Červen 2012

souhrn všech projektů a soutěží

30. června 2012 v 19:33 | laurdes


PONDĚLÍ
Jarní dumání - ukončeno, autorka Siky
- po dobu 8 týdnů celý blogový svět dumá nad určitými tématy

PÁTEK
Týden s knížkou - probíhá, autorka Rodaw
- cílem je natočit každý týden video, ve kterém mluvím o knihách

NEDĚLE
Knižní poradna - probíhá, autorka laurdes
- místo, kde bude každému porazena kniha dle jeho vkusu


¨

.. cílem projektu bylo vytvořit jakousi databázi filmů vzniklých na základě knihy
.. projekt ukončen

Blog tour - autoři a jazyky
.. jak odpoví různí autoři na jednu konkrétní otázku?
.. projekt ukončen

.. nejrozsáhlejší projekt, který se na tomto blogu zatím konal
.. po celý prosinec jsme dumali a hádali na téma Harry Potter
.. projek ukončen


.. Siky
.. tato soutěž byla bohužel již ukončena
.. Jane
.. tato soutěž byla bohužel již ukončena
.. laurdes
.. tato soutěž byla bohužel již ukončena
.. Rodaw
.. tato soutěž byla bohužel již ukončena
.. laurdes
.. tato soutěž byla bohužel již ukončena
.. Kath
.. tato soutěž byla bohužel již ukončena
.. Syki
.. soutěž probíhá

________

photos by Healzo

Update #1

17. června 2012 v 0:40 | Káč
Ahoj!
Poprvé se Vám hlásím s nějakým informačním článkem. Mám toho spoustu na srdci, takže se do toho hned pustíme. Do příštího pátku mám pololetní zkoušky, ale pak to tady zase ožije. Do té doby prosím o trpělivost. A na co se můžete těšit? Je toho hodně. kromě velké spousty recenzí, které jsem ještě nestihla sepsat /Stříbrná židle, Dárek pro mistra kata, dvě zrcadla/ to bude především obří projekt na prázdniny, který vymyslela Syki, ale protože nám odjíždí fuč, nemůže ho zorganizovat sama. Tak jsem se toho chopila já, vymyslela pár změn a už brzo Vám ho představím. Druhá věc, na kterou se můžete těšit je nový layout, který mám přislíbený od nejlepší grafičky tohoto světa, od Freezy. Doufám, že se Vám bude líbit, alespoň stejně tak, jak se bude líbit mně. Na prázdniny toho plánuju ale podstatně víc, také bych se ráda zúčastnila projektu, který vymyslela Rodaw. Jmenuje se Týden s knížkou a je to taková vykecávačka, popřípadě Měsíční nej je taky moc pěkná akce. Ještě uvidím, jak bude čas, ale určitě se máte na co těšit. Také jsem byla v poslední době úspěšná u nakladatelství a recenzní výtisky se mi jenom hrnou. Mám tady pár nepřečtených restíků, ale všechno to napravím, slibuji. Právě díky našim milým nakladatelstvím se budu moci o prázdninách zúčastnit soutěže, takového Prázninového hopu, který pořádá - dnes již podruhé zmíněná - Rodaw. Hned jak nám skončí zkoušky, vrhnu se na Tanec s draky a hned jak těch 1200 stránek přelouskám, bude recenze. Už se hrozně těším, fakt, že jo :)

Už mám v hlavě takový top-to-read-list na prázky, takže se určitě můžete těšit na recenze spousty knížek. Chytám se na rereading Pána Prstenů, také se chci konečně dokopat ke Percy Jacksonovi, pak k velice lákavě vypadající knížce Tetovaný nebo k Přechodu od Justina Cronina. Dále se určitě dostane na knížky jako jsou - Inkarceron, Prostá pravda či novinky od Vondrušky, na které zatím nebyl čas. A abych nezapomněla, chystám se také na svojí první objednávku z Book Depositery - hádejte, co to bude? Ano, samozřejmě, Insurgent.

