Jak na to?

1. ledna 2013 v 18:14 | laurdes
Dlouho jsem váhala, jestli tenhle článek mám dát dohromady nebo ne. Ale za poslední týden se mi sešlo pět žádostí o pomoc či radu, tak tím snad nic nezkazím. A ještě v úvodu bych Vás chtěla upozornit, že do podobného projektu se vrhla i Abyss a já Vás všechny vyzívám k tomu, abyste si její názor přečetli. Dokonce prvořadě přečetli, protože jestli někdo z nás dvou píše recenze, tak je to mnohem spíš Abyss než já.

Na druhou stranu, i když vím, že třeba v recenzích nejsem neomylná, každému nemusí sedět můj styl, kterým podávám informace nebo třeba forma zpracování, dovolím si o sobě tvrdit, že jsem poměrně soudný člověk a za tu dobu, co se pohybuji v knižní blogové sféře jsem už nějaké ty zkušenosti pochytila.


Nejčastější se ptáte na všechno týkající se recenzních výtisků. Někdo neví, co jsou to recenzní výtisky, úplně nejfrekventovanější otázkou je nepochybně "Jak o ně zažádat?" a někoho zajímá vlastně celý ten systém. Ale nejdřív, než se dostanu k recenzním výtiskům, povíme si ještě něco o recenzích jako celku. Protože je sice pěkné, že Vám poradím, jak si zažádat o recenzní výtisk, ale když nejste schopní napsat recenzi, je to celkem na pytel.

KROK PRVNÍ - možnosti recenzentů
Vezměme to úplně od začátku. Nejdříve musíte mít nějaké místo, kde můžete ty vaše slavné recenze publikovat. Můžete být recenzentem nějakého webzinu nebo si můžete sepisovat něco na svoje vlastní internetové stránky. Je takovým nepsaným pravidlem, že webzinový recenzent by měl být na vyšší úrovni než obyčejný blogger, protože jeho práce projde ještě jakýmsi redakčním schválením. A když ta recenze není dobrá, nekompromisní redaktor ji vrátí s nepřeberným množstvím připomínek. Na svůj vlastní blog si můžete dávat naprosto, co chcete, jste svým vlastním pánem a musíte si vystačit se zpětnou vazbou od čtenářů, která nemusí být vždy tak objektivní, jak bychom ráčili doufat.

Rozhodně všem nováčkům vřele doporučuji zkusit začít na svém vlastním a postupně se vypracovat a rozhodnout se, jestli chcete do něčeho většího nebo jste vlastně spokojení sami se sebou a s tím, co zrovna máte.

KROK DRUHÝ - výběr subdomény
Takový před-první krok máme za sebou, teď už jenom zbývá založit si blog. V podstatě máme takové dvě základní alternativy - blog a blogspot. Já osobně Vám nedokážu poradit, kterou z těchto služeb využít, protože na vlastní kůži jsem vyzkoušela jenom blog.cz. Co o tomto systému říct - vůbec není bezchybný, ale objevila jsem ho už jako malé škvrně, v průběhu puberty jsem si založila několik "blogísků" a tudíž jsem už byla bohatě seznámena s ovládáním a veškerými funkcemi, které tato doména poskytuje. Druhou možností je pak mnohem častěji využívaný blogspot, který umožňuje kompletní propojení s ostatními googleovskými službami. I přesto, že jsem to nikdy nevyzkoušela, myslím si, že například na nastavení designu je blogspot mnohem jednodušší než klasický blog a celkově umožňuje mnohem více věcí - příkladem můžou být například štítky či sledování přes GFC. Kdybych si v dnešní době vybírala a neznala jsem ani jedno, tak bych určitě šla do varianty číslo dva.

