Gjorkové - Tajemství minulosti

12. února 2013 v 16:31 | laurdes
• Autor: Tereza Benešová
• Série: Gjorkové
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Krigl
• Žánr: paranormal, fantasy

Tereza Benešová patří mezi generaci mladých českých fantasy spisovatelek, které měly to štěstí a nakladatelstvím se jejich tvorba líbila natolik, že se rozhodli ji vydat v tištěné podobě. Já osobně českým autorům moc neholduji, přeci jenom jsem zmlsaná překlady knih, které fungují jako prvotní filtr, ale když mi Colleen doručila jeden výtisk až domů, s radostí jsem se do knihy vrhla.Pod hladinou oceánu leží svět, o jehož existenci nemá lidstvo dodnes, ani ponětí. Dvanáctiletá Nefas o něm už pár let ví, ale teprve dnes nastal čas zařadit se mezi své. Mezi Gjorky.

Nefas nechce nic víc, než najít konečně domov, pár přátel a zjistit proč vlastně musela vyrůstat stranou. V novém světě ji ale otevřená náruč rozhodně nečeká a její touha po kamarádech, se v mžiku smrskne na snahu proplout, a být neviditelná.

Brzy sice zjišťuje, že pomoc může přijit z míst, odkud by ji nikdy nečekala, ale také, že kdo se ptá, mohl by dostat odpověď, o kterou vlastně vůbec nestojí. Vstupte spolu s Nefas do místa, kde je všechno stejně nebezpečné, jako krásné a fascinující. Kde mají všichni svá malá tajemství a odraz minulosti je příliš silný na to, aby se dal jen tak překonat.


Hlavní hrdinkou je dvanáctiletá Nefas, která od malička žije u upírů. Je jí ale jasné, že mezi ně nepatří. Může na slunce, krev je jí odporná a nejradši by spala v noci. Je prostě jiná. I přesto tam však žije poměrně poklidným životem, dokonce tam má i velice blízkého upířího přítele Mikaela. Když ale dívka dovrší právě již zmíněných dvanáct let, je poslána do podmořského světa, kam patří - mezi Gjorky. Nefas se už od prvního dne pokouší adaptovat v novém prostředí, zvykat si na školu, na spolužáky, na kouzla.. ale je to pro ni velmi těžké. Děti v Praye /ve vesnici, do které byla zařazena/ ji nepřijaly a stejně tak děti z ostatních dvou vesnic /Nagathanu a Maureeky/. Při životě ji drží pouze její hadí kamarádka Selie a vědomí, že její rodiče vyrůstali ve škole stejně jako ona, tudíž se tam o nich musí něco dozvědět. Naštěstí se jí také brzy podaří najít si i jiné /ne jenom zvířecí/ přátele, kteří ji pomohou zapadnout do kolektivu.

Tereza se skvěle popasovala s charakterem jednotlivých postav, Nefas a její přátelé se nechovají na víc než jim je, ale na druhou stranu vás to ani zbytečně nedráždí a neříkáte si "jak proboha může být někdo tak hloupý". Styl psaní této mladé autorky je vlastně asi největším pozitivem celé knihy. Příběh má spád, dobře se čte, informace jsou dávkovány ve správných intervalech a ani u přímé řeči se nenudíte.

Také musím ocenit fakt, že Terka /možná nevědomky/ upozornila na problém, který se může mezi dětmi velice často vyskytovat - na šikanu. Možná patříte /stejně jako já/ mezi ty vyvolené, takže jste nikdy nic podobného nezažili, a právě proto vůbec neuškodí, když nám knihy budou neustále připomínat, že tento problém tady vždycky byl, je a bohužel asi i bude.

Ráda bych řekla, že mě kniha naprosto ochromila svojí originalitou a příběhem, protože Terka by si to za všechnu tu snahu a talent zaslouží. Moc zaslouží. Ale Gjorkové mají jeden problém. Někdo to možná nevnímá jako chybu, někomu se to možná dokonce zamlouvá, ale mě to ve čtení rušilo. Ta knížka už byla jednou dříve napsána. A samotnou JKR, to se překonává velice těžko.

Od první kapitoly, kdy Nefas vyrůstá bez rodičů, jsem se nemohla odprostit od podobnosti mezi Harry Potterem a touto knihou. Možná jsem si to i způsobovala sama, ale jakmile se na zemi objevila voda, já už myslela na nezbednici Uršulu. Selie pro mě byla celou knihu taková Hedvika, Ater by mohl zdatně konkurovat Snapeovi.. a tři vesnice nebo čtyři koleje - není to ve výsledku jedno?

Už jsem se dostala i k četbě šesté kapitoly z druhého dílu, která neobsahovala jedinou spojitost s HP, za což jsem ohromně ráda. Je to nadějná série, nadějný příběh a jediná způsob, jak se dobrat zaslouženého úspěchu, je prošlapat si vlastní cestičku od začátku až do konce. Terko, neulehčuj si to a piš podle sebe, podle své hlavy a bude to perfektní. Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli Gjorkové dosáhnou na čtyři hvězdičky, ale nakonec jsem se rozhodla schovat si toto hodnocení na příště a zůstat u přízemních tří hvězd. Ale na to, že se jedná o naši domácí tvorbu, klobouk dolů!

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bastera Bastera | Web | 12. února 2013 v 16:43 | Reagovat

Hezká recenze, já je ještě nečetla, kde se dají sehnat? Jinak máš napsáno sice tři hvězdičky, ale dala jsi čtyři hvězdy :)

2 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 12. února 2013 v 17:40 | Reagovat

Tá téma nevyzerá vôbec zle, aj keď nechápem, čo tam robia tí upíri no...
Asi by som to musela čítať, aby som to nejako pochopila, možno sa k tomu raz dostanem, mne nevadí čítať o 12ročnej hrdinke, ten podmorský svet by ma zaujímal 8)

3 Livien Moonwalker Livien Moonwalker | Web | 12. února 2013 v 19:16 | Reagovat

Ze začátku jsem taky hodně měla problém s podobností k HP, ale později mi přišlo, že se Terka docela dobře odpíchla a samotný příběh byl naprosto originální. Už se těším na dvojku :-D

4 Colleen Colleen | Web | 12. února 2013 v 19:45 | Reagovat

Děkuji za moc milou recenzi :-)

[1]: Dají se běžně sehnat v knihkupectví, ale i přímo u mě. Stačí napsat ;-)

[2]: Upíři jsou součástí příběhu, i když se to na první pohled vůbec nemusí zdát. Ale jedná o třídílnou sérii, takže ne na všechny otázky bude odpovězeno ihned :-)

[3]: Děkuju, snad se dvojku brzy podaří dokončit :-)

5 nel-ly nel-ly | Web | 27. února 2013 v 1:22 | Reagovat

Myslím, že velké plus, za což bych Rowlu celkem odsoudila (a to ji miluju), je - jak jsi řekla - to upozornění na šikanu a vůbec zpadnutí do kolektivu. Dokonce ani přátele si Nefas nezískávala lehce a v každé YA (nejen v Harrym, který se přeci jen odlišuje kvalitou), když přijde nový člověk do školy (na internát), tak hned získá nové přátele a nepřítele až za hrob (u holčičích YA krásnou a sexy blonďatou holku, i když nejvíc sexy riala měl Harry :-D)... a to je únavný

taky jsem bývala skeptická vůči české literatuře (vůbec filmu, televizi či hudbě), ale v poslední době narážím na čím dál víc kvalitních českých autorů, přičemž zdaleka zastiňují tu rutinu brakových "amerických bestsellerů", které nám reklamní agentury dávkují kvanta...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.