Dárek pro mistra kata

4. července 2012 v 17:00 | laurdes |  Jan Bauer

• Autor: Jan Bauer
• Série: Jakub Protiva a mnich Blasius
• Díl: sedmý
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Moba
• Žánr: historický krimi-román

Hned na začátku bych se asi měla přiznat, že i přesto, že se jedná už o sedmé pokračování série o Jakubu Protivovi, nic z předchozích knih jsem nečetla. Ba co hůř - neznala jsem ani jméno Jan Bauer. Ale příjemná anotace a také fakt, že historické romány mám moc ráda, mě nakonec přiměly vrhnout se na Dárek pro mistra kata. Ráda bych ještě osvětlila, že mým oblíbeným českým spisovatelem historických detektivek je Vlastimil Vondruška, kterému vychází knihy také u nakladatelství Moba, takže to byla v podstatě sázka na jistotu.


Další kniha o středověkých detektivech Jakubu Protivovi z Protivce a otci Blasiovi nás opět zavede na Nové Město pražské do doby vlády krále Václava IV. Jakub má dlouhodobě nevyřízené účty s nebezpečným loupeživým rytířem Janem Zoulem z Ostředku. Královská hotovost sice dobude jeho hrady a rozpráší jeho rotu, on sám ale spolu s několika nejvěrnějšími druhy uniká. Na Novém Městě pražském dochází záhy k sérii strašlivých vražd a ve velikém nebezpečí se ocitají i Jakubovi nejbližší...

Trošku jsem si na Jana Bauera posvítila a teta Wiki mi prozradila spoustu informací. Jan Bauer pracoval víc než tři desítky let jako novinář, nyní je spisovatelem na volné noze. Píše především literaturu faktu, historické romány a detektivky, přičemž uplatňuje své znalosti českých dějin. Co mě ale zaujalo mnohem více - je velice plodný - v prosinci 2009 mu vyšla jubilejní stá kniha, čímž se stal nejplodnějším jihočeským autorem všech dob. Nicméně tady neplatí úsloví o kvalitě a kvantitě. A to už je docela výkon, nemyslíte?

Ale teď už ke knížce Dárek pro mistra kata. Příběh se odehrává za vlády Václava IV. a hlavní postavou je svérázný rychtář Protiva. Ve vyšetřování mu ochotně pomáhá mnich Blasius, který je levobočkem jednoho významného jihočeského rodu - ano, mluvím samozřejmě o Rožmbercích. Já osobně jsem si také velice oblíbila hodného a spravedlivého biřice Maříka Polendu, který mi pokaždé dokázal vykouzlit úsměv na tváři.

Kniha začíná tím, že cestou z jižních Čech do Prahy je okraden nový /a taky mladý a poněkud ukvapený/ pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Házmburka. Přestože má s sebou ozbrojené strážce, je přepaden loupeživým rytířem Janem Zoulenem z Ostředka, který obere arcibiskupa o jeho vzácný prsten. Rozhněvaný Zbyněk si v Praze okamžitě vynutí slyšení u krále Václava IV. a požaduje, aby panovník nařídil královskou hotovost na dopadení drzého zlotřilce. Jelikož v poslední době se na Jana Zoula nashromáždilo mnoho stížností, král nemůže jinak než opravdu svolat královskou hotovost a jako třešničku na dort pověří arcibiskupa jejím velením. Arcibiskup naštěstí požádá rychtáře Jakuba o pomoc a společně se vrhnou do nelítostného boje s bandou zlotřilých rytířů.

Knížka je napsána velice čtivě a po celou dobu netušíme k jakému vyvrcholení dojde. Postavy jsou sympatické a celkově kniha utváří pěkný dobový obraz Nového Města pražského za vlády Václava IV. Musím vás ale upozornit, že historické román není styl, který každému sedne. V knize se setkáme se spoustou slov, se kterými se dnes už tak hojně nesetkáváme - královská hotovost, biřic, šatlava, zamordovat. Ale právě i takovéto detaily dokreslují dobový pohled. Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale knížka je povedená, tak proč troškařit?


Ráda bych poděkovala knihkpectví Knihcentrum, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na jejich internetových stránkách. Přímý odkaz na knihu naleznete kliknutím na ikonku níže.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Čtete knihy českých autorů?

Ano.
Ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.