Síla vzdoru

12. dubna 2012 v 20:39 | laurdes |  Suzanne Collins
• Autor: Suzanne Collins
• Originální název: Mockinjag
• Série: Hunger Games
• Díl: třetí
• Rok vydání: 2011
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: dystopie

Bledě modrou knížku, která mi chtě nechtě symbolizuje volnost, jsem přečetla asi nejrychleji ze všech tří dílů Hunger Games. A nevím, čím to bylo, ale připadala jsem si jako v transu, když jsem četla. A na konci jsem nemohla uvěřit tomu, že je to konec. Ano, takhle na mě Hunger Games působí, úplně mě dokážou vyvést z rovnováhy.


Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být. Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí - s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce - reprodrozdem - bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.

Kniha začíná poměrně jednoduše a nezáživně, Katniss je ve 13. Kraji bez Peety, kterého vězní Kapitol. Následují další a další události, které člověka nutí zamyslet se nad tím, kdo by byl pro Katniss lepší volba. Hurikán nebo Peeta? Na začátku série jsem fandila Hurikánovi. Přišel mi mnohem dospělejší než Peeta. Ale teď? Sorry, Hurikáne, ale u mě sis to totálně podělal.

*SPOILER* A nikdy ti nezapomenu, že vlastně kvůli tobě a těm pitomým bombám je moje milovaná Prim mrtvá! Choval si se jako fanatik, už při vysvobozování těch lidí z Ořechu! A Prim! Prim.. malá sladká Prim, která konečně dostala v posledním díle víc prostoru, která vyrostla z malé holčičky a měla se stát doktorkou. Která mi tolik připomíná ségru. To ti prostě neodpustím.. *KONEC SPOILERU*

Ještě bych asi měla podotknout, že drastičnost knížek se úměrně zvyšuje. V prvním díle nám umře pár postav, které pomalu ani neznáme /vyjma Routy/. V druhém to odnese Dratkie a pár dalších splátců, které si stihneme oblíbit - a pak především Cinna. A ve třetím? Z toho obrovského úmrtního listu se mi chce bulet.


Upřímně řečeno, nevím, co říct. Hunger Games jsem si zamilovala a bála jsem se konce. Věděla jsem, že mi bude chybět houževnatá Katniss, milý a obětavý Peeta, sladká Prim nebo uštěpačný alkoholik Heymitch. Nechtěla jsem se s nimi loučit, ale v životě by mě nenapadlo, že mě Collinsová zklame. Možná zklame není to správné slovo. Ale myslela jsem si, že ten konec bude nějaký.. epičtější.

Ano. Ten konec. Četla jsem, četla jsem a nějak jsem pomalu ani nezaznamenala, že Kapitol padnul. Nechci říct, že mi to uniklo, to né, ale čekala jsem, že to bude nějaké větší vítězství. Nějak víc zakončené. Ale nebylo. A ještě něco. Už víme koho si Katniss vybrala. Já to tušila už od půlky druhého dílu, ale vůbec bych se nezlobila, kdyby její chování bylo trošku víc vysvětlenější. Kdyby třeba Collinsová zmínila ten moment zlomu, kdy si uvědomila "bez kterého z nich nemůže přežít".

Nevím, jestli jsem divná nebo ne. Nebo jestli je Collinsová tak dobrá ve vsugerování věcí, ale už jsem se zmiňovala o tom, že jsem celou knížku četla jako v transu. Připadala jsem si jako Katniss. Měla jsem pocit, že jsem duševně vyšinutá a tak trochu otupělá. Jestli tohle Collinsová chtěla, tak klobouk dolů. Tohle se mi u žádné knížky nestalo, aby pro mě byla hlavní postava tak realistická. Že jsem prožívala úplně to samé, co ona. Vidíte? Už ani nejsem schopná udržet nějakou nit nebo posloupnost. Melu tu pátý přes devátý a jsem plná pocitů a dojmů, o které se s vámi chci podělit. Když jsem říkala, že mě ta knížka vykolejila, tak jsem asi fakt nebyla daleko od pravdy.

Hlavní prostor v knize dostala Katniss, cože poměrně logické, protože všechny události sledujeme jejíma očima. Myslím, že tentokrát rozeberu jenom její postav a ostatní ať prominou, ale nedostane se na ně, protože Katniss je téma na mnohem víc než jeden článek.

Otupěla. Duševně se zhroutila. I když to tak na první pohled možná nevypadá, někde uvnitř sebe jsem cítila, že je na tom ještě mnohem hůř, než je v knížce popisováno. Ale některá její poněkud fanatická rozhodnutí? Trošku jsem nad tím kroutila hlavou, což mě u předchozích dílů ani v nejmenším nenapadlo, protože se vždy chovala racionálně, logicky, pochopitelně. Ale na druhou stranu - tolik utrpení, zrady, bolesti, smrti, strachu.. to si nikdo nedokáže představit. Těžko říct, jak bychom se v její situaci chovali my.

