Katedrála hrůzy

18. února 2012 v 14:49 | laurdes |  Jeffery Deaver
• Autor: Jeffery Deaver
• Originální název: Speaking in tongues
• Rok vydání: 2000
• Žánr: thriller

Jeffery Deaver patří u nás /a v mnoha dalších státech/ k velice oblíbeným autorům thrillerů. Vyplodit chytlavý a propracovaný detektivní thriller je bezpochyby velice složitý úkol. A právě Jeffery Deaver se tohoto úkolu zhostí téměř vždy nejlépe, jak může.

Tate Collier byl ještě před mnoha lety nejrespektovanějším a nejúspěšnějším státním žalobcem, nicméně v poslední době omezuje svoji právnickou činnost a stahuje se na svoji farmu na venkově. Tateova bývalá manželka Bett, která je bytová architektka, žije společně s jejich dospívající dcerou Megan v malém bytě. Kvůli velkému množství mužů ve svém okolí nemá Bett nemá na Megan tolik času, kolik by si dívka představovala. Právě jednou - v nepřítomnosti matky - se Megan opije a vsadí se, že dokáže vylézt na vodojem. Díky její mrštnosti se jí to opravdu povede, nicméně právě projíždějící hlídce policistů se tento čin úplně nezamlouvá. Megan musí souhlasit s pravidelnými návštěvami u psychologa doktora Hansona.


Jednoho sobotního dne se Megan opět vydá na svoje terapeutistické sezení, kde ji místo nudného Hansona čeká člověk, který se představí jako Bill Peters. Vysvětlí dívce, že matka doktora Hansona měla nehodu, a proto dnes budou mít sezení společně. Bill Peters je Megan velice sympatický, líbí se mu podobné knížky i hudba, vyptává se na přátele, matku i otce. Megan přizná, že vztah s rodičemi není úplně idilický. Psycholog donutí dívku napsat dva dopisy - pro matku i pro otce - ve kterých má popustit své emoce a vypsat jim vše, co jí vadí. Poté ji omámí a unese. Ovšem je si vědom toho, že Megan budou její rodiče hledat, tak jim zanechá nenávistné dopisy od Megan a doufá, že si budou myslet, že dívka odešla z domova dobrovolně.

Ze začátku vše opravdu nasvědčuje tomu, že nespokojená teenagerka utekla z domova a vydala se užít si do nějakého velkoměsta. Právě proto se policie tímto případem nijak extra nezabívá, nicméně Tate s Bett nevěří, že by Megan jenom tak beze slova zmizela a vydávají se jí na pomoc. Netuší kdo za tím může být a s postupem času zjišťují, že únosce je velmi inteligentní a proto i těžký soupeř. Tate přichází na to, že motiv únosu je velice prostý - pomsta. Syn doktora Aarona Mathewse, Peter, zemřel ve vězení, kam se dostal právě díky Collierovi, rozhodne se Mathews oplatit Collierovi stejnou měrou. Mezitím Mathews odveze Megan do starého psychiatrického ústavu, kde jí uvězní v jednom z pokojů. Cestou smrtelně zraní dívčina přítele, který se pokouší tomuto šílenství zabránit. Poté se vrátí do města, aby mohl zlikvidovat polsední důkazy, které by doveldy policii až před vrata nemocnice.

Mezitím se Megan podaří utéct z pokoje, ve kterém byla vězněna, nicméně všechna okna jsou zamřížována a dívka nemůže utéct. Proto musí počkat až se Mathews vrátí. Podaří se jí ho oklamat a vážně zranit, ale po pár minutách jí Mathews přemůže. V tu chvíli se ve staré nemocnici objevuje Tate, který překonal všechny překážky, aby pomohl své dceři. Podaří se mu vysvětlit Mathewsovi, že Megan není jeho opravdovou dcerou, a proto, jestli chce pomstu, má zavraždit jeho a dívku pustit. Doktor se rozhodne, že za smrt jeho syna zaplatí Tate Collier a Megan pustí. Ta se ale nevzdává a z posledních sil se pokusí zachránit otce.


Kniha je napsaná s jediným záměrem, a to postrčit čtenáře přesně tam, kam potřebuje. Deaver si pohrává s naší myslí a vnucuje nám téměř nereálné myšlenky. Zprvu mi tato jeho snaha vůbec nevadila, ale když se mačetou pořezaný Joshua ubránil několika psům, kteří z něho "odtrhávali cáry masa", bylo i pro mě těžké uvěřit reálnosti této knihy. Kniha není špatná, ale Deaver má na víc. Když zavřu obě oči a k tomu i uši, dám knížce tři hvězdičky.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží kniha Katedrála hrůzy?

*
**
***
****
*****

Komentáře

1 LadyDariel LadyDariel | Web | 15. března 2012 v 18:09 | Reagovat

hele..mám všechny knihy od deaverta,  ale tadle mi zrovna chybí! todle musím napravit! sice píšeš že má navíc..ale já to rozhodně musím dohnat :D

2 Kristiana Alex Kristiana Alex | Web | 20. září 2012 v 21:57 | Reagovat

Tak Deaver je pro mě srdcovka, ale je pravda, že tahle byla trochu "přitažená" za vlasy v některých ohledech. I když se mi líbilo téma s kterým pracoval.

3 David David | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 11:28 | Reagovat

škoda, že jsem nikdy nic moc nepřečetl :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.