Eragon

15. března 2012 v 21:51 | laurdes |  Christopher Paolini
• Autor: Christopher Paolini
• Originální název: Eragon, Inheritance, Book One
• Série: Odkaz Dračích Jezdců
• Díl: první
• Rok vydání: 2002
• Nakladatelství: Fragment
• Žánr: fantasy

Světoznámý bestseller, sérii Odkaz Dračích Jezdců, myslím, není nutno představovat. Po celém světě bylo vydáno více než 20 milionů výtisků, což je opravdu úctyhodné číslo. Eragon, první díl celé série, u nás poprvé vyšel v roce 2004 a od té doby se u nás těší opravdu velkému zájmu, což dokazuje i fakt, že v roce 2010 vyšel první díl již jako desátý dotisk. Pěknou třešničkou na dortu je, že Christopher Paolini začal psát Eragona již ve svých 15ti letech. Nicméně musím dodat, že hlavním důvodem takového úspěchu knihy byla gigantická reklamní kampaň na podporu prodeje.


Když Eragon najde v lese naleštěný modrý kámen, myslí si, že chudého farmářského chlapce potkalo štěstí; možná za něj koupí maso na zimu pro svou rodinu. Ale když se z kamene vyklube dračí mládě, Eragon si brzy uvědomí, že narazil na odkaz skoro tak starý, jako je samo Království. Jeho prostý život se přes noc roztříští a on je vržen do nového, nebezpečného světa osudu, kouzel a moci. Pouze se starodávným mečem a radami moudrého vypravěče musejí Eragon s dračím mládětem zdolávat nebezpečné situace a odolávat temným silám v Království, kterému vládne král, jehož zlo nezná hranic. Dokáže Eragon převzít břímě legendárních Dračích jezdců ? Osud Království možná leží v jeho rukou …

Poprvé jsem o Odkazu Dračích Jezdců slyšela již před mnoha lety, ale nikdy jsem se "nedokopala" k tomu, abych si knihu pořídila a přečetla. A teď? Můžu jenom říct, že se opravdu stydím, že mi tak povedený fantasy kousek unikl.

Zvláštní je, že děj necelých pěti set stran by se dal shrnout do pár vět, protože nic zas až tak přehnaně zajímavého se za celou knihu nestalo. Paolini si vyhrává s detaily, popisováním přírody, obsáhlými dialogy mezi Eragonem a Bromem, popisováním vnitřních pocitů.. U většiny knih to považuji za velké plus, u Eragona mi přijde, že v některých fázích je to zbytečně přehnané. Na druhou stranu, při čtení jsem měla pocit, že si Paolini hrozně dlouho pro něco připravoval půdu, a pak? Pomalu jsem ten důležitý moment nezaregistrovala a příběh byl zase někde jinde.

Alagaësie, svět, v kterém se vše odehrává, je velice dobře propracovaný a je vidět, že si na mě dal Paolini záležet. Hned na deskách knihy je přehledná mapka, do které jsem během čtení často nakukovala.

Pro zvětšení obrázku na něj klikněte pravým tlačítkem myši a poté vyberte možnost "Otevřít obrázek v nové kartě".

Hned na začátku /v druhé kapitole/ se seznámíme s farmářským chlapcem Eragonem, který žije se svým strýcem Gerem a bratrancem Roranem v zapadlé vesničce Carvahall. Eragon je jeden z mála obyvatel vesnice, který se odváží do Dračích hor. A právě při jedné lovecké výpravě se přímo před ním objeví dutý modrý kámen. Eragon si ho odnese domů a po pár dnes se mu z něho vylíhne modrá dračice, kterou pojmenuje Safira.


Kromě Safíry a Eragona se poměrně brzy setkáváme s "vypravěčem" Bromem, který začne Eragona cvičit. Učí ho starověkému jazyku, používání kouzel, bojování s mečem nebo třeba četbě. Také mu vysvětlí, jak vytvořit sedlo pro draka a mnoho dalších věcí, bez kterých by byl Eragon ztracený.

V tu chvíli, kdy se Brom vytratí z Eragonovi blízkosti /ne, neřeknu vám proč/, nahrazuje ho tajemný mladík jménem Murtagh, který nic neudělal - kromě toho, že se narodil.

Překlad se v tomto případě opravdu povedl. Líbí se mi i grafická přehlednost - vnitřní rozhovory Safiry a Eragona jsou kurzívou, takže lze snadno pochopit kdo co říká či neříká. Líbí se mi, že paní překladatelka nechala v textu slova ze starého jazyka i jazyka elfů či trpaslíků. Právě kvůli tomu na konci knížky najdeme slovníček. A jako bonus ještě přehledný rejstřík všech osob a míst, který lze v případu nouze využít k lepší orientaci v ději.

Jako většina povedených fantasy, se i Eragon dočkal filmového zpracování, které je, odpusťte mi to vyjádření, naprosto zoufalé. Z knižní předlohy zůstala jenom taková kostra a příběh je celkově pro nečtenáře knihy naprosto nepochopitelný. A co mě zklamalo asi nejvíce, byla Safira. Čekala jsem velkolepého, zářivě modrého draka a místo toho taková šedivá obluda. A to vlastně Safira byla ještě nejlepší z celého filmu, zbytek mi přišel takový.. laciný.

