Není přání jako přání

17. září 2012 v 16:52 | laurdes
• Autor: Alexandra Potter
• Originální název: Be careful what you wish for
• Rok vydání: 2006
• Nakladatelství: Radioservis
• Žánr: román pro ženy

Autorkou knihy Není přání jako přání je čtyřicátnice Alexandra Potter, která pochází z Velké Británie. V průběhu svého života se často stěhovala - bydlela v Evropě, Austrálii i Americe. Dříve přispívala do ženských časopisů, ale dnes se na plný úvazek věnuje psaní.Samostatná rusovlasá Londýňanka Heather se stále vyrovnává s nevěrou bývalého přítele, po němž jí zůstaly jen hořké vzpomínky a nesplacený byt. Jednoho dne v dešti potká cikánku, která jí vnutí vřes pro štěstí, který prý splní všechna přání. A svět se jako mávnutím kouzelného proutku skutečně začíná měnit a život se rozjasňuje. Splněná přání začínají nabírat na obrátkách, Heather je zaskočená tím, co se děje. Ale když do rodinného života zasáhne nečekaná a vážná nemoc otce, usoudí, že je nejvyšší čas na vřes zapomenout a ujasnit si priority. Váhá, jestli jí přání skutečně plnil vřes, nebo to byly shody okolností a náhody. Těžko říct… Vtipná, čtivá kniha pro moderní samostatné ženy, které dokážou brát život s nadhledem a humorem.

O spisovatelce Alexandře Potter jsem toho slyšela už hodně. Nevím, z jakého důvodu se jejím knihám v ČR dostalo takové publicity, ale před nějakým tím časem jste na plakát s jejím jménem mohli natrefit skoro všude. Já osobně jsem se do čtení moc nehrnula, protože mi bylo jasné, že Alexandra je spisovatelkou, která píše pro svoji generaci, tudíš dospělé ženy, které mají úplně jiné priority, zájmy a problémy. Pak mi ale kamarádka pujčila knížku Není přání jako přání s povedenou obálkou a doporučením, že si to "rozhodně musím přečíst". A tak mi to nedalo a v neděli večer jsem se vrhla do čtení.

Knížka se pěkně čte, kapitoly jsou poměrně krátké a nenáročné. Hlavní postavou je třicetiletá Heather, která je pouze méně povedeným a méně vtipnějším dvojčetem své jmenovkyně Heather Wellsové, kterou stvořila Meg Cabotová. Heather žije v malém bytečku se svým kocourem, na všechno má seznamy a pracuje jako fotografka v malé společnosti, která se specializuje na svatby.

Život Heather se změní, když jí jedna cikánka prodá kouzelný vřes, který jí má splnit každičké přání. Od té chvíle Heather vždycky najde místo k zaparkování, popřípadě jí naopak nikdy nevyprodají oblíbený sendvič. Heather si teda začíná přát pořád víc a víc, nicméně v půlce knihy zjistí, že vlastně není vůbec spokojená. Do života se jí připlete nový podnájemce Gabe a soused James a je pouze na Heather, kterého z těch dvou si vybere.

Nechci být nějak zlá, ale myslím, že nebudu moc kecat, když řeknu, že příběh je naprosto předvídatelný. Po prvních dvaceti stránkách v podstatě víte, jak to celé dopadne. Na druhou stranu ale musím uznat, že knížka je příjemnou oddechovkou pro ženy ve středním věku, sem tam se u ní zasmějete a občas si řeknete "to jsem celá já".

Heather na mě ze začátku působila poněkud bezcharakterně. Trošku hysterická, trošku zapomětlivá, trošku líná trošku paranoidní, trošku bordelář, ale nic, kvůli čemu bych si jí mohla oblíbit jako některé jiné hlavní postavy. Velké plus ode mě má za vlasy. Na víc kladů si ale bohužel nevzpomenu.

Kniha je příjemnou oddechovkou, kterou bych doporučila spíše starším čtenářkám. Nemyslím si totiž, že by se patnáctiletým dívkám líbilo číst o problémech někoho, kdo je dvojnásob starý co ony. Já mám takovýhle styl ráda, ale patřím spíše k výjimkám. Knížce dám tři hvězdičky.. ve skutečnosti kvalita knihy odpovídá spíše třem a čtvrt hvězdičce, ale na čtvrtky se tady nehraje.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vexa Vexa | Web | 18. září 2012 v 12:50 | Reagovat

S recenzí do písmenka souhlasím, je to celkem pěkný příběh, ale nějak moc mě nenadchnul a i když se mi hodně líbila hlavní myšlenka, za nějakou dobu si na ni už možná ani nevzpomenu. :)

2 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 18. září 2012 v 21:02 | Reagovat

Obálka vyzerá pekne, ale asi by som sa do toho nepustila.

3 Hrabajda ;) Hrabajda ;) | 24. září 2012 v 21:19 | Reagovat

Taky souhlasím :) děj je předpovídatelný,ale například na dovolenou je to příjemná oddechovka :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.