Erebos, hra která zabíjí

5. března 2012 v 20:29 | laurdes |  Ursula Poznanski

• Autor: Ursula Poznanski
• Originální název: Erebos
• Rok vydání: 2011
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: thriller

Ursula Poznanski je pro českého čtenáře pravděpodobně naprosto neznámý subjekt. Ale určitě velice slibný, jelikož její styl vyprávění nás dokáže hravě vtáhnout do děje. Narodila se ve Vídni a po dokončení střední školy studovala mnoho odlišných oborů - japanistiku, žurnalistiku, právo a divadelní vědu. Od roku 1996 pracuje jako lékařský novinář a věnuje se psaní knih, její prvotina vyšla v roce 2003. Pro zdatné němčináře přikládám odkaz na osobní web, kde najdete mnoho dalších informací.

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?

Abych se přiznala, prvních 20 stránek Erebosu jsem doslova protrpěla. Chtěla jsem knihu odložit "na příště", ale nějak jsem se přinutila pokračovat v poměrně nudném čtení o životě několika anglických teenagerů, který není ničím výjimečný. Každopádně jsem ale četla a četla - a pak - nestačila jsem se divit. Po drobet neohrabaném a nezáživném úvodu, kdy autorka představuje hlavní postavy, mě kniha doslova pohltila a neodložila jsem jí, dokud napínavý příběh neskončil.


Jak už napověděla anotace, v knize se setkáváme se sedmnáctiletým Nickem Dunmorem, který si nemůže nevšimnout podivného chování svých spolužáků. Po pár dnech se mu dostane vysvětlení, když také obdrží jeden z tajemných balíčků, ve kterém najde počítačovou hru - Erebos. V okamžiku, kdy si hru nainstaluje, se změní celý jeho život. Místo spánku vysedává u počítače a místo basketbalových tréninků plní zdánlivě nesmyslné úkoly. Postupem času ovšem zjistí, že Erebos není jen nevinná aventury, jak si myslel. A také, že všechno má nějaký vyšší cíl.

O hlavní postavě, a totiž Nicku Dunmoreovi, jsem již mluvila. Kromě něho nám autorka představí i pár dalších žáků ze školy, kterou Nick navštěvuje - Jamieho, Colina, Dana.. a také Emily, velice pohlednou a nadanou dívku. Ovšem v Erebosu nikdo není sám sebou. Při začátku hry si každý zvolí svoji postavu, pojmenuje ji, obleče a vyzbrojí určitými vlastnostmi. A právě tyto postavy /Sarius, Drizzel, Sapujapu.. / se v knize objevují pomalu více než ty reálné.

Také se mi velice líbí námět knihy. Autorka velice šikovně zpracovala téma počítačových her a ukázala jejich klady a zápory. Na Nickově postavě můžeme vidět, jak se projevuje /či neprojevuje/ závislost na něčem nereálném. Myslím, že většina lidí, která si knihu přečetla, si dá určitě větší pozor na to, co si instalují do počítače.

K překladu tentokrát nemám jedinou výtku. Neuvědomuji si žádnou chybu, kterou bych našla. Nicméně, jak už jsem zmínila, začátek byl poněkud krkolomný. Ale je mi jasné, že paní překladatelka neměla jednoduchou práci, protože pochopitelně nemůže samovolně přepsat pár stránek, které se jí nezamlouvají. Také se mi líbilo, že jména a přezdívky nebyly nijak zbytečně komolené.

Sečteno, podtrčeno - napínavý thriller s geniálním vyvrcholením. Nicméně podle toho, co jsem napsala, by se mohlo zdát, že vše se točí pouze okolo Erebosu, což není tak úplně pravda. Nick, tak jako téměř každý teenager, má svojí vysněnou. A právě i poněkud ze začátku neohrabaný a svým způsobem roztomilý vztah Nicka a Emily celou knihu parádně oživuje a přidává jí ještě pár bodíků navíc. Pro mě 4 hvězdičky, jelikož jsem si knihu opravdu užila :)


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si jí objednat na jejich internetových stránkách.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží kniha Erebos, hra která zabíjí?

*
**
***
****
*****

Komentáře

1 Teresa Teresa | Web | 15. března 2012 v 10:47 | Reagovat

podľa mňa úžasná kniha :) a aj recenzia :)

2 Sue de Light Sue de Light | 13. září 2012 v 6:39 | Reagovat

Z téhle knížky jsem byla po dočtení velice příjemně překvapená, protože jsem si od ní na začátku nic moc neslibovala. A pak jsem už jen četla a četla a nemohla přestat.
Takže také všem doporučuji.

3 Suzanne Suzanne | 13. září 2012 v 18:32 | Reagovat

Fajnová kniha :-). Celou dobu co jsem ji četla jsem si říkala, že si chci taky zahrát takovou hru (bez těch věcí venku) :-D Ani jsem nečekala, že bude až tak dobrá ;-)

4 Anette Anette | Web | 13. září 2012 v 20:22 | Reagovat

Tak na tuhle knížku se chystám hodně dlouho. Tohle téma mě docela zajímá, protože můj brácha je tak trochu (hodně) zavislej na počítači a pc hrách. A až si ji přečtu, tak ho donutím aby si ji taky přečetl :D

5 DominikaCouf DominikaCouf | 15. září 2012 v 14:40 | Reagovat

Knížku znám (zatím) jen z knižních blogů. Anotace zní zajímavě, ale ta obálka mi připomíná komouše a obočí jednoho sovětského prezidenta :DD
Po přečtení tvojí recenze mám na knihu jiný pohled. Myslela jsem si, že to bude spíš pro nějaký kluky "ajťáky", ale vůbec to tak nevypadá. Naopak, kouknu se nejspíš i po této knížce. Přijde mi totiž, že je škoda, že ty lepší knížky jsou většinou na série :/

6 Delly Delly | Web | 7. října 2012 v 13:59 | Reagovat

Fajn, další kniha, kterou mám už nějakou dobu doma a ještě jsem neměla čas/odvahu se do ní pustit. Docela se mi tu začínají hromadit. Ale jinak... kniha mě zaujala hlavně tím, že to byla jednorázovka a navíc že tu byl hlavní postavou kluk. Jediné knihy, které jsem četla a kde byl hlavní postavou kluk, byly snad jenom Harry Potter a Odkazy :D Plus Inkarceron, když nad tím tak přemýšlím. A zrovna tohle jsou mé oblíbené série, proto se mi i Erebos zalíbil. Každopádně se už nějaký ten pátek chystám začít číst, protože mě velmi zajímá :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.