Tetovaný

24. července 2012 v 0:52 | laurdes
• Autor: Peter V. Brett
• Série: Démonská trilogie
• Díl: první
• Rok vydání: 2009
• Nakladatelství: Triton
• Žánr: fantasy

Už jsem se poslední dobou obávala, že se přes změť upírů, vlkodlaků, víl a polobohů, nikdy nedostanu k pořádnému fantasy kousku. Protože to, co dnes v tomto žánru vychází má do opravdového fantasy daleko. Ale pak jsem narazila na zajímavě vypadající knihu, která nesla jméno Tetovaný..

Noc co noc přicházejí s tmou jadrnci - démoni, kteří na sebe berou děsivou podobu i podstatu. Planou sžíravou nenávistí k lidstvu, vládnou nadpřirozenou silou a mocí. Po stovky let pozvolna vyhlazují lidské stádo, které se před nimi skrývá za magickými chranami - mocnými symboly, jejichž původ je zahalen tajemstvím a ochrana děsivě křehká.


Kdysi bojovali lidé s jadrnci za rovných podmínek a zastavili je. Jenže ty dny jsou dávno pryč. Démoni sílí, zatímco lidí díky každonočním útokům ubývá.

Nyní svítá lidstvu naděje. Tři mladí lidé, kteří přežili krutý démonský útok, se odváží o nemožné - vystoupí zpoza křehkého bezpečí chran a riskují vše v zoufalé snaze odhalit tajemství minulosti.

Na knize je asi nejzajímavější to, že hlavní postavy sledujeme už od útlého dětsví. Vidíme, jak vyrůstají a jak se utvářejí jejich osobnosti. Sledujeme jejich utrpení a sny - právě díky tomu je velice snadné pochopit pozdější chování všech tří hlavních hrdinů, dívky a dvou chlapců. A také, abych nezapomněla, prostřednictvím jejich života se seznamujeme i se světem, který má své vlastní dějiny, náboženství, kulturu.. a především - vlastní pravidla na přežití.

Hned od prvních stran řve z knihy surové nebezpečí - jadrnci. Tito lesní, ohniví, vodní, pouštní, skalní či nějací další démoni ohrožují všechny vesnice a města na území, které kdysi bylo známé pod jménem Thesa. Co se ale s Théským královstvím stalo skoro nikdo neví a pokud chcete, aby vám zůstala hlava na krku, bylo by fajn po tom nepátrat.

Kniha od začátku spěje k postupnému setkání Arlena, Leeshi a Rojera, jejich motivy ke vzdoru jsou taktéž shodné. Jak je tedy možné, že se Peterovi Brettovi podařilo vytvořit tři tak rozdílné osudy, které jsou si zároveň tak podobné? Opravdu jsem žasla nad vypravěčskými schopnostmi tohoto spisovatele, nad propracovaností celého světa, nad logičností některých činů, nad celou zápletkou. Peter Brett je živoucím důkazem toho, že ve fantasy žánru je plno neprozkoumaný sfér, a proto není nutné psát jenom o upírech.

Ale abych se vrátila k samotné knize, ještě jsem vám neprozradila, jak se dá proti jadrncům bránit. Před krvelačností démonů chrání obyvatele pouze systém magických symbolů, tzv. chran. V případě, že dojde k narušení chranové ochrany, získávají jadrnci přístup do lidských obydlí a nemilosrdně vraždí.


Ze začátku, především když jsou hlavní hrdinové děti, by se zdálo, že kniha bude určena teenagerům a celkově mladší části populace. Nenechme se ale mýlit. O surové, krvavé či násilnické scény tu není vůbec nouze, autor se prostě a jednoduše se svými postavami nemazlí a nic jim neodpustí, proto ještě před začátkem čtení by bylo dobré zauvažovat nad tím, jestli to váš žaludek snese.

Jak už jsem mnohokrát nastínila, hlavními postavami jsou hned tři hrdinové. A ne ledajací. Nejstarší z nich, Leesha, byla odsouzena a odvržena všemi vesničany kvůli prachsprosté pomluvě chlapce, se kterým byla zasnoubena. Jediný, kdo stál na její straně byla kořenářka Bruna, která ji později přijala k sobě do učení. Leesha se postupem času stala mojí nejoblíbenější postavou. Obdivuju její umanutost a tvrdohlavost, její nesobeckost a ochotu pomoci. Právě tato dívka ukazuje, že i žena může být silná a cílevědomá.

Přesto všechno, co jsem už nabásnila o Leeshe je však hlavním tahačem příběhu Arlen. Jako jedenáctiletý se poprvé postavil jadrncům, když se pokusil zachránit svoji matku. Ale díky zbabělosti jeho otce Arlenova maminka zemřela na zranění, která jí démoni udělali. Arlen proto už jako malý odejde z vesnice, ve které žije a odejde do města, kde pracuje na svém snu stát se poslem.

Posledním, nejmladším členem našeho trojlístku je Rojer, chlapec, který ve třech letech přišel o oba rodiče. Od té doby se musel světem protloukat se zbabělým a věčně ožralím žonglérem Arrickem. Přes to všechno se však Arrick stal Rojerovi učitelem i otcem.

Až po půlce knihy jsem si ráčila všimnout, že v záhlaví každé kapitoly najdeme schématický obrázek, který nám napovídá, o kterém hrdinovi si na následujících stránkách počteme.

Doufám, že z předcházejícího textu je patřičně jasné, že kniha mě ohromila ve všech směrech. Vypravování, zápletka, postavy, propracovanost světa, logičnost. Za všechny tyto aspekty bych knize udělila šest hvězdiček z pěti možných. Držme se ale při zemi a počkejme si, jaké pokračování přinese druhý díl - Pouštní kopí. Následovat by měly ještě minimálně dvě další, možná i tři knihy. Nechme se tedy překvapit. V celkovém součtu se nebojím knize dát plný počet hvězdiček.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Storycollector Storycollector | 13. září 2012 v 9:08 | Reagovat

Tak tohle už na seznamu knížek, které si chci přečíst je. Jednak mě zaujala ukázka svým pěkným jazykem, za druhé mi o ní vyprávěla kamarádka a s ní máme podobný vkus na dobré fantasy knihy, takže už si jen knihu sehnat a jdu na to. Z nějakého důvodu mi to taky trochu připomíná anime. Ale ty starší typu Slayers a Inuyasha. Vzhledem k tomu, že se mi obojí líbilo, tak to bude asi dobré znamení.  :)

2 LenaDonan LenaDonan | E-mail | Web | 13. září 2012 v 11:48 | Reagovat

Ako sa ja len teším na túto knihu!! :) Ak ma nechytí za srdce, prisám-vačku, že ju vyhodím prvým možným otvorom von :D

3 ama ama | 27. září 2012 v 21:54 | Reagovat

z nějakého nepochopitelného důvodu mě to oslovilo. po dlouhé době asi zase začnu číst. díky tomuto blogu. možná
rozhodně to vypadá zajímavě.

4 sequin cocktail dress sequin cocktail dress | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 17:27 | Reagovat

I find myself coming to your blog more and more often to the point where my visits are almost daily now!.
http://www.threedress.com/

5 bohemian wedding dresses bohemian wedding dresses | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 3:22 | Reagovat

Q. Why were the teacher's eyes crossed?
http://www.sentdresses.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.