Inheritance

22. května 2012 v 21:29 | laurdes |  Christopher Paolini
• Autor: Christopher Paolini
• Originální název: Inheritance, Book Four
• Série: Odkaz Dračích Jezdců
• Díl: čtvrtý
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: fantasy

Trvalo to 8 let než jsme se dočkali závěrečného dílu velice povedené ságy Inheritance cycle. Autorem je mladičký Christopher Paolini, o kterém musel každý už určitě slyšet. Paolini se narodil v roce 1983 v Jižní Kalifornii a vzhledem k tomu, že jeho rodiče vlastnili malé nakladatelství, měl perfektní příležitost ukázat své rukopisy světu a tak se i stalo.


Není tomu tak dávno, co byl Dračí jezdec Eragon obyčejným chudým farmářským chlapcem a jeho dračice Safira pouhým modrým kamenem v lese. Nyní právě na nich závisí osud celé civilizace! Dlouhé měsíce výcviku a bojů přinesly mnohá vítězství a naději, ale také srdcervoucí ztrátu. A ta nejtěžší bitva je přitom teprve čeká: musí se postavit samotnému Galbatorixovi. Aby zvítězili, potřebují být neskutečně silní a odvážní. Pokud to nedokážou oni, neporazí Galbatorixe nikdo. Druhá šance neexistuje. Jezdec a jeho drak došli dál, než se odvážil kdokoli jiný. Ale podaří se jim porazit samotného krále zla a obnovit v Alagaësii spravedlnost? A pokud ano, co budou muset obětovat?

V podstatě od začátku prvního dílu, kdy byl nastíněn hlavní problém, bylo všem jasné, jak sága dopadne. Z obyčejného vesnického chlapce se stane Jezdec, který si ale zachová mnoho se svých dobrých vlastnosti, bude nechutně spravedlivý a rozumný.. no a nakonec zbaví všechny Galbatorixe.


Je to takové jednoduché schéma, podobné mnoha dalším, ale i tak to může fungovat. Příjemné postavy, sem tam nějaký ten zvrat, který jste opravdu nečekali, s tim se dá už pracovat. A Paolini z toho vytřískal co se dalo. Mám takový pocit, že se drobet zvráceně vyžívá v prodlužování a hrozným rozpitváváním věcí, který to vlastně ani nepotřebujou, ale to teď řešit nechci, na to jsem si stěžovala už dříve.


Co říct o knížce Inheritance? Myslím, že je to důstojné zakončení, které udělá radost skalním příznivcům Paoliniho stylu psaní. Já jako pokaždé mám nějaké výtky o délce a nudnosti některých pasáží, ale už jsem se dostala z fáze, kdy jsem Paoliniho kritizovala do fáze, kdy Paoliniho respektuju a beru to jako jeden z charakteristických rysů celého jeho díla.

Hodně jsem doufala, že kromě toho, co se dalo odhadnout, že v knize bude, narazím i na nějaké detaily, které mi potěší. Ale jo, pár by jich bylo. Na druhou stranu, porovnání těch pár detailíků a skoro 700 stránek je žalostné.

Ale teď už k tomu, co se mi opravdu líbilo - SPOILER - Hodně bych chtěla vypíchnout vztah Murtagh & Nasuada. Ze začátku mi to přišlo drobíček nesmyslné, ale pak jsem si nějak zvykla.. co zvykla, úplně jsem se do těch dvou zbláznila. O to víc mě mrzí, jak to všechno dopadlo. Tak rozumně. To se sakra nemohli chovat aspoň trošku spontánně? To nemohl Murtagh zůstat s Nasuadou? To musel zdrhnout? Já vím, že to asi bylo nejjednodušší řešení, ale stejně. Nejjednodušší řešení neznamená to nejlepší.

Pak mě potěšilo, že Paolini je detailista úplně ve všem. Uzavřel příběh a nezapomněl na žádné restíky z předchozích dílů. Znovu se setkáme se Slounem, stromem Menoa, Eragon vymyslí jak zajistit mír mezi Urgaly. Jsou to takové drobnosti, které kdyby tam nebyly, tak bych byla tak vytočená, že bych milému Paolinimu snad poslala výhružný dopis.

A třetí potěšující věc, že dalším Jezdcem se stala Arya. Mám tu holku setsakramentsky ráda a bude z ní skvělá Dröttning a ještě lepší Shur'tugal. Ale kdybych si měla z těchto dvou titulů vybrat, neváhala bych, a poslala bych jí s Eragonem trénovat draky. Kralování mohla přenechat jiným. Vlastně si myslí, že přesně to je to, co by chtěla. - KONEC SPOILERU

K překladu nemám asi žádné výtky, čte se poměrně dobře. Akorát vlastně.. teď si vzpomínám.. kdopak si to tak hrozně oblíbil slovo kakofonie a cpal ho všude, kde se dal /a bohužel i nedalo/? Určitě šlo tohle nepěkný slovíčko minimálně v několika případech nahradit češtější verzí "nelibozvučnost" nebo nějakým opisem.

