Mrazivý polibek

14. května 2012 v 1:24 | laurdes |  Richelle Mead
• Autor: Richelle Mead
• Originální název: Frostbite
• Série: Vampýrská akademie
• Díl: druhý
• Rok vydání: 2010
• Nakladatelství: Domino
• Žánr: upíři

Nejsou to ani dva dny, co jsem Vám představila první díl ze série Vampýrské akademie a už jsem tu s recenzí na jeho pokračování. Autorkou této povedené upírské ságy je americká spisovatelka Richelle Mead. Krom VA je známá i jinými knihami, a to především ze sérií Georgina Kincaid a Dark Swan.
Rose Hathawayová se topí v problémech. Její úžasný učitel Dimitrij jako by ji přehlížel, Mason ji naopak zavaluje milostnými návrhy, které ona nechce přijmout, a navíc na akademii zaútočili smrtonosní Strigojové! Škola je plná strážců, přijíždí dokonce i Rosina matka Janine. Nic z toho však nestačí, a tak se studenti i profesoři vydávají na vánoční prázdniny do Idaha, kde snad budou v bezpečí. V luxusním horském středisku mají všechno, na co si vzpomenou.


Chybí jen to nejdůležitější jistota, že je Strigojové nenajdou a nezničí. Tři studenti se proto vydávají zpět do akademie, aby se Strigoji svedli konečný a vítězný souboj. Když se to dozví Rose, vyrazí za nimi, aby jim pomohla. Nemá ale nejmenší tušení, že se ocitla v takovém nebezpečí, jaké si do té doby ani neuměla představit. A jediným jejím ochráncem je Christian...

Hned na začátku druhého dílu se Rose vydává s Dimitrijem za jedním z nejváženějších strážců, Arturem Shoenbergem, aby jí udělil hodnocení. Ale v domě chráněnců Arta naleznou krvavou spoušť - část královské rodiny Badicových společně se svými strážci byla povražděna. Krom toho, že tento fakt je sám o sobě hrůzný, mnohem horší je ale myšlenka, že Strigojové se sdružují do větších skupin a dokonce spolupracují i s lidmi.

Během celé knihy dochází k postupnému sbližování Rose a Masona, které vyvrcholí, když si Rose uvědomí, že nemůže být s někým, koho nemiluje celým svým srdcem. A už jsme tady. Dimitrij. To je vlastně asi největší důvod, proč celou sérii čtu. Protože Richelle Mead se dokáže bravurně vyžívat jak v pocitech Rose, ale především se jí podaří každou společnou scénu Rose a Dimitrije naplnit takovým tím pěkným elektrizováním.. no holky, řekněte mi, kdo neslyntá, když Dimitrij říká to svoje "Rozo.." :D

Ale to jsem se drobet odchílila od příběhu.. velká část Morojského společenství se rozhodne strávit vánoční prázdniny v luxusním lyžařském středisku. Právě zde se Rose poprvé setkává s Adrianem, nafoukaným prasynovcem královny Taťány. Během tohoto pobytu dojde k dalšímu útoku na královské a Mason, Mia a Eddie se vydávají na bláhový lov Strigojů.

V minulé recenzi jsem Vám představila mojí vyvolenou šestici adeptů na hlavní role, ale pár dalších Vám ještě dlužím.

Adrian Ivashkov - Chace Crawford

Kdo by dokázal zahrát líp tohohle "vodrzlého a věčně v lihu naloženého" Adriana? Já si myslím, že texaský herec Chace Crawford, by to zvládl na jedničku. On totiž sám o sobě trošku vypadá na debila, ale na pořádně pěknýho debila. Což mě drobet rozčiluje, protože jsem neochvějným zastáncem vztahu Rose & Dimitrij.

Mia Rinaldi - Annasophia Robb

Na roli té "malé" mršky bývá často nominována Ashley Benson. Vzhledem k tomu, že jakmile vidím Ashley, vybavím si jí jako Hannu z PLL, mlaďounká americká herečka Annasophia Robb by se mi na Miinu roli hodila mnohem víc. Jako Mia se mi líbí i díky tomu, že je hodně podobná Elisabeth Harnois, kterou jsem vybrala na postavu Lissy, což by jenom okořenilo trojúhelník Mia & Lissa & Aaron.
Eddie Castile - Josh Hutcherson

Já vím, že Josh má teďko tak trochu nesmazatelnou nálepku Peety z HG. Ale Peeta je zamilovanej blonďáček, tak proč by si Josh nemohl zahrát později.. "poněkud zdrogovanýho" nejlepšího kamaráda Masona? Mě by se do týhle role určitě líbil, nejen ve dvojce, ale především ve trojce, kdy by se staral o Lissu.Mason Ashford - ???

Abych se přiznala, s Masonem si lámu hlavu už pěkně dlouho. Spoustu lidí navrhuje Ruperta Grinta, ale to je totální nesmysl. Další adept je třeba William Moseley, ale ten pro mě zůstane navždy Petrem z Narnie. Mě osobně by se tam třeba líbil Matt Roerig, ale ten už je zabrán Upířima Deníkama a dva upírský náměty do sebe? Kdepak, to by nešlo. Pokud máte někdo nějakej nápad, sem s ním!


Kvalit série se postupně zvyšuje /což můžu docela dobře posoudit, protože mám už přečtený i 4. díl/. Vlastně bych řekla, že Richelle Mead se podařilo udělat z obyčejného upírského příběhu něco neobyčejného. Má zajímavý způsob vypravování, který dělá knížky příjemně čitelnými a dokáže okořenit některé části tak, že prostě a jednoduše chcete číst dál a dál. Myslím, že nejsem první, kdo hltá každý díl takovou rychlostí. Já nevím jak je to u Vás, ale mě hrozně zajímá, jak to všechno dopadne!

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží kniha Mrazivý polibek?

*
**
***
****
*****

Komentáře

1 DominikaCouf DominikaCouf | 15. září 2012 v 14:45 | Reagovat

Dvojku jsem četla nedávno a oproti jedničce jsem byla unešená novými postavami a prostředím. ikdyž jsem podle kamarádčiných vyprávení očekávala, že Adrian bude více neodolatelný. ale i tak pěkné pokračování :)
líbí se mi doplnění postav, na závěr bych možná přidala jmenovitě zmínku o dalším díle ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.