Jarní dumání // knihomolství

28. května 2012 v 21:09 | Káč |  Jarní dumání

Minulý týden jsem se dumání tak nějak vyhnula, protože nebyl čas. Ale jaro nám končí a s koncem jara nám přichází ruku v ruce i konec Jarního dumání, které pořádá Syki. Posledním tématem, nad kterým můžeme dumat, je velice široký pojem - Knihomolství.

Jak už jsem řekla, knihomolství je velice široký pojem, je na každém z nás, co si pod tím představí. Osobně, když se řekne knihomol, vybavím si sebe. Já vím, že sebechvála smrdí, ale neznám moc lidí, kteří by četli a milovali knížky víc než já. Vlastně doma jsem podporovaná jenom babičkou, která je češtinářka a ke knížkám má také velice blízký vztah. Nechci tím říct, že rodičům nebo ségře vadí, že čtu, ale myslím, že hodně z vás zná ty kyselé obličeje, když si přitáhnete domů tři nové knížky a hned na vás rodiče vylítnou se slovy: "Proboha, to si někdy nemůžeš koupit něco užitečnějšího?"


Ale maminko, pochop, že nic užitečnějšího neexistuje. Knihy jsou plné vědomostí, vzdělávají nás, vychovávají, dávají nám idoly, které můžeme milovat, postavy, s kterými se můžeme ztotožňovat. Poskytují nám únik od reality. Abych řekla pravdu, knížky tu pro mě byly, když nikdo jiný ne. Ježiši, nechápejte to tak, že jsem nějaký zanedbávaný dítě! Ale když mi nebylo zrovna nejlépe, mnohem lepší než utírání slziček od maminky bylo čtení Harryho. Mého milovaného Harryho. Omlouvám se, ale asi nadosmrti budu vyznavač náboženství jménem JKR.. protože tolik lásky, oddanosti, radosti, kouzelnosti, přátelství, odvahy, věrnosti, pohádkovosti i životních zkušeností zároveň.. to už žádný spisovatel nepřekoná.

Dalším ve svém žánru nepřekonatelným autorem je pro mě bezesporu George Martin. Jeho Píseň ledu a ohně je pro mě něco, co mě opravdu asi nikdy nepřestane fascinovat. Obdivuju tu jeho promyšlenost, promakanost. Všechny postavy jsou ohromně realistické, žádné zbytečné popisování jejich vlastností, proč taky? - Můžeme je přece vidět v akci. Jejich charakteristika vychází z toho, jak se chovají. A taky, že se v průběhu celé série pekelně mění. Kdo by řekl, že z té malé ustrašené Dany se stane Daenerys, první svého jména, khaleesi Dothraků, zvaná Daenerys za bouře zrozená, nespálená, matka draků? Už zase tady blekotám o úžasnosti Hry o trůny, ale těm, co to nechápou, můžu vzkázat jediné - Přečtěte si to! HNED!

A když už jsem u těch fantasy velikánů, pozadu nesmí zůstat ani geniální John Ronald Reuel Tolkien. Jeho Středozem se stala pro mě druhým domovem, Aragorn symbolem ušlechtilosti a morální zdatnosti, Frodo mě naučil vytrvalosti, Legolas a Gimli mě vždycky dokázali svým špičkováním vykouzlit úsměv na tváři a Arwen ukázala, že "láska hory přenáší". Jestli tu je nějaký zastydlý puberťák, který si myslí, že fantasy žánr je takový magořina, která se hodí jenom pro cvoky, dobrovolně se přihlaste, ať váš můžu zmlátit, protože takovéhle tvrzení.. to opravdu svědčí o vyspělosti ducha.

Když jsem začínala psát, vůbec jsem nevěděla, o čem budu psát. Ale když jde o knížky, myšlenky mi zběsile běhají všemi směry a nevím, co Vám povědět dřív. Úplně mě z toho hřeje u srdíčka, když můžu myslet na ty skvosty literatury. A vlastně, když už jsem u skvostů literatury, co takhle zmínit něco, co považují za skvost i naše češtinářky? Myslím, že to jednoznačně vyhrává Pýcha a Předsudek.

Austenové se podařilo stvořit něco neuvěřitelného. Kdo by byl řekl, že dnešní mládež bude ujíždět na /bez jednoho roku/ dvě stě let staré knize? A věřte mi, Pýcha a Předsudek je něco, co opravdu "frčí". V Hopu se toto klasické romantické dílko stalo naprosto nejdoporučovanější knihou. I mezi mými naprosto negramotnými spolužáky je Pýcha a Předsudek vysoce ceněná - a to už je co říct.

Hrozně ráda bych se zmínila nejmíň o stovce dalších knih, ale tady pro to není prostor. Jako vždycky jsem se hodně dostala od tématu, ale to už souvisí s tím mým knihomolstvím :) .. a tak si jen dovolím jednu odpověd na závěr - Kdo je pro Vás knihomol? Pro mě je knihomol každý, kdo dokáže o knihách mluvit s takovou láskou a nábožnou úctou jako já :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Gabriel Decay Gabriel Decay | Web | 29. května 2012 v 12:02 | Reagovat

prostě jsi další Tolkienovský blázen :D

2 kirma-lee kirma-lee | Web | 29. května 2012 v 16:15 | Reagovat

Většinou spíš zůstávám u Harryho Pottera, ty knížky mě zaujaly okamžitě xD Tolkiena jsem ještě vůbec nečetla a asi bych měla začít...ostuda, když znám Pána Prstenů jenom jako film xD Já miluju tu vůni stránek čerstvě koupené knihy... anebo knihy, která má prostě to originální kouzlo, čtu si ji znovu a znovu.... miluju knihy.

3 discount wedding gowns discount wedding gowns | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 1:56 | Reagovat

You certainly deserve a round of applause for your post and more specifically, your blog in general. Very high quality material.
http://www.cardresses.com/special-occasions.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.