Bitva o Labyrint

19. července 2012 v 22:19 | laurdes |  Rick Riordan
• Autor: Rick Riordan
• Série: Percy Jackson
• Díl: čtvrtý
• Rok vydání: 2011
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: fantasy

Abych byla upřímná, po přečtení prvního dílu jsem si řikala, že Percy Jackson je taková nenáročná napodobenina Harryho Pottera, která neurazí, ale ani nijak extra neuchvátí. Ale s každým dílem se čím dál tím víc stydím za svůj prvotní názor. Rick Riordan, který se narodil před necelými 50 lety v Texasu, vytvořil naprosto nový druh umění, který nelze pojmenovat jinak než "nejlepší a nejvtipnější mytologická slátanina všech dob".


Jmenuji se Percy Jackson… Je mi skoro 15. Svět kolem se zdá být čím dál nebezpečnějším. Tábor polokrevných už není co býval. S Lukem a Kronovou armádou hledáme cestu za jeho hranice. Vydáváme se do prastarého Daidalova labyrintu. Jdeš do toho s námi? Musím tě ale varovat, důmyslné podzemní bludiště může člověka dovést kamkoli, zmást, dohnat k šílenství a zahubit…

Hned první věta celé knihy potvrzuje, že ani tentokrát nebudeme ochuzeni o pár velice vtipných hlášek. Nicméně když se na knihu podíváme jako na celek, vtip ustupuje oproti předchozím knihám do pozadí a tentokrát se dočkáme více akce.

To poslední, co by mi chybělo o letních prázdninách, bylo vyhodit do vzduchu další školu.


Někomu to trošku vadí a právě díky tomu považují Bitvu o Labyrint za nejslabší knihu celé série. Mně to naopak velice vyhovuje, pár bojů a nějaká ta ďábelská strategie.. to je něco zajímavějšího, nemyslíte?

Hned na začátku se Percy náhodou potkává se svojí starou známou, Rachel Elizabeth Dareovou. Už se stalo skoro zvykem, že každé jejich setkání je doprovázeno nějakou pohromou v podobě nestvůr a ani tentokrát nedojde k žádné změně. Pustí se do nich taková milá stvoření, empúsy, na jejichž existenci zakládají nesmyslné mýty o upírech.

Nakonec se Percymu podaří i s Annabeth, která ho "vyzvedla" ve škola, dostat do Tábora polokrevných, kde se Grover musí popasovat s drobným problémem. Rada starých kozlů /pardon, já jim jinak řikat nebudu/ mu odmítá prodloužit licenci pátrače. Do toho se ještě zamíchá nový šermíř Kvintus a také fakt, že Luke se pokouší využít bájného Krétského labyrintu, aby se dostal do Tábora.

Samotné téma Labyrintu je pro mě ohromně lákavé. Od malička jsem fascinována zrcadlovými bludišti, obyčejnými stopovačkami nebo těmi dokonale zastřiženými anglickými keříky, které tvoří tajuplné stezky. A Mínotaurův labyrint plný božských nástrah? Chrochtala jsem blahem :)

A ještě jeden důvod, proč považuju Bitvu o Labyrint za velice kvalitní knihu. Objevila se tady jedna z nejkrásnějších a nejromantičtějších scén, které kdy byli napsány. Ještě řekněte, že ty dva nezbožňujete.

Chytrolínka a Chaluhový mozeček.

aneb "just looking at maps..."


Ještě na závěr bych ráda dodala, že jsem byla příjemně překvapena celým rozuzlením knihy a také se mi poprvé stalo, že jsem neodhalila pravou identitu jedné postavy. Kdo to byl? To neprozradím, přečtěte si raději Bitvu o Labyrint sami!

Nemůžu si pomoct, ale právě Bitvu o Labyrint bych považovala za takový předčasný vrchol série. Rick Riordan ukázal, že má skvělé nápady a nechal Percyho drobet dospět. Hodně jsem váhala, jestli 4 nebo 5 hvězdiček, ale nakonec dám "jenom" 4 hvězdičky, protože těch 5 si schovám na poslední díl :)Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si jí objednat na jejich internetových stránkách.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Freezy Freezy | 20. července 2012 v 12:35 | Reagovat

tobě se nelíbí ty oddělovače? :(
jo a mohla by sis někam do menu picnout můj odkaz? :)

2 plus size cocktail dresses plus size cocktail dresses | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 2:02 | Reagovat

Ive been visiting your blog for a while now and I always find a gem in your new posts. Thanks for sharing.
http://www.faydress.com/mother-of-the-bride-dresses.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.