Město z popela

28. listopadu 2012 v 17:13 | laurdes
• Autor: Cassandra Clare
• Originální název: City of Ashes
• Série: The Mortal Instruments
• Díl: druhý
• Rok vydání: 2008
• Nakladatelství: Mladá Fronta
• Žánr: fantasy, démoni

Druhý díl úspěšné série od americké spisovatelky Cassandry Clare je stejně jako díl předchozí nabyt akcí a neočekávanými zvraty. Clary si už pomalu zvyká na to, že její pravý otec je největší padouch na světě, kluk, do kterého je bláznivě zamilovaná, je její bratr či na to, že její matka leží v komatu a nikdo neví, jak ji probudit.


Clary Frayová se jenom těžko smiřuje s faktem, že všechno, co dosud znala, je pryč. Musí se smiřovat s faktem, že je její matka v kómatu a nikdo neví, zda se z něho vůbec dostane. Nedávno sice nalezla bratra, jenže ten momentálně musí řešit problémy se svým chováním, díky němuž se často dostává do problémů. Aby toho nebylo málo, tak někdo vysává krev podsvěťanů, jsou vyvražděni strážci Tichého města, kde je čirou náhodou Jace vězněn za domnělou zradu a hned nato zmizí Meč samotného Anděla.

Město z popela začíná, když se manželé Lightwoodovi vrací do Institutu, kde Marysa poměrně nevybíravým způsobem vysvětlí Jaceovi, že nyní už není její syn a měl byl odejít. Jace se nenechá dvakrát pobízet, ale kvůli odvážnému Lukovu plánu na Jaceovu obhajobu se do Institutu zase vrací. Tam už čeká fanatická Inkvizitorka, která se za každou cenu chce pomstít Valentýnovi a neváhá zvolit tu nejodpornější a nejpodlejší pomstu ze všech, pomstu na dítěti.

Přežije Jace noc v Tichém městě? Co chce Vílí královna po ústřední pětici? Bude Clary nakonec oplácet Simonovu lásku? Co plánuje Valentýn? Mnoho a mnoho otázek vyvolává druhý díl ještě nedovydané hexalogie, který jen a jen potvrzuje autorčin psací talent.

Vzhledem k tomu, že jsem si teď potřebovala dát čtecí oddych, po kratší pauze jsem měla chuť na knížku, která by se dobře četla a navodila u mě tu správnou natěšenost na další knihy. Myslela jsem si, že přesně takové pocity ve mě Město z popela vyvolá, ale to jsem se mýlila. Cassandra si hraje se všemi postavami tak, jak jen to jde. Skvěle propracovává charaktery, takže se nám nemůže stát, že bychom někdy kroutili hlavou nad nesmyslností nějaké konkrétní aktivity. A hlavně nám dávkuje informace po malých částech, čímž v nás vyvolává pocit neustálé frustrace a potřebu číst a číst dál. Takže kniha splnila účel na více než 200%.


Hlavním tahačem děje je opět Clary s Jacem a jejich sourozenecko-milenecký vztah. Tím nechci říct, že ostatní postavy či události jsou zbytečné, ale Cassandra se zcela jistě vyžívá v udržování svých náctiletých čtenářek v neustálé nejistotě, jak to s těma dvěma nakonec dopadne.

Dalším mistrným tahem této opěvované spisovatelky je i vložení do příběhu neuvěřitelného množství suchého humoru, sarkasmu a ironie. Jace je arogantní a zbrklý, což silně kontrastuje s Claryinou skromnou a poněkud více rozvážnou povahou. Na druhou stranu ale nesníme Clary upírat její tvrdohlavost, takže hlavně mezi nimi dochází k neuvěřitelně pikantním slovním přestřelkám, které jsou korunovány jejich sourozeneckým poutem. Ano a už se dostávám k tomu, k čemu jsem chtěla - žádnou z těchto dokonalých slovních hříček bychom nemohli opěvovat, pokud by kniha byla přeložena mizerně. Což se naštěstí nestalo. Paní překladatelka Eva Maršíková vytvořila téměř dokonalé dílo, které nese pouze jeden /poněkud úsměvný/ přehmat - Krasomila Pohromu. Neznám žádný brilantnější způsob, jak zesměšnit 300 let starého váženého čaroděje než mu přisoudit toto jméno, když mohl úplně v klídku zůstat anglickým Magnusem Banem.

Když už mluvím o Krasomilovi, velice jsem uvítala každou jeho a Alekovu scénu. Ani si nedokážete představit, jak jsem vrněla blahem, když Clary poprvé zkusila využít svoji schopnost a Alek se málem postavil svým rodičům. Byl bych ráda, kdyby si více autorů vzalo z Cassandry Clare příklad a přestalo se bát zapojit do svých příběhů homosexuály.

Na závěr mohu jen zopakovat to, co už jsem několikrát řekla. Kniha je napsaná s neuvěřitelnou lehkostí a noblesou, díky čemuž se každý, kdo ji přečte, s radostí vrhne do třetího pokračování série City, které nese název Město ze skla. také grafické zpracování je úchvatné. Jak už jsem se zmiňovala v minulé recenzi, chystá se také film, kde se rolí ústřední dvojice zhostí Lily Collins a Jamie Campbell Bower. Mnoho lidí má s touto volbou problém, ale já bych se neunáhlovala předem. Třeba to nebude ani z poloviny taková katastrofa jako očekáváme. Mně přijde, že chemie by mezi nimi mohla pracovat, tak snad nebudu jejich hereckými schopnostmi zklamaná. Ale zpátky ke knize, které dávám pět hvězdiček.


P.S.: Pokud chcete podpořit vydávání knih Cassandry Clare v ČR, podepište tuto petici.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Podpoříš nás podepsáním petice?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 Roxanne Roxanne | Web | 28. listopadu 2012 v 18:21 | Reagovat

Na film už se moc těším!
Knihy se mi moooc líbily! :)

2 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 28. listopadu 2012 v 18:45 | Reagovat

Teším sa na film, ale čaká ma ešte najprv 1. diel 8D

3 Zdenina Zdenina | Web | 28. listopadu 2012 v 19:10 | Reagovat

Zatím jsem nečetla ani jednu knihu, ale vypadá to velmi zajímavě.

4 Faye Faye | 28. listopadu 2012 v 21:46 | Reagovat

Tenhle díl už mám rozečtený, bohužel jsem si překvapení zkazila přečtením spoilerových "recenzí". Co se týče filmu, určitě na něj plánuji jít do kina, trailer mě zaujal ještě předtím, než jsem o knihách věděla. Ale proti hlavní herecké dvojci taky mám výhradu - konkrétně proti Jamiemu. Ne že by byl špatný herec, to vůbec ne. Jen mi nesedí do role Jace. Zato filmový Alek se mi líbí. No, třeba film můj názor změní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.