tak akorát. Proto jsem se rozhodla doporučit jí čerstvou novinku, Divergenci, která by se jí mohla líbit, protože se jedná přesně o její styl a také se lehce čte. Divergence u nás vychází až zítra, takže jsem si jistá, že se k Eloran Arroway ještě nedostala.


Míša*, 13 let

Míša má ráda fantasy a dystopické knížky, moc se jí líbily třeba takové Hunger Games, oproti tomu ale neopovrhne ani pořádným horrorem jako je třeba Kingova Carrie. Vzhledem k tomu, že je Míša spíše mladší čtenářka, hned mě napadla knížka Křídla. Je to příjemné čtení, obzvláště pro milovníky YA fantasy.
Simcsa, 17 let

Simcsa je velká čtenářka, kterou baví knížky většiny žánrů. Z klasiky můžu jmenovat třeba knihy Pýcha a Předsudek nebo Zločin a Trest, co se týče fantasy mého oblíbeného Harryho Pottera nebo Pána prstenů. U Simcsy jsem hodně váhala, ale protože zaškrtla jak políčko historický román, tak políčko fantasy a se svým čtenářským kontem - více než 10 knih za měsíc - rozhodla jsem se vybrat největší klenot ze středověkého fantasy žánru, a to ságu Píseň ledu a ohně. První díl, Hra o trůny, se v poslední době stává čím dál tím víc populární a ti, kteří se těmi několika stovkami stránek prokousali mi musí dát za pravdu, že je to geniální čtení s geniálními postavami, s geniálními zápletkami.. prostě George Martin je bůh :)

Na závěr bych jenom chtěla říct, že doufám, že se holkám mnou vybrané knížky budou alespoň trošku zamlouvat. Jestli se některá z Vás rozhodne přečíst si, co jsem Vám vybrala, určitě mi dejte vědět, jestli se vám to líbilo. A jestli je někdo další zvědavý, co bych mu vybrala, stačí vyplnit formulář.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Knižní poradna

7. května 2012 v 21:50 | Káč

Vzhledem k tomu, že poslední dobou mi píše pořád víc a víc lidí, kteří mě žádají, abych jim doporučila nějakou knížku.. a vzhledem k tomu, že mi to doporučování pekelně baví jsem se rozhodla vytvořit své první meme. Doufám, že nikde nic podobného neexistuje, protože bych nikomu nechtěla lézt do zelí. Ale teď už k mému meme /to jsem si nikdy nevšimla, že přivlastňováním meme vznikne taková pěkná slovní hříčka/.

Proč vymejšlim takový ptákoviny? Každý se přece může mrknout na goodreads, kde je knih, že hrůza a vybrat si tam, co by se mu líbilo. Jasně to je pravda, ale někoho nebaví prohrabávat se stovkou knih, aby objevil jednu, kterou si chce přečíst. Prostě někdy je mnohem jednodušší, když vám někdo přímo strčí pod ruku knížku, která by se vám mohla líbit. Mně osobně se snad všechny knížky, které mi někdo doporučil, líbily.

S názvem jsem si moc hlavu nelámala, protože prostě místo, kde budu ostatním radit, jakou knížku přečíst, nemůžu nazvat jinak než Knižní poradna. Jelikož v neděli večer mám hroznou potřebu někomu radit.. ale tak především také kvůli tomu, že v neděli si skoro každý najde chvilku času, rozhodla jsem se, že Knižní poradna bude meme nedělní.

Aby to ale všechno šlapalo tak, jak by mělo, potřebuju vaši pomoc. Je těžké radit nikomu, takže potřebuju někoho, komu bych mohla radit. Chcete se stát mým pokusným králíkem? Není nic jednoduššího, než vyplnit krátký formulář a dřív nebo později vám nějakou knížku doporučím.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ


Pokud by se někomu můj nápad líbil, nemám vůbec nic proti tomu, když se k mému meme /už zase :D / přidá. Naopak, čím víc nás bude, tím líp. Snažila jsem se poprat s linkovačem, ale nějak se mi to nepovedlo, tak v případě zájmu můžete hodit odkazy do komentářů a já je určitě přidám. Ale dofám, že do budoucna se linkovač nějak umoudří a stanou se z nás kámoši.

_______

Doporučení:
Knižní poradna // 1 - Eloran Arroway, Míša*, Simcsa
Knižní poradna // 2 - Martin, Hutchersonová, Fay
Knižní poradna // 3 - Ebi Guetta, lanet, Mishelle*
Knižní poradna // 4 - Terez*, Dominika Couf, GiraffeAndy
Knižní poradna // 5 - Skřítek, Carol, Shira
 
 

Reklama