Ukolébavka

20. září 2012 v 16:09 | laurdes
• Autor: Sarah Dessen
• Originální název: This Lullaby
• Rok vydání: 2002
• Nakladatelství: CooBoo
• Žánr: dívčí román

Sarah Dessenová je velice známá americká spisovatelka, která má na svědomí v současné době 12 románů. Většina jejích knih se točí okolo témat, která jsou dospívajícím dívkám blízká - láska, kamarádi, probémy ve škole, šikana nebo třeba anorexie. I přesto, že dívčí romány jsou povětšinou rovnou považovány za "braky", Sarah Dessenové se podařilo alespoň částečně tento mýtus vyvrátit.

Remy nevěří v lásku, a ostatně proč by měla? Její matka se popáté vdává a její otec, kterého nikdy nepoznala, ji zanechal jen jednu ubohou píseň - Ukolébavku, kterou si lidé tak často a tak absurdně nechávají hrát na svatbách. Remy ale věří na zábavu, a tak o kluky nemá nouzi, s kamarádkami chodí pařit a vůbec si užívá života. Přesně podle plánu, s cynismem. Pak se ale v jejím životě objeví Dexter…

Možná jste si už stačili všimnout, že dívčími romány tak trochu pohrdám. Nesnáším totiž ten typ holek "aach, zlomil se mi nehet", kterými jsou právě knížky tohoto žánru prošpikované skrz na skrz. Ale pár pochvalných recenzí a krásná obálka se mnou dělá divy, a tak jsem se rozhodla, že si Ukolébavku přečtu.

Na začátku knihy se setkáváme s osmnáctiletou Remy, která má po střední škole a v rodném městě jí zbývají poslední měsíce než se odstěhuje do Kalifornie, kam se chystá na prestižní vysokou školu. Remy už od malička střídá kluky jako ponožky - vždycky si s někým začne, je s ním tak měsíc.. maximálně dva.. a nakonec mu dá kopačky. Tento systém jí přijde naprosto přirozený, vždyť její matka si právě bere už 5. manžela. Remy si je jistá, že láska prostě neexistuje. Můžete mít někoho rád, může vám s ním být dobře, ale zamilovat se? To se děje maximálně tak v knížkách z minulého století..

Z omylu ji ale vytrhne Dexter, muzikant, který společně se svojí kapelou zrovna přijel do města, kde Remy bydlí. Já osobně jsem Dexterovi fandila hned po prvních pár stránkách, kdy se v knize objevil. Hrozně jsem si ho oblíbila pro jeho bezprostřednost a smysl pro humor. Stejně tak jako Remy, která s ním začala "dočasně" randit. Dokáže se ale Remy zbavit svých předsudků o lásce? Nebo vše dopadne tak jako se všemi jejími bývalými kluky?


Velkým plusem na knížce je, že autorka se s ničím příliš nemazlí. Nemá problém ukázat i stinné stránky svých hlavních postav a i díky tomu působí vše poněkud více realisticky než u jiných knih. Na druhou stranu, právě soubor vlastností, který Sarah Dessenová naservírovala Remy mě uvádí na scestí. Ve spoustě věcí jsem se zcela nepokrytě poznávala, ale na druhou stranu jsem nemohla skousnout její pohled na lásku. Zhruba půlku knížky jsem měla chuť narvat jí nektarinky do nosu, protože se chovala jako .. no, ani nebudu řikat jako co.

Nicméně kniha patří rozhodně k těm lepším ve škatulce "slaďárny pro holky". Dexter je sympaťák, Remy se také dá skousnout, narazíme na spoustu nám, dospívajícím, známých situací a necelých 400 stran uběhne jako voda. Knihu ohodnotím 3 hvězdičkama, ale nechci tím ani v nejmenším říct, že by byla špatná. Hvězdička dolů za to, že je to "pouze" obyčejná lovestory, druhá hvězdička za to, že Remy měla celou dobu diametrálně odlišný pohled na lásku, s čímž jsem se nedokázala úplně sžít.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 kirma-lee kirma-lee | Web | 20. září 2012 v 16:14 | Reagovat

Ta knížka zní dobře, ale taky zrovna dvakrát nemusím ty dívčí romány, protože mi to někdy vážně přijde jako přeslazená love story. Ale člověk si u toho parádně odpočine :D

2 Kristen Kristen | Web | 21. září 2012 v 19:34 | Reagovat

Tuhle knížku mám doma už asi čtyři měsíce a pořád jsem se k ní nedostala. I když po překvapení v podobě Anny bych si ji ráda přečetla ještě letos. :D Tak snad se k ní co nejdřív dostanu. A podle tvé recenze soudím, že si ji vyberu, když budu potřebovat nějakou oddechovou četbu. :))

3 Ailen Ailen | 17. února 2013 v 9:21 | Reagovat

Tato knížka je naprosto úžasná! je to nejlepší román, jaký jsem kdy četla, doporučuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.