Město z kostí

23. září 2012 v 18:00 | laurdes
• Autor: Cassandra Clare
• Originální název: City of Bones
• Série: The Mortal Instruments
• Díl: první
• Rok vydání: 2007
• Nakladatelství: Mladá Fronta
• Žánr: fantasy, démoni

Cassandra Clare je velice úspěšnou spisovatelkou a mezi českými knižními bloggery, kterých není rozhodně málo, je velmi oblíbená, tak si asi odpustím nějaké to představování. Její hexalogie Nástroje smrti uchvátila čtenáře po celém světě, bohužel nakladatelství Mladá Fronta se rozhodlo, že vydání čtvrtého dílu odloží na neurčito a ve světě velmi známý a oblíbený prequel "The Infernal Devices" se dokonce vůbec vydávat v češtině nebude. Nakladatelství také popřelo možnost přetisku obálky prvního dílu v nejbližší době. Proto Vás hned v úvodu žádám o podepsání petice, která se staví za Cassandru Clare. Pojďmě ukázat, že o její knížky máme zájem - PETICE.


Když se patnáctiletá Clary Frayová vydá do newyorského klubu Pandemonium, vůbec netuší, že se stane svědkyní vraždy, kterou navíc spáchají tři teenageři se zvláštním tetováním na těle a podivnými zbraněmi v rukou. Mrtvé tělo pak jednoduše zmizí. Nejde jen tak zavolat policii, když jsou vrahové pro všechny ostatní neviditelní a na místě činu nezbyla ani kapka krve, která by napověděla, že tu zemřel člověk. A byl to vůbec člověk? Zde se Clary poprvé setká s Lovci stínů, bojovníky, kteří mají chránit svět před démony. Během čtyřiadvaceti hodin je Clary vtažena do jejich světa, její matka totiž zmizí a na samotnou Clary zaútočí démon. Proč by se ale démoni zajímali o obyčejné lidi, jako je Clary a její matka? A jak je možné, že má Clary najednou "vnitřní zrak"? To by rádi věděli i Lovci stínů... Zábavné, odvážné a neotřelé fantasy od Cassandry Clareové slibuje svým čtenářům strhující čtení, s nímž nebudou chtít přestat.

Příběh Clary Frayové začíná velice originálně, když se svým nejlepším kamarádem Simonem jde večer do jednoho newyorského klubu, kde uvidí vraždu "démona", který se jí rozplyne před očima. Co víc, tu "vraždu" spáchali dva kluci a dívka, kteří jsou přibližně stejně staří jako Clary - a co víc víc - Simon nikoho z podivné trojice nevidí. To už je poměrně solidní začátek. Do toho jí zmizí matka a jí samotnou napadne další démon. Naštěstí ji na poslední chvíli zachrání Jace, jeden z vraždící trojice, který ji odvede do Institutu, kde by se jí možná mohlo dostat nějakého vysvětlení..

Clary je vtržena do nového světa lovců stínů, démonů, upírů, víl, vlkodlaků a spousta dalších příšer. Jak se s tím vším popasuje? Proč Clary vidí tento svět a ostatní ne? Kam zmizela její matka? Co má Clary s tím vším společné? To všechno se dozvíte po přečtení prvního dílu Nástrojů smrti.

Úplný začátek knihy mě, abych se přiznala, vůbec nebavila. Nějak jsem se nechytala a přišlo mi vše přitažené za vlasy. Ale po jedné fackovací scéně mezi Clary a Jacem jsem se do čtení tak nějak ponořila a pak už jsem jenom četla, četla a četla..

Clary je další z hlavních postav, které jsem si hodně oblíbila. Je odvážná, chytrá a do všeho se bezhlavě vrhá. A taky umí zkrotit Jace, který je další arogantní blbeček, z kterého se mi setsakramentsky podlamují kolena. No ale vzhledem k tomu, že já bych jace ani neviděla, s radostí ho přenechám Clary a ještě jim budu přát, aby jim to klapalo. Takže asi jako všichni, jsem byla po přečtení naprosto konsternovaná jedním zjištěním. Myslím, že každý, kdo četl, moc dobře ví o čem mluvím. A ten, kdo nečetl, tak by neměl otevírat tento odkaz. Fakt by neměl!

