Zloděj blesku

6. července 2012 v 13:21 | laurdes |  Rick Riordan
• Autor: Rick Riordan
• Série: Percy Jackson
• Díl: první
• Rok vydání: 2009
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: fantasy

Myslím, že 48 letého amerického spisovatele představovat nemusím. Rick Riordan je autorem úspěšné série o Percy Jacksonovi, také napsal detektivní sérii pro dospělé Tres Navarre a podílel se na editaci knihy Demigods and Monsters, což je kolekce esejí o knihách s Percym Jacksonem. My ho známe ale především asi jako nejzábavnějšího spisovatele, který se zabývá řeckou mytologií.


Jmenuji se Percy Jackson.

Do teď jsem si myslel, že jsem obyčejný kluk, kterého čeká vyhazov ze školy. Zjistil jsem ale, že můj otec je bůh z Olympu. Moje učitelka se proměnila v krvavou příšeru a kamarád je Satyr. Všichni na mě mají spadeno a podezřívají mě z krádeže blesku, zbraně mocného boha Dia. Musím dokázat svou nevinu a najít ukradený blesk a s ním i zloděje. Pomůžeš mi? Bude to ale nebezpečné, tak neříkej, že jsem tě nevaroval!

Na Percyho jsem se chystala už pekelně dlouho, ale nebyl čas. A teď tu máme prázdniny a k bazénu a vanilkové zmrzlině se mi zdál Percy jako ideální volba. Hned na začátku mě překvapilo, že písmenka jsou poněkud větší než jsem zvyklá. A pak jsem se doslova zhrozila, když jsem zjistila, že hlavní postavou je dvanáctiletý dyslektik, protože hrozně nerada čtu o mladších hrdinech. Obzlášť když ten hrdina je o pět let mladší než já a neumí ani číst. Silou vůle jsem se donutila pokračovat ve čtení a kniha mě příjemně překvapila.

Knížka nespadá do obvyklé koncepce fantasy knih. Percy žije v našem normálním světě, ale kromě něho se zde objevují také postavy, které známe především z knihy Staré řecké báje a pověsti. Bohové sídlí v šestistém patře Empire State Building, taky mají tábor pro svoje napůl smrtelné děti a poštvávají na sebe nestvůry jako jsou lítice či Echidna s Chimérou. Klídek, to je jen začátek.

Mnohem horší než tábor pro polokrevné je fakt, že bohové nejsou tak čestní, jak by bohové být měli. Bratři Poseidón a Zeus se navzájem pošťuchují kvůli blesku. Abych to objasnila - Blesk je velice mocná zbraň a Zeus tvrdí, že mu jí na Poseidonův příkaz ukradl Percy. A tak jestli chce Percy zachránit svět před třetí světovou válkou a zároveň ještě vysvobodit svojí matku z podsvětí, musí se vydat na výpravu.


Jak už jsem tedy řekla, hlavnímu hrdinovi je dvanáct let, což mě často dovádělo k šílenství. Myslím, že jeho chování jeho věku absolutně neodpovídalo. Chápu, že autor potřeboval mladého hrdinu, který by mu stárl v průběhu všech pěti knih, ale co si budeme povídat, s Percym to drobet přehnal. Ve dvanácti letech jsou děti pouze dětmi a jejich myšlení je jiné. Nedokáží se chovat tak konstruktivně, tak racionálně a nezvládají cestovat skrz celé Spojené státy. Vím, že Harry nastoupil do Bradavic v jedenácti a tam mi ten věk tolik nevadil - i když jde v podstatě o skoro shodný případ, ale já si nemůžu pomoct. Mnohem moc mi vyhovoval věk hlavních hrdinů ve filmovém zpracování.

Kniha je napsaná čtivě a vtipně. Některé hlášky jsou opravdu legendární. Pár ukázek určitě mluví za vše:

"Na kozla máš dost ďábelské myšlenky." - str. 287

"Nebudu zdravit růžového pudla," bránil jsem se. "Na to zapomeň." - str. 213

"Taky říkala, že jsem statečný..pokud to neříkala tomu sumci." - str. 233

Moc se mi líbilo, jak bylo celkově nakládáno s jednotlivými informacemi o bozích. Nebyly totiž samožerné. Asi nechápete, jak to myslím, protože to pochopí jenom pár vybraných jedinců, kteří jsou nastavení na můj mozek ;) .. chtěla jsem říct, že nejdřív se objevila nějaká informace a pak se s ní pracovalo o padesát stránek dýl. Nebylo to - teď jsem se něco dozvěděl, tak hned to využiju.

Celkově bych knihu doporučila určitě mladším čtenářům. Sama hodně lituju, že jsem se k tomu dostala až v sedmnácti. Ale jinak mě příjemně překvapilo, že jsem to nepovažovala za nevhodnou slátaninu. No považte - Zeus a Empire State Building nebo vstup do podsvětí v Hollywoodu, to je silné kafe. Zloděj blesku ode mě dostane příjemné 3 hvězdičky a budu doufat, že další pokračování zvednou laťku ještě výš.


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si jí objednat na jejich internetových stránkách.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží série o Percy Jacksonovi?

*
**
***
****
*****

Komentáře

1 kirma-lee kirma-lee | Web | 6. července 2012 v 16:06 | Reagovat

Film je prý úplně jiný, než kniha (což se dá očekávat), nebudu tady psát spoilery, o kterých mmi vyprávěl spolužák. Můžu ale říct, že po Harrym Potterovi se všichni snaží vytvořit něco podobného.

2 Anette Anette | Web | 12. července 2012 v 15:28 | Reagovat

Řeckou mytologii zbožňuji a tak (i když taky o tolik mladší hrdiny nemusím) se na tuhle knížku těším.

3 Neliss Neliss | Web | 13. července 2012 v 14:13 | Reagovat

Percy sa mi páčil, je to síce niečo úplne ako zväčša čítam, ale je originálny, vtipný, skrátka príjemná kniha.=) I keď teda, veľkosť písmen ma tiež poriadne zarazila.:)

4 Delly Delly | Web | 7. října 2012 v 14:54 | Reagovat

Já jsem knihu četla před docela dlouhou dobou, ale pamatuju si, že jsem ji měla přečtenou během čtyř hodinek (ach, to byly doby, kdy jsem mohla v neděli dopoledne celé pročíst!). A že se mi docela líbila. Ale potom jsem se už k dalším dílům nedostala a posledních několik měsíců cpu Percyho na můj seznam do popředí a pořád ho ne a ne dostat :D Každopádně, taky mi víc vyhovovalo, jak to bylo věkově ve filmu. Ale Percy se mi každopádně četl docela dobře a líbilo se mi to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.