Markutské království - kniha první - Kletba

26. prosince 2012 v 17:38 | laurdes
• Autor: Jana Formanová
• Série: Markutské království
• Díl: první
• Rok vydání: 2011
• Nakladatelství: Nová Forma
• Žánr: fantastická pohádka, román

Autorka dvou knih ze série Markutské království, Jana Formanová, je na české scéně absolutním nováčkem. Obě knihy vydala samonákladem a bohužel se jim nedostalo žádné formy propagace, což je bezesporu velká škoda. Já osobně jsem se s Janou seznámila zcela náhodou už v době, kdy Markutské království psala, takže mi udělalo velkou radost, když mi obě knihy poslala na recenzi.

Jen pojďte a vstupte do příběhu plného tajemství a záhad. Spolu s Lucií, úplně obyčejnou studentkou, se dostanete do neznámého světa, které je obestřeno podivnou kletbou. Jakou? A do jakého světa se vlastně Lucie dostala? Existuje pro ni vůbec cesta zpět? Tyto a spousta dalších otázek se před vámi budou postupně odkrývat.

Hlavní postavou je dívka Lucie, která žije zcela normálním životem. Jednoho krásného dne se vydá na procházku, ale domů se už nevrátí. Po podivné bouřce se Lucka objeví ještě v podivnějším světě. Po krátké rozmluvě s "princem" je zatčena a až v královském žaláři si uvědomí, v jakém maléru vlastně je. Vysvobodit ji přijde Monet, dvorní čaroděj a léčitel Markutského království. A právě Monet se stane Lucčiným nejbližším přítelem a rádcem, společně s kterým se pokouší přijít na důvod, proč se objevila v Markutském království zrovna teď. Během následujících týdnů se Lucka seznamuje s královskou rodinou - královnou, králem a dvěmi/třemi princi.

Postupem času se ukazuje, že pohádkové království není tak idylické, jak by se mohlo na první pohled zdát, Lucie pořád neví, jak by se mohla vrátit zpátky domů, a ještě se jí do toho pletou pod ruce nezbední princové, to tady máme zápletku jako hrom.

Kniha je napsaná velice čtivou formou, barvité popisy jsou občas doplňovány i autorskými kresbami a každá stránka vyvolává další otázky. Když už se Lucka konečně dobere nějaké odpovědi, je z ní akorát zmatenější a zmatenější. Ale vzhledem k tomu, že už jsem četla díl druhý, tak můžu prozradit, že Janě se povedlo něco neuvěřitelného - na každou z těch otázek nakonec odpověděla. Dříve či později, ale nakonec odpověděla a to je věc, která si zaslouží pochválit.

Velkým plusem celé knihy je i hlavní postava - tvrdohlavá a poněkud sobecká Lucie. Já už mám totiž po krk těch dokonalých a naprosto bezchybných akčních hrdinek. Lucka je obyčejná holka, která si ráda zapózuje před zrcadlem, popláče do polštáře nebo fingovaně omdlí. Občas má sice trošku problém s tím, že myslí jenom na sebe, ale v průběhu příběhu projde její postava přirozeným vývinem, díky čemuž ji vlastně budete mít zase o ždibec radši než předtím.

Co říci tedy už na závěr? Neofrňujte se nad českými spisovateli, Jana je důkazem, že i tady u nás se píší kvalitní knížky. První díl ze série Markutské království má pouze 200 stránek a slouží jako takový menší úvod ke knize druhé, což může nalákat nerozhodné čtenáře - takovouhle krátkou knížtičku máte přelouskanou hned a věřte mi, stojí za to. A když se Vám líbit nebude, prostě a jednoduše se nemusíte pouštět do druhého dílu. Já dávám zasloužených pět hvězdiček a vysílám zbožná přání tam nahoru, aby se objevilo více soudobých českých spisovatelů!


Autorku můžete podpořit zviditelněním její knihy na Goodreads /například můžete zmáčknout ten čudlík "Recommend this book.."/ .. popřípadě rovnou koupí prvního dílu zde.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Čtete knihy českých autorů?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 26. prosince 2012 v 17:47 | Reagovat

Vypadá to vážně velmi hezky! :-)

2 Colleen Colleen | Web | 26. prosince 2012 v 18:42 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že sama patřím mezi malé české začínající autory a vím, jak těžké je zmlsané čtenáře zaujmout, knížku si ráda přečtu :-) Navíc podle recenze vypadá zajímavě, tak snad nebudu litovat a budu ji moct doporučit dál ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.