Hra lží

8. února 2013 v 14:11 | laurdes
• Autor: Sara Shepard
• Série: Hra lží
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: BB Art
• Žánr: dívčí román, paranormal

I přesto, že Sara Shepardová začala s psaním hned, jak se naučila písmenka, celý život snila o kariéře seriálové hvězdy nebo návrhářky stavebnice LEGO. Později se ale ukázalo, že pro to psaní má přeci jenom o trošku lepší předpoklady než pro navrhování dětských stavebnic, a tak se rozhodla vystudovat obor tvůrčího psaní na Brooklyn College. Její nejznámějším počinem je bezpochyby momentálně čtrnáctidílná série Pretty Little Liars, podle které byl natočen i úspěšný seriál. Sara se dlouho rozmýšlela, jestli se má pustit do psaní další série, ale její přátelé ji nakonec přesvědčili, takže v roce 2010 spatřila světlo světa kniha Hra lží, která je začátkem příběhu o dvojčatech Emmě a Sutton.


Když se Emmin nevlastní bratr vytasí s videem, které objevil na internetu, Emma je v šoku. Že někdo natáčí na video vraždu mladé dívky, to by ještě skousla - nejspíš se jedná o nějakou stupidní hru. Jenomže ta dívka vypadá úplně stejně jako ona! Kdo to může být? Že by Emma měla dvojče a nevěděla o tom? Vzhledem k tomu, že strávila skoro celý svůj dosavadní život v pěstounské péči, je to docela možné. Po krátkém pátrání Emma zjistí, že má opravdu sestru jménem Sutton, a rozjede se za ní. Než se však dívky stačí sejít, Sutton záhadně zmizí a Emma začíná mít neblahé tušení, že vražda na videu nebyla jen hra… Nejhorší na tom být mrtvá je, že už nemáte pro co žít. Žádné líbání. Žádná tajemství. Žádné drby. Z toho by většina holek měla druhou smrt. Ale já naštěstí dostala něco, co nikdo jiný nemá - představení na přidanou - a to díky Emmě, své znovunalezené sestře, se kterou jsem se ani nestačila sejít. Emma se nyní zoufale snaží zjistit, co se mi stalo. A jediný způsob, jak to vypátrat, je být mnou - vklouznout do mého starého života a po kousíčkách ho skládat dohromady. Ale může se smát důvěrným vtipům s mými nejlepšími kamarádkami? Přesvědčit mého kluka, že ona je ta dívka, do které se zamiloval? Předstírat, že je šťastná, bezstarostná dcera, když objímá mé rodiče na dobrou noc? A dokáže hrát dál tohle divadýlko i potom, co si uvědomí, že můj vrah ji sleduje na každém kroku?

Emma Beckerová je osmnáctiletá dívka, která se od předškolního věky, kdy ji nezodpovědná matka Becky opustila, stěhuje od jedné pěstounské rodiny k druhé. Celý život nesní o ničem jiném než o milující rodině. Oproti tomu Sutton Mercerová, dívka z bohaté rodiny, má všechno, na co si vzpomenete. Rodiče, mladší sestru Laurel, partu kamarádek, kluka.. - jediný problém je, že už nežije.

Emma se o Sutton dozví, když jí nevlastní bratr ukáže video, na kterém někdo škrtí dívku. Dívku vypadající úplně stejně jako ona. Emma se dá do pátrání, které vyústí v odjezd do Arizony, kde se má se znovu nalezenou sestrou najít. Jaké je ale překvapení, když se Sutton neobjeví a ona je anonymem donucena vklouznout do života svého dvojčete. Jak se Emma vyrovná s novým životem? A podaří se jí najít vraha své sestry, kterou ani nestihla poznat?

Celým příběhem nás provází právě Sutton ve své nové - duchařské podobě. Sama si z předchozího života nepamatuje víc než krátké záblesky nebo pocity, takže i pro ni je objevování vraha stejně překvapivé jako pro Emmu. Stejně tak je upřímně zhrozena celým svým předchozím životem, kdy systematicky ubližovala všem ve svém okolí kanadskými žertíky, které často přesahovaly přípustnou mez.

Kniha je napsána pro mladé čtenáře - přesněji řečeno čtenářky, ale myslím, že moc dobře chápu, proč je tak oblíbená. Na rozdíl od ostatních knih ze žánru YA má potenciál oslovit i dívky, které normálně nečtou, protože hlavní hrdinka je svým způsobem podobná ideálům většiny dívek, což je i pro typické nečtenářky velkým lákadlem. A jednoduchá čitelnost tomuto faktu jenom napomáhá.


Největším pozitivem knihy je však fakt, že se Sara Shepard skvěle popasovala s vykreslením dnešní mládeže aniž by z nich/nás udělala zbytečně /s prominutím/ debily. Už ve spoustě knih jsem se setkala se snahou autora zapasovat do příběhu takové věci jako facebook nebo iphony, což se jim prostě a jednoduše nedařilo, protože oni žijí v trošku jiném světě a jejich představa mladých a různých elektronických vychytávek je poněkud pitoreskní.

Kniha je napsaná velice věrohodně co se charakterů jednotlivých postav týče, jejich chování je přiměřené věku, s některými dalšími skutečnostmi jsem měla trošku problém se vyrovnat, takže opravdu doufám, že autorka se moc nezamotá do těch tajemství a rozhodne se ukončit sérii co nejdříve. Já osobně bych hlasovala maximálně pro tři díly, ale Sara právě pracuje na šestém díle, takže mé zbožné přání nebude vyslyšeno. Ale aspoň budu mít co číst. Čtyři hvězdičky.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Terisekk Terisekk | Web | 8. února 2013 v 15:51 | Reagovat

Nad knihou uvažuju už dlouho. Čtu Roztomilé malé lhářky a máš pravdu, že Sara píše pěkně a umí se poprat se světěm mladých.
Moc pěkná recenze a snad se mi kniha dostane brzy do rukou. :)

2 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 11. února 2013 v 20:51 | Reagovat

Četla jsem jí a hodnotila podobně;)

3 Annie Annie | Web | 11. února 2013 v 22:08 | Reagovat

Tohle není první pozitivně laděná recenze a já o Hře lží už nějakou dobu uvažuju. Jenže mě hrozně odrazuje ta délka, šest by se ještě dalo, jenže během roku 2013 se z toho stane aspoň 10... :D
Btw, ten obrázek s obálkami vedle sebe je geniální :)

4 toje jedno k do jsem :) toje jedno k do jsem :) | 17. února 2013 v 13:07 | Reagovat

Je to super knižka dostala jsem ji k narozeninám a měla jsem jí přečtenou během dne a ted nedavno jsem dostala roztomilé malé lhářky a ty sou taky úžesný. Píše sice hodně knížek než se dozvíme jak to dapadne, ale myslim si že je to lepší:)) a nevíte jestli už vyšel další díl k teto knížce ??

5 Nomidee Nomidee | E-mail | Web | 24. března 2013 v 15:06 | Reagovat

Ještě jsem se nevrhla ani na PLL, ale tahle série vypadá moc zajímavě. :) Jsem ráda, že to je věrohodné. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.