Andělé a démoni

10. prosince 2011 v 18:07 | laurdes |  Dan Brown
• Autor: Dan Brown
• Originální název: Angels and Deamons
• Knižní série: o symbologovi Robertu Langdonovi
• Díl: první
• Rok vydání: 2000
• Žánr: thriller

Po obrovském úspěchu knihy Šifra mistra Leonarda se Andělé a démoni také stali mezi čtenáři velice populárními. Autorem obou již zmíněných knih je geniální profesor literatury - Dan Brown.

Kniha vypráví o symbologovi Robertovi Langdonovi, který vyučuje na Harvardu. Jednoho dne mu ráno, v pět hodin, zazvoní telefon. V telefonu se mu ozve hlas Maxmiliána Kohlera, ředitele CERNu, což je nejmodernější výzkumný ústav. Robert je donucen okamžitě odletět do Ženevy, kde CERN sídlí. Tam se seznámí s Vitorií Vetrovou, velice nadanou mladou vědkyní. Společně se svým otcem v laboratoři zopakovali Velký třesk, čímž se jim podařilo vytvořit opak hmoty - tzv. antihmotu, která je velice výbušná. Několik nanogramů této látky vyhodí do povětří velké město. Vittoriin otec, Leonardo Vetra, který zastával názor, že církev a věda si neodporují, spíše naopak, byl v noci zavražděn a na hrudi má vycejchovaný ambigram /nápis, který lze číst i vzhůru nohama/ "ILUMINÁTI".


Ilumináti byli členové tajného společenství osvícených. Jednalo se o fyziky, astronomy, astrology, matematiky a další vědce - např. Galileo Galilei, Bernini nebo Rafael Santi. Kromě toho, že byl Leonardo Vetra takto nelidským způsobem zavražděn, došlo ke ztrátě antihmoty. Robert s Vittorií se ihned dávají do pátrání po výbušnině, protože po 24 hodinách po odpojení od baterie dojde k explozi. Vzhledem k tomu, že antihmota byla ukradena o půlnoci, mají na její nález zhruba 11 hodin.

Mezitím se ve Vatikánu koná konkláve /volba papeže/, protože předchozí papež zemřel. Z toho důvodu je celý Vatikánksý komplex je monitorován kamerami. Najednou se na kameře číslo 86 se objeví kanystr s antihmotou. Velitel Švýcarské gardy ihned uvědomí Kohlera a Robert s Vittorií se vydají do Vatikánu, kde jim vrah Vittoriina otce připravil překvapení. Unesl čtyři preferiti /nejpravděpodobnější nástupce zesnulého papeže/ a vzkázal, že každého z nich zabije na veřejném místě, konkrétně na "oltáříi vědy". Robert požaduje přístup do Vatikánských archivů, protože je přesvědčen, že v jednom Galileově spise najde příslušná vodítka a dokáže zjistit, v kterých kostelech dojde k vraždám. Camerlegno, který je momentálně nejvyšším církevním hodnostářem, jelikož zastupuje zesnulého papeže, mu návštěvu archivu povolí. Robert s Vittorií hledají nějakou nápovědu v Galileově spisu Diagramma, protože v souvislosti s Ilumináty se velice často používalo číslo 503 - římsky zapsáno DIII. Tato a jiné zkratky /DI, DII/ se používali k rozlišení tří Galileových spisů - Dialogo, Discorsi a Diagramma.

Kde Santi v zemním hrobě s ďábla dírou,
a skryté prvky křížem Římem vedou,
toť cesta světla je, a svatý test.
Nechť anděl vede vás tou pravou z cest.

Tuto báseň do knihy Galilea vepsal světoznámý umělec Berniny, a ukazovala cestu k oltářům vědy. Čtyři skryté prvky označovaly: zemi, vzduch, oheň a vodu. První preferiti byl nalezen v kapli Chigi, popás zakopán v hlíně. Druhý zemřel na náměstí svatého Petra, přesně na místě reliéfu West ponente (západní vítr) a vrah mu propíchl plíce. Mezitím Vittorie rozvíjí svoji teorii o tom, že zesnulý papež mohl být zavražděn a přijde na způsob, jak to zjistit i bez pitvy. Langdon se tedy znovu vydává do archivu, kde je málem udušen a Vittorie s Camerlegnem k hrobu, kde zjistí, že papež nezemřel přirozenou smrtí. Poté společně navštíví kostel Santa Maria della Vittoria, který má být dalším oltářem vědy. Když Robert a Vittoria vstoupí do kostela, spatří nad chrámovou lodí zavěšeného za ruce dalšího preferitiho a pod ním šlehaly plameny. Mezitím, co se ho Robert pokouší - neúspěšně - zachránit, Hassasin /vrah/ unáší Vittorii do sídla illuminátů a nechává si ji tam jako sladkou odměnu po vykonání posledního úkolu. Robert se okamžitě rozhodne, že musí Vittorii najít. Během chvilky rozluští, kde se nachází čtvrtý bod Cesty osvícení a předsevze si, že zachrání posledního ze čtyř kardinálů a tím pádem se dostane na stopu vrahovi, vězniteli Vittorie, do níž se nejspíš během pár hodin zamiloval.

