Rudá pyramida

19. září 2012 v 11:59 | laurdes |  Rick Riordan
• Autor: Rick Riordan
• Série: Kronika Cartera Kanea
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: fantasy

Čtyřicetiosmiletý Rick Riordan patří mezi českými dětmi a mládeží k nejčtenějším autorům. Kdo by se také divil, když má na svědomí takové série jako je Percy Jackson a Olympané, Kronika Cartera Kanea nebo Bohové Olympu. Osobně bych Riordanovi knihy doporučila spíš mladším, ale je možné, že i mnoho dospívajících či rovnou dospělých najde zalíbení ve stylu, jakým tento americký spisovatel píše.

Myslíte si, že je nějaký med nechodit do školy, věčně létat po celém světě, vozit s sebou jenom to, co se vejde do jednoho kufříku, a nemít žádný pořádný domov? Tak to budete koukat!

Už šest let cestuje Carter Kane z místa na místo se svým otcem, věhlasným egyptologem. Pořádně nezná ani vlastní sestru Sadie, která žije s prarodiči v Londýně. Děti se smějí setkat jen dvakrát do roka a tentokrát pro ně otec ještě ke všemu vymyslí nudnou prohlídku Britského muzea. Jenže pozor - egyptští bohové se probouzejí! Začínají nejděsivější Vánoce, jaké kdy Carter a Sadie zažili… Od toho dne se život čtrnáctiletého Cartera a dvanáctileté Sadie obrátí naruby. Sourozenci Kaneovi zjistí děsivou pravdu o své rodině a poznají tajemné egyptské bohy mnohem líp než z otcových výkladů a exponátů v muzeích.

Objevte zblízka starověký Egypt s jeho magií, dobrem i zlem a připojte se k dobrodružné výpravě sourozenců Kaneových!

Rudá pyramida je již šestou Riordanovou knihou, kterou jsem měla tu čest číst. Bohužel celý život shledávám egyptské bohy mnohem méně zajímavé než řecké, takže i můj názor na knihu se od tohoto faktu odvíjí. Série o Percym Jacksonovi je pro mě neopakovatelnou, ale Rick Riordan ukázal, že dokáže s Egyptem kombinovat úplně stejně povedeně jako s Řeckem, takže v konečném výsledku jsem byla ráda, že jsem si Rudou pyramidu přečetla.

Hlavní postavou je čtrnáctiletý Carter Kane, který posledních 6 let cestuje se svým otcem, egyptologem, po celém světě. Carter by si přál být naprosto normálním klukem, který by chodil do školy a měl kamarády, ale je očividné, že toto přání mu nikdy nebude splněno. Carter a jeho mladší sestra Sadie, která byla po smrti jejich maminky soudem svěřena do péče prarodičů, jsou totiž potomky faraónů. A ne hned tak ledajakých - po více než 3000 letech došlo ke spojení dvou nejmocnějších egyptských rodů, a to už něco znamená.

Kniha začíná tím, že Carter se svým otcem vyzvedne Sadii u prarodičů jako to dělají jednou za každý půlrok. Častěji se totiž s nejmladší členkou rodiny Kaneových vídat nesmějí. Právě při tomto setkání vezme Julius Kane obě své děti do londýnského muzea, kde při prazvláštním rituále zničí Rossetskou desku a vypustí z ní pět bohů - Hora, Eset, Sucheta, Nebthet a Usira. Od této chvíle už není nic tak, jak bývalo. Julius Kane zmizí a Carter se Sadií musí spojit své síly dohromady, aby se jim podařilo zachránit svět.


Rudá pyramida patří mezi ty čtivější knížky, já sama jsem přelouskala více než 400 stránek za jedno odpoledne. Autor ukazuje, že komickou vložku má perfektně zvládnutou a díky tomu se u příběhu ani na chvilku nenudíte. Dalším plusem jsou obě hlavní postavy. Vzhledem k tomu, že se po kapitole nebo dvou střídají ve vyprávění, vůbec nevadí, když vás jeden z nich začne štvát - máte totiž solidní šanci, že za pár stránek vás bude tímto příběhem provázet někdo úplně jiný.

Přes to všechno nevím proč, ale první díl této plánované trilogie mi nesedl ani z poloviny tak jako Percy. Často jsem tam nacházela nelogické věci /nebo jsem možná jenom nepochopila některé skutečnosti/, ale prostě a jednoduše jsem se v knize trošku ztrácela. V konečném součtu se největším tahákem knížky pro mě stala otázka, jestli je strýček Amos klaďák nebo záporák. Proto hodnotím knížku 3 hvězdičkami a budu doufat, že kvalita série bude stoupat stejně jako u Percyho Jacksona.


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si jí objednat na jejich internetových stránkách.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Která Riordanova série se ti líbí nejvíce?

Percy Jackson
Bohové Olympu
Kronika Cartera Kanea

Komentáře

1 miro-smajda-daily miro-smajda-daily | Web | 19. září 2012 v 12:01 | Reagovat

ráda čtu, tohle zní zajímavě.. :)

2 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 19. září 2012 v 12:41 | Reagovat

Kniha vyzerá zaujímavo, mňa egyptskí aj grécky bohovia veľmi fascinujú 8)

3 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 19. září 2012 v 19:33 | Reagovat

Jako nezasvěcenému mi přijde, jako by autor vyčerpal Řecko, tak se posunul jinam. Ne příběhově, schéma vlastně zůstává stejné, spíš reáliemi. Příště se dočkáme třeba série z Mezopotámie, nebo inspirované keltskou, germánskou mytologií. :-)
Ono to z komerčního hlediska není vůbec špatné, protože si drží čtenáře, jedinou vadu vidím v tom, že se to prostě musí časem zajíst. :-)

4 37 37 | Web | 24. září 2012 v 21:48 | Reagovat

Mě se teda egyptská série líbila víc, jednak to není tak ohraný, jak Percy, kterej mě hrozně nudil tím, že už na začátku člověk ví jak to dopadne a všechny ty knížky mi přijdou stejný, prostě mě to nezaujalo.

Rudá pyramida mi jednak přišla zajímavější právě díky střídání vypravěčů, a nemůžu se rozhodnout, jestli mi přijde sympatičtější Carter nebo Sadie, a taky to není "3 hrdinové, jedna výprava, pár menších bossů a jeden hlavní" vynásobeno pětkrát.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.