KROK TŘETÍ - představení
Fajn, máme blog. Co dál? Ještě před psaním recenzí bych vám doporučila si ten blog trošku zútulnit. Vůbec neuškodí, když pro začátek napíšete pár slov o sobě, kdo jste, kolik vám je, z jakého důvodu se vrháte do blogování, napíšete něco o svých zájmech. Celkově čtenáři se rádi vracejí k bloggerům, které znají osobněji, při jejichž jméně se jim vybaví třeba fotka nebo nějaká zajímavost, než k bloggerům, kteří strojově píšou jednu recenzi za druhou a nic víc. Důležitým faktorem je i vzhled vašeho blogu. Samozřejmě nemusíte být žádní grafičtí mágové, s tím se počítá, ale takové základní chyby jako žluté písmo na bílé stránce, to mám vždycky pocit, že autor ani nechce, abych ten článek četla. Také nedoporučuji extrémně ozdobná písma nebo časté střídání typu písma v článku, šikovný blogger si vystačí s kurzívou a ztučněním. Dobře, tak povolená je ještě kombinace dvou barev, ale víc opravdu ne. Knižní blog nejsou omalovánky. A co se ostatního designu týče, při troše snahy vždycky najdete někoho, kdo vám s tím může trošku vypomoct.

KROK ČTVRTÝ - co je to recenze?
A konečně se dostáváme k prvnímu závažnějšímu problému - co je to vlastně ta záhadná recenze? Recenze je zpětné zhodnocení jakéhokoliv uměleckého či vědeckého díla. Můžete recenzovat spoustu věcí - film, knížku, nový mobil, seminární práci.. a můžete recenzovat i různé akce, například třeba výstavu obrazů nebo křest knihy, i když tady je to už hodně na pomezí s reportáží, záleží na tom, jak to vlastně celé pojmete. Já bych se, s dovolením, zaměřila právě na ty recenze knižní, protože to je to, co vás všechny zajímá a vlastně asi také jediné, na co umím nějakou tu recenzi napsat.

KROK PÁTÝ - jak tu recenzi vlastně napsat?
Tak trošku přeskočím takové ty formalitky, které se v recenzi uvádějí - já to například dělám hlavičkou, kde uvádím všechno možné i nemožné, ale je jenom na Vás, jak si tyto informace zpracujete - popřípadě jestli vůbec. Dále jsou v recenzích velice často zveřejňovány i oficiální anotace, což přispívá k celkové komplexnosti recenze.

A teď jedno naprosto nejzákladnější pravidlo - recenze není popis děje, vyslepičení všech spoilerů, je to zhodnocení, váš názor na knížku popřípadě takové navnadění ostatních čtenářů. V žádném případě tedy neprozrazujte moc. Bohatě stačí, když lehce nastíníte prvních padesát stránek knížky. Pak už můžete přejít k nějakému hodnocení postav, prostředí. Můžete rozebrat styl autorova psaní, překlad, grafické zpracování. To všechno do recenze patří, to tam být může. Ze začátku to možná bude trošku skřípat, ale po čase si určitě i vy zvyknete na jakési svoje vlastní schéma a naučíte se o knížce mluvit v jakési abstraktní rovině - nejen o ději.

Vsuvka - krátká, ale přesto důležitá rada? Čtěte po sobě to, co napíšete. Je normální, že občas použijeme ve třech po sobě jdoucích větách třikrát jedno a to samé slovíčko. Ale právě tím dalším čtením to můžete napravit, přepsat. Také tím minimalizujete počet pravopisných chyb či obyčejných překlepů. Já osobně si třeba potřebuji chvilku od psaní recenze odpočinout. Jdu si dát něco k jídlu, popovídat si s mamkou, alespoň na dvacet minut a pak to zkouknu ještě jednou před publikováním. Ono to hodně pomůže.

Čeho se byste se ještě v recenzích mohli zkusit vyvarovat? Je toho hodně a věřte mi, že určitě na něco zapomenu. Předpokládejme, že jste zcela svéprávní a inteligentní jedinci, kteří mají pubertální výlevy typu "ježišmarjá, ta hlavní postava..teď zrovna nevím ani jak se jmenovala.. to byla taková krááááva" už dávno za sebou, má další rada zní - neprotiřečte si. Nemůžete nejdřív vysvětlit čtenářům, jaké neuvěřitelné terno ta kniha je, abyste v zápětí řekli, že ta knížka je perfektní oddychovka. To prostě nejde, neexistuje. Čtenář pak nebude vědět, které vaší větě věřit může, a které by radši neměl.

