Prosinec 2012

Nejnespolehlivější státní podnik!

31. prosince 2012 v 13:57 | laurdes |  Být knihomolem je tak těžké..
Nejsou to ani dva dny, co jsem se poprvé rozčilovala nad svým nelehkým osudem. V tu chvíli jsem pochopitelně upřímně doufala, že co nejdelší dobu nebudu mít tu čest vytvořit další článek do této rubriky. Pletla jsem se. A hodně.

O čem budu mluvit tentokrát? Není to nikdo jiný než naše milovaná pošta. Ano, ano - přesně ta společnost, která má zařídit, že naše nadmíru očekávané balíčky dojdou co nejrychleji a co možná v nejzachovalejším stavu. A abych nezapomněla - která by nám možná občas mohla hodit do schránky ten lísteček, že na jejich pobočce něco máme, něco, co třeba už pekelně dlouho očekáváme.

Nad tím, že když mám chuť udělat si výlet na poštu, znamená to vyhradit si pár hodin volného času a kupu nervů, už snad ani nemá cenu se pozastavovat. To je věc samozřejmá. Na to, že ve schránce najdete lísteček, že si máte něco vyzvednout balíček a doporučený dopis, přestože jste vlastně celý den nevystrčili nos z baráku, protože jste na ten daný balíček a dopis celou dobu čekali, jsem si také už zvykla. Ale na co si nezvyknu jsou tři zcela neomluvitelné věci.

Když někdo používá falešnou reklamu.

Nechápete o čem mluvím? Dnes podáte, zítra dodáme. To tak, kdyby se jim to povedlo aspoň u třetiny zásilek, tak bych byla hodně překvapená. Dokonce jsem ochotná pochopit, že před Vánoci to doručování bude trvat třeba týden. Ale když se můj vánoční dárek pro sestru zaseknul na necelé tři týdny na poště v Kroměříži, přestože na trase Praha - Plzeň leží maximálně tak Beroun, to už jsem viděla červeně.

Když je moje zásilka rovnou k vyhození.

Dobře, to se nestává zrovna často, ale ke konci listopadu se můj telefon začal dožadovat pozornosti zhruba v půlce hodiny matematiky. Tak jsem si pochopitelně udělala výlet na záchod, aby mi jeden nevrlý pán oznámil, že stojí před mým domem a má pro mě Balík do ruky. Tak jsem mu vysvětlila, že tam mě asi nenajde, protože jsem ve škole, ale že když otevře branku a nechá mi ten balíček na verandě, tak aby na něj nenasněžilo, tak že to bude bohatě stačit. Jaké bylo mé obrovské překvapení, když jsem o pár hodin později našla něco podivně rozmoklého postaveného na popelnici. Naštěstí takhle to navlhnutý dvd přežilo, protože přece jenom mělo takový ten průsvitný umělohmotný obal, ale představte si, že by v tom byla knížka! No jo, asi by ho ubylo, kdyby udělal těch pět kroků a dal to pod střechu.

Když mi 31. prosince přijde výhružný lísteček se slovy "Opětovná výzva k vyzvednutí balíčku".

Já nevím, jak vy, ale já si vysvětluji slovo "opětovná" jako něco, co je po několikáté. Tudíž bych celkem logicky očekávala, že něco té opětovné výzvě bude předcházet. Ale ouha, nepředcházelo. Takže mi posledních 10 dní ležela na poště knížka, kterou jsem opravdu hodně, ale hodně moc chtěla. A jak se tahle nemilá situace řeší? To máte tak, musíte udělat velký oči na rodiče, aby vás hodili do města, pak si vystát čtvrt století na poště, aby to nepropadlo a milá knížka k prvnímu lednu příštího roku neputovala zpátky k odesílateli. A to ani nemluvím o tom, že když tu "opětovnou výzvu" házeli do schránky, tak jsme byli doma. Třeba malý crr by vůbec neuškodilo.
Markutské království - kniha druhá - Paprsek

29. prosince 2012 v 20:38 | laurdes
• Autor: Jana Formanová
• Série: Markutské království
• Díl: druhý
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Nová Forma
• Žánr: fantastická pohádka, román

Kdo je to Jana Formanová jsem Vám už jednou říkala. Stačí trošku hledat v archivu a zajisté najdete moji recenzi na první díl fantastické pohádky z pera této mladé nadějné spisovatelky. Markutské království měla být původně jedna knížka, ale nakladatelství Mladá Forma se nakonec rozhodlo rozdělit román do dvou částí. První díl má pouze něco přes 200 stránek a můžeme ho považovat za takové uvedení do příběhu, které nás navnadí na část druhou, kde se dočkáme opravdového tóča.


Bohyně pomsty zakazuje!

29. prosince 2012 v 18:43 | laurdes |  Být knihomolem je tak těžké..
Dneska je to buď a nebo. Buď napíšu tenhle nadmíru rozhořčený článek a nebo půjdu a zakroutím mé milované mamince krkem. Ale to bych předbíhala, co se zase stalo?

Já - jakožto každý knihomol - miluju knížky, potažmo pak jejich čtení, řazení a vystavování. A kde je ten kámen úrazu? Na normální poměry mám opravdu velký pokoj, dvě knihovny, spoustu skříněk, obří skříň na oblečení, noční stolek. Jenže já jsem si tak nějak navykla dávat všechny knížky na takovou nadstavbu na stůl, už jsem Vám jí jednou ukazovala - tady /pro představu stačí mrknout na 2:38/. A máma nadává, že nechce, aby se mi na stole kupily knížky - nutno podotknout, že od natáčení Týdne s knížkou jich tam je asi tak trojnásobek, takže se opravdu kupí.

Posledních tak čtrnáct dní jsem úpěnlivě přemýšlela, jak našim vysvětlit, že vedle dveří by se mi vešla taková středně velká knihovna, která by měla hloubku přesně na jednu knížku, tudíž by se to tam řadilo jedna báseň. A včera, když táta viděl ty hromady na mém stole, tak sám od sebe říkal něco v tom smyslu, že vedle dveří by šla nechat udělat knihovnička, že by se dala uchytit tam a tam.. a bla, bla, bla - chápete, že v tuhle chvíli jsem moc jeho vysvětlování o struktuře, materiálu a dalších nesmyslech už zas až tak pozorně nesledovala.

Takže jsem si včera zažila asi tak pětiminutové druhé Vánoce. Proč jenom pětiminutové? Protože se v mém pokoji zjevila mamka - vypadající přinejmenším jako bohyně pomsty - a i táta ráčil velice rychle pochopit, že to nebyl dobrý nápad, protože - cituji mojí matku "stejně nejlepší, co bych s těma knížkami mohla udělat, je, že je prodám, věnuji do soutěží a rozdám..prostě se jich zbavím".

