Záchranný člun

30. září 2012 v 15:59 | laurdes
• Autor: Charlotte Rogan
• Originální název: The Lifeboat
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fortuna Libri
• Žánr: román

Jméno Charlotte Roganové je, troufám si říct, téměř pro všechny české čtenáře naprosto neznámé. Kdo to tedy je? Charlotte je americká spisovatelka, která se rozhodla po období, kdy pracovala jako stavební architektka nebo inženýrka, zůstat doma a vychovávat svá trojčata. Právě v této době začala pracovat na svém prvním románovém příběhu, který zasadila do prostředí nehostinného oceánu. Myslím, že je poměrně zřejmé, že k napsání Záchranného člunu ji inspirovalo její dětství, které prožila v námořnické rodině.


Dvacetiletá Grace Winterová - novomanželka a čerstvá vdova - stojí před soudem a bojuje o život.

Strhující vyprávění o mladé ženě, která se po sňatku s bohatým obchodníkem plaví na zaoceánském parníku, který se z ne zcela vysvětlitelných důvodů začne potápět… Grace se na poslední chvíli dostane na záchranný člun. Ten je však zcela přeplněný a jen stěží je možné zvládnout nerovný boj s oceánem. Tíživá otázka, zda budou zachráněni, drsné podmínky, nedostatek potravy i vody, šílenství, slunce, nekonečné moře... to všechno nutí lidi na člunu ukázat svůj charakter a odhalit se až na samou dřeň. Grace přežije díky silné vůli - a také díky činu, který se na člunu zdá přirozený, ale v bezpečném životě na souši ji postaví před soudní tribunál.

Koho soud uzná vinným a koho nevinným? Je ale vůbec možné soudit někoho, kdo prožil peklo?

Na začátku knihy, v prologu se setkáváme s hlavní ženskou hrdinkou, dvaadvacetiletou Grace, která musela přežít 21 dní na záchranném člunu, na který se dostala poté, co se transatlantická loď Císařovna Alexandra potopila. Díky jednomu nejmenovanému činu se Grace dostane do vězení a její obhájce ji požádá, aby sepsala deník. Od další kapitoly se proto retrospekticky vracíme do minulosti a Grace postupně objasňuje veškeré informace o svém třítýdenním pobytu na člunu.


Postupně se tedy od Grace dozvídáme o každé minutě, kterou strávila na moři, o jejích společnících a především o jejich zoufalé snaze přežít. Kniha nás nutí zamyslet se, jak bychom se v dané situaci chovali my. Vyměnila bych si své místo v člunu, abych zachránila malé dítě? Nebo bych ho nekompromisně odstrčila od stěny člunu? Ujala bych se vedení nebo bych byla spíše takovou tou šedou myší, která se k ničemu zásadnímu nevyjadřuje? Rozhodla bych se obětovat pro zvýšení šance na přežití těch ostatních? Dokázala bych jíst syrové ryby a ptáky? .. a především pak tou naprosto nejzásadnější - Přežila bych?

Na knize je velice zajímavé i to, že se odehrává v roce 1914, kdy v Evropě zuří válka. Shodou okolností to jsou také pouhé dva roky poté, co se potopil Titanic. Myslím, že skoro každého napadne srovnání s touto katastrofou. Ale nevím, jestli to knize pomáhá nebo škodí..

Četla jsem několik recenzí, které mě předem varovaly, že to není nic pro slabší povahy. Dívky květnatě popisovaly, jak se jim z některých scén dělalo špatně a musím říct, že na mě kniha takto vůbec nepůsobila. Nějak jsem se nedokázala s Grace sžít, takže i celý její příběh byl pro mě jakýmsi podivným způsobem vzdálený. Dalším problémem u mě bylo to, že jsem si jistá, že v mnoha situacích bych zvolila naprosto odlišné řešení, takže Grace se bohužel přidává na velice dlouhý seznam hlavních postav, které tak nějak nemůžu úplně rozdýchat.

Velkým plusem knihy je magicky modrá obálka, která mě okouzlila na první pohled. A když jsem zrovna neměla čtecí náladu, tupě jsem do těch dokonalých odstínů modré čučela a nechala si naplnit srdíčko takovým tím příjemným klidem. Pro mě je modrá balzám na duši a jsem ráda, že knížku doma mám - i kdyby jenom kvůli té obálce.


Je děsivé, že Charlotte Roganová dokázala popsat tak věrně něco takovéhleho, obzvlášť pokud si cestu záchranným člunem sama neprožila. Myslím, že se jí věrně podařilo vystihnou některé charaktery postav a z psychologického hlediska je kniha velice zajímavá. Co se týče těch ostatních aspektů, já jsem tak nadšená nebyla. Příběh Grace mě prostě a jednoduše nechytil za srdíčko, ale je možné, že právě u vás se tomu tak stane a kniha se vám bude velice líbit. To už musíte zjistit sami..Ráda bych poděkovala nakladatelství Fortuna Libri, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na jejich internetových stránkách.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Chtěl/a by sis vyzkoušet něco podobného jako je 21 denní pobyt na záchranném člunu, v případě, že bys věděl/a, že to přežiješ..? Já myslím, že je to rozhodně zajímavá zkušenost.

Ano.
Ne.
Nevím.

Komentáře

1 Emily.L Emily.L | E-mail | Web | 30. září 2012 v 16:29 | Reagovat

Je pravda, že Grace byla kolikrát hrdinka tak akorát na profackování, ale z psychologického hlediska se mi knížka líbila. A taky čučím na tu krásnou obálku :D Pro modrou mám slabost.

2 Rodaw Rodaw | E-mail | Web | 30. září 2012 v 20:38 | Reagovat

Tuhle knížku mám doma a už se na ni opravdu moc těším :)

3 Rodaw Rodaw | E-mail | Web | 30. září 2012 v 20:38 | Reagovat

Jinak mě právě skutečnost, že si je knížka s Titanicem blízká naprosto vyhovuje, protože Titanic miluju :)

4 Erunis Erunis | Web | 30. září 2012 v 21:55 | Reagovat

O téhle knížce jsem slyšela už u Rodaw a moc bych si ji chtěla přečíst, tak doufám, že se k ní brzy dostanu a bude se mi líbit. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.