Markutské království - kniha druhá - Paprsek

29. prosince 2012 v 20:38 | laurdes
• Autor: Jana Formanová
• Série: Markutské království
• Díl: druhý
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Nová Forma
• Žánr: fantastická pohádka, román

Kdo je to Jana Formanová jsem Vám už jednou říkala. Stačí trošku hledat v archivu a zajisté najdete moji recenzi na první díl fantastické pohádky z pera této mladé nadějné spisovatelky. Markutské království měla být původně jedna knížka, ale nakladatelství Mladá Forma se nakonec rozhodlo rozdělit román do dvou částí. První díl má pouze něco přes 200 stránek a můžeme ho považovat za takové uvedení do příběhu, které nás navnadí na část druhou, kde se dočkáme opravdového tóča.


Román je pokračováním knihy Markutské království 1 - Kletba. V první části Lucie odhalila kletbu Katanga. Nyní pátrá dál. Snaží se přijít na všechna tajemství, která tajemně pohádkové území skrývá. Ale podaří se jí to? Jak šokující pro ni budou všechny zjištěné skutečnosti? A pomohou jí vůbec k záchraně říše? Pomohou jí třeba alespoň k návratu domů? To a mnoho dalšího zjistíte z příběhu Markutského království, které právě pokračuje...

Lucka Marková se nějakým nedopatřením dostala do pohádky. Teď se jmenuje Lucie Eleonor Kartézová, musí zapomenout na rifle a tenisky, které téměř hned byla donucena vyměnit za honosné šaty a střevíčky. A abych nezapomněla - večeře s královskou rodinou jsou na denním pořádku.

A proč se Lucka objevila v Markutském království? Na to si už konečně dokáže odpovědět - na konci prvního dílu totiž zjistila, že třetí princ, Markucius, byl zaklet hrozivou kletbou Katanga a ona by ho měla zachránit. Větší malér, než to, že z prince je teď ne zrovna vzhledně vypadající ještěr, je ale fakt, že kletbou trpí celé království. Po smrti současného krále se vládce nemůže stát nikdo jiný než Marek - ovšem to by to nebylo ono kdyby to nemělo nějaký háček - po boku mu musí stát manželka, která ho bude milovat pro jeho povahu a ne pro jeho peníze a postavení.

A co druzí dva princové? Starší Martenius a mladší Melenius? Jak se má hlavní hrdinka vůbec soustředit, když se jí pořád pletou pod nohy? A vyvstávají zde mnohem vážnější otázky. Lucka neví, jestli se ocitla v paralelním světě, popřípadě jestli náhodou není v budoucnosti. Bude nakonec království osvobozeno? A dostane se Lucie domů nebo se stane novou následnicí trůnu?

Na knize je perfektní, jak rychle a lehce se čte. Jana má brilantní styl vyprávění, který nás vtáhne do děje už během pár stránek, společně s Luckou pak můžeme kroutit hlavou nad zvláštnostmi celého Markutského království, objevovat dosud neobjevené a rozhodovat se, jestli si Marek vlastně zaslouží osvobodit nebo ne.

Moc se mi také líbilo, že jednotlivé informace jsou čtenářům dávkovány postupně, něco se dozví, když to potřebuje vědět a něco se nedozví vlastně nikdy. Autorka nás tím drží v šachu tím pádem Markutské království hned tak neodložíme.

Co říct na závěr? Jsem náročný čtenář, věčně si stěžuju, kritizuju, nadávám - ale u tohoto dvojrománu jsem se k tomu přes ty nadšené emoce, které u mě vyvolal, prostě a jednoduše nějak nedostala. Je jasné, že některé pasáže by se dali třeba drobíček proškrtat, někde by se zase dalo přidat, ale řekněte mi u které knížky ne. Pamatujte si, že Janu jsem objevila já - jednou o ní ještě hodně uslyšíme. Pět hvězdiček, bez diskuze.


Autorku můžete podpořit zviditelněním její knihy na Goodreads /například můžete zmáčknout ten čudlík "Recommend this book.."/ .. popřípadě rovnou koupí prvního dílu zde.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Čtete knihy českých autorů?

Ano.
Ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.