Ale když jsem viděla, že v taťkovi mám /nebo jsem spíš měla/ zastání, vrhla jsem se ještě včera večer do boje! Výsledek? Bohyně pomsty se mnou zatočila - dneska jsem byla donucena vyklidit jednu skříňku a přesunout knížky ze stolu tam. A pak mi ještě řekla, že v pracovně je místa dost. Jako by si myslela, že bych nechala moje milovaný knížky někde, kde by se na ně nikdo nekoukal!

A poučení? Když chcete jednu blbou knihovnu, kam byste narvali všechny knížky, co máte v pokoji, aby to bylo všechno pohromadě, tak neškemrejte - docílíte naprostého opaku, neboť se Vám stane maximálně to, že knížky budete mít rozstrkaný po celém pokoji.

Třešnička na závěr, tímto argumentem mě bohyně pomsty zcela udolala: "Stejně bys tam neměla co dát!" .. wtf? A co těch zhruba 194 knížek, které mám doma? .. vždyť já vím - Chce to boj!


Marcelo ve skutečném světě

29. prosince 2012 v 13:28 | laurdes
• Autor: Francisco X. Stork
• Originální název: Marcelo in the real world
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: CooBoo
• Žánr: román, autismus

Autorem této velice neobvyklé knihy je Francisco X. Stork, americký spisovatel, kterého zná snad každý. Už k sedmým narozeninám dostal od svého adoptivního otce psací stroj, protože doma oznámil, že se stane spisovatelem. Když o necelých šest let později Franciscův otec zahynul při automobilové havárii, rodině se přestalo dařit. I přes všechny nesnáze se ale Francisco probojoval až na Harvard, kde vystudoval obor latinskoamerické literatury. To je samo o sobě už příběh na pořádnou knihu. A když k tomu připočteme Franciscovu neuvěřitelnou schopnost spřádat příběhy, nemůže z toho nevzniknout krásná kniha.


Vyhodnocení Vánoční soutěže

28. prosince 2012 v 21:26 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
Těch 24 dní uteklo jako voda, všichni jsme si krásně zasoutěžili, trošku se pohádali, zase šťastně se usmířili a je mou /ne/milou povinností konečně se dobrat k vyhodnocení. Věřte mi, nebýt Anns a Fée nabylo by to hotové ani za týden, ale takhle bych měla moc černý svědomí. A jak to tedy proběhne? :)

Každý z výherců mi musí napsat pořadí, v kterém by si přál získat ceny. Bude to mít očíslované od jedničky do já-nevim-kolikátky. První z cen, která bude ještě dostupná v závislosti na jeho pořadí při vybírání se stává jeho výhrou..

Ceny jsme si představovali celé dnešní odpoledne, takže abych to shrnula, mám pro vás..:

2x tričko hnědé - velikost S
3x tričko černé - velikost S
1x DVD - HP 7, part 1 - trojdisková edice
1x DVD - HP 7, part 2 - trojdisková edice

A co ještě můžeme očekávat? Téměř na 100% by měly v následujících dnech dorazit dvě knížky - konkrétně Kouzlný svět Harryho Pottera a první díl v němčině. A co mám ještě "slíbeno"? .. tak další tři hry a další, tuším, dvě dvd.. takže na zcela definitivní seznam výherců si budete msuet počkat.

Samozřejmě upřednostněni ve výběru bude první pětice v tabulce. Tudíž své pořadníky výher mi na mail katerina.kilianova@gmail.com můžou začít posílat Anns, Ells, Fée, Mischa a Ronnie. V případě, stejného počtu bodů rozhoduje o tom, jak Vám bude cenově vyhověno čas odeslání mailu! Jop, a Fée je ve vybírání před Mischou a Ronnie, protože sice má stejný počet jako holky, ale zvorala jenom jednu otázku. Sice za pět bodů, ale jenom jednu.

Následují ve vybírání výherci miniher a mnou-z-nějakého-důvodu-obdarovaní. Těmi jsou jako nejlepší rýmovač - SkretulAngie, jako autor nejlepší rýmovačky Myšák a jako mnou-vybraná Colleen, která poslala sice jenom tři rýmovačky, zato všechny neuvěřitelně důmyslné. Dále pak VeEee jako nejlepší hádač v bleskosoutěži. Také posílejte své pořadníky na výše zmíněný mail.

To máme zatím devět obdarovaných. Ve vybírání následují další tři v pořadí - páté až osmé místo. Tudíž Kristie, Michiyo a Jiřka V. Jsem si vědomá toho, že Jiřka má stejný počet bodů jako SkretulAngie a Pim, ale SkretualAngie už je jednou mezi výherci a Pim je diskvalifikována za zkažení Brumbálovského hádacího dne.

Už mi zbývají jenom jeden jistý výherce. A tady jsem se rozhodla vybírat opět sama.. a věřte mi, nebylo to vůbec jednoduché. Je to Zazu, která začala hádat až o pět hádacích dní později a kdyby měla možnost získat těch deset bodů, mohla by směle konkurovat soutěžícím na prvních příčkách..

A vzhledem k tomu, že minimálně ještě dvě výhry sice nemám doma, ale měly by dorazit, na 99,9% se dalšími v řadě vybírajícími stávají jako největší smolař soutěže - Pim /promiň, musela jsem tě trošku napínat :D/ a Suši jako vrchní rádce, který zachránil nejeden průser.

Prvním náhradníkem alias "nejistým výhercem" je E_V_E, která sama upozornila na to, že jsem jí přiřkla více bodů, čímž se dostala o mnoho příček níž. Takže za čestnost. Dále pak následují již v pořadí - Hanča a kexinka, v případě vyzískání všech cen, s kterými počítám pak ještě bodově shodné duo Kajuše a Janka.

Tak abych to zopakovala a já sama si ujasnila, jestli jsem neodměnila někoho, koho jsem neměla :D ... tady je vybírací pořadí:

1) Anns
2) Ells
3) Fée
4) Mischa
4) Ronnie
6) SkretulAngie
7) Myšák
8) Colleen
9) VeEee
10) Kristie
11) Michiyo
12) Jiřka V.
13) Zazu

14) Pim
15) Suši

16) E_V_E
17) Hanča
17) kexinka
19) Kajuše
19) Janka

Upřímně doufám, že pro posledních 6 zmíněných soutěžících se mi podaří sehnat přislíbené ceny. V případě, že někdo se chce vzdát svého místa ve prospěch někoho jiného, protože mu stačí pouze čestné umístění, nechť to řekne. Určitě tím uděláte soutěžícím umístěným až po Vás radost (:D). A nakonec jsem Vás chtěla ještě požádat, jestli by nebyl problém v tom, abyste si zaplatili poštovný. Normálně odesílám všechno na sebe, vyjde mě to vždycky na 300 stovky, tak trošku zaskřípám zubama a dá se to. Ale posílat téměř dvacet balíčků, jistě chápete.. to je nejmíň tisícovka v prachu. Takže ještě to zkusím propočítat kolik by to na jednoho vycházelo, není to mnoho.. ale byla bych za tento drobný sponzorský dar velice vděčná :) .. nerada bych zchudla na poštovném.. ještě bych pak nemohla pořádat další soutěže, no fuj!

