Poslední z bohů

24. července 2012 v 1:26 | laurdes |  Rick Riordan
• Autor: Rick Riordan
• Série: Percy Jackson
• Díl: pátý
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: fantasy

Závěrečný díl Percyho Jacksona na sebe nenechal dlouho čekat a s klidným svědomím Vám můžu hned v úvodu článku sdělit, že nezklamal. Dočkali jsme se důstojného zakončení série. Akce, napětí, epické vyvrcholení, které prostupovalo celou knihu. Dokonce i nějaká ta romantika se tam také našla. Je vidět, že Rick Riordan se s profesí spisovatele parádně popasoval a knihy mu lítaj od ruky o sto šest.Jmenuji se Percy Jackson…

Blíží se mé šestnácté narozeniny. V táboře polokrevných však nechystáme oslavy, nýbrž výpravu do války. A místo blahopřání jsem si vyslechl dávné temné proroctví, které mi všichni tak dlouho tajili. Bitva, která může znamenat konec světa, začne docela nevinně, když mi přistane na kapotě auta bájný kůň Pegas.

V podstatě už od začátku, od první knihy, která nese název Zloděj blesku, bylo jasné, kam celé sága směřuje. Percy, nyní už skoro šestnáctiletý chlapec /tedy spíš by se hodilo říct polobůh/, musí zachránit svět od zlého Titána Krona. Samozřejmě mu s tím pomohou i jeho přátele - Annabeth, Grover, Tyson.. a vlastně, abych nikomu nekřivdila - celý tábor.

Co jsem ale nečekala, byl fakt, že bitva o Olymp proběhne přímo u Olympu. Tedy, abychom si rozumněli, Olymp se stejně tak jako ostatní "bájná" místa v průběhu let tak trochu přesunuje na západ. Zkusím to ještě jednou - Co jsem ale nečekala, byl fakt, že bitva o Olymp proběhne přímo v New Yourku, konkrétně na Manhattanu.

Kronos využije obří nestvůry - Tyfona - na odlákání všech bohů z Olympu. Právě v této chvíli je nutné, aby do akce nastoupilo přibližně 40 polobohů z Tábora polokrevných a spasili svět. Na pomoc se jim vrhnou i Lovkyně a také Percyho smrtelná kamarádka, Rachel Elizabeth Dareová.

Ale vzhledem k tomu, že toho nechci na poslední díl prozradit příliš - myslím, že každý by si měl knihu přečíst sám, ráda bych využila prostor u tohoto článku spíše ke shrnutí celé série.


První díl, Zloděj bohů, je takovým příjemným úvodem do Percyho světa polobohů a celkově řecké mytologie. Kniha se odehrává v době, kdy je Percymu 12 let a na knize je to často vidět. Je to malý kluk, který má sice odvahy na rozdávání, ale rozum občas zapomene ráno na nočním stolku. Ze začátku mi tohle vadilo, ale na druhou stranu, kdyby byl Percy neomylný, stěžovala bych si na to, že dvanáctileté dítě přece nemůže tohle všechno vymyslet.

Druhý díl, Moře nestvůr, se opírá o další báji. Tentokrát zamíříme až ke kyklopům a sirénám do oblasti zvané Bermudský trojuhelník. Percy prokazuje svoji odvahu při záchraně Grovera i zlatého rouna. Na konci knihy ještě omylem vzkřísí Thalii, Diovu dceru, což mu rozhodně přičítám k dobru.

Pokračujeme v krasojízdě, třetí díl, který nese název Prokletí titánů, začíná když se Percy, Annabet, Grover a Thalia snaží zachránit sourozence Nica a Bianku di Angelovi. Jejich plán se ale tak trochu zvrtne a na pomoc jim přícházejí Artemidiny lovkyně. A aby toho neblyo málo, během prvních třiceti stran se seznámíme i s mým nejoblíbenějším bohem, haikuistou Apollónem. Ke konci knihy docházím k přesvědčení, že Rick Riordan měl přesné schéma celé ságy připravené už od začátku a nejedná se o žádnou slátaninu pár řeckých bájí dohromady.

Předposlední díl celé série, Bitvu o Labyrint, považuji z nějakého neznámého důvodu za takové předčasné vyvrcholení. Nevím proč. Možná ten zakopaný pes bude v tom, že zbožňuju labyrinty a bludiště, možná proto, že se v knize vyskytuje moje pravděpodobně nejoblíbenější scéna z celé série "just looking at maps". V tomto díle vidíme, že Percy rychle dospívá a do cesty se mu plete nejenom Annabeth, ale také Rachel Elizabet Dareová.

A o posledním dílu už jsem mluvila výše. Bitva o Olymp je opravdu EPICKÁ. Správné zakončení celé série, dokonale promyšlená strategie. Když už to vypadá s hlavními hrdiny bledě, vždycky se najde nějaký způsob - moc se mi líbily Daidalovy sochy nebo Percyho domluva s Hudsonem a East Riverem :)


A co dodat na závěr? Zamilovala jsem si Percyho a Annabeth. V průběhu knih můžeme vidět, jak se jejich vztah vyvíjí. Ráda bych ještě řekla, že oceňuji Rickovu trpělivost počkat na správný čas, protože randící dvanáctileté děti? Kdepa, to není nic pro mě. "Chaluhový mozečku" je jedna z nejlepších knižních hlášek na světě a musím říct, že jsem upřímně ráda, že jsem si Percyho přečetla. Percy, Annabeth, budete mi chybět! A nejen vy.

Hodnotila jsem v průběhu celého článku a myslím, že je zbytečné to nějak dál opakovat. Tentokrá neznámkuji jenom knihu, ale celou sérii, která si zaslouží něco speciálního. Hrdě tedy dávám knize Poslední z bohů všech pět hvězdiček. Moc se těším na další knihy z pera Ricka Riorda - a že se máme na co těšit. Minimálně dvě nám už nakladatelství Fragment přeložilo do češtiny a co jsem tak zaslechla, další dvě se ještě chystají v průběhu podzima.


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si jí objednat na jejich internetových stránkách.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Gabrielle Gabrielle | E-mail | Web | 25. července 2012 v 13:59 | Reagovat

Vypadá to na zajímavou knihu! =)
Máš moc krásný blog! Asi nespřáteluješ, že? =)

2 beach wedding dress beach wedding dress | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 1:56 | Reagovat

This is a genuinely well thought out post. I certainly enjoyed reading it. Thanks.
http://www.weredress.com/Blue-Bridesmaid-Dresses.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.