Jarní dumání

Jarní dumání // knihomolství

28. května 2012 v 21:09 | Káč

Minulý týden jsem se dumání tak nějak vyhnula, protože nebyl čas. Ale jaro nám končí a s koncem jara nám přichází ruku v ruce i konec Jarního dumání, které pořádá Syki. Posledním tématem, nad kterým můžeme dumat, je velice široký pojem - Knihomolství.

Jak už jsem řekla, knihomolství je velice široký pojem, je na každém z nás, co si pod tím představí. Osobně, když se řekne knihomol, vybavím si sebe. Já vím, že sebechvála smrdí, ale neznám moc lidí, kteří by četli a milovali knížky víc než já. Vlastně doma jsem podporovaná jenom babičkou, která je češtinářka a ke knížkám má také velice blízký vztah. Nechci tím říct, že rodičům nebo ségře vadí, že čtu, ale myslím, že hodně z vás zná ty kyselé obličeje, když si přitáhnete domů tři nové knížky a hned na vás rodiče vylítnou se slovy: "Proboha, to si někdy nemůžeš koupit něco užitečnějšího?"

Jarní dumání // milostné trojúhelníky

14. května 2012 v 22:00 | laurdes

Tak jako tradičně každé pondělí, i dnes se hlásím se svým příspěvkem do Jarního dumání. Syki si pro nás na tento týden připravila další vskutku zajímavé téma - Milostné trojúhelníky. Těch je totiž dost ve skutečném životě i v knížkách.

Nechci tady trapně rozebírat, jaká je realita, ale přece jenom, něco zmínit musím. V dnešní době panuje takové to přesvědčení, že když kluk má víc holek, je to borec, zatímco holka, když má víc kluků, je kurva. Nejsem žádná feministka, moc dobře vím, že holky nejsou svatý, obzvlášť některý, ale myslím si, že všeobecně je pořád více reálných milostných trojúhelníků, které se skládají z dvou holek a přelétavého chlapce. Nevím, nejsou to žádná podložená fakt, tak mě neuškrťte, ale minimálně v mém okolí to tak je.

Jarní dumání // knihovna vs knihkupectví

7. května 2012 v 15:29 | Káč

A je tu další pondělí a s ním i Jarní dumání. Siky na dnešní den vybrala téma poměrně aktuální - Knihovna vs knihkupectví. A to je téma, ke kterému určitě každý z nás má co říct.

Kdo je pravidelným čtenářem mého blogu, pochopil už určitě, že jsem drobet takový šílenec. Nejraději bych měla všechny knížky, které jsem kdy přečetla doma, ale nejsem multimiliardář ani nevlastním místnost na knihy o velikosti hangáru, takže se musím dost krotit.

Rodiče úplně nákup knížek neschvalují.. teda, taťkovi je to relativně jedno, ale mamka vždycky omdlévá, když přitáhnu další knížky - ať už z pošty anebo z knihkupectví /ale to víc :D/. Pak si vždycky vyslechnu tu určitě světoznámou větu "A kam to chceš asi dát?" popřípadě o něco otravnější /=pravdivější/ "A pak budeš zase nadávat, že nemáš žádné peníze!" Ale už si zvykli, že mě nezmění. Trošku jo, ale ne moc.

Jarní dumání // filmová a knižní zpracování

1. května 2012 v 18:30 | Káč

Týden je pryč a máme tu zase pondělí. Jelikož jsem dnes nebyla ve škole, skoro jsem zapomněla, co je dneska za den. Naštěstí jenom skoro, protože nechat si ujít téma Filmová a knižní zpracování, to by mi vážně mrzelo. /Napsáno v pondělí, přidáno bohužel až v úterý - kvůli nefunkčnosti internetu./

Co říct na úvod? Možná tak, že jsem absolutním zastáncem knih. Myslím si, že film nebo seriál nikdy nemůže být tak dobrý jako kniha. Může se sice hodně blížit její kvalitě, ale nikdy jí nemůže překonat. I právě proto se snažím vždycky nejdřív přečíst knížku a potom až se kouknout na film, jelikož mi mrzí, když mi režisér, herci, kameramani, osvětlovači a mnoho dalších lidí, kteří se podílejí na vzniku takového filmového zpracování, mi vnuknou svoje představy. Nevím, jestli chápete, co tím chtěl básník říct /to se mi v poslední době stává často/ - ale když něco nejdříve vidím, bere mi to možnost představit si to podle svého.

Jarní dumání // knižní série

23. dubna 2012 v 20:50 | Káč

Týden se s týdnem sešel a konečně se dostáváme k velice zajímavému tématu Sykiina meme Jarní dumání. A tím tématem není nic jiného než Knižní série .