Celkově si myslím, že člověk, který má cit pro psaní, sám dokáže odhadnout, co je a není vhodné do recenze psát. Takže pokud nevíte, zkuste použít mozek a neplnit jenom strojové rozkazy.

Klidně požádejte některého zkušenějšího kolegu, aby Vám řekl, co na dané konkrétní recenzi je dobře a co špatně. Ale v této chvíli se připravte na všechno. Neptali jste se přeci proto, aby Vás daný člověk chválil, ale aby vám opravdu poradil, co zlepšit. Pamatujte ale, že žádný učený z nebe nespadl. Já jsem ze začátku také nepsala recenze, spíš jsem se jenom tak plácala, protože jsem vůbec netušila. Ale vůbec. Stačí se mrknout na moje první pokusy a pochopíte o čem mluvím. V případě, že máte zájem o to, abych vám trošku snížila sebevědomí, nebojte se mi napsat, nějakou tu recenzi na vaši recenzi klidně zvládnu. Stejně tak jako mnoho dalších bloggerů, jenom se nebojte zeptat, poprosit někoho. Cizí názor je věc hodně prospěšná.

Takže shrnutí tématu recenze a ještě drobné doplnění na závěr:
Nepopisujte děj.
Nespoilerujte.
Minimalizujte počet smajlíků - nejlépe na nulu.
Neprotiřečte si.
Nebojte se vyjádřit svůj názor.
Dejte si pozor, aby vaše recenze byla fakticky správná.
Nevzdávejte to.

O recenzích by se toho dalo napsat hrozně moc, ale každý si musí přijít na to vlastní know-how. A stejně, pokud vás zajímají další podrobnosti, není nic jednoduššího než hodit do Gogolu něco jako "jak napsat recenzi" /-mimochodem tento odkaz je hodně, hodně užitečný - vřele doporučuju přečíst i pokročilým recenzentům/.

KROK ŠESTÝ - co je to RC a jak ho získat?
Dobře, dejme tomu, že už máte blog s pěkným designem, umíte napsat recenzi a cítíte se na to začít nějakou spolupráci s nakladatelstvím. Osobně bych Vám doporučila v tuhle chvíli ještě tak dva měsíce počkat. Trošku se vypracovat, zajistit si pravidelné čtenáře. Žádné nakladatelství vám nebude posílat knížky zdarma, když to pro něj nebude výhodné. Zbytečně nepospíchejte.

Já vím, stejně mě neposlechnete, ale já Vám tuhle radu dát musela. Já jsem taky byla hluchá ke všemu a razila jsem si svou. Možná je to tím, že jsem beran, bůh suď, ale zavřela jsem si tím u pár nakladatelství zcela zbytečně dveře.

Tak tedy, dostávám se k nejzáživnější části - recenzním výtiskům. Co je to recenzní výtisk? To je výtisk, který Vám posílá dané nakladatelství a vaším úkolem je ho přečíst a následně napsat recenzi. Někdy je zkrácen nazýváme RC - zkratkou, kterou tady u nás začala používat Syki. A jak nějaký konkrétní recenzní výtisk vyzískat? Stačí si vytipovat nakladatelství, s kterým byste chtěli dlouhodobě spolupracovat, na jejich internetových stránkách si najít kontaktní informace a někde tam bude i e-mail. Nejlepší je samozřejmě psát rovnou do sekce "PR a Propagace", ale když nakladatelství uvádí jenom jeden e-mail, musíte vzít za povděk i tím jedním.