Tak doufám, že jsem Vám aspoň trošku udělala radost. A kdo nevyhrál, neskřípejte zubama.. za tři dny startuje další soutěž :)

Ceny | audiokniha

28. prosince 2012 v 20:18 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
A dnešní poslední článek na téma sponzing! Další velice štědrou společností, která se zapojila do oceňování výherců Vánoční soutěže je i knižní e-shop Knihy na síti:


Já /jakožto knižní blázen/ tento e-shop pochopitelně znám a velice často slintám nad jejich nabídkou. A co nám to věnovali do soutěže? Není to nic jiného než audiokniha k prvnímu dílu, která se skládá z osmi kazet. Příběh první knihy namluvil pan Lábus. A ještě obrázek na závěr!


Ceny | PC hry

28. prosince 2012 v 19:11 | laurdes
Když už jsem u toho představování cen, které Vás očividně tak neuvěřitelně baví, nemůžu vynechat ani článek o další laskavé společnosti, která se zapojila mezi sponzory naší Vánoční soutěže. A kdo je to? Nebudu Vás dlouho napínat..Já osobně se v počítačových hrách moc nevyznám, abych řekla pravdu, jediné co jsem kdy nějak víc hrála byl právě Harry Potter, ale ten výběr je neuvěřitelný.. Kromě notoricky známých jako The Sims či Diablo můžete při podrobnějším prohledání těchto stránek narazit i na další velice zajímavé - méně známé - kousky.

Ale teď už k cenám, které společnost Shop recenze-her do soutěže věnovala..


Jedná se o kolekci prvních tří her - HP a Kámen murců, HP a Tajemná komnata a HP a Vězeň z Azkabanu. Nakonec jsem se rozhodla kolekci rozdělit na jednotlivé hry, abych mohla obdarovat více soutěžících. Takže přihazuji další tři ceny na pomyslnou hromadu,, z které si budete moct vybírat.

Ceny | DVD + trička

28. prosince 2012 v 18:39 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
A myslím, že na tento článek se těší úplně každý účastník Potterovské hádací soutěže. Kdopak se stal nejštědřejším sponzorem? Tento pomyslný titul získala bezpochyby distribující společnost všech filmů o brýlatém kouzelníkovi, společnost Magic Box.


Internetové stránky /potažmo pak i ty facebookové/ Magic Boxu musí být rájem pro každého milovníka kvalitních filmů. Já osobně ty filmy moc nemusím, většinou dávám přednost četbě, jak jistě všichni víte, ale po zběžném prolistnutí - které mi trvalo asi tak hodinku a půl.. jsem rozšířila svůj "musím-si-hned-koupit" seznam o limitovanou edici 6 DVD Pána Prstenů, která má neuvěřitelných 1230 minut a pak bych samozřejmě nepohrdla ani celou první sérií Hry o trůny. Škoda, že si na dalšího Ježíška musím počkat zhruba 392 dní!

Ceny | DVD

28. prosince 2012 v 17:33 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
Možná je to jako chodit s křížkem po funuse, ale přesto si neodpustím tenhle článek. Před čtyřmi dny nám skončila hádací HP soutěž a já jsem Vám ještě ani nestihla představit všechny ceny. A kdo je další ze milých sponzorů? Není to pochopitelně nikdo jiný než tento filmový portál:Jak už název napovídá, v e-shopu najdete filmy - na DVD i Blu-Ray i hry - PC, PS. Velice příjemným překvapením pro mě byly i ceny, které se tým FilmGame pokouší stáhnout na minimum. A také rozsah jejich nabídky je nevídaný - více než 22 000 kusů zboží skladem. Tak tam už si třeba nějaký ten pěkný povánoční dárek vyberete, nebo ne?

Ale teď už k ceně, kterou se portál rozhodl věnovat. Nebo vlastně, možná by bylo příhodnější říct "k ceně, kterou jste si vydupali v jedné anketě". Není to nic jiného než dvoudisková dvd edice posledního dílu. Mezi bonusy jsou zařazeny i nezveřejněné scény nebo pak režiserovy komentáře.


Nadpozemská

27. prosince 2012 v 22:20 | laurdes
• Autor: Cynthia Hand
• Originální název: Unearthly
• Série: Unearthly
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: CooBoo
• Žánr: fantasy, andělé

Zjistit něco o autorce Nadpozemské, Cynthii Hand, je opravdu nelehký úkol. Wikipedie její jméno nezná a tak jsem se musela vrhnout na její oficiální stránky, abych pro Vás něco zjistila. Cynthia se narodila v Idahu, malém státě na severozápadě USA. Už od malička projevovala snahu angažovat se v psaní, například v průběhu studií založila se svými přáteli skupinu tvůrčího psaní, která se orientovala na fan fiction. Hned její první titul - Nadpozemská - způsobil velký poprask. Kniha se ihned stala bestsellerem podle New York Times a dokonce za nedlouho byla prodána i práva na její zfilmování. Nakonec ale stanice The CW, která má na svědomí například nechvalně známé Upíří deníky, rozhodla od natáčení upustit.

Markutské království - kniha první - Kletba

26. prosince 2012 v 17:38 | laurdes
• Autor: Jana Formanová
• Série: Markutské království
• Díl: první
• Rok vydání: 2011
• Nakladatelství: Nová Forma
• Žánr: fantastická pohádka, román

Autorka dvou knih ze série Markutské království, Jana Formanová, je na české scéně absolutním nováčkem. Obě knihy vydala samonákladem a bohužel se jim nedostalo žádné formy propagace, což je bezesporu velká škoda. Já osobně jsem se s Janou seznámila zcela náhodou už v době, kdy Markutské království psala, takže mi udělalo velkou radost, když mi obě knihy poslala na recenzi.

Prosinec | 24

24. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Dobro jsem konal v přísném pracovním utajení,
teď už jen doufám, že nepodlehnu moci opojení.

P.S.: Informoval jsem o pádu ministerstva.

Lásku britské krásky měl jsem málem,
nakonec ale sesazen ohnivým králem.

P.S.: I přes veškerou mou snahu jsme prohráli.

I přec, že tělo kratší než ostatní mám,
svými vědomostmi daleko dosahám.

P.S.: Nebudu odstraňovat "ukázku dobře provedeného kouzla".

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde. Všechny tři odpovědi NUTNĚ musíte napsat v jednom komentáři.

