Hostina pro vrány

9. května 2012 v 22:20 | laurdes |  George Raymond Richard Martin
• Autor: George Raymond R. Martin
• Originální název: Feast for Crows
• Série: Píseň ledu a ohně
• Díl: čtvrtý
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: Talpress
• Žánr: středověký román s prvky fantasy

George Martina ode mne již určitě znáte, protože jsem jeho sérií, která se jmenuje Píseň ledu a ohně, tak trochu posedlá. Protože jsem slyšela, že prvotní překlad Hostiny není nic moc, tak jsem si počkala na 31.dubna.. a myslím, že se to vyplatilo :)

Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá... Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný "Železný trůn", ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe...

Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí - ale jen pár jich nakonec přežije.

Ve čtvrtém pokračování této geniální série se nesetkáme se všemi našimi starými dobrými postavami, ale naopak s velkým množstvím nových, které tak nějak postupně vstoupili do celého příběhu. Na oblíbené trio - Tyrion, Daenerys, Jon - si musíme počkat do Tance s vlky, zato si hojně užijeme rodu Greyjoyů, Brienne, dvojice Cersei a Jamie /, které jsem si nakonec opravdu oblíbila/ .. a také /zatím přeživších/ sester Starkových.

Jak už jsem tedy řekla, kritériem pro rozdělení knihy se nestala časová posloupnost, ale geografická poloha popisovaných událostí. Zatímco problémy Severu a růst obnoveného vlivu rodu Targaryenů daleko na východě zůstaly odloženy až na připravovaný Tanec s draky, soustředí se Hostina pro vrány na část Západozemí ležící jižně od Šíje a na Železné ostrovy.

Vrátila bych se ještě k obálce, která se mi koncepčně líbí. Zelená vypadá magicky, na poličce se vyjímá. Ale když jsem zjistila, že ty dvě osůbky jsou Cersei a Jamie, málem jsem spolkla rovnátka. Hrozně dlouho jsem si myslela, že je to Mellisandra, ovšem nechápala jsem, proč se objevuje na obálce čtvrtého dílu, kde o ní neni žádná zmínka. Na to, že obálka byla schválena samotným mistrem, jsem docela v šoku. Cersei i Jaime mají být krásní a hrdí a v Lannisterském purpuru /případně Jaime v bílém/. Vypadají tak hrozně zašle, že se mi z toho chce brečet..

Ale teď už k obsahu. Je to drobet jako na houpačce. Nudné pasáže střídají ty absolutně geniální. Dění na Železných ostrovech jsem skoro přeskakovala, zato Cerseinino poněkud nešťastné intrikaření.. a "změněný" Jamie.. to bylo to pravé ořechové. Konec Sansiny poslední kapitoly mi vzal dech, naopak úplně poslední kapitola celé knihy, Samova, nebyla plnohodnotnou tečkou na závěr.

Nechci vás nějak zrazovat, Hostina se i přes to všechno, na co si stěžuju, vysoce drží nad průměrem dnešní fantasy literatury. Spíše než jako samostatnou knihu bych ji vnímala jako součást série, takový mezičlánek před Tancem. Když už mluvím o tanci, musím se pochlubit. Přivezla jsem si ho z Anglie a už jsem se pustila do čtení originálu. Není to zrovna nejlehčí úkol, ale úspěšně jsem už zdolala první kapitoly, které mi plně vynahrazují celou Hostinu. Pro českého čtenáře vyjde páté pokračování Písně ledu a ohně zhruba za tři týdny - 31.5. 2012.

Co se překladu týče, druhé vydání bylo určitě mnohem lepší než to první. Příšerné počešťování jmen lezlo na nervy snad úplně každému, a co jsem tak pochytila, našlo se tam také mnoho překladatelských oříšků, se kterými si nakladatelství Tallpres neporadilo úplně nejlépe.

Jak už jsem řekla, druhé vydání na tom ale bylo lépe, ale bezchybné nebylo. Docela jsem se podivila, když v kapitole o Sanse/Alayne je dívka oslovena jako Arya. Krom toho se v knize objevilo pár překlepů a neobratných vyjádření. Ale já nejsem žádný velký šťoural, abych četla originál a kontrolovala každou větu, takže podrobnější informace vám už bohužel neposkytnu.

Hostina je takový čtenářsky nevděčný mezičlánek, bez kterého by Píseň ledu a ohně nebyla. Zajímavé je, že zde mělo být po Bouři následujících zhruba pět let. Fakticky bych děj knihy odhadovala na necelý rok, takže o Martinových prohlášení, že celá série nepřekročí sedm knih, si udělejte představu sami. Já bych se za malé prodloužení nezlobila, ale doufám, že série bude ukončena v pravý čas. Knize dávám 4 hvězdičky, plné hodnocení si schovávám pro Tanec.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží kniha Hostina pro vrány?

*
**
***
****
*****

Komentáře

1 Fay Fay | 10. května 2012 v 17:47 | Reagovat

Pořád jsem se nedostala k Bouři mečů, protože mi chybí druhá kniha, ale Hostinu si rozhodně pořídím, hned jak budou penízky a jak se znám, přečtu ji první volný víkend celou :). Zatím na ni můžu dělat oči jen ve čtečce. Jen mě mrzí, že tam nebudou John a Daenerys...

2 Vexa Vexa | Web | 13. září 2012 v 23:59 | Reagovat

Zatím jsem s četbou u Střetu králů, ale postupně se doufám prokoušu až k Hostině a dál k Tanci. :) Čítám různě po netu, že Hostina, jak píšeš, je jen mezičlánek a po Bouři mečů se jedná opravdu o stojatou vodu, ale POV mají i tak zajímavé postavy, takže se těším, ságu mám strašně moc ráda. :) Na obálce bych vážně nečekala tuhle dvojici a upřímně ta zelená se mi líbí, ale Cersei už moc ne. Pobavil mě obrázek pod recenzí, je přesný! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.