Mapa z kostí

16. září 2012 v 20:09 | laurdes
• Autor: James Rollins
• Originální název: Map of Bones
• Série: Sigma Force
• Díl: druhý
• Rok vydání: 2006
• Nakladatelství: BB Art
• Žánr: thriller, mysteriózní

Chicagský spisovatel James Rollins patří mezi světově uznávané spisovatele. Jeho knížky balancují na pomezí mysteriózních thrillerů, sem tam napíše i něco, co by mohlo spadat do škatulky "dobrodružné". James Rollins pochází z velké rodiny - má 3 sestry a 3 bratry, vystudoval veterinu a miluje potápění.Stal se nelidsky krutý zločin s hroznými následky, které jsou stejně nemyslitelné jako nevyhnutelné. Během bohoslužby v katedrále v německém Kolíně nad Rýnem rozpoutala skupina ozbrojených vetřelců přestrojených za mnichy běsnění plné krve a hrůzy, když zavraždila kněze i shromážděné věřící. Zabijáci si nepřišli pro zlato ani cenná umělecká díla, ale pro poklad nevyčíslitelné hodnoty: uchovávané kosti Tří králů, kteří se kdysi přišli poklonit novorozenému Spasiteli. Útočníci za sebou nechávají masakr a prchají s trofejí, v jejíž moci je přetvořit celý svět.

Vatikán je vzhůru nohama a vyšetřováním je pověřena poručice Rachel Veronová od římských karabiniérů. Žádná obyčejná policejní organizace ale nemůže vyřešit bizarní krádež a krveprolití, k němuž došlo, a do hry je povolána Sigma Force - elitní tajné oddělení amerického ministerstva obrany - pod vedením Graysona Pierce. Pierce, který je v Sigmě nový, sestaví tým vědců a pracovníků Zvláštních sil, který má odhalit tajemství obestírající uloupené kosti. Společně se pak vydávají na klikatou pouť labyrintem vodítek a temných odhalení, která je přivedou k Sedmi divům světa a nakonec až na práh mystického a děsivého Dračího dvoru.

Starobylé a tajné bratrstvo alchymistů a vrahů, mistrů Dračího dvoru, plánuje s pomocí posvátných relikvií změnit budoucnost lidstva tak ničivým způsobem, jaký si mohou přát jen ti nejšílenější fanatici - a nedopustí, aby cokoliv nebo kdokoliv křížil jejich úmysly. Pierce, Veronová a celý tým Sigmy je náhle stejně tak kořistí jako lovcem a všichni jsou nuceni využít veškerých svých dovedností, aby přežili a dostali se po stopě kostí až ke konečné konfrontaci mezi temnotou a světlem - na zapomenutém místě dějin, kde se věda a náboženství spojují, aby rozpoutaly hrůzy, jaké nikdo neviděl od samotného počátku času. Jako vynikající román, který spojuje mysticismus Šifry mistra Leonarda s napínavou akcí thrillerů Toma Clancyho, se Mapa z kostí Jamese Rollinse jistě stane moderní klasikou svého žánru a zařadí se mezi ta nejlepší dobrodružství, jaká kdy byla sepsána.

Jméno autora Jamese Rollinse jsem znala už dlouho, ale konečně jsem se k jeho knihám dokopala ,až když mi jednu z nich doporučila kamarádka. Tak jsem se dostala k Mapě z kostí. Vůbec jsem nevěděla, co mám od knihy očekávat, ale byla jsem příjemně překvapena.

Stylově mi kniha hodně připomíná Brownovi knihy ze série o Robertu Langdonovi, které mám opravdu moc ráda. Rollins se zabývá podobným tématem jako Brown v Andělech a Démonech, hlavní postavy se dostávají na podobná místa, ale kniha není v žádném případě nějakou béčkovou kopií. Je to výborný román, u kterého se dozvíte spoustu z dějin křesťanství, a také se stihnete bát o sto šest.

Děj byl už hodně nakousnut v anotaci, ale předpokládám-li, že většina z Vás anotaci přeskakuje stejně jako já, takže protentokrát vynechám typické nastiňování děje, kdo chce, může si přečíst tu anotaci. Prvních pár kapitol pravděpodobně nebudete schopni pojmout všechny souvislosti, ale pak do sebe začne všechno zapadat. Příběh se krásně odvíjí a všechny informace se dozvíme přesně ve chvíli, kdy se nám hodí..

Dalším plusem knížky jsou její hlavní postavy, z pětičlenného týmu bych vypíchla asi Graye a Rachel. Gray je vedoucím celého pátracího týmu, je striktní, rychlý, skvěle vycvičený a dá na své instinkty. Nicméně i přes to všechno Gray nepůsobí vůbec strojově, protože Rollins do knihy protlačil ještě také drobet té romantiky. Oproti tomu Rachel je velice chytrá a praktická žena, má vystudované umění, umí plynule latinsky a střílí z pistole. Prostě a jednoduše mi toto ústřední duo velice sedlo.

Knížka se může pyšnit perfektním stylem popisování i nápadem. James Rollins musel prostudovat velké množství různých příruček a učebnic dějepisu i religionistiky, aby mohl Mapu z kostí napsat, ale musím podotknout, že to nebyla vůbec ztráta času. Už se těším na další knihy od tohoto autora!

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Četl/a jsi už něco od Jamese Rollinse?

Ano!
Ne!
Ne, ale chystám se.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.