Prosinec | 23

23. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Mému nejbližšímu příteli vzal meč hlavu,
nikdy nepřivedl jsem ženu do jiného stavu.

P.S.: Pohrdám tou všemocnou silou Brumbálovou.

Moje matka z Bradavic mě chtěla odvézt,
pro mou kolej je typická udatnost a čest.

P.S.: Na výbuchy mám neuvěřitelný talent.

Dvakrát kouzla způsobila mi na těle potíže,
kdykoliv zalezu si velice rád do spíže.

P.S.: Trvalo mi to dlouho, ale nakonec jsem pochopil, že není tak hrozný.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde. Všechny tři odpovědi NUTNĚ musíte napsat v jednom komentáři.

Prosinec | 22

22. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Aspoň jednou s fousy viděli jsme se,
prefektský odznak to vždycky odnese.

P.S.: Víme, co je to Pobertův plánek.

Občas dělám chyby, ale řídím se svým svědomím,
nebýt přátel při potápění se snadno utopím.

P.S.: Zachránil jsem život vlastní manželce. Nejednou.

Přemístění za mojí smrt může,
pro někoho velký vzor jsem, nuže?

P.S.: Nikdy nikomu nevěř.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde. Všechny tři odpovědi NUTNĚ musíte napsat v jednom komentáři.

Hlasování o nejlepšího rýmovače a nejlepší rýmovačku!

21. prosince 2012 v 18:23 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
Ahoj!

Ráda bych se Vám omluvila, tak trošku jsem zapekla ty články do Měsíce s HP. Je to škoda, je to vděčné téma a ještě se na to třeba během posledních předvánočních dnů dostane. Ale teď už k tématu tohoto článku, respektive k hlasování o nejlepšího rýmovače a o nejlepší rýmovačku.

Rozhodla jsem se, že uděláme dvě kategorie, protože cen je dost a za ty krásné rýmovačky si zasloužíte odměnit. Jak už jsem řekla, budeme soutěžit o nejlepšího rýmovače a nejlepší rýmovačku. Z následujících 40 rýmovaček si můžete udělat vcelku pěkný obrázek toho, jaké básnické vlohy, který ze soutěžících má a podle toho se můžete rozhodnout, kdo dostane Váš hlas. Druhou kategorií je nejlepší rýmovačka, takže tady jde o to, která konkrétní hádanka Vám přišla nejlepší, nejpromyšlenější, nejzáludnější..prostě nej :)

O nejlepšího rýmovače se bude soutěžit tady na blogu, hlasování pod článkem, o nejlepší rýmovačku na facebooku, kde lze hlasovat pro více věcí naráz, což se v případě vybírání nejlepší rýmovačky bude asi docela hodit. Já osobně se třeba nedokážu pro jednu nejhezčí rýmovačku rozhodnout a předpokládám, že vy na tom budete podobně. Hlasování končí na Štědrý den, v 16:00.

Poslední informace - je nemožné, aby jedna osoba vyhrála obě dvě kategorie. V tomto případě by soutěž o nejlepšího rýmovače byla nadsazena soutěži o nejleší rýmovačku.

Hlasování na FB


Hádanky:
01. Patt: Od samotné Smrti jsem darován, když mě máš, jsi skvěle maskován.
02. Ronnie: Vidím všechno v každé hlavě, rozhodnu o správné barvě.
03. Patt: Můj kabát zářivě rudý je, avšak moc rád vybuchuje.
04. VeEee: Ze svého nitra světlo vylovím, i k největším přátelům tě dopravím.
05. VeEee: V potřebné komnatě svou sestru mám, kam se kdo dostane už neprozkoumám.
06. Kristie: Oblíbená pochutina to jest, avšak neznáme si bereš na vlastní pěst!
07. Ronnie: Nezapomeň zřetelně mluvit, já už to zařídím - stačí mě hodit!
08. Ronnie: Nabídla jsem mu úchvatný pohled, později jsem mu, statečnému, vydala důležitý předmět.
09. Colleen: V místě plném drobného jmění, léta jsem ležel v zapomnění.
10. wewerka: Pokud nemáš rád můj hlas, věz, že jen já tě ze strnulosti navrátím do života krás.
11. Annie: Čekám, až kufr svůj celý vysypeš a na dárek od něj si vzpomeneš.
12. VeEee: Všechna tajná zákoutí a procházky znám, po správné formuli však už nic nezaznamenám.
13. VeEee: Hlava tě už jistě tíží, dej ale pozor, kdo do mě nahlíží.
14. VeEee: Svou paní ani nestíhám poslouchat, píšu však všechno, co si jistě bude přát.
15. Aura: Honí tě vzduchem jak splašený, než tě rozdrtí, je zničený.
16. Alie: Vždy, keď budeš chcieť nabrať moje vedomosti, nezabudni ma predtým pohladkať po srsti.
17. Lexy: Průchod já skrývám šikovně, ráda se chovám bojovně.
18. Myšák: Dokážeš ji najít a vše je tu možné, když potřebuješ něco schovat, místo je to vhodné.
19. Mischa: Žiji si ve hvězdné společnosti, uspokojíte-li se, nezbydou ani kosti.
20. Hanča: Červený jsem, přiznávám, dvakrát ročně jezdívám.
21. Colleen: V okřídleném vězení, čekám na jeho smíření. Až mě v ruce převrátí, jeho blízcí se mu navrátí.
22. Mischa: Červená stružka se za mnou táhne, se mnou tě žádné kouzlo nezasáhne.
23. Alie: Nepovieme ti iba koľko, ale aj kde, kto a ako!
24. Michiyo: Ukážu ti, co bys chtěl nejvíce mít, leč pozor ať nezapomeneš doopravdy žít.
25. Michiyo: Pomůžu ti v nesnázi, stačí mě jen zavolati.
26. Half Blood Prince: Hodili do mě jméno své, a já vybral statečné.
27. Fée: Svítí ve tmě, tiše září, jeho zář však uvidí jen lháři.
28. wewerka: Jsem kouzelný a jsem to já, kterého každá čarodějka doma má.
29. VeEee: Na sklonku života jsem krásný, můj skon je však dočasný.
30. Maja: Z názvu je jasné, že leží, život s ním krásně běží!
31: SkretulAngie: Môžem byť čokoľvek len chceš, dostanem ťa presne tam kam chceš.
32: Mischa: Jsi-li červený - pak jsem tvůj. Jen svou čest reprezentuj.
33. Ronnie: Jedna barva střídá druhou na mém těle pleteném, žlutá, modrá, červená, zelená...Která čeká na tebe?
34. DominikaCouf: Jsem plazivá, nezdolná, za světla už povolná.
35. Fée: Jen jedinkrát se předvést měl, na to autor zapomněl.
36. Colleen: Svojí rodině udělal jsem ostudu, na temném místě teď ponechán jsem osudu, když však přijdou jednu jarní noc, ochotně jim přispěchám na pomoc.
37. makahi: Když upozornit tě mám, v tvé ruce zčervenám.
38. Michiyo: Může mít mnoho podob, rozsvěcím se u ulhaných osob.
39. Aura: Denně čerstvý a plný šťavnatých drbů. Vyvěští ti, do jakých ses dostal svrabů.
40. Aura: Odnese tě zpět, když kolečkem otočíš. Můžeš se však zbláznit, když se uvidíš.