Takže si to shrneme. Před prázdninami by se ještě měl objevit nový layout a také "laurdesosykiiň" projekt, který se Vám určitě bude líbit. Také přidám recenze knih, která Vám už pekelně dlouho dlužím a k tomu Tanec. Úderem prázdnin to bude soutěž a zapojení se do videových kecánků u Rodaw. V průběhu prádnin se chystám pokořit čtecí rekord této planety, takže recenze budou lítat jako na běžícím páse a snad se vrhnu na toho Insurgenta. Přece jenom s knihami v angličtině moc zkušeností nemám.

Ještě jsem zapomněla, dneska jsem omylem vytvořila fb stánky tohoto blogu, takže pokud by se chtěl někdo přidat - https://www.facebook.com/pages/laurdes/285514814803531?ref=tn_tnmn - do práznin to tam bude mrtvý, ale pak se to snad zlepší. Kdo chce vyhrát jednu ze 3 knížek, může si zasoutěžit, odkaz je v záhlaví.

Držte mi palce na zkoušky a přečkejte, prosím, toto pro blog velice nepříznivé obddobí. Nezapomněla jsem na Vás.

Knižní poradna // 4

11. června 2012 v 1:05 | Káč |  Knižní poradna

Mám-li být upřímná, dneska/včera/ jsem na Vás naprosto zapomněla. Mám hlavu plnou jiných informací a na Knižní poradnu nějak nezbylo místečko. Chvilku jsem uvažovala o tom, jestli mám tento článek spíchnout ještě teď v noci, ale slíbila jsem, že poradna bude v neděli, tak jí nebudu odsunovat na pondělní večer. V rychlosti jenom zopakuju to, co všichni už určitě víte - všechno to spočívá v tom, že zájemcům budu každou neděli doporučovat knížky, které by se jim mohly líbit. Kdo se chce dozvědět více, popřípadě také se zúčastnit, může se mrknout sem. Ale teď už ke čtvrté trojici čtenářů.

Terez*, věk neuveden - je na ZŠ

Terka mi moc informací neprozradila, ani věk, od kterého se obyčejně odpichuju. Vzhledem k tomu, že je ještě na základce, musí být mladší 15 let - jestli dobře počítám. Co se žánrů týče, nejradši zamilované knížky. Tak nevím, nevím, moc červený knihovny načtený nemám, tak ono se to hloupě radí, ale napadá mě třeba knížka Kameny osudu. Četla jsem jí v lednu a je to společně s Bouří mečů jediná kniha, na kterou jsem nenapsala recenzi. Proč? No, nevím, nějak jsem se k tomu nedokopala. Kameny osudu napsala Flavia Bujor ve svých /tuším/ 14 letech, takže stylem psaní se opravdu skvěle přibližuje generaci mladších čtenářek. Na knížce je moc hezké, že hlavní postavy jsou 3 dívky a každá je naprosto odlišná, takže většina čtenářek si najde svojí oblíbenkyni. Já sama bych knihu ohodnotila 3 hvězdičkami, ale ne těmi zlými 3 hvězdičkami, které člověk dává, když je zklamán. Tohle jsou pěkné tři hvězdičky za romantickou knížku od mladičké autorky.

Dominika Couf, 15 let

Upřímně řečeno, takhle brzo ráno mi docházejí nápady. A také možná bude problém v tom, že poslední dobou trávim s nosem zastrčeným v učebnici matiky popřípadě skriptech z literatury, takže na čtení nemám vůbec čas, ale dejte mi minutku, na něco kápnu. Domča ráda podobné žánry jako já - dystopie, horor, fantasy, takže se toho asi chytnu, protože v magii a kouzlech se kromě Harryho Pottera moc neorientuju. Takže co ten horor a nějaký King? Já jich sama moc nečetla - o prázdninách to hodlám napravit, protože taťka má v knihovně všechny jeho knížky... ale jeden z nejlepších hororů od něj je určitě Carrie. Je to trošku psycho, to přiznávám, ale pokud se nebojíš, že se budeš bát, určitě to zkus. A teď ještě musím přidat veřejnou omluvu - hrozně se za sebe stydím, ty ceny z Májového Hopu jsem ještě neposlala, ale přísahám při všech knížkách, který jsou mi svaté, zítra po škole si dělám výlet na poštu a posílám to rovnou k tobě!


