Portrét pro Bradavice

11. prosince 2012 v 17:42 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
Dnes udělám něco zcela neobvyklého, divného.. snad i výjimečného. Rozhodla jsem se zrecenzovat jednu FF na téma Harryho Pottera. Moc často FF nečtu, obzvlášť už vůbec ne tak dlouhé, tím pádem na ně nikdy nepíši recenze ani si je nepočítám mezi přečtené knížky, ale tento počin z pera autorky evi má 902 stránek, což není opravdu málo, a proto udělám výjimku. Tím počinem je kapitolová povídka /spíše by se dalo říct román/ s názvem Portrét pro Bradavice.

Evi se rozhodla vytvořit příběh, který je zcela /až na drobné chybky/ v souladu s dílem J. K. Rowling, konkrétně se zaměřila na školní rok, který předchází Harryho prváku. Hlavní postavou je mladá restaurátorka obrazů, Nathalie Belartová, která má určitě nadstandardní schopnosti, díky kterým ji navštíví sám profesor Brumbál. Nathaliiny nadstandartní schopnosti je směsice jasnovideckých a uměleckých dovedností, což vyúsťuje ve velice mocné umění zvané "obrazovidectví". Když Nathalie usne v oblečení někoho cizího, druhého dne se probudí všude kolem s papíry pokreslenými jejím vlastní rukou, které zcela bezchybně ukazují budoucnost té osoby, jejíž oblečení bylo.

Brumbálovi se nakonec podaří nalákat Nathalii do Bradavic, kde nastoupí v půlce září jako oficiální restaurátorka všech bradavických obrazů. Jaké je ale její opravdové poslání? Opravdu se bude celý školní rok zabývat pouze opravováním několik století starých maleb?

Ve škole se pochopitelně setkáváme i s dalšími obyvateli - dvojčaty Weasleyovými, Tonksovou, která je v posledním ročníku, Brumbálem, školními duchy i učiteli, konkrétně zejména pak se Severusem Snapem, školníkem či dalšími studenty, kteří navštěvovali školu právě v této době.

Celý příběh má dva velké klady:

1) Evi se podařilo zachovat vlastnosti jednotlivých postav. Chovají se přesně jako v líčení mistrině Rowlingové, Snape je Snape, dvojčata jsou dvojčata a Brumbál je Brumbál.2) Velice překvapivé zjištění - ono to má pointu. Není to jenom tak zbytečně sepsaný blábol, který by ve výsledku nedával smysl. Příběh dává smysl a troufám si říct, že dokonce i Rowlingová by s takovýmto FF na své dílo byla vcelku spokojená.

Samozřejmě občas se sem tam najde něco, co se Vám jako opravdovým fanouškům pravého a nefalšovaného Harryho Potter může nelíbit, občas nějaká chybka v souvislostech - i když se autorka snaží dávat velký pozor, za což jí chválím. Dále pak mi v některých fázích vadila velká popisnost, klidně by se dalo proškrtat sto až dvě stě stránek a poselství příběhu by zůstalo nezměněno. Samozřejmě nemůžu tento příběh srovnávat s heptalogií HP, ale mezi FF se jedná o jedno z nejlepších děl vůbec.

Kniha je také doplněna kresbami samotné autorky, které krásně dotvářejí celkovou atmosféru. I přesto, že jsem si zase neodpustila nějakou tu kritiku, všem vřele doporučuji navštívit autorčiny stránky, kde najdete mnohem více informací. A nebo si také můžete Portrét pro Bradavice rovnou stáhnout a dát se do čtení!

PORTRÉT PRO BRADAVICE


A abych trošku rozproudila diskuzi, byla bych moc ráda, kdybyste se vyjádřili k FF jako celku? Čtete? Nečtete? Proč? Přijde Vám to jako urážka autorů nebo naopak opěvování? Máte nějaké oblíbené FF? Budu se těšit na všechny Vaše názory! :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lenka B. Lenka B. | E-mail | Web | 12. prosince 2012 v 18:41 | Reagovat

Já mám FF docela ráda, ale moc jsem jí zase nečetla. Jediné, které jsem četla, byly odtud: http://lucrecia.blog.cz/ a odtud:http://www.blesk.xf.cz/povidky/erumoice/seduction/kap1.htm - na to jsem narazila úplnou náhodoua je to vážně síla. :D ;)
  Díky za novou informaci, Portrét si ráda přečtu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.