Tak když to po sobě čtu, zase jsem Paolinimu nic neodpustila. Ale znáte mě, jsem pichňa a málokdo se mi 100% zavděčí. Závěrečný díl vůbec nezklamal, je vidět že Paolini se pěkně vypsal. Do budoucího života mu přeju hodně štěstí a mám jednu radu - do dalšího dílu Eragona se nepouštěj, ale co takhle osvětlit nám příběh Angely, tajuplné bylinkářky?

Ještě bych chtěla podotknout, že grafická spolupráce s Isabel Warren-Lynch byla opravdu povedený tah. Obálky jsou opravdu povedené, ale stejně si neospustím takový závěrečný rýpanec. Moc se mi líbí fanouškovská verze obálky - jiná koncepce draka, fialová barva a uhrančivý název Eldunarí. Ale ne, nemůžeme mít všechno.

Eragonovi se dostalo opravdu důstojného zakončení, které je pěkně detailisticky promyšlené, Paolini na nic nezapomněl. Celý cyklus dává logicky smysl, nesetkáme se s žádným zásadním "deus ex machina" a všechno dopadne takovým milým happy endem. Proto dávám knížce 4 hvězdičky. Pokud jste ještě nečetli, určitě to koukejte napravit, protože tento příjemný fantasy kousek by vám neměl uniknout! A co dodat? Budeš mi chybět, Eragone.

Sé onr sverdar sitja hvass.
Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si jí objednat na jejich internetových stránkách.

POZOR: U té ankety má být od druhé odpovědi "Co se vám nelíbilo." - Nějak jsem to zmatlala a teď už s tím nejde dělat nic jiného, než celou anketu vymazat a to mi přijde škoda.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Gabriel Decay Gabriel Decay | Web | 22. května 2012 v 12:32 | Reagovat

na tohle se opravdu strašně těším

2 Gabriel Decay Gabriel Decay | Web | 22. května 2012 v 12:39 | Reagovat

tak to ti děkuji za info..to vůbec nevím, ale v knihovně se na mě dostane řada tak za 3 měsíce :(

3 Kristen Kristen | Web | 22. května 2012 v 20:12 | Reagovat

Nu, sice jsem knihu nečetla, ale spoiler jsem si přečetla a to mě na knihu docela nalákalo, takže se asi nebudu tolik bát se na ni o prázdninách přece jenom mrknout. :D

4 Anita Anita | Web | 22. května 2012 v 21:39 | Reagovat

Ja už túto knihu konečne vlastním a čoskoro sa do nej pustím :)

5 Fay Fay | 28. května 2012 v 17:58 | Reagovat

Hm, takže Murthag žije... čtu teprve dvojku, a jeho domnělá smrt na začátku se mi moc nelíbila, mám ho ráda. Říkala jsem si ale, že určitě není mrtvý a taky že to byla dvojčata, kdo zradil, když tak záhadně zmizela, údajně unesena. Myslím, že někdo jako oni by se před urgaly dokázal ubránit. Spíš dvojčata pomohly zabít Ažihadovu ochranku.. ale to se snad všechno dozvím. Na poslední díl se rozhodně těším, i když jsem si přečetla spoiler... poslední dobou zjišťuji, že pokud ve spoileru není nic, co mě opravdu hodně překvapí, tak mi to ani nevadí číst :).

6 Storycollector Storycollector | 13. září 2012 v 9:18 | Reagovat

Ehm, v seznamu recenzí máš uvedeno, že je Inheritance třetí díl, přestože je to díl čtvrtý.
Už si ten díl vážně musím přečíst. A já chci předchozí knihy se mi líbily, jen musím mít tu správnou náladu.

7 Suzanne Suzanne | 13. září 2012 v 18:27 | Reagovat

Takže - jak to dopadlo s Murtagem a Nasuadou mi až tak nevadilo, přece jenom tam nemohl zůstat, když byl takovou dobu zlý. Taky se mi moc líbili ty detaily jak si psala, opravdu na nic nezapomněl a na konci se mi taky líbilo jak se zachoval Eragon ohledně jména star. jazyka ;-) Jinak jediné co mi trošku vadilo byl ten konec - ani tam nebylo popsané kam nakonec dojeli prostě nic :-P taky s ním mohla Arya zůstat... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.