Zahrada kostí

28. října 2012 v 21:49 | laurdes
• Autor: Tess Geritsen
• Originální název: The Bone Garden
• Série: Maura Isles
• Díl: první
• Rok vydání: 2009
• Nakladatelství: Knižní Klub
• Žánr: thriller, historické, medicína, krimi

Čínsko-americkou spisovatelku Tess Gerritsenovou jsem ještě před měsícem neznala. Ale recenze u Rodaw na jednu z jejich knížek mě tak hrozně nalákala, že když se mi dostala do rukou, nemohla jsem jinak než odložit všechny recenzáky a vypůjčené knížky z knihovny a během jednoho večera /čti noci/ jsem knížku přečetla. A můžu říct jenom to, že kdo si tuhle knížku nepřečte, hodně prohloupí.

Neznámé kosti, neodhalená tajemství a nevyřešené zločiny staré téměř dve stě let vrhají zlověstné stíny až do současnosti... Učitelka Julia Hamillová zvelebuje zahradu starobylého domu, který si koupila po nedávném rozvodu, a v kamenité půdě objeví zakopanou lidskou lebku. Přivolaní odborníci exhumují celou kostru a bostonská soudní patoložka Maura Islesová pozná, že patřila ženě a nese jasné známky vraždy. Kdo byla ta neznámá a co se jí přihodilo, však zůstává skryto v minulosti. Norris Marshall, nadaný, ale nemajetný posluchač bostonské lékařské fakulty, si na studium v roce 1830 přivydělává ve společnosti zloděje mrtvol, který prodává nebožtíky jako materiál pro pitvy. I toto děsivé podnikání však bledne vedle brutálních vražd dvou ošetřovatelek a lékaře, jež se odehrají poblíž nemocnice. Nešťastnou shodou okolností se právě Norris stává hlavním podezřelým. Aby prokázal nevinu, musí vyhledat jedinou svědkyni, která stejně jako on tajemného vraha zahlédla. Tou je Rose Connollyová, půvabná sedmnáctiletá švadlena z bostonské chudinské čtvrti, jež se právem obává, že bude další obětí... Tess Gerritsenová nás ve svém novém příběhu vtahuje tentokrát z větší části do předminulého století a provází nás hřbitovy, pitevnami i porodnickými sály, ponurými výčepy i honosnými sídly tehdejší honorace. Vyzbrojena znalostí historických reálií včetně nesnadných počátků moderní medicíny důmyslně propojuje osudy současných postav s příběhem z minulosti a temnou spletí hrůzných zločinů směřuje k šokujícímu závěru.

Příběh se skládá ze dvou dějových linií, jedné současné a jedné odehrávající se okolo roku 1830. Když rozvedená Julie Hamillová z náhlého popudu koupí starý dům netuší, co všechno je skryto na zahradě, jaká je historie tohoto domu a především obyvatel. Při zahradních pracích najde Julie kostru ženy, která byla zavražděna před více než sto lety. Kriminalisté se moc nemají k řešení této záhady, a proto se Julie musí do rozkrývání tajemné vraždy pustit sama. Tedy, abych byla přesná, asistuje jí vzdálený příbuzný paní, které dům dříve patřil, a právě k němu se dostalo spoustu krabic s dopisy, starými novinovými výtisky a dalšími vodítky, kterých musí společně s Julií probrat, pokud se chtějí dozvědět pravdu.

V této chvíli vstupuje na scénu sedmnáctiletá Rose Connollyová, která společně se svojí sestrou Aurnií uprchla z Irska do Bostonu. Rosina sestra je těsně před porodem, který kvůli epidemii omladic pravděpodobně nepřežije. Právě v tento okamžik se Rose setkává s jedním z mediků Bostonské lékařské university, Norrisem Marshallem. Norris je synem farmáře, takže si na svá studia musí vydělávat "dodáváním" mrtvých těl universitě, která budou následně použita na pitvu. Právě v onen osudný den, několik minut po Aurniině porodu, je zavražděna jedna z ošetřovatelek. Vraha vyleká Rose, která se vrací do nemocnice a hned poté i Norris, který donese mrtvou sestru dovnitř.


Rose, která je zcela bez prostředků, se rozhodne zachránit dceru své sestry před kojeňákem a protlouká se i s malou Margaret nevlídným městem. O pár dní později je zavražděna i druhá z ošetřovatelek, kterou shodou okolností opět objeví Norris. Vzhledem k tomu, že nemá žádné zastání ve vyšších kruzích a dvakrát byl u oběti první, hned na něj padá obvinění. I díky tomu jsou jeho a Rosiny cesty svedeny dohromady a je jen na nich, jak se s nepřízní osudu poperou.

Naprosto nejúžasnější na celé knize je to, že velice podrobně přibližuje medicínské prostředí devatenáctého století. Já osobně jsem medicínou tak trochu posedlá, už teď se vidím jako budoucí zubařka, takže podrobné studie lidského těla mě opravdu uchvátili. Celkově mám knihy historické ráda, ale historie a medicína dohromady, to je slast. Musím ale upozornit slabší povahy, že je velice sugestivní. Obávám se, že spoustu z vás nebude mít zrovna žaludek na popisy porodních bolesti rodičky, vykopávání čtrnáct dní starých hrobů nebo na odřezávání částí těla jako vražedných trofejí.

Kniha určitě nemá žádné konkrétní škatulkové zařazení, protože ke štítkům historie a medicína přibývají další - thriller, detektivka, romantická zápletka.. a přesto kniha nepůsobí vůbec jako slátanina. Je přirozená, skvěle čitelná a pohladí po duši každého blázna jako jsem já.

A na závěr, přiznám se, že jsem ještě nikdy u žádné knížky nebrečela. Ale tentokrát jsem měla na konci slzy v očích. Protože ten životní příběh Rose a Norrieho mě opravdu dostal na kolena. Brilantně napsaná kniha s tak povedeným závěrem, který vás naprosto odzbrojí. Smekám před spisovatelkou, více takovýchto knih.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rodaw Rodaw | E-mail | Web | 29. října 2012 v 19:36 | Reagovat

Miluju tuhle knížku!! A jsem moc ráda za to, že se Ti dostala do rukou a hlavně že se Ti tak moc líbila :-)
Tento příběh mě dostal... knihu si přečtu kdykoli ráda ještě jednou :-)

2 Fée Fée | Web | 29. října 2012 v 19:56 | Reagovat

To zní hodně dobře! Nejsem žádné ořezávátko a přestože si v medicíně nelibuji, v historickém kontextu mě docela zajímá! Díky za tip :-)

3 veronika veronika | 14. listopadu 2012 v 16:49 | Reagovat

Zrovna čtu a moc se mi líbí.

4 zahrada zahrada | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 6:03 | Reagovat

thanks for i like it

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.