Křídla

22. března 2012 v 21:19 | laurdes |  Aprilynne Pike
• Autor: Aprilynne Pike
• Originální název: Wings
• Série: Wings
• Díl: první
• Rok vydání: 2011
• Nakladatelství: Fortuna Libri
• Žánr: červená knihovna

Aprilynne Pikeová, třiceti letá Američanka, je se svými knížkami pro českého čtenáře pravděpodobně naprostou novinkou. Představila se nám knihou Křídla, která je začátkem momentálně čtyřdílné ságy. Druhý díl, Kouzlení, by měl vyjít někdy na přelomu března a dubna. Pro více informací a Aprilynne se můžete podívat na její osobní stránky.

Aprilynne Pikeová nadchla svým debutem i slavnou autorku ságy Stmívání Stephenii Meyerovou. Není divu, příběh - originální fantasy s přídechem thrilleru a horroru, ale i s prvky love story - o dívce se zvláštním jménem Laurel se čte doslova jedním dechem. Patnáctiletá hrdinka jde poprvé do školy (předtím ji učila matka) a snaží se přizpůsobit novému prostředí.

Brzy najde přítele, který jí podá pomocnou ruku. David se nemusí přemáhat, nová spolužačka je nesmírně krásná, jemná a milá dívka. Vypadá jako víla, říká si David, ale to ještě netuší, že není daleko od pravdy a že jej po boku Laurel čekají pěkně horké chvíle. Bytosti z jiného světa se dostávají mezi lidi a začíná boj na život a na smrt…

Na knížku Křídla jsem narazila před nedávnou dobou v knihkupectví. Její obal mě zaujal, podle anotace jsem usoudila, že to bude taková oddechovka, a když mi nakladatelství Fortuna Libri poskytlo jeden recenzní výtisk, byla jsem na vrcholu blaha.

Dnes jsem si knížku vzala na dlouhou cestu do auta a na jeden zátah přečetla. Nezklamala, nepřekvapila. Po dočtení mám velice smíšené pocity. Kniha je určitě napsaná pro mladší čtenáře než jsem já, a proto mi poměrně rozčilovala jednotvárnost a "dokonalost" Davida, případně - promiňte mi ten výraz - Laurenina "blbost". Nepřijde Vám absurdní, že si někdo za 15 let nevšimne, že nemá krev a nebije mu srdce, že dýchá oxid uhličitý, že vydrží pod vodou nezvykle dlouho, že nejí nic jiného než zeleninu a ovoce. Právě tohle bylo to, co mě na knížce po celou tu dobu rozčilovalo, ale naštěstí se mi na konci dostalo poměrně slušného vysvětlení. Na druhou stranu, knížka byla tak zvláštní, že si určitě přečtu pokračování - a to z jednoho prostého důvodu - jsem zvědavá, jak to dopadne.

Je pravda, že téma víl /florel/ není mezi autory zas až tak časté a oblíbené - na rozdíl od upírů a vlkodlaků, a proto je na Křídlech něco zvláštního. Líbí se mi, že se autorka pustila do neprozkoumaných vod a popustila uzdu fantazii.

Ještě se vrátím k příběhu, protože anotace dle mého názoru není zas až tak přesná. Příběh začíná /pozor, na straně 1, to se často nestává/, když se patnáctiletá Laurel přestěhuje se svými rodiči do Crescent City, kde poprvé ve svém životě začíná chodit do školy. Do té doby jí učila doma její matka, protože dojíždění do školy bylo nemožné. Ve škole se Laurel seznámí s Davidem, který se do ní ihned zamiluje.


Jak už jste museli pochopit, hlavní hrdinkou je tedy Laurel. Je milá, křehká, drobet naivní a blboučká. Prostě typická víla. Četla jsem pár recenzí, kde byla Laurel považovaná sebestřednou a sobeckou, ale já její postavu tak nevnímala. Ovšem, je pravda, že některé její reakce byly opravdu nepřiměřené a její otázky často úplně na hlavu postavené, ale nějak jsem se s tím v průběhu knížky sžila. Ještě se pozastavím nad situací Laurel, protože si nedokážu představit, že jediní mí společníci byli do patnácti let rodiče. To je prostě pro mě.. neuvěřitelné a nepochopitelné.

Další hlavní postavou je David. Kluk, který se zamiluje do Laurel ještě předtím, než na něj promluví. Další absurdnost knihy. Vlastě David je celý absurdní. Takovej kluk prostě neexistuje.

