Divergence

19. května 2012 v 20:50 | laurdes |  Veronica Roth
• Autor: Veronica Roth
• Originální název: Divergent
• Série: Divergent
• Díl: první
• Rok vydání: 2012
• Nakladatelství: CooBoo
• Žánr: dystopie


Ano, dámy a pánové, je to tady. I já se ode dneška řadím k hrdým čtenářům fenoménu se jménem Divergence. Proč používám výraz fenomén? To je poměrně prosté. Knížce se dostalo ohromného uznání v celém světě, dokonce byla zvolena uživateli portálu goodreads nejoblíbenější knížkou minulého roku.

Knížku napsala 23 letá sympatická slečna, která se jmenuje Veronica Roth. Narodila se v Chicagu a právě do této zeměpisné polohy umístila děj své první knihy. I když časově jsme se šoupli drobet do budoucnosti. Veronica se psaní věnuje už od svých dvanácti let, ale poprvé se veřejnosti představila právě s prvním dílem série Divergence.

Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat.

Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka - úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.Protože o Divergenci každý blogger mluví, píše a bezpochyby i přemýšlí, pochopitelně i já jsem se moc těšila, až se mi tento klenot dostane do ruky. Bohužel nejsem žádný anglický génius - né natolik, abych si knížku nerušeně mohla přečíst v originále a tak jsem si musela počkat, až bude přeložena do naší rodné češtinky.

Ráda se nechávám od knih překvapit, takže jsem se zdržela čtení všech možných recenzí, názorů, spoilerů, synopsí a vlastně čehokoliv, co by mě mohlo nějak ovlivnit. Nechtěla jsem se být zklamaná. Takže, abych to uvedla na pravou míru, před přečtením jsem pracovala s těmito informacemi - dystopické Chicago, mladá spisovatelka, geniální obálka, již zmiňovaná anketa na goodreads a taky naprostá divergenční posedlost Syki. To je poměrně slušný začátek, nemyslíte? Takže pochopitelně, očekávání vysoká. Hned jak jsem knížku dočetla, řikala jsem si - "To je všechno?! Tolik povyku pro nic?!" .. ale čím větší odstup mezi přečtením knihy je, tím víc si uvědomuji její geniálnost. Možná je chyba, že píšu recenzi už dneska a ne zpětně, ale nemůžu si pomoct. Ta knížka prostě upoutá. Jenom jsem ze začátku nevěděla, jestli se mi ten způsob upoutání vlastně líbil.

Hlavní hrdinka je malá blondýnka Beatrice, která se po pár stránkách tak nějak přejmenuje na Tris. Upřímně řečeno, jméno Tris se mi k ní hodí mnohem víc. Tris žije ve společnosti, která je rozdělená na 5 frakcí. Každá frakce má svoje význačné vlastnosti a v 16 letech se mladí lidé musí rozhodnout, které frakci upíší svůj život.. Ale houby, já Vám nebudu už nic prozrazovat, přečtěte si to pěkně sami.


Mírumilovnost - Upřímnost - Sečtělost - Neohroženost - Odevzdanost

Ale u frakcí se ještě zastavím. Autorka z tohoto nápadu vytěžila opravdu maximum. Nenašla jsem žádnou doočíbijící nelogičnost, moc se mi líbí, že závěrečné testy jsou přesně uzpůsobeny charakteru frakce. Ale otázkou zůstává - Může takováto společnost fungovat? Už od začátku je mi jasné, že ne. Proč, když chci být upřímná, nemůžu už být odvážná? Proč se na přeběhlíky kouká tak skrz prsty? Ale myslím, že úplně nejčastějš napadá čtenáře otázka - Do jaké frakce se vlastně hodím já? Ano, i já si takovou položila.

