Jméno větru

3. ledna 2013 v 21:01
• Autor: Patrick Rothfuss
• Originální název: The name of the Wind
• Série: The Kingkiller Chronicle
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Argo
• Žánr: fantasy, středověk

Patrick Rothfuss, americký spisovatel, byl hned se svojí prvotinou, konkrétně knihou Jméno větru, několikrát odmítnut. Nezoufal si však a v roce 2007 se opravdu našla společnost, která se této knížky ujala. Vzhledem k tomu, že kniha měla úspěch, čeští vydavatelé se nakonec rozhodli přeložit ji také. Jaké bylo ale nemilé překvapení - nakladatelství Argo se rozhodlo tento titul rozdělit do dvou částí. Po více než 4 letech jsme se ale v létě minulého roku dočkali jednosvazkového vydání prvního dílu.

Je to příběh z jiného světa, ale žádný strach, dostanete k němu mapu. Podle slov autora jde o legendu o Hrdinovi, viděnou ze zákulisí, o zkoumání a odhalování světa, o hledání pravdy, skryté v pohádkách a bájích... V první knize začíná Kvothe vyprávět, či spíš diktovat Kronikáři, o svém dětství ve společnosti kočovných umělců, o děsivé smrti svých rodičů rukou bájných Čandrínů, o všem, co zažil jako sirotek v drsném přístavním městě Tarbeanu, prolezlém zločinem, a o těžkých začátcích na Univerzitě, vyučující magická umění, kde se chce dovědět co nejvíc o tajemných vrazích, kteří pro většinu rozumných, vzdělaných lidí vůbec neexistují... Děj knihy se rozvíjí pomalu, ale postupně strhne jako velká řeka, která slibuje moře s pořádným vlnobitím, a čtenář by chtěl hned, teď, číst dál a vědět, jak to dopadlo.

Hlavní postavou je hostinský Kote, který i se díky svým rudě ohnivým vlasům podobá jednomu mladíkovi. Legendě. Kvotheovi. Když do města dorazí tajemný Kronikář, který si vyprosí životní příběh hostinského, ukáže se, že Kote a Kvothe mají společné více než jen podobné jméno.

Příběh má dvě dějové linie - současnou, která popisuje události jednoho dne a pak pochopitelně i tu minulou, kterou nám zprostředkovává hostinský svým vypravováním. Malý Kvothe, devítiletý chlapec, jezdí se svými rodiči a jejich kočovnou společností od města k městu. Jednoho dne se ke společnosti přidá i arkanik Abenthy, velice chytrý muž, který začne Kvotheho zasvěcovat do tajů rétoriky, geometrie, chemie, historie, medicíny i sympatie - obdoby magie. Po nějakém čase opustí Abenthy kočovnou společnost, která se protlouká světem dál a dál. Jednoho dne před večeří se jde ale teď zrovna dvanáctiletý chlapec projít, ale po svém návratu Kvothe nenajde nic jiného než spoušť, mrtvá těla a modrý oheň. Co se to stalo? A proč se to stalo? Jak se Kvothe popere se svým údělem sirotka? - to všechno jsou otázky, které v tuto chvíli vyvstávají a kniha na ně poskytne odpověď.

Možná se Vám zdá, že jsem už prozradila všechno, co jsem mohla, ale opak je pravdou. Z těch šesti set padesáti stran jsem lehce nastínila zápletku necelé pětiny knihy. A ten zbytek rozhodně stojí za to.

Kromě Kvotheho se v knize setkáváme i s velkým množstvím hlavních postav, které jsou velice dobře vykreslené. Do mistrné charakteristiky, kterou nám předkládá George Martin ve své Písni ledu a ohně to má sice ještě daleko, ale aspoň jsem konečně našla autora, který se snaží jít v jeho stopách.


Po grafické stránce je kniha perfektně zpracovaná, pevné desky, na kterých je mapa, přebal, látková záložka. A hlavně těch šest set stran, které jsou nasáklé vůní tiskařské černi a papíru. Už dlouho jsem nezažila, že by na mě knížka svým vzezřením tak pěkně působila.

V konečném součtu jsem se rozhodla držet se při zemi a knize dát "pouze" čtyři hvězdičky. Proč? Možná proto, že i přesto, že je po slohové i obsahové stránce dokonalá, číší z ní ten rozjezd. Nechápejte mě špatně, je to prostě první díl, úvod do příběhu. Tak třeba druhý díl s názvem Strach moudrého muže mi přesvědčí, že Patrick Rothfuss, je autor, který si plný počet hvězdiček zaslouží.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bastera Bastera | Web | 3. ledna 2013 v 23:16 | Reagovat

Tuhle sérii bych si také ráda přečetla :)

2 Faye Faye | 4. ledna 2013 v 17:17 | Reagovat

Jméno větru mi kamarádka doporučila asi před rokem, ale i přes mnoho pochvalných recenzí se nějak nemůžu donutit ji přečíst. Četla ž jsi nějakou knihu, jejíž svět by byl podobný tomuhle?

3 Lina Lina | Web | 12. ledna 2013 v 15:55 | Reagovat

Podľa mňa je táto knižka úžasná. Njlepšia kniha za minulý rok :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.