Kacíř a čarodějka

15. prosince 2012 v 21:56 | laurdes
• Autor: Philippa Gregory
• Originální název: Changeling
• Série: Řád temnot
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fortuna Librí
• Žánr: historický román

Anglická spisovatelka původem z Keni se perfektně uvedla na světovou scénu románem Králova přízeň, který byl za nedlouho zfilmován. Ústřední sesterské dvojice se ujaly dvě velké hollywoodské hvězdy - Natalie Portman a Scarlett Johansson. Já osobně jsem film viděla z donucení - cestou z ČR do Anglie nám ho pouštěli v autobuse a bylo nám řečeno, že si na to pak napíšeme malý testík - takže jsem podle toho k tomu tak přistupovala.. jaké bylo ale mé překvapení, když jsem se dočkala velice pěkného zpracování a film jsem si opravdu užila. Teď ale už spíš k dalším knihám Philippy Gregory, konkrétně k příběhu o mladé Isoldě a Lucovi.


Píše se rok 1453 a vše nasvědčuje tomu, že se blíží konec světa.

Klášterní novic Luca Vero je na rozkaz tajemného cizince uprostřed noci zburcován a odvlečen ze své cely. Cizinec jej nejprve obviní z kacířství, aby mu nahnal strach a pak jej vyšle na dlouhou cestu Evropou, kde má Luca, mimořádně nadaný mladík, hledat stopy Ďábla a vykonávat soud nad zběhlými křesťany.

Lukova první cesta vede do kláštera Lucretili, kde se setkává s mladičkou abatyší Isoldou, jež se právě ocitla v nesnázích: V klášteře je proti své vůli - poslal ji sem bratr, aby se mohl zmocnit jejího dědictví a navíc jeptišky začaly trpět podivnými vizemi, chodily ve spánku a na těle se jim objevily krvácející rány. Isolda je obviněna, že je očarovala temnou magií a má být upálena jako čarodějnice. Luca ale hledá pravého viníka…

Hlavní postavou celé knihy je sedmnáctiletá Isolda, která byla celý předchozí život vychovávána jako paní domu, její otec plánoval, že jí předá veškeré své jmění, ale na smrtelné posteli se rozhodl, že pozemky připadnou Isoldině bratrovi. Isolda je tedy postavena před nejednoduché rozhodnutí - buď se může stát manželkou jednoho hrubiána, který by byl ochoten vzít si ji i s malým věnem, a nebo odejde do kláštera. Nakonec se ukáže, že to rozhodnutí není tak těžké a dívka si téměř s radostí vybírá klášter.

Protipólem Isoldy je Luca, chlapec, který byl od jedenácti let vychováván mezi řádovými bratry. To mu ale nezabránilo ve velké zvídavosti. Byl neprávem obviněn z kacířství a stejně jako Isolda postaven před rozhodnutí - smrt nebo život zasvěcený práci pro Svatý stolec. Jeho rozhodování také není vůbec složité a hned první úkol ho zavede do kláštera na území pána z Lucretili.

Luca tedy i se svým doprovodem - o rok starším kuchtíkem Freizem a písařem Petrem - přijíždí do ženského kláštera, kde to vypadá na solidní problém se Satanem. Jeptišky mají vidiny, v noci chodí po klášteře, na rukou se jim objevují krvavá znamení a nakonec tyto hrůzy vyvrcholí smrtí sestry Augusty. Jak si poradí mladík s tímto prvním nelehkým úkolem?

Příběh nás kromě kláštera zavede i do vesnice, kde řádí vlkodlak. Díky těmto dvoum zkušenostem si můžeme jakž takž představit, jaký byl způsob života v patnáctém století, jaký byl přístup obyvatelstva a církve k věcem špatně vysvětlitelným a ne zcela jasným. I přesto, že podle dovětku jsem usoudila, že autorka nevařila úplně z vody, pořád mi tam vadili nějaké nepřesnosti - jako milovník veškerých historických románů mám o tomto období poměrně přesnou představu.

Protože toto rozhodně není můj první historický román, přijde mi škoda, že když už se knížka obdobného charakteru dostává do povědomí náctiletých čtenářů, je to - promiňte mi to slovo - téměř brak. Postavy jsou ploché, nevýrazné, vůbec k nim během příběhu nedokážete přilnout. Autorka se pokusila o dva převraty, které jsem odhalila ještě než si stihla dopřipravit půdu. Při čtení mi také neuvěřitelně rušilo neustálé používání slova "páníček" .. no schválně, copak Vám evokuje? Vzhledem k tomu, že jsem se asi před třemi dny dívala komplet na celého Pána Prstenů, pořád jsem měla před očima Gluma.

Kniha je /i kvůli velikosti písma/ vhodná spíše pro mladší čtenáře, kterým bude styl Phillipy vyhovovat. V celkovém součtu můžu pochválit tedy pouze grafické zpracování, které se Fortuně opět velmi povedlo - kniha má na předsádce krásnou mapu a uvnitř je doplněna ilustracemi. Po dlouhé úvaze jsem se rozhodla odměnit snažení této anglické autorky třemi hvězdičkami, protože nepředvedla nic výjimečného, ale číst se to dá!


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fortuna Libri, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na jejich internetových stránkách.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Michato Michato | 15. prosince 2012 v 22:00 | Reagovat

Zdá se to být super. Zkusím taky :)

2 Janka Janka | E-mail | 15. prosince 2012 v 22:08 | Reagovat

Ja ju mám akurát na poličke... A potichúčky ku mne volá aby som si ju prečítala a ja vždy vezmem do ruky nejakú inú knihu... Strašné... :D

3 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 16. prosince 2012 v 20:57 | Reagovat

Moc ma zaujíma táto kniha, vyzerá skvele 8) rada by som si ju prečítala 8)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.