Kniha je čtivá, jednoznačně se řadí mezi lepší polovinu fantasy knížek, které jsem četla, ale na Píseň ledu a ohně nebo cokoliv od Tolkiena nemá ani zdaleka. Většina prvků mi přijde jakoby ukradnutá, ohraná, již vymyšlená. Samozřejmě až na spojení draka s člověkem, propojení jejich myšlení, Paolini nepřišel s ničím výjimečným. Ale když uvážím věk autora, není to vůbec špatné. Doufám, že se pořádně vypíše a u dalších dílů se dočkáme ještě malého zlepšení, které by určitě nebylo na škodu. S přivřenýma očima a odřenýma ušima dávám Eragonovi 4 hvězdičky. Knihu bych doporučila spíše dětem a dospívajícím.


Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment, které mi poskytlo recenzní výtisk. Pokud vás kniha zaujala, můžete si jí objednat na jejich internetových stránkách.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží kniha Eragon?

*
**
***
****
*****

Komentáře

1 Thick_Mia~* Thick_Mia~* | Web | 15. března 2012 v 16:56 | Reagovat

osobně jsem ji nečetla ale kluci ve třídě jí nechtěli dát z ruky :)

2 Terlí. Terlí. | Web | 15. března 2012 v 17:01 | Reagovat

taky jsem se strašně dlouho přemlouvala k tomu, abych ho přečetla. Odrazovalo mě těch 500 stran, ale měla jsem to přečtený strašně rychle. Líbilo se mi, jak tam bylo všechno dopodrobna. Udělala jsem asi chybu, že jsem se první podívala na film. Hodně se lišil od knížky, ale taky s emi líbil. Knížka je ale stoprocentně lepší;)

3 Lou ♥ Lou ♥ | E-mail | Web | 15. března 2012 v 19:08 | Reagovat

Četla jsem ho a opravdu úžasná knížka!Film je také hezkým,ale kniha je prostě nadevše ;)

4 rikky rikky | Web | 15. března 2012 v 19:08 | Reagovat

poznám to.. ale poznám len film. knihu som nečítala :)

5 Terýsek Terýsek | Web | 15. března 2012 v 19:09 | Reagovat

Já knihu také dlouho nechtěla číst,ale nakonec jsem se do toho pustila.Teď se nemůžu dočkat čtyřky :)

6 Katara Katara | Web | 15. dubna 2012 v 15:10 | Reagovat

Tak přesně to jsem chtěla vědět, jestli to je lepší než něco od Tolkiena. Protože Tolkiena jsem ještě nečetla, zatím jsem ale viděla všechny tři díly Pána Prstenů jako filmy, viděla jsem je dokonce několikrát a strašně moc bych si chtěla přečíst knížky.
Co se týče Eragona, tak tahle knížka se mně líbila, strašně dobře se mi četla, protože v té době jsem měla takové čtecí období =D a dokázala mě skvěle vtáhnout do děje. Kámoška už četla i druhý díl, říkala, že to bylo takové nic moc, tak nevím, právě ho čtu - teda, jsem na straně 30 =DD, jsem začala nedávno, vlastně dneska ráno, abych byla přesnější =D A vůbec se mi to číst nechce, raději bych četla Pána prstenů (ale ty knížky nemám, bohužel).
A ještě se vrátím k tomu Tolkienovi, vlastně k filmům spíše - když jsem koukala v televizi (nedávno byl na Nova Cinema) na první díl Pána Prstenů, přišlo mi to jako Eragon + Harry Potter + Avatar (to je trapný film=D) + hafo dalších fantasy filmů dohromady! Tím myslím, že všichni další fantasy spisovatelé měli určitě přečteného Tolkiena a pak začali psát knížku nebo scénář na film, to je fuk.. .. Problém ale je, že Pán prstenů je takový obsáhlý postavama a hlavně rasama, že ono se pak nejde neopičit atd. I když by se to nemělo..
A ještě k filmu Eragon (já tak přeskakuju, za to se omlouvám, pak to nedává smysl, no, to se mi stává): Tak s tím filmem máš pravdu. Když jsem ho viděla (film), tenkrát jsem ještě neměla přečtenou knížku, tak jsem si říkala, super film. A je to tak, film je skvělý, sám o sobě. Jenže jakmile si někdo přečte knížku, zjistí, že asi jediné trochu podobné ději v knížce jsou ve filmu stromy, někdy ani ty ne :DDD Tím chci říct, že fakt, první se kouknout na film, pak knihu. A vlastně ani Safira nebyla tak docela správně, vlastně nebyla správně vůbec, to jak přišla ke jménu, ona ho Eragonovi myslím dokonce řekla a nejtrapnější scéna byla, když se vznesla do oblak jako malá dračice a vrátila se dospělá (to tam bylo myslím, je to už asi dva roky co jsem ten film viděla totiž).. I Gerova smrt byla totálně blbě . Ale tak to zjistili určitě ti co film točili, sami, protože pak jim to nenavazuje na další díl..
Ale jako knížka to byla fakt skvělá, je to ale už delší doba taky, co jsem ji četla, teď moc nečtu, až dnes jsem zas začala. A je fakt, že někdy jsou ty pasáže trochu přeplácané, už v Eldest na začátku se mi to teď nějak nezdá .. Ale to až ji přečtu (Eldest).
PS|Doufám, že jsem nenapsala příliš dlouhý komentář. Jinak se omlouvám (za nesmysly, i za délku komentáře).

7 LenaDonan LenaDonan | E-mail | Web | 13. září 2012 v 11:41 | Reagovat

Vravela si, že "Většina prvků mi přijde jakoby ukradnutá, ohraná, již vymyšlená." Ide skôr o to, či je to podané inak, či sa štylisticky rozchádza zo svojimi predchodcami a či dokáže vdýchnuť novú filozofiu - kvázi - do toho svojho. Práve preto sa na Eragona teším. Že ho práve s týmto skonfrontujem. Inak, zaujímavá recenzia/názor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.