A ještě něco. Chyběla mi ta její spontánnost. Kam se ztratila ta holka, která mě rozbrečela, když pokrývala Routu květinami? Když se se přihlásila jako dobrovolník místo Prim? Když se v druhé aréně zoufale snažila ochránit Peetu? Teď mi přišla jako stroj, jako voják Everdeenová. Vlastně jediný okamžik, kdy jsem měla pocit, že je stará Katniss zase zpátky bylo úplně na konci knížky - strana 324 /omlouvám se, že s Váma komunikuju takhle ve stránkách, ale nechci ostatním zkazit překvapení/.

Ale jo, ještě se o někom zmíním. O Peetovi. Od druhého dílu se nám hodně změnil, přestal působit jako bezradný a naivní klouček. V jeho případě to určitě je změna k lepšímu. A hru "real or not real" považuju za jeden z nejlepších okamžiků celé knihy.

Hunger Games končí. To není zrovna pozitivní zjištění, když vezmu v potaz to, jak moc jsem si tuto trilogii oblíbila. Právem se dostala mezi mé 3 nejoblíbenější knižní série a vím, že se k ní mnohokrát vrátím. Celou dobu - od přečtení knížky - až do teď jsem byla přesvědčená, že Síla vzdoru ode mě dostane jenom 4 hvězdičky.


Ale já na to nemám. Co bych to byla za člověka? Už jsem Vám, myslím, říkala, že knížku posuzuju podle toho, jestli ve mě "něco" zanechá. Jestli mi osloví. Jestli nad ní přemýšlím. Takže pět hvězdiček, ale berte to drobet s rezervou. Síla vzdoru je oproti předcházejícím dílům prostě "jenom" nadprůměrně dobrá.. :)Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si jí objednat na jejich internetových stránkách.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží kniha Síla vzdoru?

*
**
***
****
*****

Komentáře

1 Ells Ells | Web | 9. dubna 2012 v 0:45 | Reagovat

Teď si vzpomínám, že z konce jsem měla podobný dojem. Čekala jsem, že katniss v tom všem bude hrát větší roli. Každopádně, ta věta na konci... Miluješ mě. Skutečnost nebo iluze? Ta byla tak krásná... A ještě krásnější byla odpověď... A Prim... Já nemám slov. Smekám pro Hunger Games a smekám pro tvoji recenzi...

2 Renette' Renette' | Web | 12. dubna 2012 v 20:30 | Reagovat

pekný blog..

3 Rodaw - Knihánkov Rodaw - Knihánkov | Web | 13. dubna 2012 v 17:36 | Reagovat

úžasná kniha!!

4 Simone Simone | Web | 15. dubna 2012 v 14:22 | Reagovat

Knihu som prečítala veľmi rýchlo, bola zaujímavá. Jediné, čo mi prekážalo, bola smrť Finnicka :-)

5 Berri Berri | 20. července 2012 v 17:55 | Reagovat

Dojem jsem z knihy měla úplně stejný. Otupělost,nevnímavost...Taky jsem si téměř připadala "duševně narušená":D
Já bych ale tolik nesoudila Hurikána. Od začátku jsem fandila spíš mu, ale upřímně- vždyť to, koho si Katniss vybere bylo spíš druhořadé. Vždycky mi přišlo, že se ke Katniss hodí více, byli si podobní, měli stejné zájmy...Ale ke konci jsem byla ráda, že je s Peetou, dost se mi líbilo i to vysvětlení- nepotřebuje něco, co je i v ní:) Navíc, po tom co Hurikánova bomba zabila Prim, už bylo jasné, že s ním být nemůže. Ale jak už jsem řekla, neodsuzovala bych ho. Zaprvé, nemohl tušit proti komu budou bomby použity ale hlavně- a to je důležitější- myslím, že ho nelze srovnávat s Peetou. Ano, Hurikán se v trojce chová fanaticky, nemá slitování- ale narozdíl od Peety,on svůj dosavadní život opravdu trpěl. Jo, i mi příjde divné, že ho tak obhajuju, ale on je jeden z příkladů toho, že v knize opravdu NIC není černobílé. A to myslím souvisí i se závěrem- proto není "epický", protože nejde o klasickou fantasy bitvu- dobro proti zlu. Collinsové se podařilo napsat teenegrovské sci-fi tak podobně skutečné válce, až z toho mrazí.

6 Neimã Neimã | Web | 17. října 2013 v 16:14 | Reagovat

Nádhera, miluji tu knihu i film!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.