V tuhle chvíli si připravte tak hodinku čistého času a hodně se snažte, na prvním dojmu závisí úplně nejvíc. Nevím, co píšou do podobných e-mailů ostatní, ale já se na začátek vždy představím, řeknu pár věcí o sobě, o blogu. Pokud jste zaznamenali nějaké větší úspěchy, můžete je zmínit, pokud návštěvnost nestojí úplně za houby, tak ji také nějak nenápadně přihoďte. Nakonec stačí vyjádřit naději, že byste byli rádi, kdyby jste se mohli domluvit na nějaké formě spolupráce, můžete ještě napsat třeba proč jste si dané nakladatelství vybrali a nějaké další informace, u kterých máte pocit, že by tam někoho mohly zajímat. Nezapomeňte se mile rozloučit a podepsat. Znova si to po sobě několikrát přečtěte, dejte pozor na pravopis.. a odeslat.

Teď nastává fáze čekání. Je pochopitelné, že nikdo ze zaměstnanců vámi vybraného nakladatelství nesedí u e-mailu 24/7. Některá nakladatelství odpoví hned, některá třeba za týden a některá nikdy. Tak to je a my, bloggeři, s tím nic neuděláme.

MALÁ VSUVKA - videorecenze
Už jsem skoro skoro chtěla napsat, že končím, ale musím se ještě kratičce zmínit o něčem, co mi trklo do nosu teďko nedávno. Málokdo má na to, aby dělal videorecenze. A obzvlášť pro začátek je to opravdu těžké. Je to sice pochopitelně mnohem rychlejší než psaní recenze, ale mnohem, mnohem náročnější. Musíte se dokázat držet jakési osnovy, neskákat od tématu k tématu, nedělat takové ty nevábné zvuky ve stylu "ééé", musíte hodně vědět, co chcete o dané knížce říct. Musíte mít příjemný hlas a dokázat zaujmout diváky už v úvodu, protože jinak to všichni po prvních dvaceti ukňouraných vteřinách vypnou. Já osobně videorecenze moc nesleduju, ale jediný člověk, u kterého si myslím, že má na to, aby dělal videorecenze na úrovni je sama vynálezkyně tohoto způsobu recenzování - Rodaw. Něco jiného jsou různé Týdny s knížkou, chvástačky, Týdenní nej.. ale namluvit kvalitní recenzi, je opravdu hodně těžké. Takže začátečníci - naučte se nejdříve o knížkách psát a pak až mluvit. Třeba se mezi vámi časem vyloupne někdo tak šikovný jako je Rodaw /solidně našlápnuto má třeba David/, ale ze začátku si to zkuste radši napsat.

Tak to už je opravdu konec. A věřte mi, byla fuška to všechno sepsat. Je mi jasné, že jsem určitě na něco zapomněla a je mi také jasné, že ne každý musí se mnou ve všech bodech souhlasit. I přesto ale doufám, že tato má snaha nebude marná. Snad alespoň trošku usnadním cestu začínajícím knižním bloggerům, já osobně bych na začátku podobné nakopnutí hodně uvítala. V případě, ž máte nějaké další otázky, nebojte se napsat - komentáře i můj e-mail jsou Vám k dispozici.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Myšák Myšák | E-mail | 1. ledna 2013 v 18:22 | Reagovat

můžu to popsat třeba jako že jsou tam zábavný akční blbý nebo třeba pomalý úseky? to můžu? jinak hezky napsané

2 laurdes laurdes | E-mail | Web | 1. ledna 2013 v 18:26 | Reagovat

[1]: Samozřejmě, pokud nevyslepičíš, že v těch akčních úsekách umře postava jedna, postava šest a postava třicet tři.

3 Myšák Myšák | E-mail | 1. ledna 2013 v 18:31 | Reagovat

[2]: mám svůj vlastní blog vse-knihy.blog.cz tam najdes rubriku recenze tak na to můžeš kouknout... prosím napiš jestli je to v pohodě :)

4 Fée Fée | E-mail | Web | 1. ledna 2013 v 19:06 | Reagovat

S těmi ofiko anotacemi... Já je osobně v recenzích nevidím ráda. Nemám ani pocit, že by je příliš fundovaných recenzentů psalo (ok, ale ti nepíší ani moc hlavičky ke knížkám)... Protože se, zejména v poslední době, čím dál víc setkávám se špatnými anotacemi, které s výsledným dějem téměř nesouvisí, takže bych si na to dala pozor.