Odevzdanost? .. tak tu jsem vyloučila hned na začátku. Já a vařit bezdomovcům? Nekoukat se do zrcadla? Nemyslím si, že jsem sobecká, ale nic se nemá přehánět, ani nesobeckost.Sečtělost? .. nemám problémy s učením, když mě něco zaujme, nic mě nezastaví a jsem fanaticky posedlá zjišťováním dalších a dalších informací. Ale stačilo by to? Nemyslím si..Upřímnost? .. upřímná jsem až za hrob. Ale to, že nelžu.. a každýmu řeknu to, co si myslím, neznamená, že jsem ochotná dělit se se světem o svá největší tajemství.Mírumilovnost? .. kdepak. Né, že bych byla nějaký zabiják, to ani v nejmenším. Ale na druhou stranu, když mě něco napruží, tak se neznám, to pak padaj hlavy!Neohroženost? .. nemyslím si, že jsem nějak extrémně odvážná. Ale svojí povahou bych se tam asi hodila nejvíce. Ta nespoutanost, to je něco, co mám v sobě - stejně jako Tris. Na druhou stranu, byla bych schopná bojovat s přáteli? Mohla bych někomu ublížit, jenom abych si vydobyla své místo ve společnosti?

Omlouvám se, že si tu tak vylívám srdíčko, ale kde jinde je na to místo? Aspoň je vidět, že ta knížka má v sobě něco, o čem se musí přemýšlet. Něco, co vás donutí pokračovat ve čtení i druhým dílem. Něco, co prostě některým knihám chybí a právě z toho důvodu vy ty knihy odkládáte nedočtené zase zpátky na poličku.


A ještě něco musím vypíchnout. Strach. Kolik knížek o strachu jste četli? No já si neuvědomuju žádnou. A nemělo by se o našem strachu mluvit víc? Neměli bychom se snažit ovládat své tělo i v panických situacích? Víme doopravdy, čeho se bojíme? Mě by třeba hrozně moc zajímalo, jak bych dopadla krajině strachu. Čeho všeho se bojím? Dokázala bych se ovládnout? Já vím, moc otázek najednou. A už je to tady zase, ta knížka má prostě v sobě to mé zbožně uctívané "něco".

Divergence bývá často srovnávána s Hunger Games, což je poměrně pochopitelné. Dá se zde najít spoustu společných rysů - dystopie, hlavní hrdinka, rozdělení společnosti, částečně "vymílání mozků". Ale na druhou stranu, buďme spravedliví. Všechno ostatní je naprosto jedinečné.


Moc se mi také líbilo, že spoustu vyřčených vět má svou hlubokou myšlenku. No fakt, zkuste si Divergenci otevřít na kterékoliv stránce, tak jako tak tam najdete nějaké to životní moudro.

Překlad si musím hodně pochválit, protože už jenom česká verze názvů frakcí.. to musel být opravdu oříšek. A nebo oslovení Škrobe, to mě uvádí úplně do transu. Neříkám to často, ale překlad se opravdu povedl, paní překladatelce tleskám, odvedla parádní práci.

Ještě včera jsem knížce dala na goodreads 4 hvězdičky. Ale nějak se mi to rozleželo v hlavě. Jestliže jsem dala Hunger Games o hvězdu víc, co jsem to za člověka? Takže se opravuji a dávám knížce 5 hvězdiček. Myslím, že můj včerejší názor vyplynul z toho, že jsem od knihy očekávala příliš. A možná také proto, že mi chvíli trvá než mi všechno dojde v plném rozsahu. Zatímco ze začátku sledujeme poměrně dějově jednoduchou linii Trisina života, v pozadí se odehrává něco víc. Autorka má hlubokou myšlenku, která by měla být patřičně oceněna.


Ráda bych poděkovala nakladatelství CooBoo, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si jí objednat na jejich internetových stránkách.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Která frakce by pro Vás byla ta pravá? - Neptám se, kam byste chtěli, protože "božská Tris", ptám se, kde byste se mohli patřičně uchytit, kde byste mohli nechat vyplout na povrch své vlastnosti, kde byste nežili v přetvářce a mohli být šťastní!