*SPOILER jak prase*


Cassandra Clare vytvořila další nadpřirozený svět, který bezesporu vejde do dějin. I přesto, že spoustu prvků bylo již někdy v dějinách literatury použito, ona z toho stejně dokázala vytřískat neuvěřitelné. Proto se nemůže divit, že se Nástroje smrti dočkají i filmového provedení. Hlavní dívčí role se chopí krásná Lily Collins, otravným, uštěpačný, arogantním a přesto všechno dokonalým Jacem se stane Jamie Campbell Bower. Filmových Nástrojů smrti bychom se měli dočkat zhruba za rok.


Město z kostí ode mě dostává zasloužených pět hvězdiček a já se budu těšit na další díly z této série. Také upřímně doufám, že se naladatelství Mladá Fronta rozhodne změnit názor a my se dočkáme přetisku obálky prvního dílu, popřípadě vydání The Infernal Devices.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Podpoříš nás podepsáním petice?

Ano.
Ne.

Komentáře

1 spirit-secret spirit-secret | Web | 23. září 2012 v 18:40 | Reagovat

Ten přetisk obálky prvního dílu ať veme čert, ale hlavně ať sérii dovydají celou! MF mě opravdu štve - proč zrovna oni museli začít vydávat tuto sérii? :/
A k té jinači obálce prvního dílu - Možná by nemuseli přetiskovat celý první díl s původní obálkou, ale mohlo by se to vyřešit elegantněji - a to tak, že by MF nechala vytisknout přebal, a kdo by o něho měl zájem by si ho nechal postal. Ať už by byl zdarma nebo za nějakou symbolickou cenu. Vím že tato série u nás přebaly nemá, ale myslím, že v tom by takový velký problém nebyl. Přiznejme si, kdo by hned koupil první díl znova? :)
Takto to udělal i Talpress u jedné knihy ze Zeměplochy - a ten přebal normálně zadarmo nabízí v eshopu :)

2 Erunis Erunis | Web | 23. září 2012 v 19:29 | Reagovat

Město z kostí je naprosto úžasná knížka. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a na konci mě mrzelo, že to nemá ještě pár dalších kapitol. Už mám doma další dva díly a brzo se na ně chystám. :)
Mimochodem ten spoilerovej obrázek mě fakt rozesmál. :D

3 Roxanne Roxanne | Web | 23. září 2012 v 20:11 | Reagovat

Tuhle sérii fakt miluju! :).
Snad udělají ten čtvrtý díl v češtině! Bylo by to vážně hrozně hrozný kdyby ne!!
A to s tou obálkou mě taky štve, ale což už jsem se na tom vynadávala dost :D..
Na film už se taky těším, i když rok je dlouhá doba :D.. Takže musím čekat čekat a čekat grr :X..
Ten obrázek je nádherný! :D..
Mě se v této sérii zatím nejvíce líbila asi dvojka.. Trojka vlastně ještě víc, ale ta skončila tak perfektně šťastně, že si vůbec neumím představit, jak to bude pokračovat :D

4 d-meadow d-meadow | Web | 24. září 2012 v 15:30 | Reagovat

Jo, to jsem taky četla.Moc se mi to líbilo a i mě to překvápko na konci udivilo. Nevím jestli už jsi četla daší díli ale mě osobně to později přijde takové zamotané a natahovací. První díl je zkrátka a klasicky nejlepší. Samosebou se mi z Jace podlamují kolena, kdybych u čtení neseděla, nevím co bych dělala. Taky se mi líbí Alec a proto mě zaskočí i jeho malé tajemství.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.