Iluze

7. ledna 2013 v 16:01 | laurdes |  Aprilynne Pike
• Autor: Aprilynne Pike
• Originální název: Illusions
• Série: Wings
• Díl: třetí
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fortuna Libri
• Žánr: červená knihovna

Aprilynne Pike je americká spisovatelka, která debutovala už v roce 2009 se svojí knihou Křídla, která se ihned stala bestsellerem mezi knihami pro děti. Druhý díl, Kouzelní, vyšel v originále ani ne o rok později a následující dva díly na sebe nenechaly moc dlouho čekat. Do češtiny bude poslední díl přeložen na konci ledna 2013.


Po avalonských novoročních oslavách požádá naštvaná Laurel Tamaniho, aby zmizel z jejího života. Tajuplná lovkyně trollů Klea sice zbavila Laurel zákeřného Barnese, ale nebezpečí stále není zažehnáno. A ještě ke všemu nikdo neví, kdo Klea ve skutečnosti vlastně je a zda je jí možné věřit. Na začátku nového školního roku Klea poprosí Laurel, aby dohlédla na Yuki, kterou údajně zachránila z rukou trollů v Japonsku. Jakou roli vlastně Yuki hraje? Laurel je nedůvěřivá. Zdá se, že se bez Tamaniho pomoci neobejde. Před Laurel, kterou čtenáři znají z knih Křídla a Kouzlení, stojí nelehké úkoly: musí obstát v tajuplném světě víl a přitom pokračovat ve studiu na střední škole jako každý jiný student.

Třetí díl této naivní série neohromí přemrštěnou akcí, ale na druhou stranu opravdu musím uznat, že Aprilynne se díl od dílu zlepšuje. Tentokrát se vracíme opět k Laurel, Davidovi, Chelasea a Ryanovi, kteří jsou čerstvými maturanty školy Del Norto. Jaké je ale překvapení, když se ve škole zjeví i noví studenti - mimo jiné i krásná japonka Yuki a Tam /hádejte, kdo to asi bude/. Přítomnost Tamaniho narušuje Laurelin klidný vztah k Davidovi - místo polibků a nelíčeného štěstí se dočkáme spíše žárlivých scén - kdo by to měl ale Davidovi za zlé, že? Tamani se navíc sbližuje s Yuki a k tomu všemu velí rozsáhlé operaci, která zahrnuje zhruba 200 avalonských strážných, trolly či lovkyni Kleu. A jak to všechno dopadne? Něco Vám povím - zajímavě.

První díl, Křídla, byl o tom, kdo je Laurel. Poprvé jsme se setkali s hlavními postavami - s lidmi, florelami i trolly. Druhý díl pak přiblížil život v Avalon a ruku v ruce s třetím dílem se konečně dostáváme i k zajímavějším tématům - Co Laurel od života chce? Vybere si svojí přirozenost - Tamaniho a Avalon? Nebo vyhraje David a budoucnost v lidském světě?

Další zajímavostí je i fakt, že rodiče hlavní postavy jsou do všeho zainteresovány, Laurel zcela pravidelně dostává domácí vězení či musí vysvětlovat nějaké nepříjemné skutečnost. Nemyslím si, že by Aprilynne tento vztah zcela zvládla, chápu, že se pokouší o realitu, ale u mě tím nezabodovala. Na druhou stranu, většina autorek YA si rodiče hlavní postavy někam odstraní - mrtví, přestěhovaní, dočasně zaneprázdnění - takže nemůžu Aprilynninu snahu úplně zavrhnout.


I přesto, že pořád zastávám názor, že Laurel je naivní a blboučká holčička, která má do správné akční hrdinky pořádně daleko, David i Tamani jsou oba dva celkem nudní a jediný, kdo to tam vlastně zachraňuje je Chelsea, musím uznat, že knížka se četla poměrně dobře. Byla jsem zvědavá, jak to všechno dopadne a o to víc mi překvapil konec. Příjemně překvapil - konečně se Aprilynne podařilo vybrat ten správný moment, kdy přestat psát.

Na závěr můžeme pouze popřát autorce šťastnou ruku při dokončování této série, třeba to posledním dílem ještě zachrání. Chtěla jsem se držet klasicky tří-hvězdičkového hodnocení, ale zakončení se mi líbilo, takže zvedám na /slabší/ čtyři. A ještě zopakuji, že kniha je určená mladším ročníkům.


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fortuna Libri, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na jejich internetových stránkách.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.