Pod perexem naleznete hlasování a správné odpovědi.


Prosinec | 21

21. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Ve svém řemesle se vyznám dobře,
Pán zla mi dobrou péči upře.

P.S.: Žíně testrála, víly vlas, pero fénixe.

Žiju tam, kde moje láska vyrůstala,
moje loajalita navždy přetrvala.

P.S.: Oklamal jsem i toho nejlepšího.

Vždy ve stínu staršího bratra,
staral jsem se o nemotáka.

P.S.: Tajně jsem ho hlídal.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde. Všechny tři odpovědi NUTNĚ musíte napsat v jednom komentáři.

Prosinec | 20

20. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Titul za mým jménem dokonale zní,
každá kancelář má být pompézní.

P.S.: Promiňte, paní profesorko, ale nemám vykládat lži.

Mé jméno příhodnou aliterací je,
Harry i Draco mou pomoc využije.

P.S.: Havraspár a mudlovský původ.

Bratrance mám ve Zmijozelu,
zemřela jsem při rodinném duelu.

P.S.: Můj syn randí s vílou.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde. Všechny tři odpovědi NUTNĚ musíte napsat v jednom komentáři.

Prosinec | 19

19. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Úpěnlivě naučit kouzlit jsem se chtěl,
že nejsou v postelích, rád jsem si zavřeštěl.

P.S.: Mám rád ty, které všichni ostatní nesnáší.

Něco ukradnul mi Křivonožka,
obalů od žvýkaček - neuškodí troška.

P.S.:Mimbulus Mimbletonia.

Kufr mé jméno nestydatě prozradil,
dvojitému agentovi jsem vždycky vadil.

P.S.: Čokoláda všechno vyřeší.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde. Měnímě systém - info. Všechny tři odpovědi NUTNĚ musíte napsat v jednom komentáři.

Prosinec | 18

18. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
V rodokmenu už jen jednu sestru mám,
pro svou lásku - života se ráda vzdám.

P.S.: Mám na svědomí smrt několika členů rodiny!

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Prosinec | 17

17. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Znám spoustu věcí, co by chtěl mít pan Weasley,
za matoucí kouzlo - naštěstí mě nepodřízli.

P.S.: S dvěma mladšími dívkami proti šílenství.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Prosinec | 16

16. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Oni největší tajemství svěřili mi,
nejsem víc než krysa - se svými vlastnostmi zbabělými.

P.S.: Jeho dar mě poslal na smrt.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Kacíř a čarodějka

15. prosince 2012 v 21:56 | laurdes
• Autor: Philippa Gregory
• Originální název: Changeling
• Série: Řád temnot
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fortuna Librí
• Žánr: historický román

Anglická spisovatelka původem z Keni se perfektně uvedla na světovou scénu románem Králova přízeň, který byl za nedlouho zfilmován. Ústřední sesterské dvojice se ujaly dvě velké hollywoodské hvězdy - Natalie Portman a Scarlett Johansson. Já osobně jsem film viděla z donucení - cestou z ČR do Anglie nám ho pouštěli v autobuse a bylo nám řečeno, že si na to pak napíšeme malý testík - takže jsem podle toho k tomu tak přistupovala.. jaké bylo ale mé překvapení, když jsem se dočkala velice pěkného zpracování a film jsem si opravdu užila. Teď ale už spíš k dalším knihám Philippy Gregory, konkrétně k příběhu o mladé Isoldě a Lucovi.

Prosinec | 15

15. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Věděl jsem, kde smrt se skryla,
ruka černá potom zbyla.

P.S.: Citrónová zmrzlina.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde. Autorkou dnešní hádanky je Suši!

Prosinec | 14

14. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Jednou mi do tváře plivnout zkusil,
hněv mého žáka se pak ohlásil.

P.S.: Famfrpál je nejlepší sport na světě!

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Prosinec | 13

13. prosince 2012 v 10:01 | laurdes |  Adventní kalendář
Jsem krásná a moc dobře to vím,
zrzavé muže bez výjimky oblouzním.

P.S.: Až zranění mého muže obměkčilo její srdce.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Prosinec | 12

12. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Poskytl jsem mu nebezpečnou informaci,
doma mám žáků svých slušnou prezentaci.

P.S.: Jsem tak trochu srab.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Portrét pro Bradavice

11. prosince 2012 v 17:42 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
Dnes udělám něco zcela neobvyklého, divného.. snad i výjimečného. Rozhodla jsem se zrecenzovat jednu FF na téma Harryho Pottera. Moc často FF nečtu, obzvlášť už vůbec ne tak dlouhé, tím pádem na ně nikdy nepíši recenze ani si je nepočítám mezi přečtené knížky, ale tento počin z pera autorky evi má 902 stránek, což není opravdu málo, a proto udělám výjimku. Tím počinem je kapitolová povídka /spíše by se dalo říct román/ s názvem Portrét pro Bradavice.

Evi se rozhodla vytvořit příběh, který je zcela /až na drobné chybky/ v souladu s dílem J. K. Rowling, konkrétně se zaměřila na školní rok, který předchází Harryho prváku. Hlavní postavou je mladá restaurátorka obrazů, Nathalie Belartová, která má určitě nadstandardní schopnosti, díky kterým ji navštíví sám profesor Brumbál. Nathaliiny nadstandartní schopnosti je směsice jasnovideckých a uměleckých dovedností, což vyúsťuje ve velice mocné umění zvané "obrazovidectví". Když Nathalie usne v oblečení někoho cizího, druhého dne se probudí všude kolem s papíry pokreslenými jejím vlastní rukou, které zcela bezchybně ukazují budoucnost té osoby, jejíž oblečení bylo.

Brumbálovi se nakonec podaří nalákat Nathalii do Bradavic, kde nastoupí v půlce září jako oficiální restaurátorka všech bradavických obrazů. Jaké je ale její opravdové poslání? Opravdu se bude celý školní rok zabývat pouze opravováním několik století starých maleb?

Ve škole se pochopitelně setkáváme i s dalšími obyvateli - dvojčaty Weasleyovými, Tonksovou, která je v posledním ročníku, Brumbálem, školními duchy i učiteli, konkrétně zejména pak se Severusem Snapem, školníkem či dalšími studenty, kteří navštěvovali školu právě v této době.