GiraffeAndy, 16 let

Tak a dostávám se ke třetí knize. Andy mi napověděla docela šikovně, ráda romantiku, ale ne přílišnou slaďárnu a k tomu kombinace žánrů fantasy, krimi nebo humor. Hned jsem si vzpomněla na knížku od Mary Higgins Clark, je to taková moc pěkná detektivka a ani o trošku tý zamilovanosti ochuzeni nejsme. Jéžiši, já Vám ještě neprozradila, jak se ten klenot jmenuje - je to kniha V náruči nepřítele, v dřívějším vydání známá také pod názvem Kuře a nůž. K této knížce jsem se dostala úplně náhodou a opravdu se mi líbila. Četla jí i mamka, která obyčejně dá přednost sledování Ordinace a také byla nadšená, takže jsme si následující týden povídaly jenom o Laurince. Určitě doporučuju všem :)

Tak to je dnes ode mě všechno. Šupajdím spát, doufám, že jsem se holkám aspoň drobíček trefila do vkusu a třeba se ke knížkám někdy dohrabou. Také bych Vás chtěla upozornit, že následující tři týdny nebudu zrovna hýřit aktivitou, protože máme zkouškové a namísto v knížkách budu ležet ve skriptech z literatury, učebnici fyziky a prezentacích ze zeměpisu a biologie. Jak už jsem informovala před týdnem, mám objednaný Tanec s draky - a ten ne a ne přijít, ale jak se znám, hned jak ho budu mít doma, dostane před učením přednost. Tak přeju další pěkný učící týden, doufám, že toho nemáte na práci tolik jako já a snad se tu brzo zase potkáme :)


Koho by zajímalo, co bych mu doporučila, může si také vyplnit formulář.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ


Soutěž s Viktorkou o 3 knihy

10. června 2012 v 16:09 | laurdes

Ještě jsem ani neodeslala výhry z Májového hopu a už přicházím s další soutěží. Tentokrát o 3 knihy. Také konečně přináším možnost výhru si "spravedlivě odpracovat" a nespoléhat jenom na štěstí.

Abych Vás drobet seznámila s celým problémem věci. Moje nejlepší kamarádka je velka fanynka Viktorky a jejím momentálně největším snem je pokecat si s Horváthem. Já toto její nadšení úplně nesdílím, ale což, je to moje kámoška a potřebuje pomoct. Ráda pořádám soutěže, tak proč to nějak nedat do kupy?

Pro ty, co nemají chuť si zasoutěžit - prosím, mohli byste dát hlas této fotce?

Vaším úkolem tedy bude vyplnit soutěžní formulář. Do soutěže se vstupuje hlasováním pro její fotku, dále můžete získat extra vstupy za sdílení tohoto článku a především - si můžete výhru ODPRACOVAT. Co to znamená? Nemusíte už spolíhat na štěstí a pokud o knížku opravdu stojíte, stačí sehnat co nejvíce hlasů. Kdo tomu pořád ještě nerozumí, až rozklikne formulář, snad to pochopí.

Podmínky účasti jsou poměrně jednoduché:

• Soutěž je pouze pro účastníky starší 13 let, mladší prosím informujte rodiče.

• Jelikož naposled jsem měla problémy s posíláním balíku na Slovensko, omlouvám se, ale soutěž je pouze pro české čtenáře.

