Závist

30. ledna 2013 v 15:52 | laurdes
• Autor: Gregg Olsen
• Série: Román prázdné rakve
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fortuna libri
• Žánr: paranormal, fantasy

Gregg Olsen, padesátník pocházející ze Seattlu, si nejdřív vyzkoušel psaní populárně naučných knih, a když zjistil, že mu to docela jde, pustil se i do románů - těch je v současné době v USA vydáno osm. Do češtiny byla přeložena zatím pouze jedna jeho kniha, konkrétně kniha Závist, která bude v brzké době /únoru/ následována druhým dílem, který nese název Zrada.Román o prázdné rakvi - Vražda je tak sprosté slovo...

Noc, kdy Katelyn zemřela, se stalo cosi, co všechno změnilo. Zlo má nejrůznější příchutě. Někdy je hořké, jindy ošidně sladké. Katalyn zjistila den své smrti. V jeden okamžik byla deprimovaným teenagerem a zároveň ztratila život. A pak... ležela na stole z nerezové oceli, oči skleněné, tělo studené, a byla opravdu, ale opravdu mrtvá.

Jak se to stalo? Byla to sebevražda, nebo vražda? A kdo za to nese vinu?

Dvojčata Hayley a Taylor Ryanovi zakopnou o důkaz, který je mnohem více znepokojující než si vůbec dokázali představit... a prolitá krev je přivede na stopu tajemství z dávné minulosti, o níž by raději ani nic nevěděli.

Hlavní postavami této knihy jsou tři dívky. Katelyn Berkleyová a dvojčata Taylor a Hayley Ryanovy. Ale abych nezapomněla - Katelyn je takovou post-morte hlavní hrdinkou. Hned na začátku jsme svědky její smrti. Byl to záměr? A byl to záměr této nešťastné patnáctileté dívky nebo záměr někoho jiného? Či snad se jedná o nešťastnou náhodu? Na to se kromě čtenářů a celého městečka snaží přijít i dvojčata, která měla ještě před pár lety ke Katelyn velice blízko. Postupem času se seznamujeme s velkým množstvím dalších obyvatel, s tragickou minulostí nebo také s neobyčejnýma schopnostmi Hayley a Taylor.

Na knize nás zajisté hned na první dobrou upoutá její neobyčejný vzhled. Zelená obálka, která šokuje čtenáře, nadměrná velikost - nebo alespoň větší než jsme u většiny knih zvyklí a jako bonus perfektní vnitřní zpracování, nadpisy, chatové konverzace.

Mně osobně se velice líbilo, že autor se rozhodl zakomponovat do díla dvojčata. Já mám pro dvojčata prostě slabost.. a Hay-Tay jsou skvělé. Kromě toho, že si skvěle rozumí a navzájem se doplňují, tak mají i nějaké ty nadpřirozené schopnosti, což nikdy není úplně na škodu. Ze začátku jsem nebyla schopná nějak blíž rozdělit jejich charakter, ale v průběhu knihy se dívky vyprofilovaly. U každé z nich jsme mohli sledovat kladné i stinné stránky, a tak jsem poznali jejich povahu. Takže za slečny Ryanovy má Gregg jedno velké plus.

Na druhou stranu, ale nechci jenom chválit, protože knížka se mi zas až tak nelíbila. V některých pasážích jsem trošku ztrácela pojem o čem je vlastně řeč, někdy jsem měla pocit, že pár vedlejších postav je hloupých až za hrob - především při čtení těch chatových konverzací a vlastně, abych řekla pravdu, trošku mi unikla pointa té knížky. Nebo samozřejmě.. vím, co se stalo, chápu proč měl autor nutkání naťuknout toto nebezpečné téma, ale nic moc převratného to nebylo. Dějová linie na úrovni lehce nadprůměrného dvanáctiletého studenta. A když si vezmu anotaci.. očekávala jsem něco mnohem jiného. Lepšího. Ta anotace je prostě zavádějící a dělá z knížky něco, co ani vzdáleně není.

Na Závist jsem četla spoustu negativních tak i pozitivních recenzí a bylo mi jasné, že je to jedna z těch knih, na které si musí člověk udělat názor sám. Takže se vůbec nenechte odradit mojí recenzí, popřípadě pak celkovým hodnocením, protože se může stát, že z knihy budete nadšeni. Já osobně jsem ji neshledávala nijak výjimečnou, ale ráda si přečtu druhý díl, protože mě zajímá, kterou část příběhu se autor rozhodl rozvinout v druhém díle. Přiměřené 3 hvězdy!

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.