Odevzdanost
Upřímnost
Mírumilovnost
Sečtělost
Neohroženost
Divergence

Komentáře

1 Faith Faith | Web | 20. května 2012 v 21:57 | Reagovat

neviem prečo, ale pripadá mi to trochu ako Hunger games.....:D :D

2 nel-ly nel-ly | Web | 1. června 2012 v 13:33 | Reagovat

[1]: podoba tam je, ale to je tou dystopií a mladou hrdinkou
osobně jen enchápu, proč jí muselo být šesnáct, když už jí mohlo být rovnou osmnáct a dělat to důležité rozhodutí - asi aby to bylo co nejvíc pro maldé
no, zrovna jsem dočetla, trvalo mi to kus noci a kus dopoledne (kdy jsem se měla učit, sakra :D) a s recenzí naprosto souhlasím

3 Rodaw Rodaw | Web | 5. června 2012 v 17:42 | Reagovat

Tuto knížku mám moc ráda. Opravdu skvělá dystopie :-)

4 GiraffeAndy GiraffeAndy | E-mail | Web | 2. září 2012 v 22:39 | Reagovat

Skvělá recenze, mě Divergence taky překvapila svojí hloubkou, vážně jsem ještě o žádné jiné knížce nepřemýšlela tolik jako o Divergenci. Je tam mnoho opravdu zajímavých myšlenek a situací. Dějově jsem se možná párkrát u něčeho pozastavila, ale je to tak geniálně a poutavě napsané, že nad detaily člověk přimouří oči. Určitě si Divergenci někdy přečtu znovu. Pro mě je to hodně inspirativní kniha a jsem hodně zvědavá na Rezistenci, snad nezklame! =)

5 Iva Iva | 13. září 2012 v 12:06 | Reagovat

Milujem túto knihu. Milujem Štvorku. Nemôžem sa dočkať pokračovania. Prečítať Divergenciu mi netrvalo ani deň. Veľmi sa mi páčili časti s Triss a Štvorkou. Keby som mala seba zaradiť do nejakej frakcie bola by to jednoznačne Neohrozenosť :)

6 Terra Terra | 13. září 2012 v 12:22 | Reagovat

Skvělé, skvělé a zase jenom skvělé! Nemůžu se dočkat druhého dílu. Suprová recenze.

7 Evk Evk | 13. září 2012 v 12:28 | Reagovat

Já se přinám, že mě to až tak nepohltilo. Uvítala bych, kdyby se v dalším díle více vysvětlovalo. Ale vztah Čtyřky a Triss má určitě něco do sebe.

8 moira moira | Web | 14. září 2012 v 20:24 | Reagovat

I když jsem se nad knihou dodatečně zamyslela a snažila se hledat něco hlubšího, nenašla jsme to. Kniha pro mě prostě byla zklamáním. :( Ale chápu, proč si našla tolik zastánců, dobře se čte a je o něčem, co je vlastně nové a neotřelé. x))

9 Delly Delly | Web | 7. října 2012 v 13:34 | Reagovat

Divergenci mám už nějaký ten pátek doma, ale pořád se do ne a ne pustit. Možná je  to tím, jak ji všichni chválí a říkají, jak je úžasná a skvělá. Takže od ní samozřejmě očekávám strašně moc. Rozhodně jsem neměla číst všechny ty pochvalné recenze :D Ale snad se do ní už brzy pustím a bude se mi líbit. (Ale ze stejného důvodu jsem se zatím ještě nedokázala dokopat k Hunger games a Vampýrské akademii.)

10 nel-ly nel-ly | Web | 27. února 2013 v 1:27 | Reagovat

Popravdě ten "fenomén" nechápu, dystopií je moc a většina je mnohem lepší a bez logických vad, některé z nich jsou opravdu bolestné, než Divergence
plus by autor dystopie měl umět vysvětlit, proč se dostala společnost až tak daleko (a to tady autorka neudělala, i když je to asi dobře, protože v pravé sci-fi by se pravděpodobně ztratila)

problém jsem měla i s hlavní hrdinkou... na konci její chování, hoavně na konci, bylo nejen zmatené, chvílema hloupé, ale hlavně strašně necitelné na někoho, kdo má působit na čtenáře...

Divergence se čte krásně, to ano, ale to dneska každá YA psaná ich-formou a podle mě je to naprostý průměr

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.