Po chvilce uvažování Robert usoudí, že další preferiti bude utopen v kašně, která byla navrhnuta Berninim. Jedenáct minut před plánovanou vraždou se už nachází na Piazza Navona a čeká na Hasassina. Langdon s ním svede zápas, ale musí předstírat smrt /utopení/, bohužel se mu ani nepovede zachránit posledního preferita. Robert se vydal za nic netušícím vrahem a vystopoval jej až do chrámu iluminátů - do Andělského hradě. Robert se utká s vrahem a společně s Vittorií zneškoadní Hasassína. Poté se urychleně vydávají tajnou chodbou, která vede přímo do papežovy soukromé knihovny.

Camerlegno se mezitím sešel s ředitelem CERNu, Kohlerem. Když Vittorie s Robertem vpadnou do jeho pracovny, leží camerlegno s ocejchovanou hrudí na zemi, ukáže na Kohlera a řekne "Iluminát". Švýcarská garda okamžitě zneškodní Kohlera, ten ovšem ještě před svou smrtí dá Robertovi malou kamerku, na které je natočen záznam celé schůzky.

Camerlegno prostřednictvím médií vzkáže iluminátům, že zvítězili. Najednou ale dostává ěco jako vnuknutí a rychle běží do nekropole - až k hrobu sv. Petra. Tam najdou antihmotu, ovšem do hrozivé exploze zbývá už jen 12 minut. Camerlegno popadne kanystr a vrací se na Svatopeterské náměstí, kde naleze do vrtulníku, kterým přiletěl Kohler. Robert na poslední chvíli také naskočí do vrtulníku, protože si myslí, že camerlegno chce antihmotu shodit do moře. Ovšem vrtulník neletí nikam od města, pouze stoupá vzůru. Camerlegno nastaví vrtulník na ruční ovládání, zamkne antihmotu do trezoru a vyhodí klíčky z okna. Poté si vezme jediný padák na palubě a vyskočí ven. Zbývají dvě minuty do výbuchu. Robert nalezne na palubě vrtulníka starou plachtu a vyskočí také. Naštěstí pád přežije, protože spadl do řeky.

Antihmota přesně o půlnoci vybuchne a na několik minut záře osvětlý celý Řím. Roberta z řeky vytáhnou zdravotníci a ošetří ho, poté ho jedna ochotná dáma přepraví zdravotní helikoptérou až na Svatopeterské náměstí. Společně s Vittorií se vydají do Sixtinské kaple, kde stále ještě probíhá konkláve. Robert pustí nahrávku v kapli před zraky všech zbývajícíh kardinálů. Na videu je zaznamenané setkání Kohlera s camerlengem, a přihlížející mohou na vlastní oči vidět, jak si camerlegno obtiskl žhavý ambigram do hrudi sám. Po promítnutí nahrávky se v kapli objeví camerlengo a pokouší se vše nějak vysvětlit. Ukáže se, že najal Hasassína, aby unesl čtyři preferiti a také otrávil papeže, protože zjistil, že je zastáncem vědy. Dalším důvodem, proč zabil papeže byl fakt, že zjistil, že papež měl syna.

V tu chvíli mu do řeči skočí kardinál Mortati, nejstarší ze všechn přítomných. Mortati byl ďáblovým advokátem při předchozí volbě papeže, proto zná tyto informace. Potvrdí, že papež měl doopravdy dítě. Kdysi se totiž zamiloval do jeptišky a příli si dítě, zaírověň však nechtěli porušit slib čistoty. S pomocí vědy /umělé oplodnění/ se jim tento sen mohl splnit. Tím dítětem je nicnetušící camerlengo. Když camerlegno pochopí, že zavraždil svého otce a uvědomí si veškeré své činy, hambou se před zraky všech lidí upálí. Nasledujícím papežem je jednohlasně zvolen právě Mortati. Robert a Vittorie poté stráví noc v hotelu Bernini.


Kniha je famózně napsaná, čte se opravdu jedním dechem. Jediné, co bych možná vytkla je překombinovaný konec, který se dá v podstatě z indícií odhadnout už po smrti čtvrtého kardinála. Asi největší Brownovou předností je, že dokáže dokonale zahladit jakékoliv rozdíly mezi fakty a fikcí. Pro obyčejného čtenáře je naprosto nemožné odhadnout, jestli antihmota opravdu existuje nebo je to pouze výplod jeho mysli.