Jinak ale pěkný článek, za mě jediná rada k recenzím zní - přečíst si (na googlu, či v nějaké publikaci) základní rysy recenze a pak hlavně různé recenze číst, pokud je dotyčný bezradný.

5 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 1. ledna 2013 v 19:26 | Reagovat

hups 8D smajlíci sú u mňa na dennom poriadku a už často som sa načapala, že ich využívam v recenziách...no často 8D ale snažím sa to obmedziť, lenže niekde sa mi to proste hodííííí 8P

6 Dý | Web | 1. ledna 2013 v 19:51 | Reagovat

[4]: Ano, s těmi anotacemi souhlasím s Fée. Ze začátku jsem je taky psávala, ale teď už si mnohem radši napíšu stručně děj sama. :)

Ale jinak dobrý článek. Pro začátečníky určitě dobré rady :)

Já sice tyhle dotazy typu "jak dostanu RC?" tak úplně nemusím.. protože si nemyslím, že každý na to má. Jo, já vím, že teď zním děsně, taky nejsem profesionál.. ;))

7 laurdes laurdes | Web | 1. ledna 2013 v 19:53 | Reagovat

[6]: Souhlasím s tebou, spoustu lidí na to nemá. Ale to už je na nakladatelstvích, jestli jim ten recenzák poskytnou nebo ne. Věřím tomu, že mezi nováčky se najdou i ti, kteří na to mají a třeba by se sami nikdy nezeptali. Doufám, že je aspoň trošku nakopnu :)

8 Dý | Web | 1. ledna 2013 v 20:07 | Reagovat

[7]: To určitě. :) Já jenom, že už jsem viděla i několik lidí/blogů, kteří ten blog měli jen kvůli těm knížkám zadarmo.. ale je zase pravda, že to je potom na tom nakladatelství, jestli jim ty knihy poskytne, nebo ne.
To je taky úúroveň :D :)

9 ChronoArt ChronoArt | E-mail | Web | 1. ledna 2013 v 20:15 | Reagovat

Zaujímavý článok. Recenzie na knihy nepíšem, a asi ani v blízkej budúcnosti nebudem, ale recenzie na anime chcem mať ako jeden zo záujmov blogu. Ale asi som ich písal zle, pretože som na začiatku anime trochu popísal (stručne uviedol kedy, kde, za akých okolností sa dej odohráva) a potom som začal podrobnejšie popisovať každú z postáv. Takže na tom musím zapracovať a zmeniť štýl. Ďakujem za rady laurdes, pre mňa si číslo 1 v recenziách.

10 Awekki Awekki | E-mail | Web | 1. ledna 2013 v 21:44 | Reagovat

RC nejsou recenzní výtisky, ale Reading copies, výtisky, které nejsou ještě hotové, ale nakaldatelství je posílá některým "vyvoleným", aby knihu zrecenzovali před vydáním.
Hodně blogerů v tomle chybuje a nepravdivě tak své recnze označuje názvem RC recenze :)

11 laurdes laurdes | E-mail | Web | 1. ledna 2013 v 22:34 | Reagovat

[10]: Awekki, díky moc, poučila jsi i mě. S tvým dovolením tě budu citovat a v článku to opravím, abych nešířila mylnou informaci! Ještě jednou díky :)

12 Aynarra Tulgar Aynarra Tulgar | Web | 2. ledna 2013 v 11:04 | Reagovat

Díky, něco jsem si z toho vzala, stejně jako z miniseriálu u Abyss, protože vím, že mé recenze nejsou zrovna dvakrát nejlepší. Od té doby, co se tohle téma řešilo na fb, jsem se nad sebou hodně zamyslela a chci své recenze zlepšit. Pár věcí vynechat, něco přidat... prostě to změnit ne jako do teď.. :)

13 pompin pompin | Web | 2. ledna 2013 v 16:24 | Reagovat

Super to se hodí :), Já zatím z žádným nakladatelstvím nespolupracuji, ale určitě bych někdy v budoucnu chtěla.

