Dědička

2. prosince 2012 v 21:39 | laurdes
• Autor: Amanda Hocking
• Originální název: Switched
• Série: Trylle Trilogy
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fortuna Librí
• Žánr: fantasy, tryllové

Americká spisovatelka Amanda Hocking je autorkou trilogie o Tryllech a dále pak šesti knih, které vydala vlastním nákladem. První její česky vydaná kniha nese název Dědička. Na první dobrou mi kniha hodně připomněla sérii Křídla od Aprilynne Pike, protože hlavní hrdinka Wendy má obdobné problémy jako Laurel.

Když bylo Wendy pouhých šest let, matka se ji pokusila zabít. Tvrdila jí, že je monstrum. O jedenáct let později se Wendy začíná obávat, že matka měla tehdy možná pravdu. Dochází jí, že asi není tím, kým si po celý život myslela, že je. Toto poznání jí pomáhá odhalit Finn Holmes.

Finn, záhadný spolužák, zprvu Wendy jen neustále pozoruje. Něco na něm Wendy neskutečně přitahuje, ale zároveň děsí. S jeho pomocí se dozví i pravdu o sobě a svém životě: Jako miminko byla zaměněna s jiným dítětem, chlapcem. Ještě v šoku se Wendy vydá s Finnem za svou pravou matkou. Netuší ale, co ji tam čeká...

Nový domov Wendy nutí nechat dosavadní život za sebou, zapomenout na školu jí problém nedělá, ale jak se vypořádá se ztrátou svého bratra a tety? Wendy se musí poprat se svým novým údělem a s tím, že ani u své pravé matky nenajde city, které celé dětství tak moc postrádala.

Wendy je obyčejnou dospívající dívkou. Tedy až na to, že se jí její matka pokusila v den šestých narozenin zavraždit. Kuchyňským nožem. Naštěstí díky pohotové reakci staršího bratra Matta Wendy přežila. Nyní, po jedenácti letech, Wendy vystřídala mnoho škol, protože nikdy nedokázala zapadnout mezi ostatní děti. I když se snažila, aby udělala své tetičce Maggie a Mattovi radost, vždycky se nakonec stal nějaký průšvih, za který Wendy tak úplně nemohla, ale ve výsledku byla tím potrestaným právě ona.

Až jednou, v nové škole, kam chodí ani ne měsíc, objeví se jeden kluk, Finn, který na ni nepokrytě zírá. Během následujících několika dnů se Wendy s Finnem seznámí trošku víc, což vyvrcholí Finnovou noční návštěvou, při které ji prozradí, že je takzvaný podvrženec. Wendy má nejdříve problémy uvěřit tomu, že její bratr není její bratr a že ona sama je něco jako trol, ale po útoku na její osobu ji nezbývá nic jiného než Finovi uvěřit a odjet s ním do Föreningu, města, kde žije největší komunita Tryllů na světě.

Nedočká se však žádného vřelého přijetí, její matka je chladná jako kámen. A navíc je to královna, z čehož vyplývá, že její dcera bude.. no ano - princezna. Od Wendy vyžaduje zcela bezchybné chování, což je pro obyčejnou puberťačku v podstatě nesplnitelný úkol. Wendy je izolovaná od svých blízkých, poprvé v životě se zamilovává a ještě k tomu se ukáže, že útok na její osobu nebyl tak náhodný, jak si dříve myslela. A jak to všechno dopadne? To už si musíte přečíst sami.

Asi největším problémem této knížky je neuvěřitelná předvídatelnost. Je jednoduchá, spíše pro mladší ročníky, čímž nechci nikoho urazit, ale i jazykové prostředky a velikost písma jsou toho zářným příkladem. Amanda se pokusí o několik nenadálých zvratů, které vlastně vůbec nejsou nenadálé, protože si pro ně připravovala půdu tak dlouho, že je všem jasné, co se stane.

Velkým kladem celé knihy je opět grafické zpracování, Fortuna Librí má prostě u mě další velké plus. Ponechání původní obálky byl skvělý tah, ono vlastně všechny obálky, na které jsem měla tu čest narazit jsou krásné. No považte! Která se Vám líbí nejvíce?


Na druhou stranu je to příjemná kniha s lehkým nádechem fantasy prvků, která nemůže nikoho urazit. Lehce se čte, na cesty autobusem nebo na nudné hodiny je perfektní, protože se při čtení nemusíte zas až tak moc soustředit.

Nejdříve se mi vztah Wendy a Finna nelíbil, přišel mi zbytečně takový..strojový..nucený.. prostě ze začátku to Amandě moc nepsalo. Ale čím dál jsem se v příběhu dostávala, tím přirozenější jejich chování bylo a tím víc se mi ti dva spolu líbili.

Myslím, že nejdůležitější je od knihy neočekávat příliš a pak Vás nemůže zklamat. Hodnocení se pohybuje někde na hranici tří a čtyř hvězdiček, tak budu dneska velkorysá a dám ty hvězdičky čtyři.


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fortuna Libri, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na jejich internetových stránkách.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 2. prosince 2012 v 22:42 | Reagovat

Ja som tiež dala tie 4 hviezdičky, niečo mi tam chýbalo alebo skôr to bolo také prekombinované na začiatku, keď sa išlo tam a zase naspäť a zase tam, to sa mi moc nelúbilo, ale nápad trolov je naozaj kreatívny, ešte som nič iné také nečítala 8) verím, že 2. diel bude o niečo lepší 8)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.