Harry Potter a Kámen mudrců

4. prosince 2012 v 16:34 | laurdes |  Joanne Kathleen Rowling
• Autor: Joanne Kathleen Rowlingová
• Originální název: Harry Potter and the Philosopher's stone
• Knižní série: Harry Potter
• Díl: první
• Rok vydání: 1997
• Žánr: fantasy

Přijde mi zcela absurdní, že jsem ještě nenapsala recenzi ani na jednu knihu od Rowlingové. Vždyť na Harry Potterovi vyrostla celá naše generace a popravdě - neznám nikoho, kdo by o tomto brýlatém chlapci nikdy neslyšel. Jedná se o první díl heptalogie a současně o autorčinu prvotinu.Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě Harry myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou dopis, kterým byl zván ke studiu na prestižní soukromé Škole čar a kouzel v Bradavicích, a jeho život se rázem proměnil. Leccos se dozvídá o minulosti svých zemřelých rodičů, získá pár dobrých kamarádů, naučí se mistrovsky hrát famfrpál a kvůli Kameni mudrců podstoupí smrtelný souboj se zloduchem Voldemortem... První kniha sedmidílné série o Harrym Potterovi, která nastartovala triumfální světový úspěch autorce i hlavním hrdinům.

Hlavním hrdinou je Harry Potter, který od dětství vyrůstá u pěstounů - Dursleyových, protože jeho rodiče, Lily a James Potterovi, byli zavražděni zlým černokněžníkem - lordem Voldemortem. Poté se Voldemort pokusil zabít i malého Harry, ten ale smrtící kletbu přežil a jedinou památkou na tento incident je jeho jizva ve tvaru blesku.

Po deseti letech velice těžkého života u příbuzných Dursleyů mu začnou chodit velice záhadné dopisy. Jeho strýc Vernon zjistí, že se jedná o dopisy ze Školy čar a kouzel v Bradavicích. Protože se společně se svojí manželkou Petunií zařekli, že z Harryho vymlátí veškeré čarodějné schopnosti, které zdědil po rodičích. Proto Harrymu neposkytnou žádné informace o tom, kdo je. Strýc Vernon mu všechny dopisy zabaví a odveze celou rodinu na opuštěný ostrov.

Přesně o půlnoci, v den Harryho jedenáctých narozenin, dorazí poloobr Hagrid. Předá Harrymu jeho dopis a také dárek k narozeninám. Hagrid odveze Harryho z ostrova, navštíví spolu hospodu Děravý kotel a Příčnou ulici, kde si Harry vybere v bance, která patří skřetům, peníze, zděděné po rodičích, a nakoupí si školní potřeby. Také dostane od Hagrida sovu, kterou pojmenuje Hedvika.

Prvního září nastoupí Harry do Bradavického expresu a odjede do Bradavic. Cestou se seznámí s Ronem, potažmo s celou rodinou Weasleyových, a dalšími spolužáky - Dracem Malfoyem, Hermionou Grangerovou nebo Nevillem Longbottomem. Po příjezdu do školy jsou nový studenti zařazeni do jednotlivých kolejí, které jsou něco jako jejich rodiny ve škole. Harry, Ron, Hermiona i Neville se dostanou do Nebelvíru, Draco a jeho kumpáni naopak do Zmijozelu, odkud často vycházejí zlí kouzelníci - jako lord Voldemort a jeho následovníci. Postupem času se Harry seznámí s nevšedním životem žáků v Bradavicích a pozná mnoho studentů i profesorů. A jak se tak ukáže, bude muset poprvé čelit i Voldemortovi.
Kniha je s 285 stranami nejkratší knihou této série. To jí ovšem neubírá na kvalitě a je velice slibným začátkem fenoménu Harry Potter. Sama Rowlingová řekla, že by ji přepsala na mnohosetstránkovou bichli, ale myslím, že to by pak nebylo ono. Celkově je ještě hodně pohádková a dětská, ale zároveň si můžeme povšimnou velké promyšlenosti a logičnosti. Také musím ocenit autorčinu fantazii a schopnost podání jí čtenářům v takové čisté a kouzelné formě jako je tato kniha.

Myslím, že tady je zcela zbytečné nějakým způsobem polemizovat o tom, kolik hvězdiček si knížka zaslouží. Harry ode mě nikdy nedostane míň než pět! A Kámen mudrců je ten typ knížky, ke kterému se můžete s radostí vracet po celý život. Vždyť já sama ji četla možná desetkrát. A vím, že i když ji ještě desetkrát přečtu, nikdy mě neomrzí. A tak se pozná kvalita, nemyslíte?


 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží kniha Harry Potter a Kámen mudrců?

*
**
***
****
*****

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 4. prosince 2012 v 17:21 | Reagovat

Úplne súhlasím 8) HP ma nikdy neomrzí a aj v tomto veku ma stále baví a baviť aj bude 8) a prečítať si sériu prinútim raz aj svoje decká 8P

2 Ivett Ivett | 4. prosince 2012 v 18:12 | Reagovat

Taky souhlasím.. Nikdy mě neomrzí a myslím, že kdyby se z ní stala tlustá bichle, už by to nebyl ten začátek 11-tiltého chlapce. A taky je pravda, že první kniha je ještě taková dětská, ale podle mě je to tak dobře... Když ji srovnám  se sedmou knihou, jsou každá úplně jiná. A kdyby nebyl pohádkový začátek, nemohl by být žádný jiný konec..:) (nesmysl, ale to je jedno :D)

3 Susan Susan | Web | 31. ledna 2013 v 16:42 | Reagovat

Kniha, ktorá je môjmu srdcu velmi blízka :)

4 Ginny Ginny | 22. února 2013 v 16:11 | Reagovat

Harry Potter díky nemu se nikdy nenudim mam ho rada a dekuju spisovatelce ze vymyslela tak nadherny pribeh :*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.