• Soutěže se účastní každý, kdo vyplní soutěžní formulář - jednou! Můžete získávat extra vstupy.

• Soutěž s Viktorkou končí 6.7. 2012.

• Výsledky se objeví u mě na blogu do 10.7. 2012, výherci budou informování e-mailem. Na odpověď mají 48 hodin.

Ceny:

A teď už k cenám, které jsem věnovala do soutěže já. Ještě se pokusím za Vás a Gabču orodovat u nějakého milého nakladatelství, takže je v klidu možné, že počet cen se ještě zvýší.

• Královna jihu, Arturo Pérez-Reverte
• Dvě zrcadla, Karolina Limrová
• Golfové paničky, Leonie Fox
SOUTĚŽNÍ FORMULÁŘ


Plavba Jitřního Poutníka

7. června 2012 v 20:19 | laurdes |  Clive Staples Lewis
• Autor: Clive Staples Lewis
• Originální název: Voyage Of The Dawn Treader
• Série: Letopisy Narnie
• Díl: třetí
• Rok vydání: 1952
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: fantasy pro děti

Plavba Jitřního Poutníka je hned třetí pokračování oblíbené fantasy série pro děti. Už jsem se, myslím, zmiňovala, jak nerada píšu recenze na jednotlivé díly série, protože styl psaní autora se většinou nemění a pak už je těžké napsat o tom něco dalšího. Tak je tomu i u Narnie. Clive Staples Lewis odvedl parádní práci, udržel si stejný naivně dětský styl psaní od prvního až do posledního dílu celé Narnie. Možná by se pak ale mohlo zdát, že čtení jednotlivých dílů je nudné - ale to vůbec ne. Každý díl je jedinečný, Lewisovi nápady nechybí a každá knížka nás pohltí jiným příběhem.

Vyhodnocení soutěže May, Time of Love

6. června 2012 v 22:37 | laurdes

Květen utekl jako voda, dneska už je 6. června, tudíž den po limitu, do kterého jsem slíbila, že zveřejním výherce. Opravdu se všem omlouvám, že mi to trvalo tak dlouho. Já prostě na plnění termínů nejsem.

Ale teď už k soutěži, celkem se našlo 57 trpělivých lidí, kteří se namáhali s vyplněním opravdu poměrně komplikovaného a zdlouhavého formuláře. Vymyslela jsem si na vás totiž fajfkovací seznam celkem se 100 různýma knihama. Úkolem bylo odfajfkovat všechny již přečtené knížky. Ještě než prozradím, kdo vyhrál, pozastavím se právě u tohohle seznamu.

Poměrně jasně z něj vyplívá, že nejčtenější knížky mezi dnešní mládeží je heptalogie o mladém kouzelnickém učňovi - ano, mluvím o HP a potom upírská romance z pera Stephenie Meyerové. Právě Harry Potter i sága Twilight si udrželi své příznivce a většinou ti, kteří přečetli první díl, slupli i ten poslední. Nesmím křivdit ani dystopické novince Hunger Games, která patři také mezi velice často zvolené knihy. Za ní jsou v těsném závěsu série Odkazu dračích jezdců /-udivilo mě, že poslední díl zatím skoro nikdo nečetl/ a stará známá Narnie.

Co se klasiky týče, jednoznačně to táhne trojlístek Pýcha a Předsudek, Malý princ a Romeo a Julie. Párkrát se také objevily Děti z Bullerbinu, Babička, Robinson Crusoe či Povídky Malostranské.

Naopak mě velice překvapilo, že thrillery, horrory a detektivky vám skoro nic neříkají. Nenašel se ani jeden čtenář vynikajícího Jefferyho Deavera, Kinga také moc neuznáváte - když už, tak jedině Carrie nebo Zelená Míle. Severského spisovatele Joa Nesbøa, popřípadě staré známé spisovatelky jako Mary Higgins Clark a Joy Fieldingová také neznáte - nebo spíš nečtete.