Když jsem hledala nějaké informace o knize, nemohla jsem si nevšimnout, že téměř v každé zemi vyšla s jinou obálkou, což je spíše neobvyklé než obvyklé. Vybrala jsem jich pár a vůbec se nebudu zlobit, když napíšete, která vás zaujala nejvíce. Mě se líbí ta první, protože tak nějak bych si Laurel představovala a potom ta druhá, protože je taková pohádková, kouzelná.Celá kniha mi hodně připomíná Stmívání, což je ještě umocněné poměrně velkým nápisem na obálce knihy, který hlásá, že Stephenie Meyerová považuje knihu za "ÚŽASNÝ DEBUT". Když to vezmu v bodech, tak hlavní postavou je dívka, která se přestěhuje do nového města, začíná chodit do nové školy, začleňuje se do kolektivu. Potká úžasného chlapce, který se do ní ihned zamiluje. Všechny postavy jsou tak kladné, až to bolí. Milostný trojúhelník, který rozděluje děvčata na dva tábory. Komu asi tak má dát Laurel přednost?

Což mě přivádí na jednu myšlenku, nebo spíše radu - když budete psát nějakou knihu, povídku, cokoliv.. udělejte vaše postavy reálné, lidské. Ať mají dobré i špatné vlastnosti, ať jsou občas nerozhodné nebo sobecké, protože čtenářům leze dokonalost krkem. My lidé se rádi srovnáváme s hlavní postavou a při takové dokonalosti postav je nemožné se jí alespoň vzdáleně přibližovat a to nás, čtenáře, často pěkně napruží.

A ještě si neodpustím drobet zkritizovat ten závěr. Laurel, cožpak nemáš žádné city? To jsi stroj, že jsi to přijala tak klidně, bez emocí? A pokud to, co jsi udělala považuješ za city.. nevím, nevím. Se mnou by ta Taminiova řeč pořádně hejbla. Mnohem víc než s tebou.

Sečteno podtrženo, kniha je rozporuplná. Je milá, kouzelná, naivní, nelogická. Celou dobu jsem čekala na něco, co v podstatě skoro ani nepřišlo. Teda přišlo, ale v malém měřítku. Tři čtvrtiny Křídel jsou jenom popis děje, který není špatný, dobře se čte, ale náročnější čtenáře bude nudit. Oceňuji dobrý nápad, originálnost. Sakra. Pořád se nemůžu rozhodnout. Asi 3 hvězdičky jsou nejobjektivnější hodnocení, které jsem momentálně schopná vymyslet.


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fortuna Libri, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji objednat na jejich internetových stránkách.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží kniha Křídla?

*
**
***
****
*****

Komentáře

1 Anulinka Anulinka | E-mail | 22. července 2012 v 21:53 | Reagovat

Ahojky nevíš kdy vyjde 3.díl této série prosím moc ráda bych to věděla jsem do té série blázen ;) předem dík za odpověd xoxoxo A.

2 Sue de Light Sue de Light | 13. září 2012 v 6:44 | Reagovat

Tady v této knize se mi líbí její nápaditost - jednu hvězdičku přidávám za to, že se tam nevyskytovali upíři, nýbrž holka, které roste na zádech květ. Když jsem to četla, připadalo mi to celé jako příjemné odpočinutí si od reality, ale když se zpětně podívám na ten děj a všechno okolo, je to spíše taková blbůstka, co autory ještě dokáže napadnout za fantasy zápletku.

3 Nikarika Nikarika | Web | 13. září 2012 v 22:01 | Reagovat

Knihu Křídla si chci přečíst, ale bohužel ji v knihovně nemáme. :( Budu si muset počkat, až se tam objeví(jestli vůbec). Kupovat si ji určitě nebudu, protože já ráda vlastním úžasné knihy.
Na Křídla jsem docela zvědavá. Taky oceňuji to, že není o upírech a vlkodlacích. :D Nejvíce se mi líbí ta první obálka - Elfens Kus. Hodí se mi i k názvu knihy. :)

4 Willinda Willinda | E-mail | Web | 13. září 2012 v 22:27 | Reagovat

Tahle knížka mě zprvu docela lákala a říkala jsem si, že jí jednou dám šanci. Podle recenzí, které jsem četla, jsem ale usoudila, že to prozatím není nic pro mě. :)

5 Nells Nells | Web | 14. září 2012 v 13:47 | Reagovat

Tak tato kniha se mi četla dobře, ale děj je nelogický a chvílemi jsem nevěděla, jestli autorka čtenáře nezkouší, kolik blbostí ustojí :-)

6 moira moira | Web | 14. září 2012 v 20:35 | Reagovat

kniha je vážně celá zvláštní. :D Jen prostě není v mém žánru, nedokázala jsem ji prostě číst a nezačít dloubat hlouběji. Jak píše Nells - je nelogická. Celkově se mi zdála spíše jako podprůměr, ale nápad s vílami kytkami byl vážně... hmm.. legrační. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.