Celý příběh má dva velké klady:

1) Evi se podařilo zachovat vlastnosti jednotlivých postav. Chovají se přesně jako v líčení mistrině Rowlingové, Snape je Snape, dvojčata jsou dvojčata a Brumbál je Brumbál.2) Velice překvapivé zjištění - ono to má pointu. Není to jenom tak zbytečně sepsaný blábol, který by ve výsledku nedával smysl. Příběh dává smysl a troufám si říct, že dokonce i Rowlingová by s takovýmto FF na své dílo byla vcelku spokojená.

Samozřejmě občas se sem tam najde něco, co se Vám jako opravdovým fanouškům pravého a nefalšovaného Harryho Potter může nelíbit, občas nějaká chybka v souvislostech - i když se autorka snaží dávat velký pozor, za což jí chválím. Dále pak mi v některých fázích vadila velká popisnost, klidně by se dalo proškrtat sto až dvě stě stránek a poselství příběhu by zůstalo nezměněno. Samozřejmě nemůžu tento příběh srovnávat s heptalogií HP, ale mezi FF se jedná o jedno z nejlepších děl vůbec.

Kniha je také doplněna kresbami samotné autorky, které krásně dotvářejí celkovou atmosféru. I přesto, že jsem si zase neodpustila nějakou tu kritiku, všem vřele doporučuji navštívit autorčiny stránky, kde najdete mnohem více informací. A nebo si také můžete Portrét pro Bradavice rovnou stáhnout a dát se do čtení!

PORTRÉT PRO BRADAVICE


A abych trošku rozproudila diskuzi, byla bych moc ráda, kdybyste se vyjádřili k FF jako celku? Čtete? Nečtete? Proč? Přijde Vám to jako urážka autorů nebo naopak opěvování? Máte nějaké oblíbené FF? Budu se těšit na všechny Vaše názory! :)

Prosinec | 11

11. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Barevné ponožky mám rád,
na svědomí pak chuť limonád.

PS.: Obětoval jsem se pro přátele.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Photo | 1

10. prosince 2012 v 18:47 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera

Prosinec | 10

10. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Vlkodlak jsem, ne však hodný,
strach rodičů je důvodný.

P.S.: Nevěřil bych, že křišťálové koule jsou tak nebezpečné!

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Harry Potter? Překladatelský oříšek!

9. prosince 2012 v 19:11 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
Po včerejší absenci článku na téma Harry Potter Vám to musím dneska vynahradit. Proto se budeme trošku věnovat geniálnosti madam Rowlingové a pak především neuvěřitelné kreativnosti bratrů Medkových, kteří se zasloužili o český překlad. Tímto se také hned v úvodu omlouvám slovenským čtenářům, ale vzhledem k tomu, že jsem se do slovenského překladu ještě nepustila, nedokážu o tom napsat plnohodnotný článek. Samozřejmě vím, že Bradavice jsou u Vás Rokfort, ale u takových jako je Barty Skrk/Crouch už se trošku ztrácím.

Tohle je tak široké téma, že nevím čím začít. Možná tím, že Vám vysvětlím, co je to aliterace a pak se dostaneme k té geniálnosti Rowlingové. Aliterace je jedna z literární figur, která spočívá v opakování stejných písmen na začátku slov. V anglické literatuře je velice hojně používána, ale Jo si v aliteracích doslova libuje, zejména v těch jmenných. Stačí se podívat na pár příkladů:

Bathsheda Babbling, Cho Chang, Colin Creevey, Dilys Derwent, Dudley Dursley, Filius Flitwick, Gellert Grindelwald, Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Luna Lovegood, Minerva McGonagall, Pansy Parkinson, Padma Patil, Parvati Patil, Peter Pettigrew, Poppy Pomfrey, Quirinus Quirrell, Rowena Ravenclaw, Salazar Slytherin, Severus Snape, The Bloody Baron, The Fat Friar, Moaning Myrtle.

Jak se ale s tímto nelehkým úkolem popasovali naši překladatelé? Rozhodně mnohem lépe než překladatelé z jiných zemí. Některá jména byla zachována a někde došlo alespoň k částečnému překladu, který je už tak zažitý, že vůbec nepřekáží. Narážím třeba na překlad kolejí, respektive tedy jmen zakladatelů kolejí. Bylo téměř nemožné vymyslet českou verzi, která by obsahovala aliterace, a proto se Vladimír Medek rozhodl použít téměř doslovný překlad Nebelvír, Zmijozel, Havraspár a Mrzimor. Sice jsme přišli o krásné spojení GG, SS, RR a HH, ale myslím, že čtenáři prominou. Když už jsem ale u těch písmenek, všimli jste si někdy, že jména všech zakladatelů jsou vlastně všechna zakomponována v originálním HoGwaRtS? Já na to přišla nedávno a minimálně týden jsem to rozdejchávala!

A těch perliček v dílech Joanne Rowlingové rozhodně není málo. Stačí si vzpomenout na přesmyčku - I am lord Voldemort nebo si trošku vygooglit význam a původy jednotlivých jmen.

Jak už jsem avizovala, překlad zakladatelů vůbec nevadil, ba naopak - byl vítaný. Proč se ale pan Medek rozhodl, že Harry Potter bude Harry Potterem a ne Jindrou Hrnčířem? Proč Hermiona není slečna Šafářová a Neville pan Dlouhozadkový? Nevím, ale jsem mu za tuto volbu nesmírně vděčná, protože není žádný jednodušší způsob jak zesměšnit váženou postavu než jí ze jména udělat paskvil.

S těmi jmény je to prostě oříšek. Moc se mi líbí, při re-readingu, když narazím na nějakou úsměvnou nesrovnalost. V prvním díle se nejdřív Severus a Sirius skloňují podle správné latinské gramatiky - tudíž o Severovi, Siriovi, v dílech pozdějších pak už zůstáváme u gramaticky nesprávných výrazů se Severusem/Siriusem. Abych řekla pravdu, i po třech letech latiny na gymplu mi zní lépe ta pozdější verze. A pak - a to především - narážím na zařazování studentů hned na začátku prvního dílu. Je pěkné, když si přečtete, že student "Brown, Levander se stává prvním žákem Nebelvíru" /to si vždycky vzpomenu na Lonánka/ .. nebo že Zmijozel navštěvují slečna Nottová a pan Parkinson. No jo, ta nepřechylovací angličtina, to je prevít!