Ještě malá perlička na závěr - v průběhu série ztratilo nejvíce fanoušků Podzemí, první díl četlo přes 20 lidí, poslední dva ani jeden.

Největší čtenářskou se Aki s 51 knihami, naopak nejméně - a to DVĚ knihy - přečetla Alison. Průměrně jste zaškrtali 27,2 políčka, což mi přijde jako poměrně pěkné číslo. Abych se přiznala, já osobně jsem četla 60 knih, což oproti Aki není nijak výrazný počet, protože já kalkulovala převážně s knihami mě známými, tudíš převážně s těmi, které jsem četla. Jsem si jistá, že kdyby Aki dělala podobný seznam jako já, měla bych mnohem míň.

Doporučili jste mi spoustu pěkných knížek, určitě se na ně přes prázdniny vrhnu. Ale nejvíc mě potěšil asi tenhle vzkazík od ,,,

"Při otázce nejoblíbenější kniha se mi hned vybaví Harry Potter, ale jak tak koukám na další otázku, asi by to nebylo úplně úžasné doporučení. Co se fantasy týká, nedávno jsem se dostala k Darkover(u) od Marion Zimmer-Bradley (pevně doufám, že to píšu dobře), což je asi celkem fantasy klasika a dobře se mi četla, nebo je taky fajn Sukuba od Richelle Mead, u které se mi asi líbilo mimo jiné, že se s tou holkou dá docela ztotožnit a erotické prvky čas od času potěší. Pak bych Ti ještě třeba určitě doporučila Mlčení jehňátek (Harris), Parfém příběh vraha (Suskind), obojí to jsou výborné a dle mého čtivé knížky které mají něco z detektivky, něco z thrilleru a hlavně zajímavý a ne moc opoužívaný děj a zápletku. Dál Pentagram (Nesbo), což je perfektní severská detektivka. "

Co se vzkazů nakonec týká, často jste chválili styl recenzí, pěkný desing a možnost zasoutěžit si. Nejvíc se vám ale líbil ten nápad s "malým" průzkumem, často vás také zajímaly výsledky a statistiky, které - nezlobte se na mě - dodám až dodatečně..

Chtěla bych vám opravdu od srdce poděkovat za takovou obří účast a také za všechny milé vzkazy a zprávy. Slibuji, že brzo se dočkáte nějaké další soutěže - nejspíš to bude Prázdninový hop, který pořádá Rodaw. A teď už konečně k výhercům - nebo spíš výherkyním?

Knižní poradna // 3

3. června 2012 v 23:39 | Káč |  Knižní poradna

Už třetí neděli se k Vám vracím s Knižní poradnou. Jsem hrozně ráda, že se tento projek uchytil a zájemců o doporučování jenom přibývá. Pro ty, co jsou tu poprvé, všechno to spočívá v tom, že zájemcům budu každou neděli doporučovat knížky, které by se jim mohly líbit. Kdo se chce dozvědět více, popřípadě také se zúčastnit, může se mrknout sem. Ale teď k dalším třem odvážlivcům, kteří se rozhodli to "prubnout".


Ebi Guetta, 14 let

Ebi mi moc nepomohla. Z vybraných žánrů zaškrtla skoro všechno a pak prozradila pouze to, že na Kinga si zatím netroufá. Proto jsem se rozhodla zuby nehty chytnout kombinace historický román a krimi. A právě tahle kombinace, to je jasný Vondruška. Asi nidko z Vás nebude mého oblíbeného spisovatele, Vlastimila Vondrušku, znát, ale to nevadí. Ve svém oboru je to opravdový mistr. Všechny knížky s prokurátorem Oldřichem z Chlumu a jeho nezbedným panošem Otou ze Zástřízlí opravdu miluju. A nesmím zapomenout ani na sérii pro děti s Fiorellou. Nevím, která z nich je nejlepší, tak si Ebi zkus vybrat podle obalu :) .. ale kdybych musela jednu jmenovat, bude to asi Znamení rožmberské růže.