Velké množství lidí si řekne, že výkumný ústav, ilumináti a konkláve opravdu nejde dohormady, ale právě tato skupina bývá obyčejně nejvíce oslněna mistrností a lehkostí, s jakou je kniha bezesporu napsána. Proto bych ji doporučila opravdu každému, i těm, které tato témata vůbec nic neříkají.

A nutno uznat, že některé pasáže nutí k zamyšlení. Například jsem se setkala s názorem, že camerlegno Carlo Vetresca není šílenec, ale génius. Dovolím si citovat krátkou pazáž z knihy.

"Církev potřebovala vůdce. Starci neinspirují! Ježíš inspiroval! Mladý, silný, plný elánu... zázračný."

Co k tomu říct? Snad jen, že má pravdu. Nechci tím omlouvat nic z toho, co spáchal, ale rozhodně ho nemůžeme pokládat za šílence, protože všechny jeho činy měly nějaké poselství, vyšší záměr - přivést ke křesťanství nové věřící. Bohužel zvolil asi jednu z nejhorších možných cest, co mohl.

Brown si dal na této knize nesmírně záležet, což můžeme vyčíst hned na prvních stránkách - nezvykle obsáhlé poděkování vědcům a dalším odborníkům v různých odvětvích, kteří se podíleli na tvorbě této knihy. Brownovi a kolektivu lidí kolem něj se opravdu podařilo vytvořit dokonale neprůstřelnou iluzi toho, že každý řádek knihy je pravda.

Jediné, co mi přijde poněkud nespravedlivé, je, že Brown líčí celou církev jako zastaralou instituci a plnou starých páprdů, kteří každý večer opakují Otčenáš. Nejsem věřící, ale rozhodně nezastávám názor, že církev je taková, jak se jí Brown pokouší popsat.

Další výtku bych směřovala ke stejnému vzorci při tvorbě všech knih. Langdon je povolán jako odborník při řešení nějakého problému, potká ženu do které se zamiluje a společně "zachrání svět". Naštěstí jsem Anděle a démony četla jako první /před šifrou i symbolem/ a tento poznatek mě vůbec nelimitoval.

I přestože jsem knihu v posledních odstavcích zkritizovala, můžu říct, že je to jeden z nejlepších mysteriózních thillerů, který jsem četla a rozhodně si zaslouží vysoké hodnocení. Ode mne má rovnou pět hvězdiček.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolik hvězdiček si zaslouží kniha Andělé a démoni?

*
**
***
****
*****

Komentáře

1 Wendulka Wendulka | Web | 22. března 2012 v 21:02 | Reagovat

10 hvězdiček, miluji knihy od Browna.

2 Fairyl Fairyl | 13. září 2012 v 19:57 | Reagovat

Snad naprosto ve všem s Tebou musím souhlasit.
Knihu jsem měla přečtenou asi po 2 dnech a je pravda, že nejvíc jsem se zastavila asi až u konce, který mi taky přišel až příliš překombinovaný.
Fakta a fikce jsou opravdu snad nerozpoznatelné a právě to mě na tom strašně baví.
Od Browna jsem četla i Šifru a tu jsem četla před Anděli, proto mě zpočátku zarazil ten stejný vzorec, kterým to začínalo. Ale nenechala jsem se odradit a udělala jsem dobře - našla jsem si svoji další oblíbenou knihu, která je napínavá, plná různých zajímavých poznatků, chvílemi jsme se u ní i bála a celkově ještě stále nemůžu uvěřit tomu, že někdo dokázal napsat něco tak úžasného.
Dávám ten nejvyšší počet hvězdiček jaký jde :)

3 Roxanne Roxanne | Web | 14. září 2012 v 20:08 | Reagovat

Wooou thriller a pět hvězdiček? Sem s tou knížkou!! :D..
Z tohoto žánru jsem ještě nečetla moc, ale rozhodně to poslední dobou napravuji :).
Těším se až si knihu přečtu! :)

4 Kristiana Alex Kristiana Alex | Web | 20. září 2012 v 21:53 | Reagovat

Zrovna tuhle knihu čtu a jsem opravdu nadšená. Browna jsem četla  před delší dobou, ale teď se vracím k jeho tvorbě a naprosto si to užívám. Moc pěkná recenze.

5 Anie Anie | Web | 30. září 2012 v 17:52 | Reagovat

dana Browna přímo miluju !! Je to můj nejoblíbenější autor!! Tuto knihu se už dlouho chystám přečíst ale zatím mě pořád buť zaměstnává povinná četba a nebo ji zrovna v knihovně nemají !! Ale určitě si ji přečtu !!!

6 2012 prom dresses 2012 prom dresses | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 16:09 | Reagovat

Q. How did the farmer mend his pants?
http://www.bestsundress.org/evening-dresses.html

7 beach wedding dresses gowns beach wedding dresses gowns | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 1:57 | Reagovat

Q. Why did it take the monster ten months to finish a book?
http://www.weredress.com/Modern-Wedding-Dresses.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.