Jarní dumání // dystopie

16. dubna 2012 v 17:00 | Káč |  Jarní dumání

Dneska se rozepíšu trošku na téma dystopický rozmach, a to především díky meme, které pořádá Syki.

Dystopie. To je v poslední době celkem často skloňované slovo, protože k nám dorazila další knižní "módní" vlna. Před deseti lety se nosilo čarování po vzoru Harryho Pottera, před pěti lety to bylo upírské šílenství a jak to tak vypadá, nyní je tím nejčtenějším žánrem dystopie.

Abych se přiznala, ještě nedávno jsem ani neměla tucha, že vlastně tento žánr má nějaký souhrnný název. Jasně, že existovalo spoustu knížek o budoucnosti, ale že by se tomu řikalo jinak než science-fiction, to mi vážně nenapadlo. Možná by tedy nebylo úplně od věci vysvětlit si, co přesně ta dystopie vlastně znamená. Takže, jak teta wiki radí: "Antiutopie (též dystopie či kakotopie) je opak utopie, myšlenka fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem, má zásadní nedostatky (totalitní forma vlády, omezování osobní svobody) vzniklé přehnáním jednoho nebo více ideologických principů. Občané antiutopického světa jsou obvykle neskrývaně utlačováni politickým systémem."

Dlouhou dobu jsem se právě tomuto žánru vyhýbala jako čert kříži. Přišlo mi nesmyslné číst smyšlené bláboly o budoucnosti, to jsem radši dala přednost nějaké pořádné fantasy ze středověku, to mě vždycky lákalo víc. Nicméně okolo mě začali všichni mluvit o geniálních dystopických knížkách a já byla zvědavá, jestli by mě toto téma také dokázalo zaujmout.


Počkala jsem si ještě pár měsíců a pak jsem se konečně odhodlala k přečtení mé první dystopické knihy - Hunger Games. První díl se mi líbil tak, že celou trilogii jsem zhltla za jeden víkend. Nemá cenu se tady rozepisovat o HG. Můžete si přečíst mé recenze.


Jedno vím ale jistě. Už se nebudu dívat skrz prsty na něco, co ani nevyzkouším. Kniha dystopickéhio žánru nemusí být nutně soubor nesmyslů, stejně tak jako mezi ostatními žánry, se tam dá najít mnoho zajímavých knih. Už jsem si stačila udělat takový malý seznam knih, které nesmím při čtení vynechat.

Jako první to bude jistojistě Divergent od V. Roth, jelikož všichni knihu jen vychvalují. A ještě jedno obrovksé plus tato knížka má - její obálka je doslova uhrančivá. Nedokážu si vzpoměnout na obálku, která by se mi líbila víc. Vsuvka - jestli jste článek přečetli, zvolte v anketě prostřední možnost. Bohužel nejsem takový anglický génius, abych si knihu přečetla v originále, tak si musím ještě zhruba měsíc počkat, než budě kniha vydána i v české verzi.

Další knížka, která mě velice zajímá, se jmenuje Inkarceron. Za což, musím se přiznat, může také hodně ta tajemná obálka. A už jsem u toho zase, čím poutavější obálka, tím spíš si přečtu anotaci a tím spíš se rozhodnu danou knihu si pořídit. Ale to sem nepatří. Inkarceron bych měla mít zhruba do týdne doma, takže pak to všechno proberu skrz naskrz při recenzi.

A nesmím zapomenout na klasiku - 1984 od Georgea Orwella. Byla jsem příjemně překvapena, když jsme jí objevila mezi knihami doporučené četby k maturitě.

Závěrem bych tedy řekla, že některé dystopické knížky určitě stojí za přečtení. Pro ty, co nečetli HG, vřele doporučuji. A těm, kteří mají tohoto žánru plné zuby, vzkazuji: "Nebojte se, za chvíli si na dystopii nikdo ani nevzpomene, protože přijde nějaká nová módní vlna".
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Které x se ti líbí nejvíce?

x
x
x

Komentáře

1 Hann Hann | E-mail | Web | 16. dubna 2012 v 17:03 | Reagovat

na tú knihu Inkanceron pozerám vždy keď vojdem do Phanta ray a týchto ... ten obal ma vždy zaujme ô.ô

2 *El *El | Web | 16. dubna 2012 v 17:06 | Reagovat

nádherný design:) ten sis dělala sama? :) ta beruška je tam dokonalá :D

3 ~ Bonitka ◡‿◡✿ ~ Bonitka ◡‿◡✿ | E-mail | Web | 16. dubna 2012 v 17:10 | Reagovat

Máš pekný design a pekný článok ! :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.