Zapomenutá

4. prosince 2012 v 15:56 | laurdes
• Autor: Catherine McKenzie
• Originální název: Forgotten
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fortuna Librí
• Žánr: román, cestování

Nakladatelství Fortuna Librí se v poslední době specializuje na objevování nových tváří, při čemž má nesmírně šťastnou ruku. Jméno Catherine McKenzie jsem nikdy dříve neslyšela, ale slibná anotace a krásná obálka mě nakonec přesvědčily k četbě. A toho jsem vůbec, ale vůbec nelitovala.

Emma Tupperová má slibně rozběhnutou kariéru, spoustu přátel, skvělého milence… Všechno se však náhle sesype jako domeček z karet. Její umírající matka projeví přání, aby navštívila Afriku. Emma do Afriky skutečně odjede a stráví tam proti své vůli více času, než původně plánovala. Přežije zemětřesení, ale doma ji zatím prohlásí za mrtvou. Po návratu s hrůzou zjistí, že přišla o byt, o prestižní práci i o přítele. Lze v takové situaci začít nový život? Emma pomalu otvírá mysl i srdce novým možnostem. Jednu z nich představuje přitažlivý muž, kterého po návratu našla ve svém bytě. Emma obnovuje svou zhroucenou existenci a postupně s překvapením zjišťuje, proč ji vlastně matka poslala do Afriky.

Příběh začíná v ten moment, kdy se Emma vrací z Afriky, kam ji poslala umírající matka. Místo plánovaného měsíce stráveného na safari tam ale Emma onemocněla a musela si krátký pobyt trošku prodloužit. Shodou okolností zrovna v té době postihlo oblast, kde se Emma nacházela ničivé zemětřesení, a tak Emma zůstala v Africe více než půl roku. Po návratu zpátky do Států ale zjistila, že byla prohlášena za nezvěstnou, pravděpodobně mrtvou, v jejím bytě bydlí cizí chlap, v práci uspořádali vzpomínkový obřad a následně naservírovali její kancelář a její povinnosti té nejotravnější osobě na světě - Sophii, která během těch pár měsíců dokázala klofnout i Emmina přítele.

Takže Emma se vrací z Afriky, nemá kde bydlet, sněží a jediné oblečení, které má jsou šortky a tílka a je solidně řečeno přímo v.. Nakonec tedy poprosí Dominika, poměrně slušně vypadajícího čtyřicátníka, jestli by se nemohla alespoň na pár nocí uchýlit do jeho/svého bytu. Dokáže se Emma vrátit zpátky ke svému životu? Možná si říkáte, že teď už je všechno jasné, že ta knížka je průhledná jako papír.. možná jo, možná ne. Radši si to přečtete.


Příběh Emmy je napsán krásným čtivým slohem, který autorka vyšperkovala velice povedenými komickými, romantickými i dramatickými okamžiky. Společně s Emmou se budete popadat za břicho, přitrouble usmívat i depkařit. Dalším velkým pozitivem je hrdinka sama, která není vykreslena jako nejlepší ze všech nejlepších, ale jako zcela obyčejná žena, která má své slabé chvilky. Tím, že autorka ukáže, že i zranitelný člověk v sobě může najít sílu, něco dokázat, si mě opravdu získala.

Zcela na rovinu říkám, že je to jedna z nejlepších nefantastických knih, které jsem kdy četla. Z červené knihovny jí může konkurovat maximálně tak Pýcha a Předsudek, nic jiného. Těch pár hodin mě dokázalo tak neuvěřitelně hezky naladit na svět, navodilo atmosféru Vánoc, kterých se kniha také okrajově dotýká. Prostě a jednoduše je to příběh, který pohladí po duši každou dívku či ženu.


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fortuna Libri, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na jejich internetových stránkách.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 4. prosince 2012 v 16:48 | Reagovat

To vyzerá dobre 8)
obálka mi určite utkvela v pamäti hneď 8)

2 Lili.en Lili.en | Web | 4. prosince 2012 v 17:04 | Reagovat

Mmm, že bych si jí koupila? Jsem jí totiž nedávno vymazala ze seznamu knih, které si chci koupit.. ale po tomhle?... No uvidíme, jaké jiné názory na ní budou :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.