Jéé, skoro jsem zapomněla na to, že tady chvíli mluvím o bratrech Medkových, pak o Vladimíru Medkovi a vy v tom máte zmatek. Možná bych to měla uvést na pravou rovinu. O překlad celé heptalogie se postaralo sourozenecké duo, které ale nepracovalo dohromady, nýbrž si knihy rozdělilo. Vladimír přeložil díl první, druhý a čtvrtý, Pavel pak díl třetí, pátý, šestý i sedmý. Díky skvělé komunikaci mezi oběma bratry však běžný čtenář nemá nejmenší šanci poznat rozdíl mezi knihami. Mají hodně podobný styl vyprávění, slovníček vytvářeli také společně a celkově celá série tvoří kompatibilní celek, takže vůbec nevadilo, že se na tom celku podíleli dva lidé.

Zároveň nemůžu vynechat také to, jak často slyším, že český překlad je v podstatě stylisticky lepší než originál. Oba bratři si vyhráli s detaily, jednotlivými slůvky, libozvučností.. a utvořili pro nás, české čtenáře, dílo dokonalé.

Na závěr už přidám jenom přidám odkaz na Slovensko-česko-anglický slovníček a zeptám se Vás, jak se Vám překlad líbí. Je lepší český nebo slovenský? Netrpělivě očekávám Vaše dloouhatananánské komentáře.

Prosinec | 9

9. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
I po smrti láska má ho ochránila,
na lektvary nadaná prý jsem byla.

P.S.: Do páťáku jsem se starým přítelem kamarádila.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Prosinec | 8

8. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Celý rok v přestrojení pomáhal jsem mu,
dopomohlo mi to však jen k polibku hrozivému.

PS.: Winky je má kamarádka.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Ceny | Šála

7. prosince 2012 v 16:08 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
Dnes mám tu čest představit Vám první z cen, které máte možnost vyhrát ve Vánoční Harry Potterovské soutěži. Pochopitelně ty ceny mají vždy nějakou tématickou spojitost. Voila! Mám tu pro Vás krásnou nebelvírskou/havraspárskou šálu, kterou do soutěže věnoval tento e-shop:


Trošku jsem prozkoumala jejich stránky a jsem si jistá, že až mě příště popadne nálada obarvit si vlasy na modro, zkusím si spíš objednat nějakou pěknou paruku! A věřte mi, jenom z lásky a úcty ke svým vlasů jsem je ještě nerozzářila! Pak je mou morální povinností Vás informovat, že tento e-shop má velice pěkné Harry Potterovské zázemí. Můžete si objednat třeba famfrpálový oblek, Harryho brýle nebo masku lorda Voldemorta. Proč, sakra proč dřív takovéhle skvělé doplňky byly téměř nedostupné? Chtěla bych být zase malý škvrně :)


...A teď už tedy fotografie zmiňované šály!


Prosinec | 7

7. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Bez rodiny je mě jenom půlka,
mým znamením je zlomená hůlka.

PS.:Wingardium Leviosa!Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.Prosinec | 6

6. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Mé jméno ve známém erbu je,
namyšlenost na mě pasuje.

P.S.: Byl jsem majitelem nejmocnější hůlky světa.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Devět tipů jak pokazit filmového Harryho, značka - FUNGUJE!

5. prosince 2012 v 21:15 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
Dneska se budu trošku rozčilovat. Sice zcela zbytečně, ale přece. Dneska jsou totiž na pořadu dne rozdíly mezi knihami a filmy. Myslím, že nemusím vysvětlovat, že do filmu se prostě a jednoduše z knížky všechno nevejde, některé scény se musí vynechat, upravit, předělat.. no a nebo také naopak přidat. Někdy se také stane, že režisér se svým týmem si danou scénu představuje úplně jinak než já a to je pak také kámen úrazu. A která z těch scén je opravdu nejhorší? Alespoň já v tom mám poměrně jasno. Připravila jsem si pro Vás top devítku nejúmornějších změn!

1. vynechání famfrpálu v pětce
Famfrpál mám ráda, fakt že jo. Tak mě zklamalo, že filmařům se nehodilo do krámu zařazení tohoto oblíbeného sportu do pátého filmového pokračování. Chápu, že tam bylo spoustu jiných /mnohem důležitějších/ scén, že simulace letu koštětem nebude asi zrovna nejjednodušší záležitost, ale přesto to byla škoda. Od toho se pochopitelně odvíjely i další události, které mi ve filmu také chyběly.

2. scéna Skrk
Nevím, jestli si uvědomujete o čem mluvím, je to ta scéna, kdy Pytloun jde v předvečer posledního úkolu ukázat šampionům bludiště a poté Viktor Krum poprosí Harryho, jestli by si nemohli na chvilku popovídat. Krum se ho ptá na jeho vztah s Her-mi-ou-nou /což je samo o sobě škoda vynechat/.. ale především pak zmeškáme setkání s Barty Skrkem, Harryho zběsilý úprk za Brumbálem, napadení Kruma.. to mi ve filmu také chybělo!

3. vynechání scény na začátku čtyřky
A teď je tady jedna vtipná scéna, na kterou se ve filmu také nedostalo, konkrétně mluvím o přesunutí se Harryho k Weasleyovým na začátku Ohnivého Poháru. Ve filmu se Harry probudí přímo v Ronově pokoji, ale v knize předchází ještě velice zajímavé a především vtipné okamžiky, když Molly pošle dopis celý polepený známkami nebo když se pan Weasley diví, že u Dursleyů mají topení. A dokonce na zástrčku! (:D)

4. vynechání líbací scény v pokoji
Nejvášnivější scéna v celé sérii. A oni to tak zmatlali. Jo jasně, mělo to být vtipný, že Harryho a Ginny načapá Fred nebo George, bůh suď, kterej z nich to byl. Ale ten jejich polibek, dárek, který dala Ginny Harrymu, měl v knize úplně jiný podtext než ve filmu. Celkově vztah Harry + Ginny filmově docela ..zmrvili!

5. zbytečný útok na Doupě
Tak tohle je něco, co nepochopím. Naprosto nelogický. Tolik scén vynechají, tak když jednu přidaj.. tak sakra by si měli aspoň rozmyslet, proč Bella nemá na práci nic jinýho než podpalování Doupěte. Někde jsem četla, že tím chtěli vyjádřit povšechné nebezpečí..asi něco ve stylu "ani Doupě Vás neochrání". Fajn, nepovedlo se. V šestce zbouráte Doupě, v sedmičce zase stojí, to je matlanice!

6. vztah Harry Ginny
Jelikož jsem obrovský fanoušek těch dvou, /oni k sobě prostě patří/ hrozně mě zklamalo jaký paskvil z toho dokázali filmaři vymyslet. Proboha, jmenujte mi jednoho člověka, který se v kině nesmál, když se koukal, jak Ginny krmí Harryho nebo mu zavazuje tkaničky. No to jsem myslela, že to se mnou švihne. V podstatě ve filmu ho Ginny hrozně uhání, což se asi mělo přiblížit moderní době a velké angažovanosti dívek při balení chlapců.. ale sakra, tohle je HP! Nemůžete jenom tak do Harryho Pottera narvat takovýhle inovace, to se nedělá! Ble.

