Sanctus

1. dubna 2012 v 13:29 | laurdes |  Simon Toyne
• Autor: Simon Toyne
• Originální název: Sanctus
• Série: Sanctus
• Díl: první
• Rok vydání: 2011
• Nakladatelství: Knižní klub
• Žánr: thriller s náboženskými motivy

Simon Toyne je irský televizní a filmový producent, režisér a scenárista. Proto nás velice překvapilo, když vyšla jeho první kniha, kterou pojmenoval "Sanctus", což by naše paní profesorka na latinu přeložila pravděpodobně jako "Svatý". Ti, kteří knihu již přelouskali ovšem tuší, že pod pojmem Snactus se skrývá mnohem více..

Pro více informací jak o autorovi, tak třeba i o připravované knize "The Key" si můžete přečíst na těchto osobních stránkách, které jsou ovšem přístupné pouze zdatnějším angličtinářům.


Mysteriózní thriller o hrůzyplném tajemství, které střeží podivný mnišský řád sídlící v tisíce let staré svatyni v nitru hory - a které je nyní blízko prozrazení. Celý svět totiž skrze televizní kamery přihlíží, jak neznámý mladý mnich vyšplhá na vrcholek citadely, stojí zde několik hodin s rozpaženýma rukama, a potom skočí. Na co chtěl svou smrtí upozornit? Proč se mniši snaží chránit své tajemství, svůj Sakrament, jakýmikoliv prostředky? A co je oním Sakramentem, který obyvatelům hory záhadně prodlužuje život? Odpověď sahá až do časů stvoření světa...

Tajuplný příběh v brownovském stylu nás zavede do jihotureckého turistického městečka Ruina, kde shodou okolností stojí nestarší církevní budova světa - Citadela - stará horská věž, která je obývána velice starým řádem mnichů, kteří mají své děsivé tajemství. Hlavní postavou je mnich Samuel, který byl zasvěcen právě do tajemství Sakrametu, ale namísto poslušné mlčenlivosti se rozhodl ukázat vše světu - i když jeho možnosti "ukázání" byly velice omezené.

Kniha je bezpochyby poutavě napsaná a čte se skoro sama, ale sází jen na jedno - na velké tajemství, na Sakrament. A ve chvíli odhalení je pouze subjektivním pocitu čtenáře, jestli se mu závěr líbí a nebo ne. Mě osobně nezklamal, ale neohromil a navíc, ta forma podání byla taková zběsilá. Toyne si celou knihu připravoval geniální vyvrcholení.. a já pomalu ani nezaregistrovala, že už je konec a záhada je rozluštěna.

A když už mluvím o rozlušťování záhad, také se mi nelíbilo, že kniha byla v některých směrech nedotažená. Nezasloužili by si snad čtenáři vysvětlení i na úplně první záhadu, na kterou narazí asi ve třetí kapitole? Mě teda osobně hrozně zajímá, co se děje včelám, že odlétají pryč. Chápala bych, kdyby vysvětlení bylo záměrně vynecháno, protože jde o trilogii a Toyne se k tomu ještě chystá vrátit, nicméně se obávám, že nechystá..

Ještě mě velice mrzelo, že kapitoly jsou krátké - zhruba dvě a půl /a vždycky půl stránky volno/, a proto kniha vyvolává dojem, že byla napsána pro komerčnost. Tak trochu prostě celkově ve mě vyvolává dojem, že Toyne měl sen - vydat knihu - a tak si ho prostě splnil. Neměl žádnou geniální zápletku, ale zkusil to a vznikla z toho kniha, která je pro mnoho čtenářů velice milým překvapením a na některé působí drobet šroubovaně a škrobeně. A myslím, že jediný způsob, jak zjistit do kterého táboru se přidáte vy, je přečtení knihy.

Knihu bych označila jako lehce nadprůměrnou, tudíž 3 hvězdičky. Já mám brownův styl ráda, nějaká ta náboženská záhada, no problemo, ale Brown je Brown a Toyne do něj má ještě daleko. Ale třeba v pokračování překvapí, a právě kvůli tomu už netrpělivě vydání druhého dílu očekávám.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží kniha Sanctus?

*
**
***
****
*****

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.