Útěk

28. ledna 2013 v 16:19 | laurdes
• Autor: Sophie Jordan
• Originální název: Vanish
• Série: Firelight
• Díl: druhý
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: CooBoo
• Žánr: paranormal, fantasy, dívčí román

Texaská spisovatelka Sophie Jordanová měla vždycky blízko k drakům, princeznám a zakázaným láskám, o kterých dle svých slov "fantazírovala celé dětství". Ale jak se z obyčejné středoškolské učitelky stane úspěšná spisovatelka? Tak na to je odpovědí právě Sophie Jordanová se svým velice pěkným příběhem pro dospívající dívky.Jacinda vyzradila tajemství svého drakijského kmene, aby zachránila chlapce, kterého miluje. Převtělila se kvůli němu před lidmi, a tak porušila jedno z nejpřísněji dodržovaných pravidel. Teď se ale musí ke kmeni vrátit, s vědomím, že Willa možná už nikdy neuvidí. Will má zastřenou paměť a jeho vzpomínky na onu osudnou noc a slib, který Jacindě dal, jsou zřejmě ty tam. Za své prohřešky a za to, že z drakijského města utekla, ale hlavně proto, že se zamilovala do lovce draků, Jacinda přichází o výsadní postavení i o nejlepší kamarádku Azurku. Cítí se strašně osamělá a začíná pochybovat o tom, jestli přece jen nedělá chybu, když se vzpírá kmenovým pravidlům, a jestli by se jim neměla nakonec podrobit. Přesto se upíná k naději, že na ni Will úplně nezapomněl, najde ji a zase budou spolu. Může se její přání splnit a bude schopná případně s Willem odejít a všeho se vzdát?

V prvním díle jsme se seznámili s novou rasou - drakii, s hlavní postavou Jacindou, s její novou láskou Willem, s arogantním princátkem Cassianem a s velkou spoustou dalších - podstatných postav. Vlastně by se dalo říct, že první díl byl takovým rozjezdovým dílem pro díl druhý, který je zajisté rozjezdovým dílem pro epické zakončení, kterého se dočkáme snad už brzy, konkrétně v posledním díle v originále nazvaném Hidden. Jak tak ale koukám na goodreads, zas tak epické to asi nebude - alespoň podle hodnocení uživatelů.


Ale zpátky k Útěku. Jacinda se převtělila před lovci, aby zachránila svého milého, ale kvůli tomu se musí společně se svojí matkou, dvojčetem Tamrou a především pak Cassianem - u kterého si nedovolím použít žádný přídomek, vrátit zpátky ke kmenu. Ještě po cestě se Tamra převtělí a ukáže se, že sestry mají moc v rodě. Tamra je totiž druhá nejvzácnější drakie, mlhotvorka. Drakie, která dokáže lidem zatemnit mozek, která jim zastře myšlenky a donutí je zapomenout.

Navrátivši se Jacinda však nebyla kmenem ani zdaleka přivítána tak, jak by se na její schopnosti slušelo a patřilo. Stává se z ní přehlížená drakie, která sklízí pouze posměch malých dětí. Dokonce i Cassian si hledí Tamry. A jak se s tím Jacinda vyrovná? Pokusí se o další útěk? Nebo bude trpně snášet svůj osud v kmeni?

I přesto, že všichni říkají, že Útěk byl ještě o třídu lepší než díl první, já osobně s nimi nesouhlasím. Nebyl vůbec špatný, ale mně asi více vyhovovalo to představování prostředí a postav, poznávání schopností drakií a celkově jsem byla spokojená mimo kmen, kde mi společnost dělal Will. Teď se do toho pěkně zamotává ještě Cassian a já nevím, jestli fandím tomu nebo onomu. Takže mi z toho celkem jasně vychází, že nefandím ani jednomu. Co se to se mnou jenom děje?

Byla jsem velice ráda, že se ke slovu dostala i Tamra, v prvním díle byla taková uťápnutá v pozadí. Ale tentokrát ji autorka poskytla dostatek prostoru, takže jsme se mohli trošku blíže seznámit s její povahou. A můžu vám říct snad jenom to, že v první chvíli jsem měla pocit, že s Jacindou nemá společného ani ň. Ale postupem času.. ale co, přečtěte si to sami!

Ač to možná bude znít poněkud klišoidně, autorka nám opět připravila knihu plnou napětí a akce, lásky, ale také překvapení či zvratů. Jacinda je sympatická hlavní hrdinka a já jsem se během čtení nenudila. Jenom mi mrzí, že se kniha odehrávala v takové míře v kmeni, což jí u mě osobně trošku ubralo na pikantnosti. Ale nebojím se dát plný počet hvězdiček, snad to není naposledy.


Ráda bych poděkovala e-shopu livro.cz, který mi poskytl recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na jejich internetových stránkách.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pursim pursim | Web | 28. ledna 2013 v 16:21 | Reagovat

wow máš úžasný blog a nádherně píšeš články, fakt smekám :)

2 Ronnie Ronnie | Web | 28. ledna 2013 v 16:27 | Reagovat

Néé,já tu recenzi nemůžu číst,pořád čekám,až se v knihovně uvolní první díl Drakie! :D

3 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 28. ledna 2013 v 16:28 | Reagovat

Pekná recenzia 8)
Už sa teším na túto časť 8)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.