7. Harry na konci neopraví svojí hůlku a bezovou zahodí
Filmový Harry, ty blbečku. Čím budeš celý život kouzlit?! Nevím, jestli to byl záměr..nebo to prostě nedomysleli, ale je to poměrně dost velká poskvrna na zakončení sedmého dílu. Skoro to vyznívá jako že Harry si myslí "no nic, všechny hůlky zlikvidovány, budu mudla!".

8. Voldemort se rozpadne, měl padnout na znak jako smrtelník
Jak se mi smrt Bellatrix líbila, to rozlétnutí na kousíčky bylo opravdu..epické.. tak u starého dobrého Voldíka mi to přišlo opravdu nevhodný. Jednak to byl v podstatě ten samý efekt jako u Belly, tak hlavně po zničení všech viteálů není nic víc než obyčejný člověk, smrtelník. Bylo by mnohem lepší, kdyby spadl .. a ležel. Myslím si, že by to mnohem víc vystihovalo podstatu jeho smrti. A on se místo toho takhle trapácky rozpadne.

9. nebojují v zaplněné Velké síni
A ze všeho nejhorší a nejvíc rozčilující je pro mě bezpochyby vlastně celý Harryho boj proti Voldemortovi. Nejdřív se honí po celém hradě jak dvě malý děcka, co si hrajou na honěnou, pak vylezou na nádvoří, kde shodou okolností neni nikdo, vůbec nikdo! Proč měnit osvědčenou Velkou síň? Sakra, to je klasika! ..prostě a jednoduše, konec se jim nepovedl! Ty poslední scény, to je barbarství! (:D)

Tak to je všechno, co pro Vás mám. Ať filmový tvůrci prominou, někdy se třeba dostane i na ty povedené scény, kterých rozhodně není málo. Souhlasíte s mým seznamem? Nebo jsem na něco zapomněla? Jen si zanadávejte v komentářích, mně se fakt ulevilo během psaní tohoto článku!

Prosinec | 5

5. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Už v jedenácti krev kohouta na rukách měla jsem,
pro jeho nepřítomnost - nucena stát se chytačem.

P.S.: Nikdy se nezpovídej deníku.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Harry Potter a Kámen mudrců

4. prosince 2012 v 16:34 | laurdes |  Joanne Kathleen Rowling
• Autor: Joanne Kathleen Rowlingová
• Originální název: Harry Potter and the Philosopher's stone
• Knižní série: Harry Potter
• Díl: první
• Rok vydání: 1997
• Žánr: fantasy

Přijde mi zcela absurdní, že jsem ještě nenapsala recenzi ani na jednu knihu od Rowlingové. Vždyť na Harry Potterovi vyrostla celá naše generace a popravdě - neznám nikoho, kdo by o tomto brýlatém chlapci nikdy neslyšel. Jedná se o první díl heptalogie a současně o autorčinu prvotinu.

Zapomenutá

4. prosince 2012 v 15:56 | laurdes
• Autor: Catherine McKenzie
• Originální název: Forgotten
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fortuna Librí
• Žánr: román, cestování

Nakladatelství Fortuna Librí se v poslední době specializuje na objevování nových tváří, při čemž má nesmírně šťastnou ruku. Jméno Catherine McKenzie jsem nikdy dříve neslyšela, ale slibná anotace a krásná obálka mě nakonec přesvědčily k četbě. A toho jsem vůbec, ale vůbec nelitovala.

Prosinec | 4

4. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Nebezpečná zvířata jsou má slabost,
růžový deštník a láska až na kost.

P.S.: Byl jsem krutě podveden.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Citát | 1

3. prosince 2012 v 22:07 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
První z řady mých oblíbený HP citátů je filmový citát, který by se vyšplhal hodně, ale hodně vysoko ve všech žebříčkách o nejemotivnější okamžik celé série. Přesně v tuhle chvíli začínám pravidelně natahovat na podruhé, poprvé je to taková táhlá litanie od té doby, co Harry vidí, že Lupin i Tonsková zemřeli, stejně tak jako mé oblíbenější dvojče, což je následováno Snapeovými vzpomínkami. Nemyslete si, že jsem nějaká citlivka, u filmů téměř nebrečím.. ale.. to by prostě nebyl Harry Potter, aby nebyl v něčem výjimečný. Vzhledem k tomu, že na poslední díl koukám výhradně v angličtině, dovolím si ponechat původní znění.

I never wanted any of you to die for me.

Prosinec | 3

3. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
I když můj syn nikdy nebyl,
jako by mezi ně patřil.

P.S.: Rodinné hodiny patří do každého domova!

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Dědička

2. prosince 2012 v 21:39 | laurdes
• Autor: Amanda Hocking
• Originální název: Switched
• Série: Trylle Trilogy
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fortuna Librí
• Žánr: fantasy, tryllové

Americká spisovatelka Amanda Hocking je autorkou trilogie o Tryllech a dále pak šesti knih, které vydala vlastním nákladem. První její česky vydaná kniha nese název Dědička. Na první dobrou mi kniha hodně připomněla sérii Křídla od Aprilynne Pike, protože hlavní hrdinka Wendy má obdobné problémy jako Laurel.

Always..

2. prosince 2012 v 16:20 | laurdes |  Měsíc Harryho Pottera
Co by se stalo, kdyby jedna dáma nejela před 22 lety vlakem z Manchesteru do Londýna?

Svět by přišel o jednu sérii knih, která ovlivnila dnešní generaci. Generaci dětí, které vyrostly na příběhu brýlatého chlapce, který umí kouzlit. A to by bezpochyby byla velká škoda.


Poslední dobou mi neustále vrtá hlavou proč je příběh o Harry Potterovi tak oblíbený? Proč oslovil takové obrovské množství lidí? Proč skoro každý mladší 25 let ví naprosto přesně, co je to famfrpál nebo jak používat přenášedlo?

Prosinec | 2

2. prosince 2012 v 8:00 | laurdes |  Adventní kalendář
Nesnáším je pro posedlost čistou krví,
černý kožich mě pak svrbí.

P.S.: Utekl jsem, abych ho ochránil.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.

Vánoční kalendář 2012

1. prosince 2012 v 16:48 | laurdes

Pro více informací o soutěži klikněte na tento odkaz.
Za grafickou podporu patří mé vřelé díky Spirit-secret.

Prosinec | 1

1. prosince 2012 v 14:58 | laurdes |  Adventní kalendář
Mnoholičný lektvar prohlédla jsem,
střelená povaha je mým plusem.

P.S.: Vím, kdo táhne bradavické vozy.

Odpovědi pište do komentářů. Pro více informací k soutěži - klikněte zde.