lanet, 14 let

Tak koukám, že dneska tu máme samé čtrnáctky! Ale to vůbec nevadí, lanet prozradila, že miluje Vampýrskou akademii. No upřímně řečeno, vůbec se nedivím, hrozně chci, abych už měla po zkouškovém a mohla jsem dočíst poslední dva díly, ale zpátky k lanet. Když jsem projížděla žánry, které lanet čte, moje hned první myšlenka směřuje k Polibku pro Annu. Je to opravdu milá romantická knížka, která se líbí i takovým neromantickým duším jako jsem já. No vážně, za normálních okolností bych všechny slaďárny na způsob Polibku házela do popelnice a světe div se, já jsem Polibek přečetla a dokonce se mi i líbil! A to hodně.


Mishelle*, 14 let

A do třetice všech čtrnáctek, je tady Mishelle*. Má ráda trochu té romantiky a hororo-fantasy prvky nejsou vůbec na škodu. Z knížek by nám doporučila třeba Malé roztomilé lhářky, ale mrzí jí, že v ČR vyšly zatím jenom první tři díly. U Michelle jsem musela přemýšlet docela dlouho.. jezdila jsem očima po pokoji a hledala jsem inspiraci. A pak mi padnul zrak na na nočním stolku pohozenou knížku - Vampýrská akademie. Jak jsem na ní mohla zapomenout, před chvilkou jsem o ní přece mluvila. Takže, VA je pro každou holku jasná volba, vůbec nevadí, když nesnášíte Twilight. VA a Stmívání je každé o něčem jiném, kašlete na předsudky a určitě se do tohohle skvostu od Richelle Mead pusťte společně s Michelle.


Tak to je dnes ode mě všechno. Doufám, že jsem se těmhle čtrnáctkám trefila aspoň trošku do vkusu, i když nevím, Ebi mě za tuhle českou detektivku určitě ukamenuje. Také bych Vás chtěla upozornit, že následující tři týdny nebudu zrovna hýřit aktivitou, protože máme zkouškové a namísto v knížkách budu ležet ve skriptech z literatury, učebnici matiky a prezentacích ze zeměpisu a biologie. Také jsem si dnes objednala Tanec s draky a jak se znám, ten dostane před učením přednost. dneska jsem už vylosovala vítěze soutěže May, the Time of love, ale nějak nefunguje spojení foťák - PC, takže to budu řešit až zítra, nezlobte se. Tak pěkný učící týden, doufám, že toho nemáte na práci tolik jako já a snad se tu brzo zase potkáme :)


Koho by zajímalo, co bych mu doporučila, může si také vyplnit formulář.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ


Nemám žádné jméno

2. června 2012 v 21:20 | laurdes
• Autor: Dagmar Hilarová
• Originální název: Nemám žádné jméno
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: deník

Dagmar Hilarová byla česká básnířka a spisovatelka (1928-1996). Těžiště její práce bylo v tvorbě pro děti. Za svůj život publikovala přes 60 knih a přispívala do vice než 60ti časopisů. Málokdo ale ví, že jako malá strávila několik let v Terezínském koncentračním táboře. Kniha Nemám žádné jméno je soubor vzpomínek, zápisků, fotografií, básniček.. na toto období.

Bohužel, díky své důvěřivosti a částečně neznalosti holandského jazyka, přijala nabídku Miep Diekmannové, která projevila zájem vydat tyto její zápisky v Holandsku. Knihu ovšem vydala pod svým jménem. Tímto svým činem Miep Diekmann hrubě porušila Chartu PEN. Přesto, že jde o loupež rukopisu - byla této knize udělana již 3 významná ocenění. Konečně tedy po více než 30 letech, vychází autorské dílo Dagmar Hilarové v českém jazyce, jak si to vždy přála.