Knižní série. Ups. Co říct na začátek? Žeru je. Jsem úplně posedlá vyskládáváním jednotlivích knížek do poliček. No vážně. Když se rozmýšlím, jestli si koupit nějakou knížku, která nepatří do žádné série, hodně váhám. Ale jakmile vidím něco, co se dá číst na pokračování a pak - a to především - řadit na poličky, hned kupuju. Nějakou nezávislou detektivku si přece můžu půjčit v knihovně, ale ještě řekněte, že si jde pujčovat Harryho Pottera pořád dokola a dokola. Já to prostě musím mít na poličce. Asi jsem divná. Ale to jsem drobet odbočila někam, kam jsem vůbec nechtěla..

Jarní dumání // dystopie

16. dubna 2012 v 17:00 | Káč

Dneska se rozepíšu trošku na téma dystopický rozmach, a to především díky meme, které pořádá Syki.

Dystopie. To je v poslední době celkem často skloňované slovo, protože k nám dorazila další knižní "módní" vlna. Před deseti lety se nosilo čarování po vzoru Harryho Pottera, před pěti lety to bylo upírské šílenství a jak to tak vypadá, nyní je tím nejčtenějším žánrem dystopie.

Abych se přiznala, ještě nedávno jsem ani neměla tucha, že vlastně tento žánr má nějaký souhrnný název. Jasně, že existovalo spoustu knížek o budoucnosti, ale že by se tomu řikalo jinak než science-fiction, to mi vážně nenapadlo. Možná by tedy nebylo úplně od věci vysvětlit si, co přesně ta dystopie vlastně znamená. Takže, jak teta wiki radí: "Antiutopie (též dystopie či kakotopie) je opak utopie, myšlenka fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem, má zásadní nedostatky (totalitní forma vlády, omezování osobní svobody) vzniklé přehnáním jednoho nebo více ideologických principů. Občané antiutopického světa jsou obvykle neskrývaně utlačováni politickým systémem."

Dlouhou dobu jsem se právě tomuto žánru vyhýbala jako čert kříži. Přišlo mi nesmyslné číst smyšlené bláboly o budoucnosti, to jsem radši dala přednost nějaké pořádné fantasy ze středověku, to mě vždycky lákalo víc. Nicméně okolo mě začali všichni mluvit o geniálních dystopických knížkách a já byla zvědavá, jestli by mě toto téma také dokázalo zaujmout.

Jarní dumání // fan překlady

11. dubna 2012 v 21:43 | Káč

Když jsem dneska pročítala Knižní doupě, narazila jsem na poměrně příjemný projekt, který pro nás připravila Siky. Jedná se o meme s názvem "Jarní dumání" a spočívá v tom, že po dobu osmi týdnů bude vyhlášené jedno téma a každý blogger se k němu může nějak vyjádřit. Já se obyčejně do meme nepouštím, ale témata jsou více než příjemná a proto jsem se rozhodla udělat výjimku. A hned k prvnímu tématu, které zní "fanouškovské překlady knih", toho mám tolik na srdci.

Jak jsme si mohli všimnout, v poslední době se nám s fanouškovskými překlady roztrhl pytel. Diskutabilní otázka však je, jestli je to tak správně, protože každý člověk to vnímá úplně jinak. Mnoho lidí je z tohoto trendu nadšená, jelikož se dostanou k pokračování svých oblíbených knížek mnohem rychleji a levněji než oficiální cestou.

Vždyť kdo by se jim divil. Když jdu do knihkupectví a vidím ty ceny knížek, tak se mi dělají mžiky před očima. Opravdu chtěj za Hru o trůny 575 korun? Ano, chtěj. A co hůř, já nemohla odolat a koupila jsem si jí. Ale já jsem šílenec a moc dobře chápu, že 90% potencionálních čtenářů si knížku raději opatří jinak. Jednou z možností jsou knihovny, jenže upřímně řečeno, nevím jak u vás, ale tady u nás to znamená počkat si další tak dva tři roky a stejně to neznamená, že danou knížku seženete.

Právě proto se nám v poslední době ve škole hodně rozmohl poměrně rozsáhlý půjčovací systém. Funguje to zhruba tak, že se domluvíme, kdo koupí jakou knížku a potom si je navzájem povyměňujeme. Velkou výhodou je, že všichni čteme stejné knížky, takže si o nich můžeme i popovídat. Například moje výtisky Hunger Games se staly velice populárními a jdou z ruky do ruky. A mně to, když vím, že se mi vrátí v pořádku, vůbec nevadí.
 
 

Reklama