Bohové Olympu - Proroctví

28. ledna 2013 v 15:27 | laurdes |  Rick Riordan
• Autor: Rick Riordan
• Série: Bohové Olympu
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: fantasy

Po kratičké odmlce, kterou zajisté Rick Riordan věnoval psaní, se nám v březnu minulého roku tento velice nadějný spisovatel představil s novou knihou, která má být začátkem další série. Velkým plusem je to, že se autor rozhodl použít prostředí i postavy známé z předchozích jeho knih o Percy Jacksonovi, ale na druhou stranu Percyho už zbytečně dál neprotahoval.


Vítejte zpátky v Táboře polokrevných! Volné pokračování napínavé dobrodružné série Percy Jackson právě začíná!Do Tábora polokrevných přicházejí noví hrdinové Jason, Piper a Leo. Ale než se stačí pořádně rozkoukat, čeká je nebezpečná výprava, vedená záhadným proroctvím. A podaří se při tom všem vypátrat i Percyho Jacksona, ztraceného hrdinu? Není tak zlé probudit se v autobuse cestou na školní exkurzi mezi svou dívkou a nejlepším kamarádem. Pořádný malér ale je, když spolužáky nepoznáváš, nevíš ani, kdo jsi sám, a netušíš, jak ses tam vůbec ocitl! A to všechno je jenom začátek, protože na výletě v Grand Canyonu se začnou dít vážně strašlivé věci…


Kniha nás už na prvních stránkách seznamuje s trojicí hlavních postav, Jasonem, Piper a Leem. Jsou zrovna na školním výletě a Jason si není schopný vybavit nic. Ale když říkám nic, tak tím myslím vůbec nic. Neví, jak se jmenuje, kde bydlí, jestli má sourozence nebo proč se drží za ruku s hezkou tmavovláskou. Až po ne zrovna běžné potyčce v Grand Canyonu se Jason se svými přáteli setkává s Annabeth, dcerou Athény, kterou známe právě už z předchozích knih. Odveze trojici do Tábora polokrevných, kde se jim konečně snad dostane nějakého vysvětlení. Piper, Jason a Leo se musí vydat na výpravu za záchranou Héry, Annabeth je celá nešťastná ze ztráty Percyho, který zcela bez vysvětlení zmizel a mezi bohy to zase vře.

Přijde mi opravdu velice zvláštní, že se Rick Riordan rozhodl zanechat schéma hlavních postav, a to dva chlapci a dívka. Hodně se to podobá Percymu, hodně se to podobá Harrymu.. ale vzhledem k tomu, že tam je i spoustu dalších postav.. a vzhledem k tomu, že v následujících dílech jich jenom přibude, tak mu protentokrát ráda odpustím.

Trošku mi také mrzelo, že jsem zhruba někde v půlce odhalila dílčí pointu, takže doufejte, že budete poněkud natvrdlejší než já a nepřipravíte se o pořádné překvapení. Na druhou stranu jsem byla opravdu upřímně ráda, že Rick se v tomto polobožském světě našel a podařilo se mu pokračovat opravdu perfektně. Percy se díl od dílu zlepšoval, já osobně jsem u jedničky dávala tři hvězdičky a ještě se mi zdálo, že jsem fakt hodná a poslední díl mě přesvědčil, že pět hvězdiček je málo. A jak mám známkovat, když Proroctví je ještě lepší než Poslední z bohů?

Plynulý přechod ze série do série je doprovázen i změnou pohledu, v Percym jsme si zvykli na ich formu, kterou já osobně zas až tak nemusím, tentokrát jsem byla ale potěšena bezchybně zvládnutou er formou, díky které dostávaly zcela rovnoměrně příležitosti všechny tři postavy. Jazyk je barvitý, živější, lépe využitý. Je vidět, že Rick už dospěl spolu se svými hrdiny a Bohové Olympu určitě nejsou knížka pro dvanáctileté škvrňata.

Já osobně tleskám, byla jsem velice příjemně překvapena zvládnutím celé knihy. A na závěr si můžu už jen maličko povzdechnout - kéž by nám autor dávkoval klíčové informace ještě po menších kousíčkách. Tak snad budu moct tak pěkně mluvit i o pokračování, na které se opravdu moc těším.


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na jejich internetových stránkách.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.