14 Syki Syki | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 19:31 | Reagovat

[10]: To, co popisuješ, je ARC, tedy advanced reading copies. Kopie knih, které se posílají blogerům dřív, než samotná kniha vyjde. Sem patří například v poslední době "tištěné" verze knih, které blogerům posílá CooBoo, anebo neprodejné výtisky od Knižního klubu. Reading copies jsou pak recenzní výtisky, které blogerům posílají nakladatelství - kniha v normální prodejní podobě.

V našich končinách se ovšem rozdíl mezi ARC a RC stírá a obě podoby jsou brány spíše za RC. Takže v tomto směru blogeři chybu nedělají. Označení pro takovéto recenze, tedy RC review, se ujalo po té, co jsem s tím na zkoušku začala u sebe, protože jsem nevěděla, jak jinak odlišit recenze a více na ně upozornit.

Myslím, že článek je to docela šikovný, i když s některými věcmi tak úplně nesouhlasím. Hlavním problém je ovšem jistá nepřehlednost textu, působí to na mě spíš jako jedná velká směska a pak člověk při čtení může zapomenout, o čem se dočetl výše.

15 Bastera Bastera | Web | 2. ledna 2013 v 19:49 | Reagovat

Pěkný článek, jen se přidávám k Syki, že je trošku nepřehledný, chtělo by to některé pasáže zvýraznit nebo tak, ale jinak podle mě pěkně napsáno :)

16 Awekki Awekki | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 20:04 | Reagovat

[14]: Hmm, máš pravdu, já jsem to ale spíš myslela tak, že naše nakladatelství pojem RC používají především u nedokoncených verzí (hlavně Knižní klub to tak má). Jasně je to blbé, v zahraničí je to jinak, ale radši bych se řídila tím co je tady.
Nemám tušení jak nazvat to co nám nakladatelství většinou posílají, ale pojem readig copies bych nechala nedokončeným verzím.

17 Syki Syki | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 20:10 | Reagovat

[16]: Používá to tak jedině Knižní klub. Proto je hloupé to vztahovat na všechny recenzní výtisky, které jsou v angličtině doslova reading copies - když budeme slovíčkařit. Proto si myslím, že je název RC v pořádku. Nemá smysl předělávat to, co je už zažité jen kvůli názvosloví KK, které by to správně mělo nazývat ARC. Co si pamatuju, CooBoo "vytištěné" knihy také v jednom z blogů nazvalo jako ARC. Ono je v podstatě chápání pojmu RC subjektivní. Pro někoho je RC to a pro jiného ARC. Tvrdit, že blogeři používají pojem RC špatně, je mylné. Prostě se všeobecně ujalo tohle označení a mimo rozhodně není.

18 Syki Syki | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 20:11 | Reagovat

Jaj, jsem se upsala :D Chtěla jsem říct "čtecí výtisky"... ale tak, to je jedno.

19 Veronika H. Veronika H. | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 20:15 | Reagovat

Já bych byla ráda, kdyby jsi zhodnotila mé ,,recenze,, ... web tu mám a je to v rubrice obsahy knih.. Myslím, že mám ješte co zlepšít a zajímá mě tvůj názor. ;)

20 Awekki Awekki | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 20:20 | Reagovat

[17]:Nejenom KK  to tak používá. I některá menší nakladatelství (především vím o Kniha Zlín). Zato pojem ARC u nás pravděpodobně označuje jen CooBoo, nikde jinde jsem ho neviděla. Nevím jestli bych řekla, že je to pojem subjektivní, spíš záleží na tom, jak dané vydavatelství onen výtisk nazve.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.